Решение № / на Обс плевен о б щ и н с к и с ъ в е т п л е в е н наредба №17



страница1/7
Дата21.12.2017
Размер0.91 Mb.
#37246
ТипРешение
  1   2   3   4   5   6   7

Проект на Наредба за определяне и администриране на местните такси и цени на услуги на територията на Община Плевен



ПРОЕКТ!

Приложение № 1

към Решение № …../…. на ОбС – Плевен
О Б Щ И Н С К И С Ъ В Е Т – П Л Е В Е Н

наредба

17

за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на Община Плевен

Плевен, ……. 2012 г.

Глава първа

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ



Чл. 1. С тази Наредба се уреждат отношенията, свързани с определянето и администрирането на местните такси и цени на предоставяни на физически и юридически лица услуги, реда и срока на тяхното събиране на територията на Община Плевен.

Чл. 2. (1) На територията на Общината се събират следните местни такси:

1. за битови отпадъци;

2. за ползване на пазари, тържища, панаири, тротоари, площади и улични платна;

3. за ползване на детски ясли, детски кухни, детски градини, специализирани институции за предоставяне на социални услуги, лагери, общежития и други общински социални услуги;

4. за технически услуги;

5. за административни услуги;

6. за откупуване на гробни места;

7. за притежаване на куче;

8. други местни такси, определени със закон.

(2) На територията на общината се събират приходи от предоставените услуги, с изключение на тези по ал. 1 по цени, определени с Наредбата.

Чл. 3. (1) Размерът на местните такси и цени на услуги се определя в български лева. Местните такси са прости и пропорционални и се заплащат безкасово или в брой.

(2) Местните такси и цените на услугите се заплащат предварително или едновременно с предоставяне на услугите, с изключение на тези, за които с нормативен акт е предвидено друго.

(3) Цените на услугите и таксите по Наредбата, когато попадат в обхвата на чл.3, ал.5, т.1 и т.2 от Закона за данък добавена стойност са облагаеми сделки.

Чл. 4. (1) Размерът на местните такси и цени на услуги се определя при спазване на следните принципи:

1. възстановяване на пълните разходи на общината по предоставяне на услугата;

2. създаване на условия за разширяване на предлаганите услуги и повишаване на тяхното качество;

3. постигане на по-голяма справедливост при определяне и заплащане на местните такси.



(2) За услуга, при която дейностите могат да се разграничат една от друга, се определя отделна такса за всяка от дейностите.

(3) Размерът на таксата може и да не възстановява пълния размер на разходите по предоставяне на определена услуга, когато Общинският съвет реши, че това се налага за защита на обществения интерес.

(4) В случаите, когато размерът на таксата не възстановява пълния размер на разходите по предоставяне на услугата, разликата между разходите и размера на таксата е за сметка на общинските приходи.

(5) Промените в размера на местните такси и цените на услугите се извършват по реда на тяхното приемане.

Чл. 5. Общинският съвет може да приема решения за освобождаване на отделни категории лица изцяло или частично от заплащане на отделни такси.

Чл.6. Кметът на Общината издава разрешение за разсрочване или отсрочване на задължения за местни такси в размер до 30 000 лева и при условие, че разсрочване или отсрочване се иска до една година от датата на издаване на разрешението.

Чл.7. Разрешение за отсрочване или разсрочване на задължения за местни такси над 30 000 лева или за срок, по-голям от една година, се издава от Кмета след решение на Общинския съвет.

Чл. 8. (1) Събирането на местните такси и цени на услуги се извършва от и за сметка на общината.

(2) Местните такси се събират от длъжностни лица от общинската администрация.

(3) Приходите по ал. 2 постъпват в общинския бюджет.

(4) Установяването, обезпечаването и събирането на местните такси се извършват по реда на чл.4, ал.1-5 от Закона за местните данъци и такси.


Глава втора
Местни такси

Раздел І

Такса за битови отпадъци


Чл. 9. Таксата се заплаща за услугите по събирането, извозването и обезвреждането в депа или други съоръжения на битовите отпадъци, както и за поддържането на чистотата на териториите за обществено ползване в населените места. Размерът на таксата се определя за всяка услуга поотделно - сметосъбиране и сметоизвозване; обезвреждане на битовите отпадъци в депа или други съоръжения; чистота на териториите за обществено ползване.

Чл. 10. Таксата се заплаща от:

1. собственика на имота;

2. ползвателя - при учредено вещно право на ползване;

3. концесионера - при предоставяне на особено право на ползване – концесия;

4. лицето, на което имот – държавна или общинска собственост е предоставен за управление;

5. собственика на сграда, построена върху държавен или общински имот – за този имот или съответната част от него;

6. за общински имоти, ползвани или наети от други лица, таксата се заплаща от Общината за сметка на наемателя, съответно ползвателя;

7. когато правото на собственост или ограниченото вещно право върху недвижим имот, за който се дължи такса битови отпадъци, е притежание на няколко лица, те дължат такса за притежаваната от всеки идеална част.



Чл. 11. Таксата се определя в годишен размер за всяко населено място с решение на Общинския съвет, въз основа на одобрена план-сметка, включваща необходимите разходи за:

1. осигуряване на съдове за съхраняване на битовите отпадъци - контейнери, кофи и други;

2. събиране на битовите отпадъци и транспортирането им до депата или други инсталации и съоръжения за обезвреждането им;

3. проучване, проектиране, изграждане, поддържане, експлоатация, закриване и мониторинг на депата за битови отпадъци или други инсталации или съоръжения за обезвреждане, рециклиране и оползотворяване на битови отпадъци, включително отчисленията по чл. 60 и чл.64 от Закона за управление на отпадъците;

4. почистване на уличните платна, площадите, алеите, парковите и другите територии от населените места, предназначени за обществено ползване.

Чл.12. Годишният размер на таксата се определя, както следва:

(1) За жилищни имоти – пропорционално върху данъчната оценка на имота, за всяка услуга поотделно.

(2) За нежилищни имоти - за услугата по сметосъбиране и сметоизвозване – пропорционално върху по-високата от отчетната стойност на имота и данъчната оценка, определена по реда на Приложение №2 на Закона за местните данъци и такси, а когато количеството генерирани отпадъци може да се определи, таксата се заплаща по основа, определена от Общинския съвет, съгласно чл. 16.

(3) В случаите когато е реализирана процедурата по чл.19, за услугата “почистване на териториите за обществено ползване в населените места” таксата се събира пропорционално върху по-високата от отчетната стойност на имота и данъчната оценка, определена по реда на Приложение №2 на Закона за местните данъци и такси.

(4) При прилагане на процедурата по чл.16 цената и кратността за извозване се определят с изрично решение на Общинския съвет. Цената включва: услугата по сметосъбиране и сметоизвозване, проучване, проектиране, изграждане, поддържане, експлоатация, закриване и мониторинг на депата за битови отпадъци, включително отчисленията по чл. 60 и чл.64 от Закона за управление на отпадъците.

Чл.13. Размерът на такса битови отпадъци за град Плевен и населените места от Общината се определя с решение на Общинския съвет в срока, регламентиран в Закона за местните данъци и такси.

Чл. 14. (1) Такса битови отпадъци се внася в сроковете за внасяне на данък недвижими имоти, посочени в чл.28, ал.1 от Закона за местните данъци и такси.

(2) На предплатилите в срока по чл.28, ал.2 от Закона за местните данъци и такси се прави отстъпка в размер на 5 на сто.

Чл. 15. (1) Собственикът на новопридобити имоти дължи такса от началото на месеца, следващ месеца на придобиване на имота.

(2) Когато ползването е започнало преди окончателното завършване на сградата, таксата се дължи от началото на месеца, следващ месеца, през който ползването е започнало.

(3) За сгради, подлежащи на събаряне, таксата се дължи включително за месеца, през който е преустановено ползването й.

(4) Таксата не се събира, когато Общината не предоставя услугата и не извършва разходи по чл. 11.

(5) Не се събира такса за сметосъбиране и сметоизвозване и такса за обезвреждане на битови отпадъци в депа:

1. За имотите, които не се обслужват, за което Кметът на Общината издава заповед;

2. За имотите, които няма да се ползват през цялата година и които не са декларирани като основни жилища по смисъла на Закона за местните данъци и такси. Обстоятелството, че имотът няма да се ползва се декларира с декларация по образец в отдел “Приходи от местни данъци и такси” от всички собственици и/или ползватели с учредено право на ползване в срок от 1 октомври до края на всяка предходна година.

3. За новопридобити имоти, които няма да се ползват до края на текущата година или за част от нея, когато данъчно задълженото лица е подало декларация в отдел “Приходи от местни данъци и такси” в срок от два месеца от датата на придобиване на имота.

Таксата не се събира, считано от месеца на придобиване на недвижимия имот.

4. В случаите, в които извозването на битови отпадъци се забранява със съответния нормативен документ.

5. За сгради, собственост на организации на хора с увреждания, които не са отдадени под наем; за сгради на училища, висши училища и академии, използвани за учебен процес и научна дейност; за музеи, галерии, библиотеки и читалища.

(6) Освобождаване от заплащане на такса за сметосъбиране, сметоизвозване и такса за обезвреждане на отпадъци в депо по ал.5, т.2 и т.3 се извършва въз основа на декларация, в която данъчно задълженото лице дава изрично съгласие за извършване на проверки от общинската администрация и декларира, че за неверни данни носи наказателна отговорност по чл.313 от Наказателния кодекс.

(7) При настъпила промяна на декларираните обстоятелства за имота по ал.5, т.2 и т.3, задълженото лице, оттегля подадената декларация писмено със заявление или със заверка върху оригинала, съхраняван в отдел “Приходи от местни данъци и такси”.

Чл.16. (1) Когато таксата за битови отпадъци може да се определи според количеството битови отпадъци, лицата по чл.10 подават декларация в отдел “Приходи от местни данъци и такси” към Община Плевен от 1 октомври до 30 ноември на предходната година. За придобитите през годината имоти, декларацията се подава в двумесечен срок от датата на придобиването им.

(2) В декларацията се посочват видът и броят на съдовете за изхвърляне на битови отпадъци, които ще се използват през годината, съобразно обявената от Общинския съвет честота на извозването на битовите отпадъци.

(3) Когато лицето не е подало декларация в срок, декларирало е по-малко от необходимия му брой от съответния вид съдове за битови отпадъци или не изхвърля битовите отпадъци в определените за целта съдове, то заплаща годишната такса върху данъчната оценка по.чл.20 и чл. 21 от ЗМДТ. От размера на дължимата годишна такса се приспада платената част, като върху разликата се дължат лихви, съгласно сроковете за плащане.

(4) Подаването на Декларация в отдел “Приходи от местни данъци и такси” към Община Плевен от собствениците на обекти, се предхожда от издаването на служебна бележка, подписана от началника на отдел “Екология”.

(5) Служителите от отдел “Екология” преценяват наличието или отсъствието на възможност за отчитане на количеството генерирани от съответното лице отпадъци.

(6) Не се издава служебна бележка и не се подава декларация за:

- обекти, използващи съдовете за обществено ползване;

- обекти не закупили съд за битови отпадъци;

- обекти, находящи се в многоетажни сгради (с изключение на приземни етажи с обособен подход и възможност за достъп на сметоизвозващите автомобили);

- самостоятелни обекти, без обслужваща инфраструктура;

- обекти без обособени площадки за разполагане на декларираните съдове за смет.




Раздел ІІ


Такса за ползване на пазари, тържища, панаири, тротоари, площади, улични платна и терени с друго предназначение
Чл. 17. (1) Таксата се заплаща за ползване на тротоари, площади, улични платна, места, върху които са организирани пазари (открити и покрити), тържища, панаири, както и терени с друго предназначение, които са общинска собственост.

(2) Таксата се заплаща от физическите и юридическите лица ползващи услугата в зависимост от зоната, в която се намират терените, посочени в ал. 1.

(3) Зоните са както следва:

І. Централна зона:

- ул. “Васил Левски” (от пл. “Възраждане” до ул. “Асен Халачев”);

- ул. “Бъкстон”;

- ул. “Ц.Церковски”;

- ул. “Коста х.Пакев”;

- ул. “Заменхоф”;

- ул. “Д.Попов” (от ул. “Д.Константинов” до ул. “Гренадерска”);

- ул. “Д.Константинов” (от ъгъла с ул. “Д.Попов” до ул. “В.Априлов”);

- ул. “Цар Борис ІІІ” (от пл. “Свободата” до ул. “Д.Попов”);

- пл. “Възраждане”;

- пл. “Свободата”.

ІІ. Първа зона:


  • Градска градина;

  • ул. “Сан Стефано” (от № 1 до ул.”Шипка”);

  • ул. “Д.Константинов” (от ъгъла с ул. “В.Априлов” до ул. “Мусала”);

  • ул. “Св.св.Кирил и Методий” (ул. “Д.Константинов” до ул. “Патриарх Евтимий”);

  • ул. “Цар Симеон” (от ул. “Васил Левски” до ул. “Д.Константинов”);

  • ул. “Иван Вазов” (от ул. “Цар Борис ІІІ” до ул. “Неофит Рилски”);

  • ул. “Дойран” (от пл.”Сливница” до ул. “Богомил”);

  • ул. “Ал.Стамболийски” (от ул. “Дойран” до ул. “Кресна”);

  • ул. “Тодор Табаков”;

  • ул. “Ракитин”;

  • ул. “Хан Аспарух”;

  • ул. “Асен Халачев”;

  • ул. “Княз Александър Батенберг”;

  • ул. “Васил Левски” (от № 1 до ул. “Асен Халачев”);

  • ул. “Гренадерска” (от ул. “Асен Халачев” до ул. “Д.Попов”);

  • пл. “Иван Миндиликов”;

  • ул. “Д.Попов” (от № 1 до ул. “Гренадерска”);

  • ул. “Кичево”;

  • ул. “Воден”;

  • ул. “Иван Миндиликов”;

  • Централен кооперативен пазар.

ІІІ. Втора зона:

  • ул. “Цар Калоян”;

  • ул. “Хан Крум”;

  • ул. “Любен Каравелов”;

  • ул. “Найчо Цанов”;

  • ул. “Сан Стефано” (от ул. “Шипка” до светофара на бул. “Хр.Ботев”);

  • ул. “Хаджи Димитър” (от ул. “Дойран” до читалище “Извор”);

  • ул. “Св.св.Кирил и Методий” (от ул. “Патриарх Евтимий” до бул.”Хр.Ботев”);

  • бул.”Хр.Ботев” (от ул.”Г.Кочев” до ул. “Трети март”);

  • бул. “Русе” (от ул. “Неофит Рилски до ул. “П.Р.Славейков”);

  • ул. “Иван Вазов” (от ул. “Неофит Рилски” до ул. “П.Р.Славейков”);

  • ул. “Г.С.Раковски” (от ул.”Иван Вазов” до ул. “Г.С.Раковски”);

  • ул. “Г.Кочев” (от ул. “Гренадерска” до бул. “Хр.Ботев”)

  • ул. “Гренадерска” (от ул. “Д.Попов” до ул. “Г.Кочев”);

  • ул. “П.Р.Славейков” (от ул. “Гренадерска” до ул. “Даскал Димо”);

  • ул. “Даскал Димо”;

  • Кооперативни пазари в ж.к. “Дружба”, ул. “Генерал Колев”, ул. “Хаджи Димитър” и ж.к. “Сторгозия”.

ІV. Трета зона:

  • всички останали места на територията на град Плевен, неупоменати в централна, първа и втора зони.

V. Четвърта зона:

- съставни селища на Община Плевен.



(4) Таксите се определят, както следва:

1. За ползване на пазари с цел търговия със селскостопанска продукция:



за централна и първа зона

за всички останали зони

на ден

на месец

на ден

на месец

1.50 лв./кв. м.

15.00 лв./кв. м.

1.00 лв./кв. м.

10.00 лв./кв. м.

1.1. за продажба с лек автомобил на ден:

за централна и първа зона

за всички останали зони

7.40 лв.

5.50 лв.

1.2. за продажба с товарен автомобил или ремарке на ден:

за централна и първа зона

за всички останали зони

15.00 лв.

11.00 лв.

2. За ползване на пазари с цел търговия с нехранителни стоки:

за централна и първа зона

за всички останали зони

на ден

на месец

на ден

на месец

5.00 лв./кв. м.

45.00 лв./кв. м.

3.50 лв./кв. м.

35.00 лв./кв. м.

2.1. за продажба с лек автомобил на ден:

за централна и първа зона

за всички останали зони

18.00 лв.

11.00 лв.

2.2. за продажба с товарен автомобил или ремарке на ден:

за централна и първа зона

за всички останали зони

30.00 лв.;

24.00 лв.

3. За продажба на сладолед, скрежина, сурови или обработени плодове и/или зеленчуци, ядки, варена, печена царевица, пуканки и други подобни стоки в насипно състояние на открито и поставяне на хладилни витрини по одобрена схема:

за централна и първа зона

за всички останали зони

на ден

на месец

на ден

на месец

2.00 лв./кв. м.

45.00 лв./кв. м.

1.00 лв./кв. м.

21.00 лв./кв. м.

4. За продажба на предмети на художествените занаяти и произведения на изкуството на открито по одобрена схема:

за всички зони

на ден

на месец

1.00 лв./кв. м.

21.00 лв./кв. м.

5. За продажба на книги, вестници, списания, лотарийни билети, коледни, великденски украси, мартеници и други подобни по одобрена схема:

за централна и първа зона

за всички останали зони

на ден

на месец

на ден

на месец

1.50 лв./кв. м.

30.00 лв./кв. м.

1.00 лв./кв. м.

21.00 лв./кв. м.

6. За ползване на места, върху които са организирани панаири, празници, стрелбища, моторни лодки, увеселителни и атракционни съоръжения /батути, детски колички, влакчета и други подобни/ по одобрена схема:

А/


за централна и първа зона

за всички останали зони

на ден

до 10 кв.м.

на ден

до 10 кв.м.

1,50 лв./кв. м.

20.00 лв./кв.м.

1.00 лв./кв. м.

10.00 лв./кв.м.

Б/ за площ от 11 до 50 кв.м. се заплаща дължимата такса по буква “А” и за всеки кв.м. над 10 кв.м. се заплаща такса в размер на 60% от таксата по буква “А”;

В/ за площ от 51 кв.м. до 100 кв.м. се заплаща таксата по буква “Б” и за всеки кв.м. над 50 кв.м. се заплаща такса в размер на 50% от таксата по буква “А”;

Г/ за площ от 101 кв.м. до 200 кв.м. се заплаща таксата по буква “В” и за всеки кв.м. над 100 се заплаща такса в размер на 40% от таксата по буква “А”;

Д/ за площ над 200 кв.м. се заплаща таксата по буква “Г” и за всеки кв.м. над 200 кв. се заплаща такса в размер на 30% от таксата по буква “А”.

7. При заемане на допълнителна площ до 1 кв.м. към издаденото Разрешение за поставяне за търговска дейност се заплаща такса в размер на 5.00 лв./кв.м. на месец.

8. За ползване на места, върху които са организирани циркове – 0.40 лв./ кв.м./ден.

9. За ползване на места, върху които са разположени летни градини пред заведения за хранене и развлечение:

А. За централна зона – 10.80 лв./кв.м./ на месец;

Б. За първа зона – 7.20 лв./кв.м./на месец;

В. За втора зона – 5.40 лв./кв.м./ на месец;

Г. За трета зона – 4.50 лв./кв.м./ на месец;

Д. За всички останали зони – 2.30 лв./кв.м./ на месец.

10. За ползване на места, върху които са разположени преместваеми обекти и съоръжения – машини за топли, студени напитки и пакетирани хранителни продукти:

А. За централна зона – 97.00 лв./кв.м./ на месец;

Б. За първа зона – 68.00 лв./кв.м./ на месец;

В. За втора зона – 39.00 лв./кв.м./ на месец;

Г. За трета зона – 20.00 лв./кв.м./ на месец;

Д. За четвърта зона – 20.00 лв./кв.м./ на месец.



(5) Таксите се плащат при издаване на разрешението за посочения в него период.

(6) Издаденото разрешение за ползване на място може да се отнеме в следните случаи:

1. когато мястото не се ползва по предназначение;

2. когато не се използва от лицето, на което е предоставено;

3. когато обществените нужди налагат това.



(7) При ползване на мястото повече от месец, таксите се плащат месечно, но не по-късно от 5 /пет/ дни преди започване на месеца.

(8) При прекратяване на ползването на площите по ал.1, лицата не заплащат такса за периода от прекратяването до крайния срок на издаденото разрешително за ползване.

(9) При промяна в размера на ползваната площ се спазва реда по предходната алинея.

(10) За ползване на пазари с цел търговия от регистрирани земеделски производители таксата се определя в размер на 70% от таксите по ал.4, само когато се продава продукция, произведена от самия производител.

Чл. 18. (1) Таксата за ползване на пазари, тържища, панаири, тротоари, площади, улични платна и терени се събира от общинската администрация.

(2) Правата по ал.1 могат да се делегират на търговски дружества, като взаимоотношенията се уредят с договор.
Раздел III

Такси за ползване на детски ясли, детски градини, детски кухни, специализирани институции за предоставяне на социални услуги, лагери, общежития и други общински социални услуги
Чл. 19. (1) За ползване на детски ясли родителите или настойниците дължат месечни такси в следните размери:

1. седмични детски ясли – 50.00 лв.

2. целодневни ясли – 45.00 лв.

(2) Размерът на таксата се заплаща с 50 на сто намаление за:

1. деца с един починал родител;

2. деца, на които и двамата родители са студенти – редовна форма на обучение;

3. за второ и всяко следващо дете от едно семейство, приети в едно или в различни детски заведения в Общината;

4. деца с родител с намалена работоспособност от 70 до 90% включително;

5. деца, чиито родители са подпомагани по чл.9 от ППЗСП, за месеца, за който се заплаща таксата;

6. деца, настанени в приемно семейство, съгласно чл.26 от Закона за закрила на детето;

7. деца-близнаци.



(3) Не се заплаща такса:

1. за децата, на които един от родителите е с над 90 % загуба на работоспособност и деца пълни сираци;

2. деца с решение на ТЕЛК със степен на увреждане 50 и над 50%;

3. деца-тризнаци.

(4) При отсъствие на децата, таксата не се заплаща за времето, през което те ще отсъстват, при условие, че родителите предварително са уведомили писмено директора на детското заведение, освен в случаите на заболяване.

(5) За ползване на намаленията по ал. 2 и освобождаването по ал. 3, родителите или настойниците подават декларация до директора на заведението, придружена с документи, доказващи преференцията. Заплащането на намаления размер на таксата или освобождаването от такса започва от началото на следващия месец, следващ месеца от подаване на декларацията.



(6) При преместване на дете от една детска ясла в друга на територията на общината, родителите/настойниците задължително представят на директора на приемащата детска ясла служебна бележка, че не дължат такси в предишното детско заведение.

Чл.20. (1) За ползване на детски градини и яслени групи в обединените детски заведения родителите или настойниците дължат месечни такси в следните размери:

1. за седмични детски градини - месечна такса в размер на 50,00 лв.

2. за целодневни детски градини - месечна такса в размер на 45,00 лв.

3. за подготвителни групи в детски градини:

3.1. за седмични детски градини – 50,00 лв.

3.2. за целодневни детски градини – 45,00 лв.

Родителите/настойниците на децата от подготвителните групи в седмична детска градина и целодневни детски градини не заплащат такса за обучението. Такса се заплаща за предоставените допълнителни услуги за хранене, отглеждане и възпитание.

(2) Размерът на месечна такса по ал.1 се заплаща с 50 на сто намаление за:

1. деца с един починал родител;

2. деца, на които и двамата родители са студенти – редовна форма на обучение;

3. за второ и всяко следващо дете от едно семейство, приети в едно или в различни детски заведения в Общината;

4. деца с родител с намалена работоспособност от 70 до 90% включително;

5. деца, чиито родители са подпомагани по чл.9 от ППЗСП, за месеца, за който се заплаща таксата;

6. деца, настанени в приемно семейство, съгласно чл.26 от Закона за закрила на детето;

7. деца-близнаци.



(3) Не се заплаща такса по ал.1 за:

1. децата, на които един от родителите е с над 90% загуба на работоспособност и деца пълни сираци;

2. деца с решение на ТЕЛК със степен на увреждане 50 и над 50%.

3. деца-тризнаци.

(4) При отсъствие на децата, таксата не се заплаща за времето, през което те ще отсъстват, при условие, че родителите предварително са уведомили писмено директора на детското заведение, освен в случаите на заболяване.

(5) За ползване на намаленията по ал.2 и освобождаването по ал.3, родителите или настойниците подават декларация до директора на заведението, придружена с документи, доказващи преференцията. Заплащането на намаления размер на таксата или освобождаването от такса започва от началото на следващия месец, следващ месеца от подаване на декларацията.

(6) При преместване на дете от една детска градина в друга на територията на Общината, родителите/настойниците задължително представят на директора на приемащата детска градина служебна бележка, че не дължат такси в предишното детско заведение.

Чл. 21. За ползване на храна от Детска кухня чрез абонаментна карта, се заплаща месечна такса в размер на 16.00 лева.

Чл. 22. (1) Учениците, които ползват общежития, заплащат месечна такса в размер на 20.00 лева.

(2) Учениците, на които един от родителите е с над 70% загуба на работоспособност заплащат такса в размер на 50 на сто от таксата по ал.1;



(3) Учениците, на които един от родителите е с над 90% загуба на работоспособност и деца пълни сираци не заплащат такса.

Чл. 23. (1) Лице, ползващо услугите в системата на домашен социален патронаж, заплаща месечна такса, съответстваща на реалната издръжка на едно лице. Таксата се изчислява пропорционално на времето, през което лицето е ползвало социалните услуги.

(2) Реалната издръжка на едно лице включва: месечните разходи за храна, работно облекло на персонала, хигиенни материали, гориво за доставяне на храната по домовете, както и съответната част от общите разходи за електрическа и топлинна енергия и вода. Месечните разходи се намаляват с даренията и завещанията от местни и чуждестранни физически и юридически лица, включително случаите на спонсорство, помощите от дарителски програми и благотворителност.

(3) Комунално-битовите разходи се разпределят пропорционално на броя на обслужваните за месеца лица.

(4) Стойността на консумираната храна се изчислява ежедневно на база на калкулационни ведомости и требвателни листове.

(5) Дължимата такса, която се удържа от личните доходи на лицето не може да бъде повече от 60% от тези доходи. Разликата в таксата до реалния й размер е за сметка на бюджета на Общината.

(6) Ветераните от войните заплащат месечна такса за ползваните социални услуги от домашен социален патронаж, в размер на 30% от получаваната лична пенсия, съгласно чл.16, ал.2 от ППЗВВ.

(7) Военноинвалидите и военнопострадалите по чл.4, т.1 и т.4 от Закона за военноинвалидите и военнопострадалите се ползват с предимство от услугите на Общински домашен социален патронаж, като заплащат 30 на сто от размера на определената такса по ал.1. Останалата част от разходите е за сметка на бюджета на Община Плевен.

(8) В Домашен социален патронаж се приемат и лица, които сами или техни близки приемат заплащането на такса в размер на реалните разходи. За прием на тези лица се предоставят не повече от 50% от капацитета на Домашен социален патронаж.

(9) Приемът на лица в Домашен социален патронаж, които сами или техни близки приемат заплащането на такса в размер на реалните разходи се осъществява след изчерпване на приема на лицата, заплащащи част от реалните разходи.

Чл. 24. (1) Таксите по този раздел се начисляват и събират от длъжностните лица в съответните заведения до 10-о число, а тези по чл. 19 и по чл.20 - до 25-о число на месеца, следващ месеца, за който се дължат.

(2) Ползвателите на услуги по този раздел, неплатили съответните такси в 2-месечен срок, се лишават от право да ги ползват.
Раздел ІV

Такси за технически услуги
Чл. 25. Таксите се заплащат за техническите услуги, които се извършват от общинската администрация и обхващат дейностите във връзка с териториалното и селищното устройство, архитектурата, строителството, благоустройството, кадастъра в селищните и извънселищните територии.

Чл. 26. Освобождават се от такси за технически услуги организациите на общинска бюджетна издръжка.

Чл. 27. (1) Размерът на таксите за технически услуги се определя, както следва:





Наименование на услугата

такса










1.

за издаване на скица за недвижим имот и скица за линеен обект за срок от 10 дни:




1.1

за скица с формат А4

10.00 лв.

1.2

за скица с формат А3

20.00 лв.

1.3

за скици с формат по-голям от формат А3

1.20 лв. на кв.дм.

2.

за презаверяване на скици от издаването, на които са изтекли шест месеца

50% от таксите по т.1

3.

за издаване на виза за проектиране /скица за недвижим имот с указан начин на застрояване/

30.00 лв.

4.

за проверка за установяване съответствието на строежа с издадените строителни книжа и затова, че подробният устройствен план е приложен по отношение на застрояването при завършването на строителните и монтажните работи по фундаментите на строежа:

4.1.

за сгради

0.20 лв./кв.м – застроена площ, но не по-малко от 10.00 лв.

4.2

за огради

0.10 лв./лин. метър, но не по-малко от 10.00 лв.

4.3

линейни обекти

0.50 лв./лин.м., но не по-малко от 10.00 лв.

5.

за издаване на удостоверения за факти и обстоятелства по териториалното и селищното устройство

10.00 лв.

6.

за заверяване на преписи от документи и на копия от планове и документацията към тях

5.00 лв. за първа страница плюс 0.40 лв. за всяка следваща страница

7.

за издаване на разрешение за поставяне на временни съоръжения за търговия – маси, павилиони, кабини и др.

50.00 лв.

8.

за издаване на разрешение за строеж:




8.1

Такса за издаване на разрешение за строеж за нови строежи:

8.1.1

за гр. Плевен и землището му

0.20 лв./кв.м. - РЗП /разгъната застроена площ/, но не по-малко от 100.00 лв.

8.1.2

за гр. Славяново ; селата Брестовец, Буковлък, Гривица, Опанец, Радишево и Ясен, както и прилежащите им землища

0.15 лв./кв.м. - РЗП /разгъната застроена площ/, но не по-малко от 50.00лв.

8.1.3

за всички останали села на територията на Плевен и прилежащите им землища

0.10 лв./кв.м. - РЗП /разгъната застроена площ/, но не по-малко от 50.00лв.

8.1.4

за стопански сгради по чл.45 от ЗУТ и оранжерии

0.10 лв. / кв.м. - РЗП /разгъната застроена площ/, но не по-малко от 50.00лв.

8.1.5

за проводи и линейни обекти

80.00 лв. на обект, а за вътрешни обекти – 30.00 лв.на обект

8.2

Такса за издаване на разрешение за строеж на пристройки, надстройки и преустройства:




за гр. Плевен и землището му

0.15 лв./кв.м. – РЗП /разгъната застроена площ/, но не по-малко от 80.00 лв.




за всички села на територията на Община Плевен и прилежащите им землища

0.10 лв./кв.м. за РЗП /разгъната застроена площ/, но не по-малко от 50.00 лв.

(2) За извършване на бърза услуга по ал.1, т.1 в срок два пъти по-малък от указания, таксата се удвоява.
Раздел V

Такси за административни услуги
Чл. 28.(1) За извършени услуги по гражданското състояние се заплащат следните такси:



услуга

такса

1.

за издаване на удостоверение за наследници

5.00 лв. за първи екземпляр и по 3.00 лв. за всеки следващ

2.

за издаване на удостоверение за идентичност на имена

4.00 лв.

3.

за издаване на удостоверение, че не е съставен акт за раждане или акт за смърт

3.00 лв.

4.

за издаване на дубликати на удостоверение за раждане или за граждански брак, както и за повторно издаване на препис-извлечение от акт за смърт

5.00 лв.

5.

за издаване на удостоверение за семейно положение

3.00 лв.

6.

за издаване на удостоверение за родствени връзки

3.00 лв.

7.

за адресна регистрация и/или издаване на удостоверения за постоянен или настоящ адрес

3.00 лв.

8.

за заверка на документи по гражданското състояние за чужбина

15.00 лв.

9.

за всички други видове удостоверения по искане на граждани

5.00 лв.

10.

за преписи от документи

3.00 лв./стр.

(2) Таксите по ал.1, т.1-7 вкл., т.9 и т.10 се събират в половин размер на непълнолетни лица, хора с увреждания над 50%, майки с деца до 3 години и пенсионери над 70 години, когато посочените лица са титуляри на документа. Намалението не се отнася за експресни и бързи услуги.

(3) Сроковете за извършване на услугите по ал.1 са:

- обикновена услуга – 5 работни дни.

- бърза услуга – 2 работни дни.

- експресна услуга– 4 часа.



(4) Размерът на таксите за извършване на административна услуга са:

- за обикновена услуга по ал.1.

- за бърза услуга по ал.1, т.1-7 вкл. т.9 и т.10 размерът на таксата се увеличава с 50 на сто.

- за експресна услуга по ал.1, т.1-7 вкл., т.9 и т.10 размерът на таксата се увеличава със 100 на сто.



Чл. 29. По производства за настаняване под наем, продажби, замени или учредяване на вещни права върху общински имоти се заплаща такса в размер на 5.00 лв.

Чл. 30. За издаване на свидетелство за собственост при продажба на едър добитък се заплаща такса в размер на 3.00 лв.

Раздел VІ

Такси за гробни места
Чл. 31. (1) За ползване на гробни места над 8 години се заплащат еднократно такси, както следва:

1. За ползване на единични гробни места:

1.1. За 15 години:



гробищен парк

първа зона

втора зона

Гробищен парк до Стадиона

30.00 лв.

20.00 лв.

Горноплевенски гробищен парк

25.00 лв.

16.00 лв.

Гробищен парк в местността “Чаира”

20.00 лв.

-

1.2. За вечни времена таксите по т.1.1. се увеличават пет пъти.

2. За ползване на семейни гробни места:

2.1. За 15 години:



гробищен парк

първа зона

два гроба три гроба



втора зона

два гроба три гроба



Гробищен парк до Стадиона

60.00 лв. 90.00 лв.

40.00 лв. 60.00 лв.

Горноплевенски гробищен парк

50.00 лв. 75.00 лв.

32.00 лв. 48.00 лв.

Гробищен парк в местността “Чаира”

40.00 лв. -

- -

2.2. За вечни времена таксите по т.2.1. се увеличават пет пъти.

3. За придадени по регулация маломерни гробни места - съответната част от таксата, определена за гробното място по т.1.

4. За последващо използване на гробни места с изтекъл срок на гробоползване по желание на близките на покойника в гробищен парк до Стадиона и Горноплевенски гробищен парк, се заплаща еднократно такса за вечни времена, както следва:

4.1. На единични гробни места:

4.1.1. За гробищен парк до Стадиона – 480.00 лв.;

4.1.2. За Горноплевенския гробищен парк – 460.00 лв.

4.2. За ползване на семейни гробни места:

4.2.1. За гробищен парк до Стадиона – 680.00 лв.;

4.2.2. За Горноплевенския гробищен парк – 660.00 лв.

5. За Гробищен парк “Чаира” гробове с изтекъл срок на гробоползване, т.е. с незаплатени в срок такси, да бъдат предоставяни на други лица за последващи погребения, след уведомяване на наследниците по надлежния ред.



(2) За урнов гроб се заплащат таксите по ал. 1, т. 1 , намалени с 50 на сто.
Раздел VІІ

Такса за притежаване на куче
Чл. 32. (1) За притежаване на куче собственикът заплаща годишна такса.

(2) Собствениците на кучета порода “бултериер” и “питбул” заплащат такса в размер на 100.00 лв.

(3) Собствениците на кучета, които не са от порода, посочена в ал.2 заплащат такса в размер на 20.00 лв.

(4) Освобождават се от такса:

1. кучета на инвалиди;

2. служебни кучета в организациите на бюджетна издръжка;

3. кучета, използвани за опитни цели;

4. кучета, използвани от Българския червен кръст;

5. кастрирани кучета;

6. ловни кучета;

7. кучета, отглеждани в гр. Славяново и селата на Община Плевен;

8. за куче с поставен микрочип за първата година от неговото регистриране;

9. развъдчици и членове на киноложки клубове, членове на Българската републиканска федерация по кинология или на други български или международни киноложки федерации, които извършват развъдна дейност на чистопородни (чистокръвни) кучета.



(5) Собствениците на кучета, които ги отглеждат с цел развъждане заплащат годишна такса в размер на 500.00 лв.

Чл. 33. В тримесечен срок от датата на придобиването на куче собственикът подава декларация в Общината.

Чл. 34. (1) Таксата се заплаща ежегодно до 31 март на съответната година или в едномесечен срок от датата на придобиване на кучето, когато то е придобито след 31 март. За кучета, придобити през текущата година, таксата се дължи в размер една дванадесета от годишния й размер за всеки месец до края на годината, включително за месеца на придобиването.

(2) Приходите от събраните такси по ал. 1 се използват за мероприятия, свързани с намаляване броя на безстопанствените кучета.
Раздел VІІІ

Други местни такси, определени със закон
Чл.35. (1) За издаване на разрешение за извършване на таксиметров превоз се заплаща такса в размер на 25.00 лв. за един автомобил.

(2) За предоставяне на два броя светлоотразителни стикери, защитени с холограма, изисквани от чл.21, ал.1, т.16 от Наредба № 34 за таксиметров превоз на пътници се заплаща такса в размер на 20.00 лв.

(3) Експресна поръчка за издаване на разрешение за извършване на таксиметров превоз за срок от 2 (два) работни дни се заплаща такса в размер на 50.00 лв. за един автомобил.

Чл.36. За заверка на един брой маршрутно разписание за осъществяване на специализиран превоз на пътници се заплаща такса в размер на 5.00 лв.

Чл.37. (1) При предоставяне на достъп до обществена информация се заплащат разходи, според вида на носителя по нормативи, определени от министъра на финансите.

(2) Разходите се заплащат от заявителите след получаване на решението за достъп до обществена информация, но преди получаването на съответния носител на обществена информация.

Чл. 38. (1) За промяна на предназначението на земеделска земя се определя такса в зависимост от:

1. бонитетната категория на земеделската земя, посочена в акта за категоризация, изготвен съгласно Наредбата за категоризиране на земеделските земи при промяна на тяхното предназначение;

2. размера на земята, включена в границите на определената площадка или трасе на обекта;

3. местонахождението на земята, съобразно с категорията на населеното място, определено по реда на чл. 36, ал. 2 от Закона за административно-териториалното устройство на Република България;

4. вида на обекта;

5. възможността за напояване.



(2) Размерът на таксата се определя по следната формула:

Т = СББ x Кплощ x Кк x Кпол, където

Т - таксата за промяна на предназначението на 1 дка земеделска земя (лв.);

СББ - средният бонитетен бал за съответната категория земеделска земя при неполивни условия; за некатегоризируема земя СББ е 2.5;

Кплощ - коефициентът за площта на земята, необходима за обекта;

Кк - коефициентът за категорията на населеното място;

Кпол - коефициентът за поливност.



(3) Коефициентът за площта на земята се определя в зависимост от размера на земята, необходима за обекта, и от вида на обекта, както следва:

1. за обектите по чл. 39, ал.1:

а) при площ до 1 дка. включително – 2.00;

б) при площ над 1 до 5 дка. включително – 3.00;

в) при площ над 5 до 10 дка. включително – 4.00;

г) при площ над 10 дка. – 5.00;



2. за обектите по чл.39, ал.2, независимо от размера на площта, която се засяга – 2.00;

(4) За имоти, които са разположени в едно и също землище и за които предложения за промяна на предназначението са внесени от един и същ собственик или лице, което има право да строи в чужд имот, коефициентът за площ по ал.3 се определя въз основа на сумата от площите на всички имоти независимо от броя на изработените за тях подробни устройствени планове.

(5) Коефициентът за категорията на населеното място се определя в зависимост от групата по категория на населеното място и от вида на обекта, както следва:

групи по категория
Колона 1

вид на обекта по чл.39, ал.1

Колона 2

вид на обекта по чл.39, ал.2

Колона 3

за земи в землищата на населени места от І до ІІІ категория

13.00

1.20

за земи в землищата на населени места от ІV и V категория

9.00

0.80

за земи в землищата на населени места от VІ, VІІ и VІІІ категория

6.00

0.50

(6) За линейни обекти коефициентът за категорията на населеното място е 1.00.

(7) Коефициентът за поливност при поливни условия е 1.20, а при неполивни – 1.00.

Чл.39. (1) При промяна предназначението на земеделска земя за изграждане на търговски, производствени, складови, административни, курортни, туристически и спортни обекти; на жилищни и вилни сгради; на паркинги и гаражи, размерът на таксата се определя по реда на чл.38, като се ползва съответния коефициент в колона 2 на горната таблица.

(2) При промяна предназначението на земеделска земя за изграждане на здравни обекти; обекти на науката, образованието и културата; обекти на енергетиката и транспорта; обекти със социално предназначение; обекти за опазване и възстановяване на околната среда; обекти, свързани с отстраняване на природни бедствия и аварии; обекти на отбраната и националната сигурност; хидромелиоративна инфраструктура; обекти, свързани с производството, съхранението и преработката на селскостопанска продукция; обекти на хранително-вкусовата промишленост, стокови тържища за непреработена растителна и животинска продукция; обекти за съхраняване, поддържане и ремонт на селскостопанска техника, размерът на таксата се определя по реда на чл.38, като се ползва съответния коефициент в колона 3 на горната таблица.

Чл.40. (1) Таксата се заплаща от инвеститора на обекта, който ще се строи в земеделска земя от общинския поземлен фонд, след постановяване на положително Решение за промяна на предназначението на земеделската земя от комисията по чл.17, ал.1 от ЗОЗЗ.

(2) Размерът на таксата по чл.38 за всеки конкретен обект се определя въз основа на протокол на комисия, назначена от кмета на общината. Протоколът на комисията се връчва на инвеститора на обекта по реда на АПК.

(3) Таксата се заплаща еднократно, в 30 дневен срок от връчване на протокола по предходната алинея.

Чл.41. (1). За издаване на позволително за добиване на лечебни растения от земи, гори, води и водни обекти - общинска собственост съгласно чл.22, ал.2 от Закона за лечебните растения се събират следните такси:

лечебни растения

такса

І. Билки (в сурово състояние)



  1. Грудки, корени, коренища

- иглика, ранилист, ягода горска

- папрат мъжка, папрат сладка

- бъзак, гръмотрън

- глухарче, девесил, оман чер

- други


  1. Листа

- бръшлян

- глог, живовлек, леска, липа, люляк, оман чер, ягода горска

- бреза, върба, къпина, малина, подбел

- други


  1. Стръкове

- горицвет

- зайча сянка, прозориче жълто

- зимзелен, ранилист, чубрица планинска

- дяволска уста, кантарион жълт, кантарион червен, мащерка, риган обикновен

- великденче, върбинка, златна пръчица, изсипливче, камшик, медуница, пача трева, пелин обикновен, подъбиче бяло, подъбиче червено, равнец бял

- глухарче, оман чер, росопас, теменуга трицветна, хвощ

- други

4. Цветове



- липа

- иглика


- метличина, паричка, подбел, ралица

- бъз


- глог, равнец бял

- други


  1. Плодове

- кисел трън, къпина, малина

  • бъз, глог, конски кестен

  • бъзак, трънка

  • други

  1. Семена

  2. Пъпки

  • странични борови връхчета

  • бяла бреза, черна топола

  • други

  1. Кори

  • мъждрян

  • кисел трън, леска

  • върба

  • дъб

  • бреза

  • други

ІІ. Генетичен материал за култивирано отглеждане, включително при лабораторни условия, за създаване на колекции или за възстановяване на други места в природата

  1. От защитени лечебни растения

  • плодове

  • семена

  • резници

  1. От лечебни растения под специален режим на опазване и ползване

  • луковици, грудки, коренища

  • плодове

  • семена

  • резници

3. От други лечебни растения

  • луковици, грудки, коренища от всички видове, с изключение на описаните

  • лук (всички видове), перуника (всички видове)

  • плодове

  • семена

- резници

0.09 лв./кг

0.07 лв./кг

0.02 лв./кг

0.01 лв./кг

0.03 лв./кг


0.03 лв./кг
0.02 лв./кг

0.01 лв./кг

0.03 лв./кг
0.08 лв./кг

0.05 лв./кг

0.04 лв./кг
0.03 лв./кг

0.02 лв./кг


0.01 лв./кг

0.03 лв./кг


0.10 лв./кг

0.05 лв./кг

0.03 лв./кг

0.02 лв./кг

0.01 лв./кг

0.03 лв./кг


0.04 лв./кг

0.02 лв./кг

0.01 лв./кг

0.03 лв./кг

0.08 лв./кг
0.15 лв./кг

0.10 лв./кг

0.08 лв./кг
0.20 лв./кг

0.10 лв./кг

0.05 лв./кг

0.03 лв./кг

0.02 лв./кг

0.03 лв./кг


20.00 лв./100 г

50.00 лв./100 г

2.00 лв./бр.

1.00 лв./бр.

5.00 лв./100 г.

10.00 лв./100 г

0.50 лв./бр.

0.10 лв./бр.


0.20 лв./бр.

2.00 лв./100 г

5.00 лв./100 г

0.10 лв./бр.



(2) Таксите се заплащат преди издаване на разрешителното.

Глава трета

ЦЕНИ НА НЕУРЕДЕНИ СЪС ЗАКОН УСЛУГИ, ОКАЗВАНИ ИЛИ ПРЕДОСТАВЯНИ ОТ ОБЩИНАТА НА ФИЗИЧЕСКИ И ЮРИДИЧЕСКИ ЛИЦА
Чл.42. За всички услуги, предоставяни от Общината, които не са регламентирани със закон, се определя цена, съгласно тарифи към тази Наредба.

Чл.43. (1) Цените на услугите се формират на основа на пълните разходи, направени от Общината по предоставяне на услугите. Пълните разходи включват всички преки и непреки разходи по предоставянето на услуги от Общината.

(2) Цените на услугите могат и да надвишават себестойността им.

(3) Цените на услугите са прости и пропорционални.

(4) Цените на услугите се събират от общинската администрация и приходите от тях постъпват в бюджета на общината.

Чл.44. (1) Услугите, предоставяни от Общината могат да бъдат: обикновена, бърза и експресна.

(2) Сроковете за извършване на услугите са:

1. обикновена – в рамките на 10 работни дни;

2. бърза – в рамките на 5 работни дни;

3. експресна – в рамките на един работен ден,

с изключение на сроковете на услугите, които са регламентирани изрично.

(3) Сроковете за извършване на услугите започват да текат от деня на подаване на необходимите документи и заплащане на цената на съответния вид услуга.

(4) Заплащането се извършва в брой или безкасово по съответната сметка.

(5) Бързата услуга се заплаща с 50% увеличение, а експресната – със 100% увеличение, а за издаване на удостоверение за данъчна оценка бързата услуга се заплаща с трикратно увеличение, а експресната – с петкратно увеличение.

Чл.45. При неспазване на сроковете по чл. 44, ал. 2, т.2 и т.3 размерът на цената на услугата се намалява с едно на сто на ден, считано от деня на забавянето, но не повече от 10 на сто от пълния й размер.

Чл.46. При предсрочно прекратяване на предоставеното право, общината възстановява част от платената цена, пропорционално на периода, през който правото не се ползва.

Глава четвърта


Каталог: uploads -> posts


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница