Програмата за европейско териториално сътрудничество



Дата18.12.2018
Размер77.15 Kb.
#107872
ТипПрограма
ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ ВЪВ ВРЪЗКА С
Техническата помощ за подготовка на бъдещи проекти за

Програмата за европейско териториално сътрудничество

между България и Гърция в периода 2007-2013

по проект BG 2005/017-454.04.01.02-01





Въпрос

Отговор

1.

Какъв е минималният и максималният размер на безвъзмездната финансова помощ, за която може да се кандидатства с проекто-предложение?

(въпрос от информационната среща в Благоевград)




Максималният размер на безвъзмездната помощ по настоящата финансова схема за подпомагане подготовката на проекти е 30 000 евро.

Към настоящия момент параметрите за кандидатстване по Програмата за европейско териториално сътрудничество между България и Гърция в периода 2007-2013 все още не са окончателно приети. В тази връзка не са известни все още праговете за предоставянето на безвъзмездна финансова помощ. Това не е пречка да посочите реалната индикативна стойност на Вашия проект.



2.

По време на срещата в Благоевград бяха поставени и изяснени много въпроси, но обяснимо не може да бъде обхванато всичко. Относно енергийната ефективност и икономически анализ от нейното прилагане  има съвсем пряк трансграничен ефект , което е една и от целите на схемата. Това по закон и наредбите на МИЕ и МРРБ е задължение на общините за всяка обществена сграда над 1000 м2 полезна площ да има подобен анализ. За подобен тип инциативи, като част от по-мащабни и свързни с ремонти/реконструкци на училища, детски градини, читалища и др., ще има ли някакво ограничение (все пак самото редуциране на енергопотреблението, респективно емисиите на СО2 ще стане на следващ етап, при самото въвеждане на тези мерки набелязани в одита)?

(въпрос от информационната среща в Благоевград)




На този етап е необходимо да обосновете трансграничния ефект на проектната идея и участието на партньорите от двете страни. Въпросът за енергийната ефективност е вторичен.


3.

За дейностите, свързани с икономически анализ може ли да се кандидатства за извършването на такъв за индустриална зона? Разбира се, не може да се гарантира 100% че гръцките бизнесмени ще дойдат, но може в бъдещия и устав да се заложат някакви предимства или стимули за тях.

(въпрос от информационната среща в Благоевград)



Изготвянето на икономически анализ за бъдеща индустриална зона е по принцип допустима предпроектна разработка, условието е земята да е общинска или държавна собственост и самият анализ да бъде част от подготовката на проектно предложение по Програмата за европейско териториално сътрудничество между България и Гърция в периода 2007-2013. Трябва да се обърне внимание на режима на създаване на индустриални зони в България и свързаните с това административни изисквания. В този смисъл бъдещото проектно предложение трябва да е добре обосновано от гледна точка какво точно ще се прави във връзка с изграждането на индустриални зони. Следва да се отбележи, че не са допустими дейности, които пряко генерират печалба. Бенефициентите не може да бъдат регистрирани по Търговския закон.

4.

Дейности в сферата на ПЧП предполагам също са избираеми (анализи, бизнес план, икономически обосновки от реализацията им)?

(въпрос от информационната среща в Благоевград)



Дейности в сферата на изграждане на ПЧП могат да бъдат подкрепени ако има достатъчно добра обосновка за реално участие на партньори от двете страни на границата и доказан трансграничен ефект от това партньорство. Обърнете внимание, че формите на ПЧП и най-вече частните партньори и ограниченията, свързани с тях не са дефинирани на този етап. В тази връзка трябва да се планира внимателно проектната идея и какво точно ще се търси за предпроектно разработване и подпомагане.


5.

На сегашния етап споменахте че може да се кандидатства и дори без намерен парньор от гръцка страна. Особено за малките общини това си е сериозен проблем, а  и има ред бюрократични пречки за намирането му още на такъв ранен етап за идеи. Предполагам ще окажете подкрепа при намирането им ?

(въпрос от информационната среща в Благоевград)



Намирането на подходящ партньор както от гръцка така и от българска страна е много важен елемент за успешно кандидатстване и изпълнение на проекти по Програмата за европейско териториално сътрудничество между България и Гърция в периода 2007-2013. В тази връзка ще се подпомогне този процес с организирането на среща с потенциални партньори. Срещата ще се проведе през втората половина на м. април 2008 год. Информация за самата среща ще бъде публикувана в близко време.

6.

Организиране на езикови курсове /НПО от туризма се интересува от подобен тип проект/, както и стратегия за развитието на туристическия отрасъл в дадена община /цялостна стратегия обхващата туроператори, хотелиери, ресторантьори и обслужващия сектор/ избираема ли е ?

 (въпрос от информационната среща в Благоевград)



Организирането на езикови курсове като предпроектна дейност няма да бъде подкрепено в настоящата схема. Те могат да бъдат част от проектно предложение по Програмата за европейско териториално сътрудничество между България и Гърция в периода 2007-2013. По отношение на изготвянето на стратегия за развитието на туристическия отрасъл в дадена община (цялостна стратегия, обхващаща туроператори, хотелиери, ресторантьори и обслужващия сектор) трябва да има добра обосновка в посока на мястото на такъв програмен документ в проектното предложение и какъв е трансграничният ефект и участието на партньорите от двете страни на границата в проектното предложение. Ако проектът се базира на наличието на такава стратегия и нейните параметри – да, това е избираема предпроектна разработка.

7.

Допустими ли са процедури за лицензиране?
(въпрос от информационната среща в Благоевград)

Най-общо процедури по издаване, придобиване, продължаване на лицензи не са избирами предпроектни дейности.

8.

Кандидатстване само на български език?
(въпрос от информационната среща в Благоевград)

Кандидатстването по настоящата схема с проектни идеи е на български и английски език.

9.

В апликационната форма информацията за партньора се отнася за досегашно партньорство или бъдещо, свързано с тази проектна идея?
(въпрос от информационната среща в Благоевград)

Информацията е за партньорството по конкретната идея. Ако досегашен партньор ще работи с вас и по тази идея, то тогава можете да представите кратка информация за досегашното ви партньорство.

10.

Кога се очакват да бъдат изяснени критериите за кандидатстване по Програмата за европейско териториално сътрудничество между България и Гърция в периода 2007-2013 ?
(въпрос от информационната среща в Благоевград)

В срок от три месеца след официалното одобрение от Европейската комисия на Програмата за европейско териториално сътрудничество между България и Гърция в периода 2007-2013, което се очаква в най-близко време (м. април 2008)

11.

Един бенефициент ще може ли да кандидатства с повече от един проект по

Програмата за европейско териториално сътрудничество между България и Гърция в периода 2007-2013 ?


(въпрос от информационната среща в Благоевград)

Това ще стане ясно след като се изяснят критериите за кандидатстване по Програмата за европейско териториално сътрудничество между България и Гърция в периода 2007-2013. По настоящата схема за набиране на проектни идеи няма ограничение в броя на подадени идеи от един кандидат. Условието е да се подават отделни апликационни форми и една идея не може да се съответства на повече от една приоритетна ос на програмата.

12.

В какъв формат трябва да бъде електронния вариант при кандидатстване по електронна поща и на носител, придружаващ хартиен вариант на апликационна форма ?
(въпрос от информационната среща в Смолян)

Апликационната форма е във формат *.doc на програмата MS Word. Можете да подавате апликационната форма като PDF документ или *.rtf формат. Можете да представяте апликационната форма и във формат на цифрова картинка (JPEG, GIF, BMP). Условието е да се отваря без необходимост от специализиран софтуер.

13.

Това програмата INTERREG IV ли е или е друга програма?

INTERREG IV беше само работно название, което отпадна. За новия програмен период 2007-2013 то се прилага официално единствено за INTERREG IVC. В апликационната форма е допусната техническа грешка на първа страница, където е изписана програмата INTERREG IV.

14.

Може ли проектно предложение, кандидатствало неуспешно по програма ФАР да кандидатства сега по тази схема?
(въпрос от информационната среща в Кърджали)

Да, може ако предлагате да бъде финансирана подготовка на проект, който възнамерявате да представите в бъдеще за финансиране по Програмата за ЕТС Гърция-България 2007-2013.

15.

Би ли се приел проект, насочен към опазване на околната среда като предпроектна дейност и може да кандидатства сега?
(въпрос от информационната среща в Кърджали)

Настоящата схема за подпомагане не финансира проекти, а тяхната подготовка.


16.

Една организация може ли да кандидатства с повече проектни идеи?
(въпрос от информационната среща в Кърджали)

Да, няма ограничение за броя на проектните идеи.

17.

Може ли организация, която е кандидатсвала по миналогодишната схема за набиране на проектни идеи да кандидатства сега?
(въпрос от информационната среща в Кърджали)

Да, ограничението е само да не се подава отново вече подкрепена проектна идея.

18.

Може ли водещата организация да бъде новосъздадено НПО?
(въпрос от информационната среща в Кърджали)

Да, няма ограничения в тази посока.

19.

Могат ли в проектна идея да се комбинират две приоритетни оси от Програмата за ЕТС Гърция-България 2007-2013?
(въпрос от информационната среща в Хасково)

Не. В една проектна идея може да се планират интервенции свързани само с една приоритетна ос.

20.

Могат ли да кандидатстват центрове, които не са под шапката на МОН?
(въпрос от информационната среща в Хасково)

Да. Няма ограничения в тази посока. Ограничението е да не са търговски дружества.



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница