Програма за сътрудничество в Югоизточна Европа е част от цел 3 „ Европейското териториално сътрудничество за програмния период 2007-2013 г



страница1/3
Дата13.10.2018
Размер400.43 Kb.
#86241
ТипПрограма
  1   2   3

Европейско териториално сътрудничество

2007 – 2013



Превод от английски език

Югоизточна Европа (ЮИЕ)

Програма за транснационално сътрудничество в европейска зона в преход към интеграция

Проект на Оперативна програма, версия 2.2

Извадка: Обобщение на Програмата и основни заключения от предварителната оценка и стратегическата оценка на околната среда

19 март 2007 г.

Изменения:

Версия 1.0: Нова структура на ОП, 3 ноември 2006 г.

Версия 1.1: Включване на коментари, направени от Румъния, България, Италия, Унгария, Словакия, Австрия, 28 ноември 2006 г.

Версия 2.0: Създаване на благоприятна среда за консултации след срещата на Координационното звено в Солун, 6./7.12.2006 г.

Версия 2.1: Преработена версия на базата на коментари, направени от Румъния, Италия, Унгария, Словакия, Австрия, Словения, 30.1.2007 г.

Версия 2.1a: Преработена версия на базата на коментари, изказани на срещата на КЗ на 6-7.02.2007 г. в Любляна и последващи писмени коментари

Версия 2.2: Значително преработена версия и допълнения на базата на заключенията от неформалната среща с Комисията на 22 февруари 2007 г., среща на КЗ в Брюксел от 23 февруари 2007 г.

Резюме на Програмата


Транснационалната програма за сътрудничество в Югоизточна Европа е част от цел 3 „Европейското териториално сътрудничество” за програмния период 2007-2013 г.

Основната цел на транснационалното сътрудничество е насърчаването на балансираното териториално развитие и териториалната интеграция в зоната на сътрудничество.

Транснационалното сътрудничество се фокусира върху ограничен брой приоритетни области съгласно процесите от Лисабон и Гьотеборг: иновации, околна среда, достъпност и устойчиво градско развитие.

Дейностите свързани с Иновациите ще допринесат пряко за балансираното икономическо развитие на транснационалната зона на сътрудничество. Дейностите свързани с Околната среда и Достъпността ще имат ясно транснационално измерение. Дейностите свързани с укрепването на устойчивото градско и полицентрично развитие могат да се считат за многопластова (на транснационално, национално и регионално равнище) с ясно изразено транснационално въздействие.

Транснационалната програма за сътрудничество в Югоизточна Европа се изправя пред още едно предизвикателство. Тя е не само част от Кохезионната политика на ЕС, която има въздействие върху страните-членки, но и компонент в рамката на пред-присъединителната помощ и Европейската политика за добросъседство, укрепващи връзките между партньорите от двете страни на границите на ЕС. Програмната област включва 17 държави с общ брой на населението от 269 млн. и представлява една от най-разноликите и комплексни зони на транснационално сътрудничество в Европа. Това е единствената транснационална програмна зона, в която участват толкова голям брой страни, които не членуват в ЕС (страни-кандидатки, потенциални кандидатки и трети страни).



Табл. 1: Програмна зона

Държава

Площ

Албания

Цялата територия

Австрия

Цялата територия

Босна и Херцеговина

Цялата територия

България

Цялата територия

Румъния

Цялата територия

Хърватска

Цялата територия

Бивша югославска република Македония (БЮРМ)

Цялата територия

Гърция

Цялата територия

Унгария

Цялата територия

Италия

Ломбардия, Автономна провинция Болдзано/Бозен, Автономни провинции Тренто, Венето, Фруили-Венеция-Джулия, Емилия Романя, Умбрия, Марке, Абрудзо, Молизе, Пулия Базиликата

Сърбия

Цялата територия

Черна гора

Цялата територия

Словакия

Цялата територия

Словения

Цялата територия

Турция

Региони: Бати Мармара, Истанбул

Молдова

Цялата територия

Украйна

Черновицка област, Ивано-Франковска област, Закарпатска област, Одеска област

Югоизточна Европа разполага с уникални условия за подобряване на интеграцията, конкурентноспособността и, следователно, териториалната кохезия.

За глобална цел на Програмата за сътрудничество в Югоизточна Европа се счита развитието на транснационалните партньорства по въпроси със стратегическо значение с оглед подобряване на териториалните, икономическите и социалните интеграционни процеси, както и допринасяне за подобряване на кохезията, стабилността и конкурентноспособността.

Програмата възприема подхода на общите предизвикателства с акцент преди всичко върху въпроси със стратегическо значение. Съгласно изискванията на чл. 6 от Регламента за ЕФРР (1080/2006) Програмата набелязва стратегически тематични проблеми с отношение към зоната на сътрудничество, за които ще се търси решение с помощта на транснационални действия на различни нива.

Приоритетна ос 1 Подпомагане развитието на иновациите и предприемачеството ще допринесе най-вече за бъдещото развитие на Югоизточна Европа като място на иновации. Целта е да се улесни развитието на иновациите, предприемачеството и икономиката на знанието, както и да се подобрят и икономическите отношения и интеграцията в зоната на сътрудничество.

Приоритетна ос 2 Опазване и подобряване състоянието на околната среда ще допринесе за подобряване на екологичните условия, както и за по-доброто управление на защитените и останалите природни/полу-природни зони. Целта е да се преодолеят ограниченията, наложени от националните бариери, да се предвидят бъдещи екологични заплахи и възможности за реализиране на общи транснационални действия по опазване на природата и хората.

Приоритетна ос 3 Подобряване на достъпността ще допринесе преди всичко за подобряване на достъпността до Европейските мрежи от страна на местните и регионални актьори. Те включват физическа инфраструктура както и достъп до информационното общество. Целта е да се насърчи координираната подготовка за развитието на мрежите за достъп, както и да се подкрепи многообразието.

Приоритетна ос 4 Развитие на транснационалните съвместни усилия в зоните на устойчив растеж ще допринесе за балансираните и полицентрични черти на програмната област. Целта е да се разработят и приложат интегрирани стратегии, които да се справят, от една страна, с високата концентрация от икономически, екологични, социални и управленски проблеми, засягащи метрополисните зони и регионалните системи от селища и, от друга, да се оползотворят възможностите, които оптимизацията на дадените полицентрични структури и използването на културните ценности може да предложи за развитието на зоните на растеж. Приоритетна ос 4 демонстрира специфичен характер, белязан от преплитането на различни сектори, силно обвързващ икономически, екологични, социални и управленски въпроси.

Приоритетна ос 5 Техническа помощ за подпомагане изпълнението на програмата и изграждане на капацитет ще допринесе за гладкото прилагане на програмата като същевременно позволи на програмните структури, заинтересованите лица, популяризиращите проекти и бенефициентите пълноценно да се възползват от възможностите, предложени от цел 3 на Европейското териториално сътрудничество и, по-специално от Транснационалното сътрудничество.

Приоритетни оси са разгледани по-подробно в отделните нива на сферите на интервенция.

Табл. 2: Приоритетни оси и сфери на интервенция (СИ)

Приоритетна ос 1

Подпомагане развитието на иновациите и предприемачеството

Приоритетна ос 2

Опазване и подобряване състоянието на околната среда

Приоритетна ос 3

Подобряване на достъпността

Приоритетна ос 4

Развитие на транснационалните съвместни усилия в зоните на устойчив растеж

Приоритетна ос 5

Техническа помощ за подпомагане изпълнението на програмата и изграждане на капацитет

СИ 1.1

Разработване на технологични и иновационни мрежи в конкретни области



СИ 2.1

Подобряване на интегрираното управление на водите и предотвратяване на риска от наводнения



СИ 3.1

Подобряване координацията при утвърждаване, планиране и изграждане на основни и второстепенни транспортни мрежи



СИ 4.1

Решаване на съществени проблеми засягащи градските зони и регионалните селищни системи




СИ 5.1

Осигуряване на управленското ядро за прилагане на програмата



СИ 1.2

Създаване на благоприятна среда за иновационно предприемачество



СИ 2.2

Подобряване превенцията на екологични рискове



СИ 3.2

Разработване на стратегии за преодоляване на „технологичното разделение”



СИ 4.2

Промоциране на балансиран модел за привлекателни и достъпни зони на растеж



СИ 5.2

Осъществяване на съпътстващи дейности (…)



СИ 1.3

Подобряване на рамковите условия за развитие на иновациите




СИ 2.3

Насърчаване сътрудничеството в сферата на управление на природните ресурси и защитените зони



СИ 3.3

Подобряване на рамковите условия за мултимодални платформи



СИ 4.3

Насърчаване използването на културни ценности за развитие









СИ 2.4

Насърчаване на енергийната и ресурсната ефективност












Програмата се стреми да реализира висококачествени стратегически транснационални проекти, ориентирани към резултата, които са значими за програмната област. Това изисква висококачествени партньорства и подход на различни нива в сферата на дейностите.



Проектните партньорства следва да включват партньори от поне три участващи държави, от които поне една трябва да е страна-членка на ЕС. Задача на всеки кандидатстващ за проект е да представи адекватна комбинация от дейности, които ще доведат до конкретни и видими резултати, ще гарантират изпълнението на предложените цели на проекта и ще допринесат за целите на програмата. Ще бъдат разработени детайлни процедури за генерирането, кандидатстването и подбора на проекти, които ще бъдат оповестени на потенциалните кандидати под формата на Наръчници за кандидати.

Европейският фонд за регионално развитие (ЕФРР) е основният източник на финансиране на Програмата. Общият наличен бюджет на ЕФРР за периода 2007-2015 г. възлиза на 206,7 млн. евро. Тази сума се допълва от националните публични фондове, след което общата сума възлиза на 245,1 млн. евро. Финансовите ресурси са значително по-големи от предшестващата програма INTERREG IIIB CADSES 2000-2006.

За допустими проектни партньори се считат обществени структури, еквивалентни на тях структури, както и всяко юридическо лице, функциониращо по силата на публични или частни закони, което няма индустриален или търговски характер. Програмата не е замислена като пряко финансираща частни икономически актьори.

За Управляващ орган е определена Националната агенция за развитие (Унгария) в Будапеща. Управляващият орган ще отговаря за управлението и прилагането на Програмата в съгласие със съответните законодателства.



Генерирането и подбора на транснационални проекти ще бъде задължение на Мониторинговия комитет подпомаган от Съвместния технически секретариат. Мрежата от Звена за контакт за ЮИЕ, които представляват Програмата в страните-партньорки, служат за национални точки за координация при изпълнението на Програмата.

Ангажирането в транснационални проекти на страни различни от страните-членки е особено важен елемент от Програмата. Тези страни се насърчават да се интегрират напълно в нея. В момента, в който страна-партньорка в ЮИЕ предложи член(ове) на Мониторинговия комитет и учреди национален комитет (или приложи други подходящи процедури) тя бива приета за пълноправен член на Програмата.

Финансирането на проектните партньори, които са различни от страните-членки, ще се осъществява от други източници на ЕС (напр. Инструмента за пред-присъединителна помощ и Европейската политика за добросъседство).





Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница