Реферат психологична характеристика на старостта



Дата06.01.2024
Размер21.93 Kb.
#119823
ТипРеферат
ПСИХОЛОГИЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА НА СТАРОСТТА



РЕФЕРАТ


Психологична характеристика на старостта

Колкото и да се опитваме да задържим или да забавим скоростта на стареенето, то неизбежно се случва. Това може да ни натъжи, но не е задължително. Напреднала възраст се счита, когато човек е между 66 и 89 и тя е много разнолика. В едни хора е силно изразена, а в други не толкова. Едни я посрещат в добро здраве, трудоспособни, те се поддържат физически и душевно, черпят сили от отдаване на любими дейности. А други- не са добре здравословно и това заема почти цялото им внимание. Тези здравословни проблеми у тях са оказали влияние на външния им вид и движенията, тези хора понякога ги обхваща отчаяние, но се предават- и в най-трудните моменти надеждата преобладава.


Психиката на възрастните хора не е много по-различна от тази на останалите. Но някои психични феномени са по-характерни за тези хора.
Сантименталността и носталгията са присъщи за почти всички възрасти, но най-вече за старостта. В тази възраст, когато активната трудова дейност е вече приключила, хората са склонни да обмислят и преценяват жизнения си път. Ерик Ериксон* описва тази фаза като конфликт между интегритет и отчаяние. Например ако човек мисли, че е дал най-доброто от себе си, той приема живота си като осмислен. Чувството за интегритет му помага да посрещне последните си дни със спокойствие, с одобрение за собствената личност. Но ако човек гледа на миналото си като низ от грешки, поредица от пропуснати възможности, то старият човек може да стигне до отчаяние. С приближаването на смъртта чувството на потиснатост помрачава последните години от живота. Старостта е свързана и със загуба на близки хора-приятели и роднини. Това са емоционални връзки, от които хората от третата възраст имат нужда, а губят. Това също води до носталгия и сантименталност.
Различни са стресовите фактори, които влияят на личността. Загубата на съпруг или съпруга е една от тях. Останалият сам понякога не може да преживее загубата, въпреки това че осъзнават, че един от двамата ще си отиде пръв. Много значима загуба е и пенсионирането. След като се пенсионират хората се чувстват забравени, безполезни и ненужни. Чувствайки се така, те още повече усилват собствените си страдания.
Но самотата не винаги е считана за деструктивен феномен. Също се смята, че самотата е необходимо и естествено явление. В процеса на адаптиране към новата реалност, човек има нужда да остане насаме със себе си.
Дълголетието е последен етап от реализирането на генетичната програма за максимална продължителност на живота. Стареенето, разбира се, е много индивидуален процес. Има много хора, които се чувстват и изглеждат далеч по-млади отколкото са наистина. Има данни, че дълголетниците имат следните психични особености:
-те се чувстват удовлетворени от живота и се приспособяват по-лесно към промените, което води до по-малко негативни емоции.
-не се засягат дълбоко от преживявания и впечатления, те са по-скоро временни и повърхностни.
-силно изразена е борбата за живот, желанието за поддържане на здравето.
Друго интересно изследване е за локуса на контрола при дълголетниците.
Локус на контрола е термин в психологията, който се свързва с убежденията на личността относно причините за добрите или лошите резултати в нейния живот изобщо или в конкретна сфера като здраве или образование. Концепцията е развита от Джулиян Ротър* през 1954 г. и от тогава става важен аспект в личностните изследвания.

Склонността да се приписват резултати от действията на външни фактори се нарича „външен локус на контрола“ (екстерналност).

Склонността да се приписват резултати от действията на вътрешни фактори се нарича „вътрешен локус на контрола“ (интерналност). Вътрешни фактори тук са свойствата на личността на индивида: неговите усилия, собствените положителни и отрицателни качества, наличието или отсъствието на необходими знания, умения и навици.
Интерналите разчитат на себе си, на своите умения, те са амбициозни и самоуверени. Те могат да бъдат психически нестабилни и невротични, когато бъдат възпрепятствани.
Екстерналите от друга страна често мислят, че шанса, късмета и съдбата са повлияли за успехите им. Те лесно понижават тревожността си, като приписват неуспехите си на същите фактори. Те живеят релаксиращ и безгрижен живот.
Има схващане, а и някои изследвания показват, че със напредване на възрастта вътрешния локус на контрола се повишава.
Резултати от изследвания показват, че дълголетниците са често екстернали. Атрибутирането на случващото се на външни фактори обяснява и повишената религиозност в този период. Те често са несигурни в себе си, което води до раздразнителност, нежелание за общуване, егоцентризъм.
Външната локализация на контрола има и положителни страни. Дълголетниците запазват интереса си към обществено-политическия живот, културата, науката.
Смъртта е последното събитие, с което се затваря страницата на живота. Раждането и животът са неизбежни събития и ако асоциираме раждането със радост и надежда, то смъртта със тъга и отчаяние. Тези мисли са породени още от детството и това чувство не ни напуска и през периода на напредналата възраст.
Според изследванията на Кюблер-Рос* има пет стадия на приемане на смъртта.
Първият е отричане и изолация. Обикновено е временен защитен механизъм и после бива заменен от частично приемане.
Следващият период е гняв. Когато човек осъзнае, че действително ще умре и е изпълнен с ярост и гняв.
Третият период е пазарлъка, когато човек се пазари със своя Бог за повече време.
Следва депресията, когато човек осъзнава, че пазарлъка не е проработил и времето изтича, той става депресиран и безпомощен.
Приемането е последния пети стадий. Човек приема края си и чака смъртта спокойно.
Но в крайна сметка моделът на стареене, който всеки човек следва, зависи от неговата индивидуалност и уникални житейски обстоятелства. Стареенето е генетично програмиран процес, който включва сложни възрастови изменения на всички нива в организма. А психичното стареене е продължителен постепенен процес на психични промени с тенденция към снижение на някои функции, но възрастта,в която те се изявяват, и степента на промяна варират в широки граници при отделните хора.

Използвана литература:



  1. Т. Гергов (2015). Личностни аспекти на старостта

  2. Р. Стаматов, Б. Минчев. Психология на човека

  3. Л. Георгиев (2011). Психология на възрастите

*Ерик Хомбургер Ериксон (на немски: Erik Homburger Erikson) е германски психолог и психоаналитик от еврейски произход, известен с теорията си за социалното развитие на човешките същества.


*Джулиан Ротър (Октомври 22, 1916 – Януари 6, 2014) е американски психолог известен със създаването на теорията за локус на контрола
* Кюблер-Рос- Елизабет Кюблер-Рос (Юли 8, 1926 – Август 24, 2004) е швейцарско-американска психиатър, пионер в близки до смъртта изследвания, автор на бестселъра „За смъртта и умирането“ (1969), където тя за пръв път дискутира теорията за петте стадия на приемането на смъртта

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница