Решение №357/31. 03. 2010 г./ І. Обща характеристика на община борово



Дата21.06.2018
Размер341.5 Kb.
#75129
ТипРешение

powerpluswatermarkobject1






/приет с Решение № 357/31.03.2010 г./



І. ОБЩА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ОБЩИНА БОРОВО


  1. ПРИРОДО - ГЕОГРАФСКА И ТЕРИТОРИАЛНО - АДМИНИСТРАТИВНА ХАРАКТЕРИСТИКА




  • Географско положение - Община Борово е разположена в североизточната част на Дунавската равнина и отстои на 50км. югозападно от областния център град Русе.

На север общината граничи с река Дунав, на изток с община Иваново и община Две Могили, на юг с община Бяла, а на запад с община Ценово.

Общината се състои от седем населени места:



  • Гр. Борово - общински център;

  • шест кметства - с. Обретеник, с. Екзарх Йосиф, с. Батин, с. Горно Абланово и с. Брестовица и с.Волово

Общината е разположена върху 245,3 кв. км, което е малко повече от 0,222% от територията на страната.

От общо заетата площ:



  • 74,44 % е селскостопански фонд;

  • 15,17 % е горски фонд;

  • 4,48 % е фонд населени места;

  • 5,91 % е пътища, водни площи и др.




  • Релеф - равнинно хълмист, което я прави подходяща за развитието на земеделие и изграждане на транспортна и техническа инфраструктура. Териториите в близост до реката се характеризират с ниска заливна част с високи подпочвени води и алувиално - ливадни почви / 3 - 4 м над речното равнище / и с надзаливна част, образувана от кредни скали, покрити с льос, с дълбоки подпочвени води и черноземни почви / над 60м височина /. На територията на общината се намира най-високата точка в Русенска област.




  • Климат - Община Борово попада в умереноконтиненталната климатична област, характеризираща се със студена зима / абсолютна минимална температура / и сухо, топло лято / абсолютна максимална температура /. Крайдунавската тераса е открита за североизточните ветрове. Това е причина за горещите лета и студените зими. Сухото и горещо лято налага изкуствено напояване. Летните суховеи и недостатъчните валежи причиняват ерозия на почвата. Есента и пролетта са краткотрайни. Въпреки студената зима пролетта настъпва рано поради малката надморска височина, но е по-студена от есента. Характерни за зимния сезон са силните североизточни ветрове, които нанасят поражения на посевите, създават транспортно-комуникационни и битови проблеми. Мъглите по поречието на Дунав са типично сезонно явление. Резкият контраст между зимните и летните условия характеризира климата на общината като подчертано континентален. Това се потвърждава и от средната годишна амплитуда, която е около и е най-голямата за страната. Районът на гр. Русе е сравнително сух, като средната годишна сума на валежите е 562 мм, а средният годишен брой на дните с валежи е 138.9. Снежната годишна покривка е с дебелина около 14см, а средният годишен брой на дните със снежна покривка е 48.4.




  • Полезни изкопаеми - Общината е бедна на полезни изкопаеми. Стопанско значение имат само находищата на инертни материали от р. Дунав.


2. ДАННИ ЗА ОКОЛНАТА СРЕДА
Въздух:
Като цяло качеството на атмосферния въздух е много добро, като се изключи линейното замърсяване от главен път I-5 / Русе - София / и това от точкови източници от битовото отопление. Замърсяването от главния път засяга основно части от с. Обретеник и гр. Борово / тези, които са близо до него /, както и с. Волово, което е изцяло разположено от двете страни на пътното платно.

Потенциални замърсители на атмосферния въздух в града могат да бъдат парокотелните инсталации на предприятията в гр. Борово, които В момента не се използват.

От битовия сектор замърсеността на въздуха се увеличава през зимния период в условията на температурна инверсия и безветрие, тъй като в домакинствата за отопление се използват основно печки на твърдо гориво.

Краткотрайни локални замърсявания на приземната атмосфера се наблюдават и при изгаряне на отпадъци при отглеждане на животни в личните стопанства, както и градински отпадъци.

През последните години не е извършвана мониторингова дейност по отношение качеството на атмосферния въздух.

Доброто качество на атмосферния въздух е една от жизнено важните характеристики на качеството на живот на хората.


Води:
Покрай територията на Община Борово преминава най-пълноводната река, протичаща през страната, река Дунав. Реката е северна граница на Общината. Пълноводна е през цялата година.

На територията на общината има подземни водоизточници за питейно - битово водоснабдяване - кладенец тип „ Раней ” при с. Батин.

Канализационна мрежа има изградена само в гр. Борово, като общата и дължина е 5600 м. За цялото населено място има изготвен идеен проект за 4800 м, с две помпени станции за изтласкване на водите от по-ниските терени. Броят на свързаните домакинства е минимален.

В процес на финансиране от ПУДООС е изграждането на пречиствателна станция за битови води в гр. Борово. За обекта има одобрено финансиране за първи етап на строителство.

Водоснабдяването се осъществява от ВиК - Русе, клон Борово. Режим на водата няма, подаването на вода е равномерно през цялата година.
Почви и нарушени терени:
Почвата е един от основните елементи на екосистемата и незаменим компонент на околната среда. Характеризира се с мултифункционалната си способност - продуктивна, буферна, носеща, филтрираща, източник на суровини, хабитат за биологични видове, среда за съхранение на генетичните ресурси, носител и пазител на генетичното и културно наследство на човечеството, осигуряваща екологично равновесие в екосистемата. Като компонент на околната среда и като ресурс тя е физически ограничена. Ето защо ние нямаме друга алтернатива освен да я съхраним за идните поколения, като я опазим от деградация и унищожение.

Вземани са почвени проби за изследване по следните показатели: Цинк, Мед, Олово, Кадмий и Арсен. Анализираните проби отговарят на изискванията.


Защитени територии и биоразнообразие:
В околностите на Борово и съставните селища преобладават масиви от иглолистни и широколистни гори. Растителното богатство включва бор, ела, смърч, кестен, бреза, туя, а от тревните формации са разпространени детелина, ливадна власатка, глушина и др. В района се наблюдава голямо разнообразие от лечебни растения като липа, жълт кантарион, равнец, риган, подбел, мащерка, смрадлика и др. Срещат се и находища на гъби.

В град Борово има 55 декара парк, които e залесен с иглолистни и широколистни дървета. Голямо е разнообразието и на нискостеблена растителност.




  1. ИКОНОМИЧЕСКА ХАРАКТЕРИСТИКА

През последните няколко години в общината се наблюдава тенденция на увеличаване на малките и средни предприятия, каквато е и в цялата Русенска област. Въпреки това, техният брой е най-малък в сравнение с другите общини от областта. Структуроопределящи са производствата от леката промишленост - производството на чорапи, чорапогащи, конфекция, месодобив и месопреработка.






Промишленост

Предприятие

Производствена дейност

1.

Добивна промишленост

ЕТ „ Сонипа - Г ”


дърводобив

2.

Машиностроене

„ Червен 2000 ” АД


за производство на мелнични машини

3.

Лека промишленост

„ Три Ко ” ООД

производство на мъжки, дамски и детски чорапи

„ Тим ” ООД

производство на дамски чорапогащи

ЕООД „ Готекс ”

мъжка и дамска конфекция







ЕТ „ Пламен Пенчев ”

производство на мъжки ризи

„ Спирала ” ЕООД

трикотажни изделия

„ Икон ” ЕООД

производство на надувни изделия

ПТК „ Елкон ”

производство на ел. материали

4.

Хранително-вкусова промишленост

АД „ Бороимпекс ”

месодобив и месопреработка

5.

Други

ЕТ „ СИ - ПО - Пламен Пенев ”

международен товарен транспорт

„ Дива комерс - 95 „ ЕООД

търговия с течни и твърди горива

На територията на общината развиват дейност следните по-големи предприятия:

  • „ Три Ко ” ООД / производство на чорапи /, където работят 280 души - гр. Борово. Фирмата работи съвместно с израелската фирма “Делта” и над 95% от продукцията й е предназначена за износ;

  • „ Червен 2000 ” АД / производство на мелнични машини / - 30 души - гр. Борово. При силно свит обем на поръчки, произведената продукция е предимно за българския пазар;

  • „ ТИМ ” ООД / производство на чорапогащи / - 40 души - гр. Борово. Производството й е предназначено 100 % за българския пазар;

  • ПТК „ Елкон ” / производство на елматериали / - 50 души - Борово. Част от продукцията е за износ;

  • ЕТ „ Стефан Стефанов - КОНТЕКС ” / производство на ризи и блузи / - 23 души - гр. Борово, работи предимно на ишлеме;

  • ЕТ „ Пламен Пенчев ” / производство на мъжки ризи / - 40 души - гр. Борово, произведената продукция е предназначена 40 % за българския пазар и 60 % за износ;

  • „ Спирала ” ЕООД / производство на дамски, мъжки и детски трикотаж / - 15 души - гр. Борово, реализира продукцията си 100 % на българския пазар;

  • „ Икон ” ЕООД / производство  надувни изделия / - 30 души, гр. Борово, реализира продукцията си 100 % на българския пазар;

  • „ БороИмпекс ” ЕООД / месодобив и месопреработка /- 10 души - гр. Борово, реализира продукцията си предимно в Русенския регион.

Посочените предприятия осигуряват значителен брой работни места и участват при формирането на приходната част на общинския бюджет.

Износ на продукция извършва ПТК „ Елкон ” в Белгия. „ ТриКо ” ООД е с израелско участие и извършва износ във Финландия и Дания.

Основен проблем за повечето фирми е намирането на постоянни пазари в страната и чужбина, което диктува и процеса на нетрайна заетост и вариране на процента на безработицата в района.

II. ОБЩИНСКИ ПЛАН ЗА ЕНЕРГИЙНА ЕФЕКТИВНОСТ
1. ЦЕЛИ НА ОБЩИНСКИЯ ПЛАН ЗА ЕНЕРГИЙНА ЕФЕКТИВНОСТ

/ ОПЕЕ /
1.1 Цели и задачи в стратегията за устойчиво развитие, свързани с енергийната ефективност

Разработването на общинския план за енергийна ефективност е тясно свързано с целите и задачите, поставени в стратегията за развитие на общината. ОПЕЕ засяга широк кръг от задачи и цели, свързани с целите и задачите на отделните подсистеми. Целта при ресурсната подсистема е използване и доразвиване на природните дадености като се съхрани спецификата на природата и нейното опазване, за икономическата - спиране спада и активиране на икономиката, преминаване към икономически растеж. В социалната подсистема главната цел е преход към продуктивна заетост и качествено развитие на човешките ресурси чрез удовлетворяване потребностите на населението, подобряване условията за живот и повишаване на социалната заетост. В областта на обществените отношения изграждането на нова ценностна система е една от задачите с голямо значение. Плана за енергийна ефективност е в тясна връзка с тенденциите и процесите в околната среда - опазване на природата, съхраняване на специфичните особености, екологосъобразни технологии, нарастване степента на обществено разбиране на проблемите и очистване на въздуха и водите.


1.2 Дефиниране на проблема за енергийна ефективност
Разумното управление на днешните енергийни нужди, без да се накърняват възможностите на бъдещите поколения за задоволяване на своите потребности от енергия е основен принцип на интегрираното планиране на енергопотреблението. В сегашния момент все повече нараства ролята на общините в това интегрирано планиране на местно равнище. Предпоставка за това е и съществуващата нормативна база - Закон за енергетиката, Закон за енергийната ефективност, Закон за опазване на околната среда, Закон за устройство на територията и Закон за регионалното развитие, които регламентират правилата за обвързване на енергийните планове с цялостната планова дейност в региона и общините. Със засилването на процеса на децентрализация на българските общини и в резултат от приватизацията в енергетиката общините придобиха нови функции, насочени към намаляването на консумацията на енергия и понижаването на разходите за енергийни нужди, намаляване до минимум на вредните въздействия върху околната среда и промяна в поведението на крайните потребители в бита, услугите и местната промишленост.

Най-характерната роля на общината в този аспект е тази на консуматор на енергия. Това е функция, свързана със задълженията на общината.

Потреблението на енергия в община Борово обхваща следните основни сфери:


  • потребление в сгради, собственост на общината - административни сгради, училища, детски градини и ясли, здравни, социални и други обекти.

  • потребление за реализиране на общински услуги - улично осветление

Едновременно със стремежа да се разширява спектъра на дейностите в общината, икономията на енергия може значително да облекчи общинския бюджет и да стане предпоставка за намаляване консумацията и повишаване качеството на услугите, които се предлагат на населението.

За покриване на енергийното потребление в общината през 2009 г. са изразходени 284052 лв., които представляват около 6 % от общинския бюджет.

Пряко от бюджета се финансират разходи за енергия за седем административни сгради - на общината и кметствата, три училища, три детски градини, социални и др. дейности.
Разпределението на разходите за енергопотребление в общината за 2009 г. по сектори е както следва: (в лв.)


Сектори

Електроенергия

Нафта за отопление

Дърва

Общо

Образование


21064

90432

16278

127774

Адм. сгради


65760

20000

2699

88459

Соц. дейности

23195

42922

1702

67819

Общо

110019

153354

20679

284052

Забелязват се неоправдано големи разходи за енергия във всички сфери. Разходите за енергия са на трето място в общите бюджетни разходи след разходите за заплати и осигуровки.

Основните енергоносители са:


  • електроенергия - всички общински обекти в една или друга степен използват този вид енергия в специфичната си дейност

  • нафта за отопление на административни сгради, училища, детски градини

  • твърдо гориво / дърва / - за отопление на кметствата и детските градини в някои от селата.

Най-голям дял от разходите е за консумираната нафта за отопление - 54 %, следвана от разходите за електроенергия, заемаща 39 % и разходите за енергия от твърдо гориво - 7 %.

В условията на пазарна икономика общините изцяло заплащат разходите си за енергопотребление и в определени случаи се налага да се свежда потреблението до минимум, като се влошава комфорта в обитаваните сгради. Условията не отговарят на нормативните изисквания за температура, влажност, осветеност и др. показатели.

Аналогичен е проблемът при уличното осветление, което е недостатъчно, работещо ограничено време и с малък брой на осветителните тела.

Отсъствието на подготвени специалисти, които да разработват енергоефективни проекти, липсата на средства за осъществяването им и недостатъчната култура на населението по отношение на енергийната ефективност също са предпоставки за голямата консумация.

По тази причина за в бъдеще усилията на общината ще бъдат насочени към разработването на проекти по енергийна ефективност с цел по-икономичното и ефективно използване на природните ресурси, без това да се отразява на комфорта.

Най-често срещаните дейности в изпълнение функциите на общината като консуматор на енергия са следните:




Области на въздействие

Възможни действия

Общински сгради

Енергийно обследване

Мерки за енергийна ефективност

Управление на енергията


Улично осветление

Енергийно обследване

Мерки за енергийна ефективност

Превантивна поддръжка

При съществуването на силно централизирана енергийна система в България общините имат твърде скромни възможности да влияят на производството, преноса и разпределението на енергията. В настоящия момент община Борово не осъществява такава функция, но със засилването на процеса на децентрализация в енергоразпределението е възможно производството на енергия чрез разработването на проекти за възобновяеми енергийни източници.

Освен като потребител общината се проявява и като регулатор, тъй като при вземането на редица стратегически решения трябва да се отчете прякото им влияние върху консумацията на енергия. В процеса на разработка на градоустройствените планове вземането на решения за благоустрояване, утвърждаването на местни строителни правила и норми и изграждането на системата от такси ще създаде подходящи условия за реализация на функцията на общината като регулатор.

С оглед ролята на общината като местен орган на властта и произтичащите от това правомощия възможността се проявява нейната мотивираща функция. Тя има възможност да въздейства върху поведението на потребителите на енергия като информира, насърчава, организиране и моделира определен тип поведение, свързано с използването на енергията.

При съпоставянето на потреблението на енергия от населението и обществения сектор се наблюдава тенденция към общо намаляване. Ако за обществения сектор това се дължи на свитото производство, то за населението причината е в повишаването цената на ел. енергията, увеличаване на безработните лица, намаляване на доходите и търсенето на други по-евтини източници на енергия, които замърсяват в по-голяма степен околната среда.

В изпълнение на плана за енергийна ефективност община Борово ще провежда политика, която е насочена към повишаване стандарта на крайния потребител и ще мотивира чрез следните функции:



  • създаване на информационни бюра по енергийна ефективност

  • прилагане на енергоспестяващи мероприятия в сградите - общинска собственост.




    1. Общ анализ на потенциала по енергийна ефективност в Община Борово

Анализът на разходите на общината за енергия и разпределението им по сектори и видове горива показва, че енергията, която се консумира е предимно за съоръжения, отопление и осветление.

Сградният фонд на общината е сравнително остарял, дограмата на голяма част от сградите е дървена, в недобро състояние, покривите в повечето случаи са с хидроизолация с асфалтово покритие и посипка или керемиди. Като цяло се налага извода, че с цел повишаване на ефективността на енергопотреблението, наличния сграден фонд се нуждае, както от мерки за ремонт и поддържане, така и от мерки за топлоизолация, което не е свързано с големи инвестиции.

Очакваната икономия, която се реализира след предприемането на някои от мерките, е следната:




Мерки

Очаквана икономия / % /

Ремонт и уплътняване на прозорци и врати

9-10

Подмяна на прозорци

8-17

Допълнителна топлинна изолация на покриви

16-20

За отопление във всички сгради се използват локални топлоизточници. Котлите работят с нафта, горелките са неефективни, липсва измервателна апаратура и автоматизация. Необходимо е да се извърши ремонт и почистване на котлите, ремонт на отоплителните системи, замяна на старите горелки с нови и автоматизиране.

Към настоящия момент уличното осветление в общината се осъществява от енергоспестяващи лампи, но е необходимо въвеждането по всички населени места на двойно-тарифни електромери, системи за автоматично включване и изключване.

От голямо значение за жителите на общината е, че постигането на по-ниски текущи разходи за енергия и ефективното й изразходване са предпоставка за подобряване на екологичната обстановка и намаляване на емисиите на парникови газове - въглероден двуокис, въглероден окис, серен двуокис и други замърсители на въздуха.


1.4 Цели на общинския план за енергийна ефективност
Общите цели на ОПЕЕ се определят на основата на приоритетите за развитие на общината като цяло.

Общинският план трябва да отговаря и на националните приоритети за реализация на енергоспестяване и намаляване на вредните емисии в атмосферата.

Община Борово определя следните цели в плана за енергийна ефективност:


  • намаляване на абсолютния обем на разходите за горивна енергия, които се заплащат от общинския бюджет;

  • подобряване качеството на енергийните услуги;

  • намаляване замърсяването на околната среда чрез конкретен принос за ограничаване емисиите от парникови газове, серен двуокис и други замърсители на атмосферата;

  • подобряване качеството на жизнената среда и увеличаване на комфорта;

  • промяна в мисленето, осъзнаване на значимостта на енергийната ефективност и промяна в моделите на енергийно поведение на всички групи потребители.

В краткосрочен план общината фокусира инициативите си за енергийна ефективност предимно в сектор „ Образование ”, поради големия разход на енергия и необходимостта от здравословни и безопасни условия в училищата и детските градини.

В сектор „ Улично осветление ” мерките по ефективност ще доведат до намаляване на консумацията, повишаване на безопасността и нарастване степента на комфорт.


2. ОСНОВА НА ОБЩИНСКИЯ ПЛАН ЗА ЕНЕРГИЙНА ЕФЕКТИВНОСТ
2.1 Метод за разработване на ОПЕЕ
Систематизирането на информацията и изграждането на енергийна база данни е необходимото условие, за да се започне разработването на един общински план.

При разработването на ОПЕЕ на Борово ще се използва методът на експертните оценки за определяне потенциала за повишаване на енергийната ефективност. Той се прилага при наличието на недостатъчна и несистематизирана информация, тъй като оценката се извършва на база на наблюдения и предишния опит на експерти.


2.2. Информационна основа на ОПЕЕ
За нуждите при избора на конкретни управленски и технически решения са необходими специфични анализи и оценки на базовата информация. С цел изграждането на енергийната база от данни е наложително присъединяването на общината към Общинската мрежа по енергийна ефективност и систематизиране на информацията чрез подходящ софтуер.

От ЦЕЕ „ ЕнЕфект ” е разработена подходяща програма, с помощта, на която се изгражда база от данни за обектите и се генерират различни видове справки - за изразходени бюджетни средства, за разходите за горива и енергия за всеки обект, за състоянието на инсталациите и др.

Това в голяма степен ще позволи да се съпоставят разходите на сходните по функции обекти, да се направят разчети за потенциала за осъществяване на икономии, както и извършването на сравнителни анализи с базовата информация на други сходни

членове на Общинската мрежа.


3. ПРИОРИТЕТИ НА ОБЩИНСКИЯ ПЛАН ЗА ЕНЕРГИЙНА ЕФЕКТИВНОСТ


    1. Избрани приоритетни целеви групи

При разработването на ОПЕЕ се прилага метода на приоритетните целеви групи, като се разглеждат нуждите на групи крайни потребители със сравним модел на потребление на енергията / целеви групи /.

Изборът на целеви групи се извършва след преценка на направените разходи за енергия в натурално и стойностно изражение, потенциала за реализиране на икономии, социалната значимост, нивото на комфорт, степента на влияние на структурите на администрацията, желанието на отделните структури към общината и др.

Енергийните разходи на община Борово за 2009 г., разпределени по сектори и целеви групи в натурално и стойностно изражение са следните:







Сектори и целеви групи

Електроенергия

Нафта за отопление

Дърва за горене и въглища

Общо

kWh

лв.

литра

kWh

лв.

м3

kWh

лв.

kWh

лв.

1.

Сектор

„Образование”



2

1 102836


21064


38500


475488


90432


92/39


240000


16278

818324




127774

Училища

61399

12264

37400

366666

72338

56/39

168000

15450

596065

100052

Детски градини

41437

8800

1100

108822

18094

36

72000

828

222259

27722


2.

Сектор

Адм-ция ”




362108


65960


13000


127450


20000


51


76500


2699

566058



88459

Адм. сгради


1 112225 2

13467

13000

127450

20000

17

25500

1200

265175

34667

Улично осветление

234000

50387

-

-

-

-

-

-

-

-

Читалища

15883

1906

-

-

-

34

51000

1499

66883

3405

3.

Сектор

Соц.дейности



1

1 151436




23195


23800


233333


42922


74


111000


1702

495769

4 495769




67819

Център за рехабилитация и Социален патронаж

27207


5639


-


-


-


74


111000


1702

138207


7341


ДДЛРГ - Бр

1 124229

17556

23800

233333

42922

-

-

-

357562

60478

Обща сума

616830

110019

86300

836271

153354

217/36

427500

20679

1880151

284052

Определя се приоритет на целевите групи в зависимост от консумацията на енергия,



и степента на влияние на общинска администрация , както следва: 45% за сектор „Образование”, 31% за сектор „Администрация” и за сектор „Социални дейности” 24%.
Изборът за прилагане на мерки за енергийна ефективност категорично се насочва към сектор „ Образование ”, целеви групи „ Училища ” и „ Детски градини ” и сектор „ Администрация ”, целева група „Общински сгради ”.
3.2 Избрани приоритетни обекти
Целевата група „ Детски градини ” заема 9 % от общото енергопотребление. Групата съдържа три елемента. Годишната консумация за 2009 г. в натурално и стойностно изражение по елементи е както следва:





Звено

Електроенергия

Нафта за отопление

Дърва за горене

Общо

kWh

лв.

литра

kWh

лв.

м3

kWh

лв.

kWh

лв.

1.

ОДЗ „ Славейче ”

20436

4340

8100

79411

13088

-

-

-

99847

17428

2.

ОДЗ - Обретеник

12431

2640

-

-

-

24

48000

552

60431

3192

3.

ОДЗ - Г. Абланово

8570

1820

3000

29411

5006

12

24000

276

61981

7102




Обща сума

41437

8800

11000

108822

18094

36

72000

828

222259

27722

Характерно за детските градини е, че обектите се експлоатират 220 дни годишно и микроклимата в тях трябва да отговаря на високи изисквания. Значителна част от сградите са на възраст над 30 г., с монолитна конструкция, без изолация, с дървена дограма в лошо състояние, състоянието на ел. инсталацията е задоволително, а при отоплителните системи липсват термостатични вентили, автоматично управление и не се спазва температурен график.


Предвиждат се следните мероприятия:

Целевата група „ Училища ” заема около 36 % от общото енергопотребление.

Съдържа три елемента. Годишната консумация за 2009 г. в натурално и стойностно изражение е следната:







Звено

Електроенергия

Нафта за отопление

Дърва и въглища

Общо

kWh

лв.

литра

kWh

лв.

м3

kWh

лв.

kWh

лв.

1.

СОУ „ Св. Кл. Охридски ”

35933

7067

20400

200000

33414

-

-

-

235933

40481

2.

ОУ„ П.Р.Славейков”

11318

2315

-




-

56/39

168000

15450

179318

17765

3.

ОУ”Хр.Ботев”

14148

2882

17000

166666

38924

-

-

-

180814

41806




Обща сума

61399

12264

37400

366666

72338

56

168000

15450

596065

100052

Голяма част от обектите в групата са на възраст над 50 г. с монолитна конструкция, дървена дограма с фуги, електроинсталациите са в добро състояние, отоплителните системи са без термостатични вентили и автоматично управление.

Остарелия сграден фонд изисква прилагането на скъпи енергоефективни мерки, които имат дълъг срок на възвращаемост. По тази причина енергоспестяващите мероприятия, които се предвиждат са:


  • ремонт или подмяна на дограмата

  • възстановяване на остъкляването

Целевата група „ Улично осветление ” заема около 18 % от общото годишно енергопотребление за 2009 г. Уличното осветление се използва целогодишно, средно по 10 часа на ден, като през зимните месеци експлоатацията е по-продължителна.

Енергоспестяващите лампи са с много малък брой. В някои случаи не са инсталирани двойнотарифни електромери.


Предвиждат се следните мерки:


  • подмяна на лампите с енергоспестяващи

  • подмяна на остарелите осветителните тела

  • оптимизиране броя на осветителните тела

  • оптимален режим за включване и изключване.

Заб. За всеки конкретен обект на интервенция ще бъдат предприети мерките, описани в заключението на извършено обследване по реда на ЗЕЕ.




    1. Списък на обектите и предприетите мерки от целевия и краткосрочния план за енергийна ефективност

От анализа на енергопотреблението на обектите от избраните целеви групи, техническото им състояние към настоящия момент и предвидените мерки за повишаване на енергийната ефективност се определят следните обекти, включени в целевия план до 2010-2011 г. и краткосрочния план до 2010 г.




Обекти

Списък от мерки

План

Улично осветление

Подмяна на лампи и осв.тела

Общински бюджет 2010

СОУ „ Св. Кл. Охридски ”

Подобряване на отоплителна инсталация

Собствен бюджет

ОУ „ П. Р. Славейков ”

Подмяна на дограма.

Преустройство и подмяна на котелна инсталация



Общински бюджет и ОП „ Регионално развитие ” до 2011 г.

ОУ „ Христо Ботев ”

Преустройство и подмяна на котелна инсталация

Общински бюджет

ОДЗ „ Славейче ”

Преустройство и подмяна на котелна инсталация

Общински бюджет

ОДЗ

Преустройство и подмяна на котелна инсталация

Общински бюджет

Читалище „ Искра ”

Преустройство и подмяна на котелна инсталация

Собствен бюджет

Читалище

Преустройство и подмяна на котелна инсталация

Собствен бюджет

Център за рехабилитация

Саниране на сградата, подмяна на дограмата, реконструкция на отоплителната инсталация и топлоизолация на покрива

Проект Красива България ”

Дом за деца лишени от родителски грижи

Саниране на сградата, подмяна на дограмата, реконструкция на отоплителната инсталация и топлоизолация на покрива

Проект Красива България ” 2011 г.


4. ОЧАКВАНИ ЕФЕКТИ ОТПРИЛАГАНЕТО НА ОБЩИНСКИЯ ПЛАН ЗА ЕНЕРГИЙНА ЕФЕКТИВНОСТ
4.1 Икономия на енергия
При разработването на плана за енергийна ефективност на община Борово ще се подобрят условията на работа в различните сектори.

С въвеждането на приоритетните мерки по енергийна ефективност спестените енергии по видове горива ще са приблизително следните:




Икономия

2009

2010

2011

На течно гориво тон

0

10

20

На електроенергия kWh

0

20000

30000


4.2. Екологични ефекти
В резултат на предприетите енергоспестяващи и технологични мерки ще се намали количеството на вредните емисии и се ограничава парниковия ефект.

4.3 Икономическа ефективност на плана и повишаване качеството на услугите. Допълнителни ефекти от плана
Спестяванията в резултат от взетите мерки в избраните целеви групи ще облекчат общинския бюджет и ще доведат до осигуряване на по-високо качество на услугите. Намаляването на енергийните разходи, платени от бюджета на общините може да се постигне чрез мерки за енергийна ефективност при запазване качеството на услугите или подобряването му. При прилагането на мерките в сектор „ Образование ” ще се подобри комфорта на обитаване при спазване на съответните нормативни изисквания за температура, влажност, осветеност и др. показатели.

В целева група „ Улично осветление ” ще се повиши безопасността и удобството и ще намалеят отрицателните влияния.

Прилагането на ОПЕЕ ще доведе до подобряване на експлоатационните условия в обектите, намаляване на заболеваемостта, разходите за болнични и медицински услуги. Ще се повиши общественото съзнание по проблемите на енергийната ефективност и ще нарасне ролята на младите хора при разрешаването на проблеми, свързани с енергопотреблението.


  1. НЕОБХОДИМИ ИНВЕСТИЦИИ

Според предварителните разчети по окрупнени показатели необходимите средства за реализиране на краткосрочния план за 2010 г.са следните:


- реконструкция на сгради от сектор “Образование”

училища – 10 000 лв.

детски градини - 25000 лв.

- реконструкция в административните сгради - 18000 лв.

- реконструкция в социални домове -200000
6. ФИНАНСОВ ПЛАН
6.1 Източници на финансиране
При определянето на финансовата рамка на плана се спазват принципите на взаимното зачитане на интересите, максималните икономически и социални ползи, контрол върху материалните активи, създаване на местен капацитет за осъществяване на плана и свеждане на риска по отношение на откупуване на инвестициите до минимален.

Изборът на форма при финансирането трябва да позволи на общината да отстоява интересите си по най-добрия възможен начин.



Източник на финансиране могат да бъдат целеви субсидии от държавния бюджет за капиталови разходи или собствени приходи, като използването на тези средства се регламентира със закон. Други възможности за финансиране са следните:


  • заеми от фонд по енергийна ефективност

  • средства по международни програми

  • банкови кредити

  • общински облигации

  • стокови кредити

  • оборудване на лизинг

  • използване на компании за енергийни услуги / ESCO фирми /


6.2 Финансова рамка
Предвидените средства за инвестиции по целеви групи, разпределени по години и етапи са следните: ( в хил.лв. )


Целева група

Обекти

2010

2011

Финансиране

Образование

СОУ „ Св. Кл. Охридски „




5000

Собствен бюджет

ОУ „ П. Р.Славейков ”




200 000

Оперативна програма

ОУ„ Христо Ботев”

10 000




Общински бюджет

ОДЗ „ Славейче ”

15 000




Общински бюджет

ОДЗ 2

10 000




Общински бюджет

Администрация

Общински сгради

18 000







Улично осветление










Читалище „ Искра”










Читалище










Соц. дейности

Център за рехабилитация

200 000




Проект „Красива България”

Дом за деца лишени от родителски грижи




200 000

„Красива България”

За цялостното изпълнение на Общинския план за енергийна ефективност на община Борово за 2010 - 2011 г. са необходими 658 000 лв., които трябва да бъдат осигурени от общинския бюджет, международни програми и фондове.


7. ОРГАНИЗАЦИЯ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПЛАНА
7.1 Институционализиране
При необходимост ще бъдат привличани квалифицирани специалисти от общинската администрация, общински съвет, енергоснабдителните предприятия, специализирани фирми, които със своята дейност ще подпомагат процеса на изпълнение на ОПЕЕ за периода 2010 - 2011 година.
7.2 Срокове за изпълнение
Първи етап, отчет за изпълнение - 2010 година

Втори етап, отчет за изпълнение - 2011 година
7.3 Създаване на система за комуникация
Информирането на ръководството на общината и на обществеността за изпълнението на плана ще се извършва чрез отчети за изпълнението на плана.

За информирането на населението по проблемите на енергийната ефективност и изпълнението на общинския план ще се използват специалистите от общинска администрация, както и възможностите на пресата, кабелното радио и телевизия.


8. ОРГАНИЗАЦИЯ НА НАБЛЮДЕНИЕТО И КОНТРОЛА ПО ИЗПЪЛНЕНИЕТО
За решаване на проблемите, включени в ОПЕЕ, е необходимо широкото участие на всички сектори и целеви групи, консумиращи горива и енергия, както и на гражданите на община Борово. Важно условие за изпълнение на плана е контролът, който упражняват общинската администрация и постоянните комисии към Общинския съвет:


  • Правилното и стриктно спазване на ЗУТ;

  • Стриктно спазване на Закона за обществените поръчки;

  • Ангажираната отговорност на общинската администрация в държавните приемателни комисии - Наредба № 6 за разрешаване ползването на строежите в Република България и Наредба № 7 за съставяне на актове и протоколи по време на строителството.

Друго важно условие за изпълнение на ОПЕЕ са ежегодното отчитане и актуализиране на плана на заседание на Общинския съвет при приемане на бюджета за всяка следваща година.

7174 град Борово Ул. „ Н. Вапцаров ” 1А тел: 08140 / 22 90, 22 29;

www.borovo.org Е-mail: borovo@borovo.org



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница