Реферат на тема " Зависимости на личността: Наркотична, Алкохолна, Никотинова " Въведение "Не умирайте от невежество." Народни поговорки



Дата03.01.2022
Размер32.95 Kb.
#112494
ТипРеферат
Реферат сил
Свързани:
Реферат сил

Реферат на тема “ Зависимости на личността: Наркотична, Алкохолна, Никотинова “

Въведение

“Не умирайте от невежество.”
Народни поговорки.

Много се говори и се говори за пиянството и тютюнопушенето, алкохолизма и наркоманиите - фактори, вредни за здравето. Понякога те са много меко наречени „лоши навици“. Алкохолът и никотинът бяха наречени „културни“ отрови. Но именно те, тези „културни“ отрови носят много неприятности и страдания - в семействата, трудовите колективи те са социално зло за обществото. Освен това, в резултат на лошите навици, продължителността на живота се намалява, смъртността на населението се повишава и се раждат по-ниско поколение.

Много е казано за опасностите от тютюнопушенето. Загрижеността на учените и лекарите обаче, причинена от разпространението на тази зависимост, нараства, тъй като значителен брой хора все още не смятат тютюнопушенето за вредно за здравето. Тютюнопушенето не е безобидно занимание, от което може да се откаже без усилие. Това е истинска зависимост и още по-опасна, защото мнозина не я приемат сериозно.

Проблемът с консумацията на алкохол също е много актуален в наши дни. Днес консумацията на алкохолни напитки в света се характеризира с огромен брой. Цялото общество страда от това, но на първо място, подрастващото поколение е застрашено: деца, юноши, младежи, както и здравето на бъдещите майки. В крайна сметка алкохолът особено активно въздейства върху несформирания организъм, като постепенно го унищожава.

Злоупотребата с наркотични вещества и незаконният трафик с тях през последните времена в много, особено в развитите страни по света, са приели катастрофални размери. Официалната преса на САЩ, Германия, Франция, Англия, Швеция почти ежедневно съобщава за смъртта на своите граждани, последвала в резултат на злоупотреба с наркотични и психотропни вещества. Наркоманията е завладяла дори юноши в много страни.

Вярвам, че проблемът с „лошите“ навици е много актуален в наше време. Основното „оръжие“ в борбата срещу тях е информацията. Необходимо е всеки човек да знае за действието, за вредата, която причинява на човешкото тяло.


1. Фатална цигара.

“Човекът често е най-лошият си враг.”
Цицерон.

Пушенето е един от най-лошите навици. Изследванията са доказали вредата от тютюнопушенето. Тютюневият дим съдържа повече от 30 токсични вещества: никотин, въглероден диоксид, въглероден оксид, циановодородна киселина, амоняк, катранени вещества, органични киселини и други.

Никотинът е един от най-опасните отровни отрови. Птиците (врабчета, гълъби) умират, ако просто донесете стъклена пръчка, потопена в никотин, в клюна им. Заек умира от 1/4 капка никотин, куче - от 1/2 капка. За хората смъртоносната доза никотин е 50 до 100 mg или 2-3 капки. Именно тази доза влиза в кръвта всеки ден след изпушването на 20-25 цигари (една цигара съдържа около 6-8 mg никотин, от които 3-4 mg попадат в кръвта) 
Пушачът не умира, тъй като дозата се въвежда постепенно, а не в една стъпка. В допълнение, част от никотина неутрализира формалдехид, друга отрова, открита в тютюна. В продължение на 30 години такъв пушач пуши около 20 000 цигари или 160 кг тютюн, като абсорбира средно 800 г никотин. Систематичното усвояване на малки, несмъртоносни дози никотин предизвиква навик, пристрастяване към тютюнопушенето.

Никотинът участва в метаболитните процеси в човешкото тяло и става необходим. Ако обаче непушачът получи значителна доза никотин наведнъж, може да настъпи смърт. Такива случаи са наблюдавани в различни страни. Нашият изтъкнат учен - фармаколог Н. П. Крафков описа смъртта на млад мъж, след като за пръв път в живота си пуши голяма пура

Във Франция, в Ница, в резултат на състезанието „Кой ще пуши най-много“, двама „победители“, изпушили по 60 цигари, загинаха, а останалите участници с тежко отравяне бяха хоспитализирани.

В Англия се съобщава за случай, когато 40-годишен мъж, който е дългогодишен пушач, пуши 14 пури и 40 цигари през нощта по време на упорита работа. На сутринта той се разболя и въпреки оказаната медицинска помощ почина.

В литературата е описан случай, когато едно момиче е било приспано в стая с тютюн на снопчета на прах и е починало няколко часа по-късно. Децата, живеещи в задимени стаи, страдат все повече от респираторни заболявания. През първата година от живота при деца на родители, които пушат, честотата на бронхит и пневмония се увеличава и рискът от развитие на сериозни заболявания се увеличава. Тютюневият дим улавя ултравиолетовите лъчи на слънцето, които са важни за растящото дете, влияе върху метаболизма, влошава усвояването на захарта и унищожава витамина. С, необходими на детето през периода на растеж. На възраст 5-9 години детето има нарушена белодробна функция. В резултат на това се наблюдава намаляване на способността за физическа активност, изискваща издръжливост и стрес. След изследване на повече от 2 хиляди деца, живеещи в 1820 семейства, професор С. М. Гавалов установява, че в семействата, където пушат, децата, особено в ранна възраст, имат чести остри пневмонии и остри респираторни заболявания. В семейства, в които нямаше пушачи, децата бяха практически здрави

Децата, чиито майки пушат по време на бременност, са склонни към припадъци. Те са значително по-склонни да развият епилепсия. Децата, родени от майки, които пушат, изостават от връстниците си в умственото развитие. По този начин учените от ГДР В. Гибал и Х. Блумберг при изследване на 17 хиляди такива деца разкриха изоставане в четенето, писането, а също и във височината

Броят на алергичните заболявания значително се е увеличил.
Руски и чуждестранни учени са установили, че никотинът и сухите частици тютюнев дим имат алергенен ефект. Те допринасят за развитието на много алергични заболявания при децата и колкото по-малко е детето, толкова повече вреда причинява тютюневият дим на тялото му.

Пушенето при юноши засяга преди всичко нервната и сърдечно-съдовата системи. На 12-15 години те вече се оплакват от задух по време на тренировка. В резултат на многогодишни наблюдения френският лекар Decalzne стигна до заключението, че дори малко пушене причинява анемия и лошо храносмилане при децата.

1-2 кутии цигари съдържат смъртоносна доза никотин. Спасява пушача, че тази доза се въвежда в тялото не веднага, а частично. Статистиката показва: в сравнение с непушачите, дългогодишните пушачи са 13 пъти по-склонни да развият ангина пекторис, 12 пъти по-често - инфаркт на миокарда, 10 пъти повече - язва на стомаха. Пушачите съставляват 96 - 100% от всички пациенти с рак на белия дроб. Всеки седми пушач за дълго време страда от заличаващ ендартериит - сериозно заболяване на кръвоносните съдове

В експеримента беше установено, че 70% от мишките, които вдишват тютюнев дим, развиват злокачествени белодробни тумори. Ракът при пушачите се среща 20 пъти по-често от непушачите. Колкото по-дълго човек пуши, толкова повече шансове има да умре от това сериозно заболяване. Статистическите проучвания показват, че пушачите често имат ракови отоци на други органи - хранопровода, стомаха, гартаните, бъбреците. Пушачите често развиват рак на долната устна в резултат на канцерогенния ефект на екстракта, натрупващ се в мундщука на тръбата.

Много често пушенето води до развитие на хроничен бронхит, придружен от упорита кашлица и лош дъх. В резултат на хронично възпаление бронхите се разширяват, образуват се бронхиектазии със сериозни последици - пневмосклероза, емфизем, с така нареченото cor pulmonale, водещо до циркулаторна недостатъчност. Това определя външния вид на заклет пушач: дрезгав глас, подпухнало лице, задух.

Ролята на тютюнопушенето също е голяма при появата на туберкулоза. По този начин 95 от 100 души, страдащи от него, са пушили по времето, когато заболяването е започнало. Често пушачите изпитват сърдечни болки. Това се дължи на спазъм на коронарните съдове, снабдяващи сърдечния мускул с развитието на ангина пекторис (коронарна сърдечна недостатъчност). Миокардният инфаркт при пушачите се среща 3 пъти по-често, отколкото при непушачите.

Тютюнопушенето може да бъде основната причина за персистиращ вазоспазъм на долните крайници, допринасящ за развитието на облитериращ ендартериит, който засяга предимно мъжете. Това заболяване води до недохранване, гангрена и в крайна сметка до ампутация на долния крайник.

Храносмилателният тракт, особено зъбите и лигавицата на устата, също страдат от веществата, съдържащи се в тютюневия дим. Никотинът увеличава секрецията на стомашен сок, което причинява болки в стомаха, гадене и повръщане. Тези признаци могат да бъдат проява на гастрит и стомашна язва, които се срещат при пушачи много по-често от непушачите. Например, сред мъжете, стомашна язва, 96 - 97% пушат.

Пушенето може да причини никотинова амблиопия. Пациент, страдащ от това заболяване, развива частична или пълна слепота. Това е много страшно заболяване, при което дори енергичното лечение не винаги е успешно.

Пушачите застрашават не само себе си, но и околните. В медицината се е появил дори терминът „пасивно пушене“. Значителна концентрация на никотин се определя в организма на непушачите, след като са били в опушена и непроветрявана стая.



Пушенето е отрова!

2. Влиянието на алкохола върху човешкото тяло.

“Алкохолизмът поражда още повече розруха от три исторически бича, взети заедно: глад, чума и война.”
У. Гладстон

Освен тютюнопушенето, вредните навици са още по-вредни - консумацията на алкохол. За жалост. В живота те много често се комбинират помежду си. По този начин сред непиещото население 40% са пушачи, а сред злоупотребяващите с алкохол вече 98%

Вредата от алкохола е очевидна. Доказано е, че когато алкохолът попадне в тялото, той се пренася през кръвта до всички органи и им влияе неблагоприятно до унищожаване. При системното използване на алкохол се развива опасно заболяване - алкохолизъм. Алкохолизмът е опасен за човешкото здраве, но е лечим, както много други заболявания.

Но основният проблем е, че повечето алкохолни напитки, произведени от недържавни предприятия, съдържат голямо количество токсични вещества. Продуктите с лошо качество често водят до отравяне и дори до смърт.
Всичко това причинява големи щети на обществото и неговите културни ценности.

Пиянството включва зелена светлина за злокачествени новообразувания. Наличието на канцерогенни вещества в алкохолните напитки не е изключено. Като добър разтворител алкохолът им помага да проникнат в тялото. Злоупотребяващите с алкохол, особено в млада възраст, имат 10 пъти по-висок риск от развитие на рак на устната кухина, а ако и те пушат, тогава 15 пъти по-високи от непиещите.

Както вече споменахме, алкохолът има вредно въздействие върху мозъчните клетки (включително клетките, които регулират дейността на репродуктивната система) и върху репродуктивните центрове, разположени в гръбначния мозък. В същото време активността на млечните жлези отслабва и в бъдеще може да спре. Учените са идентифицирали здрави полови жлези само при половината от хронично алкохолни пациенти, изследвани от тях. Установено е, че при мъжете, които злоупотребяват с алкохол, има отслабване на потентността. При жените алкохолът нарушава производството на полови хормони и узряването на яйцеклетката, менструалния цикъл.

Основният активен принцип на интоксикация на всяка напитка беше алкохолът - етилов или винен, алкохол. Приет вътрешно, той се абсорбира в кръвта след 5-10 минути и се разпространява в тялото. Алкохолът е отрова за всяка жива клетка. Прониквайки в тялото алкохол, много скоро нарушава работата на тъканите и органите. Изгаряйки бързо, отнема кислород и вода от тях. Клетките се свиват, тяхната дейност е затруднена. При значително и често попадане на алкохол в тялото, клетките на различни органи в крайна сметка умират.

Под въздействието на алкохол почти всички физиологични процеси в организма се нарушават и това може да доведе до сериозни заболявания. Преражда се тъканта на черния дроб, бъбреците, сърцето, кръвоносните съдове и др.

Най-бързият и разрушителен от всички алкохол засяга клетките на мозъка, докато на първо място страдат по-високите части на мозъка. Бързо доставян от кръвни потоци до мозъка, алкохолът навлиза в нервните клетки, като същевременно се разрушава, в резултат на което връзката между различните части на мозъка се нарушава.

Алкохолът засяга и кръвоносните съдове, които пренасят кръв към мозъка. Първо, те се разширяват и кръвта, наситена с алкохол, се влива в мозъка, причинявайки рязко възбуждане на нервните центрове. Оттук идва прекалено веселото настроение и размах на пиян човек.

Учените са установили, че под въздействието на алкохолни напитки в кората на главния мозък, след нарастващото вълнение, има рязко отслабване на процесите на инхибиране. Кората спира да контролира работата на долните, така наречените подкоркови части на мозъка. Ето защо опиянен човек изглежда губи контрол над себе си и критично отношение към поведението си, губи сдържаност и скроменост, казва и прави това, което не е казал и не би направил в трезво състояние. Всяка нова порция алкохол все повече парализира висшите нервни центрове, сякаш ги свързва и не им позволява да пречат на хаотичната дейност на рязко възбудените части на мозъка.

Това, което ние в ежедневието любезно наричаме интоксикация, по същество не е нищо друго освен остро отравяне с алкохол с всички произтичащи от това последствия. Добре е, ако след определено време организмът, освободен от отровата, постепенно се върне в нормалното си състояние. И ако пиянството продължи и новите порции алкохол систематично навлизат в тялото? Какво тогава?

Учените са установили, че алкохолът, въведен в тялото, не се отстранява веднага оттам и определено количество от това вещество продължава вредното си въздействие върху органите в продължение на 1-2 дни, а в някои случаи и повече.

Алкохолът предизвиква приятно, приповдигнато настроение и това насърчава многократната употреба на алкохол. Отначало, ако искате и твърдостта на характера, все още можете да откажете вино. В противен случай под въздействието на алкохолна интоксикация (и убеждаването на приятели) волята отслабва и човекът вече не може да устои на жаждата за алкохол.

Под въздействието на алкохола инстинктите се освобождават, волята и самоконтролът отслабват и често хората извършват престъпления и грешки, за които се каят цял ​​живот.
3. Наркотични вещества и тяхното класифициране.

“Всички пороци са от безделие.”


Народна поговорка.

Какво е "наркотик"? Въз основа на определението, дадено от Световната здравна организация, лекарството трябва да бъде всяко вещество (със или без законна употреба в медицината), което се злоупотребява за цели, различни от медицински.

Учените, опитвайки се да проникнат в тайната на допинга, са обзети от изключителната вирулентност на лекарствата, които могат да потънат в дълбочината на чувствата и мислите на своите потребители. Продължителните и задълбочени изследвания, проведени от поколения учени, не са били безрезултатни. Отровата, скрита в повечето „небесни“ лекарства, е идентифицирана. Още през 60-те години експертите установяват, че прекомерната употреба на халюциногенни вещества причинява психични разстройства, тежки патологични състояния. Физиологичните свойства на лекарствата, участващи в сложен химичен процес, протичащ в човешкото тяло, са привлекателни и принуждават жертвата да се обръща към тях многократно или непрекъснато, след като пристрастяването или пристрастяването е влязло здраво в себе си.

Наркотиците, в зависимост от ефекта им върху човешкото тяло, могат условно да бъдат разделени на две големи групи: 1) вълнуващи; 2) причиняване на депресия. Трябва да се има предвид, че всяко от лекарствата има голямо разнообразие от скрити свойства, които въздействат на нервната система по различен начин.

Има лекарства, които успокояват и обезболяват (те се наричат ​​депресирани), а има и други, които имат стимулиращ ефект, който възбужда тялото. Халюциногенните лекарства причиняват екстаз и буйство, кошмари или мъчителна тревожност. Освен това всяко от тези вещества, дори и най-опасното от гледна точка на злоупотребата, може да има лечебен, благоприятен ефект, но само ако се използва абсолютно правилно.
Индийският коноп, листата на кока, маковото семе се считат за едни от най-древните природни наркотични вещества. Опиумът и неговите производни: морфин, хероин - имат аналгетичен ефект и премахват състоянието на тревожност и страх, намаляват, често до пълно изчезване, чувството на глад и жажда, отслабват либидото, намаляват отделянето на урина, потапят човек в сънливо състояние или, в случай на хероин, в бунт. В подобно отношение се открояват хашиш, марихуана и други производни на растението Cannabis savita в индийска или американска версия. Кокаинът обикновено причинява най-бурни реакции, обикновено придружени от халюцинации или странна еуфория, примесена с параноидни импулси. Понякога киногенната природа на това лекарство поражда насилие и стимулира умствената дейност на човека. През 60-те години на хоризонта се появява LSD, диетиламид на лизергиновата киселина, полусинтетично вещество, получено от лизергинова киселина, извлечено от ръжената ергота. LSD, далеч от последния потомък на семейството на наркотиците, отвори пътя за още по-мощни лекарства. За да разберем опасността, породена от подобна експлозия на наркотици, нека ви напомня, че е достатъчно да вземете милионна грам LSD на килограм тегло, за да го накарате да халюцинира.
Състоянието на пристрастяване се характеризира с три свойства:

1) непреодолимо желание или нужда да продължите да приемате наркотици и да си ги набавяте по всякакъв начин;

2) желанието за увеличаване на дозата;

3) зависимост на психичното, а понякога и на физическото естество от ефектите на лекарството.

Така нареченият синдром на пристрастяването се появява само в резултат на прием на наркотично вещество, независимо дали това се случва случайно или след системна употреба. Етапите на този процес, протичащи по-бавно или по-бързо, са основно следните:

1) Първоначална еуфория, често много краткотрайна. Характерно е за някои наркотични вещества (особено морфин и опиум), а не за всички лекарства.В такова състояние на повишена раздразнителност, фантастични и често еротични видения човек губи контрол над себе си ...

2) Толерантността е от временен характер. Това явление се обяснява с реакцията на организма на действието на една и съща доза от веществото, приемана многократно.Постепенно тялото реагира по-слабо.

3) Пристрастяване. Повечето изследователи са стигнали до извода, че зависимостта е както физическа, така и психическа. Изразява се чрез класическите симптоми на въздържание или „отнемане“, които наркоманът носи много трудно и с риск от тежки органични или функционални симптоми.

4) Оттегляне (синдром на отнемане) обикновено настъпва 12-48 часа след спиране на лекарството. Зависимият не може да търпи това състояние, което му причинява нервни разстройства, тахикардия, спазми, повръщане, диария, слюноотделяне, повишена секреция на жлезите. В същото време има натрапчиво желание да се намери токсично вещество - лекарство - на всяка цена! Внезапното „оттегляне“ на наркомана води до насилствени и изключително опасни прояви, които в някои случаи могат да предизвикат истински колапси, както се случва с морфинистите. Това са разновидности на ужасния делириум тременс - бяла жега, в която е потопен нелечим алкохолик ... Самият Пиступ изразява състояние на остра нужда от отрова, превърнала се в необходим фактор във вътрешните процеси.
Сега ще премина към класификацията на зависимостите. Ето класическо разделение, разработено от експерти от Световното здравно общество. И така, всички лекарства и действията им са разделени на следните групи.

1. Успокоителни отрови, които успокояват умствената дейност. Те намаляват до пълното премахване на функцията на възбудимост и възприятие, заблуждавайки човек, представяйки му букет от приятни състояния. Тези вещества (опиум и неговите алкалоиди, морфин, кодеин, кока и кокаин) променят мозъчната функция и се класифицират като Euforica.

2. Халюциногенни лекарства, представени от голям брой вещества от растителен произход, много различни по своя химичен състав. Това включва мескалин от какут, индийски коноп, хашиш и други растения тропеин. Всички те причиняват мозъчно вълнение, изразяващо се в деформация на усещания, халюцинации, изкривяване на възприятията, зренията и затова те са отнесени към категорията Fantastica.

3. Те включват вещества, които лесно се получават чрез химичен синтез, причинявайки първо мозъчно вълнение, а след това дълбоко потапяне. Такива среди включват: алкохол, етер, хлороформ, бензин. Тази категория е Inebrantia.

4. Категория Hypnotica, която включва отровни от съня: хлорал, барбитурати, сулфорол, кава-кава и други.

5. Excitantia.Тук преобладават растителните вещества, които стимулират мозъчната дейност без незабавен ефект върху психиката; силата на влияние върху различни лица е различна. Това включва растения, съдържащи кофеин, тютюн, бетел и други.

В повечето страни, участващи в борбата с наркотиците, се контролира само малка част от производството, тоест лекарствата, включени в списъка на забранените лекарства, толкова разнообразни по своите свойства, които причиняват пристрастяване. Етапите на пристрастяване към наркотици водят все по-ниско, определяйки влошаването на бедствието, което е, както подчертават експертите на Световната здравна организация, голяма заплаха за здравето в световен мащаб. Тази опасност се увеличава, тъй като фабриките и лабораториите произвеждат все повече и повече видове лекарства, все по-мощни и вредни.

Заключение.

И тютюнопушенето, и алкохолизмът и особено наркоманията все повече карат лекарите да мислят за бъдещото си поколение, за това как да предупреждават хората, които все още не са се поддали на такива вредни и вредни навици, от пристрастяването към тези три злини на съвременното общество .

Пушенето, алкохолизмът и наркоманията са проблем не само на самия „пациент“ (тъй като аз лично смятам, че и трите навика са болест, от която е необходимо да се лекува и лекува), но и проблемът на цялото общество като цяло.

Пушенето е социален проблем на обществото, както за пушачите, така и за непушачите. За първото - проблемът е да се откажат от тютюнопушенето, за второто - да се избегне влиянието на обществото за пушене и да не се „зарази“ с техния навик, а също - да се запази здравето ви от пушещите продукти, тъй като веществата, постъпващи в дима издишани от пушачи не са много по-безопасни, отколкото ако човек, който сам е пушил и е приел никотин и много други неща, които влизат в запалена цигара.

Алкохолът „бие“ не само самия пиещ, но и хората около него. Често алкохолиците мъже или жени пренебрегват своите задължения, приятели, семейство и деца, за да задоволят своите нужди. Пристрастяването към алкохола е причина за различни престъпления. Известно е, че 50 процента от всички престъпления са свързани с консумация на алкохол. Децата често плащат за алкохолизъм на родителите. Изследвания на невротични деца показват, че алкохолизмът на техните родители често е причина за тяхното заболяване. Борбата с алкохолизма е най-големият социален и медицински проблем на всяка държава. Доказана е вредата от алкохола. Дори малки дози от него могат да причинят големи неприятности или нещастия: наранявания, автомобилни катастрофи, инвалидност, разпад на семейството, загуба на духовни нужди и волеви черти на човек.


Злоупотребата с наркотици, известна от древни времена, сега се е разпространила със скорост, която тревожи цялата световна общност. Дори и при стесняване, от гледна точка на нарколозите, на границите на наркоманията до законово приемливите в много страни, наркоманията се признава за социално бедствие. Наркотичните мафии управляват държави (Латинска Америка), имат свои собствени армии (Югоизточна Азия). Приходите на тайните корпорации за търговия с наркотици надвишават известните приходи от търговията с нефт и са близки до глобалните приходи от търговия с оръжие. Злоупотребата в младежката среда е особено пагубна - засегнати са както настоящето, така и бъдещето на обществото. От гледна точка на нарколозите, пълната картина на разпространението на злоупотребата, включително формите на злоупотреба с вещества, е още по-трагична. Веществата и лекарствата, които не са включени в списъка с лекарства, обикновено са още по-злокачествени, което води до още по-голямо увреждане на индивида. В международния център за борба с наркотиците в Ню Йорк има документ, посочващ броя на наркоманите в света - 1 000 000 000 души. Наркоманията, както подчертават експертите на Световната здравна организация, е основна заплаха за общественото здраве в световен мащаб.

Сега, в началото на хилядолетието, те често говорят за наближаващия край на света. Но мисля, че ако човечеството не спре, не започне да мисли за себе си, за своето бъдеще, то ще се обрече на пълно изчезване. Ако не се вземат мерки за предотвратяване на разпространението на алкохол и тютюневи изделия, наркотици сред младите хора, ако не се насърчава здравословен начин на живот, човечеството ще остане без бъдеще и може би след няколко десетилетия те ще кажат за нашето време „Не можаха да спрат навреме“ ...




Изготвил: Полина Морозова 12А

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница