С т а н о в и щ е от доц д-р Любов Константинова Йотова катедра „Биотехнология, хтму софия Относно: конкурс



Дата01.05.2018
Размер32.5 Kb.
#67015
С Т А Н О В И Щ Е
От доц. д-р Любов Константинова Йотова — катедра „Биотехнология", ХТМУ - София

Относно: конкурс за доцент по шифър 02.11.11. „Технология на биологично активните вещества" / процеси и апарати в биотехнологията/, обявен в ДВ от 15.03.2011 г, към катедра „Биотехнология" , СУ „св.Климент Охридски"

Представените ми за рецензия документи са на единствената кандидатка в конкурса гл. асистент д-р Вяра Савова Маматаркова. През 1990г. тя е завършила в СУ с образователна и квалификационна степен „Магистър" по специалността „Биотехнологични процеси", със специализация „Биопроцесни системи".

Гл.ас.д-р Маматаркова започва трудовата си кариера по специалността , като извървява всички йерархични стъпала до достигане на сегашното си научно звание. Започва като учител по биология през 1990г. в едно от най-престижните за нашата страна средни училища, а именно НПМГ- София.

Преминава като специалист през 1994, в лаборатория по „Биопроцесни системи" към катедра „Биохимия" в СУ, като същевременно е и докторант на самостоятелна подготовка. През 2002г. успешно защитава докторска дисертация по научната специалност 01.06.12 „Микробиология" и през същата година е избрана за ст. асистент по научната специалност 02.11.11 „Технология на биологичноактивните вещества" към катедра „Биотехнология" на СУ. По същата научна специалност е повишена в звание „главен асистент" през 2005г.

Това съчетание на двете научни специалности е допринесло кандидатката да се развие не само в областта на фундаменталните природни науки, но и в областта на приложните биопроцеси , което я

прави ценен специалист за бъдещето обучение на студентите, а също и в научните изследвания.

Гл. ас. Маматаркова е представила за участие в конкурса за доцент общо 17 научни публикации, от които две с импакт фактор , 9 в български списания и 6 в сборници , публикувани в пълен текст с редактор и редакционна колегия. Двете първи публикации са в издаваното у нас международно списание „Biotechnology and Biotechnological equipment,„ като останалите са в българското списание „Екологично инженерство и опазване на околната среда". Публикациите в пълен текст в сборници са от проведени международни и научни конференции в България.

Кандидатката е разделила своята научноизследователска дейност, насочена към биофилмови системи на две части, съответно : Аеробни и анаеробни биофилми. След анализа , който направих на представените публикации аз бих ги разделила по тяхната специфика, а именно на такива биофилми, които са свързани с окислението на железни йони и такива за получаване на биогаз от отпадъчни суровини. На практика тя работи доста концентрирано върху тези две приложения на биофилмите в различни реакторни системи. Публикациите под номера :

12,13,14,15,16,17,19 имат характера на научни обзори. Те се отнасят до формирането на биофилми в реактори и математическото моделиране на биопроцесите. За основа са послужили предимно предхождащи изледвания на авторите, а също добре интерпретирани и дискутирани резултати в сравнение с чужди публикации.

Считам, че обобщеното и аналитично представяне на изследванията на авториския колектив, в който д-р Маматаркова участва е допринесло за израстването и на едно ново качествено ниво, което се изисква за присъждането на научното звание „доцент". Същевременно кандидатката доста добре се е справила и с една доста неблагодарна област, каквато е намирането и интерпретирането на адекватни математически модели на поведението на биофилми в различни среди и върху различни носители.

Всичко това е дало възможност кандидатката да участва в колектива на един международен проект, свързан с тематиката на нейната дисертация, а също и в два национални .

Педагогическата дейност на д-р Маматаркова е свързана с провеждане на практически занятия по четири задължителни дисциплини и то едни от най важните за инженерния облик на специалността 5.11 „Биотехнологии", като: „Процеси и апарати в биотехнологията" и „Планиране и анализ на експиримента" От магистърските програми тя е разработила самостоятелно лекционния и практическия курс по „Биофилми" - избираема дисциплина.

Разработено е и учебно пособие „Планиране и анализ наексперимента" в съавторство.

Д-р Маматаркова е била и консултант на две дипломни работи, а в момента е ръководител на други две.

Основните ми препоръки към кандидатката е да насочи част от своята педагогическа дейност към ръководство на повече дипломанти и да активизира публикационната си дейност в чужди международни списания и форуми, в които би имала без съмнение успех , имайки предвид актуалността на нейните изследвания в такава съвременна област, каквато е тази отнясяща се до различните аспекти на биофилмите.



ЗАКЛЮЧЕНИ: Имайки предвид всичко изложено до тук, считам, че гл. асистент д-р Вяра Савова Маматаркова притежава всички качества на преподавател и научен работник и има представени достатъчно качествени доказателствени материали и предлагам на Уважаемото Научно жури на свое заседание да и присъди научното звание „Доцент"
Каталог: var -> ezwebin site -> storage -> original -> application
application -> Литература на народите на Европа, Азия, Африка, Америка и Австралия
application -> Издадена от министъра на труда и социалната политика, обн., Дв, бр. 102 от 22. 12. 2009 г., в сила от 01. 2010 г
application -> Програма за Климентови дни 21 ноември – 02 декември 21 ноември Час: 08: 00
application -> Автобиография Лична информация
application -> Автобиография Лична информация
application -> Автобиография Лична информация
application -> Програма за държавен изпит за специалност
application -> Автобиография Лична информация
application -> Автобиография Лична информация


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница