София-103. 6 Mhz



Дата13.10.2017
Размер93.71 Kb.
#32287

София-103.6 MHz; Асеновград-98.1 MHz; Балчик- 95.0 MHz; Благоевград-97.6 MHz; Ботевград-107.8 MHz; Бургас-106.5 MHz; Варна-89.50 MHz; Велико Търново-102.4 MHz; Видин-107.70 MHz; Гоце Делчев -88.1 MHz; Девин-88.5 MHz; Девня-94.2 MHz; Добринище-88.0 MHz; Добрич-89.3 MHz; Дулово-101.6 MHz; Дупница-94.7 MHz; Етрополе- 90.4 MHz; Казанлък-101.4 MHz; Кюстендил-96.7 MHz; Пазарджик-95.9 MHz; Перник-90.3 MHz; Петрич-104.5 MHz; Плевен -103.6 MHz; Пловдив -89.9 MHz ; Сандански-99.0 MHz; Свищов-100.0 MHz;Севлиево- 97.7 MHz; Силистра-100.2 MHz; Симитли-107.7 MHz; Сливен-101.7 MHz; Смолян-96.8 MHz; Созопол-99.4 MHz; Стара Загора-102.6 MHz; Търговище-107.4 MHz; Хасково-100.4 MHz; Шумен-89.60 MHz; Белоградчик-89.0 MHz; Исперих-95.0 MHz; Молдова (Тараклия) -97.0 MHz


bTV, „Тази сутрин”, 20.07.2017 г.
Министър Боил Банов: Не е фатално забавянето на ремонта в НДК – бъдещето на Двореца е стабилно

Боил Банов – министър на културата
Водещ: Министърът на културата Боил Банов е в студиото. Ще коментираме отново казуса НДК и няма как да не е така, защото вече са повдигнати 2 обвинения на Мирослав Боршош. Ако искате да чуем какво каза вчера главният прокурор и Томислав Дончев. Продължаваме с коментарите след малко.

Сотир Цацаров: Това, че господин Боршош е привлечен като обвиняем с тези обвинения, не означава че това са крайните и окончателните обвинения за него. В същото време не означава, че с него би бил изчерпан кръгът на обвиняемите лица. Ако се установи, че за извършвани нередности принципалът е бил сигнализиран и не е предприел нищо, естествено е че той би носил също отговорност.

Томислав Дончев: Всички сигнали на брой един, ако ме не лъже паметта, за нередни неща, които са се случвали в НДК, са предавани на компетентния орган, разбирайте Министерство на финансите, Агенция „Държавна финансова инспекция“. Други конкретни сигнали при мен не са постъпвали.

Репортер: Знаете ли от август миналата година до януари тази, милион и седемстотин от тези седемнадесет да са били изхарчени за нещо неправилно, да е стигало до вас такъв сигнал?

Томислав Дончев: Не, не.

Репортер: Мислите ли, че някой може да ви плаши?

Томислав Дончев: Да ме плаши? Периодично опитват по всякакъв начин.

Водещ: Продължаваме разговора с министъра на културата. Господин Банов, вие проверявате ли? Правите ли своя собствена проверка, след като НДК отново е под вашето крило?

Боил Банов: Разбира се, че проверявам. Нямам избор да не проверявам. Правя пълна инвентаризация и съответно и на финансовото състояние.

Водещ: Включително и на тези договори, за които споменават от прокуратурата, над 4000 договора?

Боил Банов: На всичко.

Водещ: И откривате ли нещо нередно до този момент?

Боил Банов: Откриваме различни неща. Продължаваме работа ежедневно. Много е материалът. Не може да се каже категорично за две седмици какво е реално състояние. Но работим много активно.

Водещ: Да, но ето, прокуратурата излиза с обвинения – 1,7 милиона отпуснати пари и изразходвани неправомерно. За какво са изразходвани тези 1,7 милиона?

Боил Банов: Не мога да кажа, не съм гледал обвинителния акт. Със сигурност има пари, които са преведени от тези 17 милиона за ремонта на НДК, които са разходвани по различни направления. Изпълнителният директор има своя логика защо ги е разходвал. Факт е, че има такива разходи.

Водещ: Когато говорим за такива разходи, обаче, те са подписани от Томислав Дончев и са разпоредени от него, от предишното правителство?

Боил Банов: Не, не. Принципалът няма отношение пряко по подписване на фактури и на разходи. Има отношение изпълнителният директор и съответно бюрото около него.

Водещ: Добре, но са одобрени като пари от правителството, от кабинета „Борисов 2“, нали така?

Боил Банов: Не. Одобрени са 17-те милиона за ремонта.

Водещ: Така. И тези 1,7 милиона са оттам. Всъщност от тези 17 милиона 1,7 милиона са разходвани непрамерно.

Боил Банов: Не зная дали са неправомерно, но са разходвани не по основната дейност.

Водещ: Кога е пожелал господин Боршош да има свой автомобил, луксозен, по-различен от този, който му е бил предоставен от Министерски съвет, защото разбрахме че са му предоставени коли, но той е предпочел да кара друга кола?

Боил Банов: Има такъв договор за оперативен лизинг, факт е.

Водещ: Атака ли е това срещу господин Боршош?

Боил Банов: Не мога аз да преценя това нещо.

Водещ: Казахте преди седмица, че бихте го върнали отново на длъжност. Защо? И дали сте разговаряли с него?

Боил Банов: Разговарям с него, разбира се. Това е естествено. Да, бих го върнал, при положение че тези проверки покажат, че неговата теза, теория е вярната. За момента те не показват това.

Водещ: Чухме думите му вчера, че всичко се е случвало по закона и той няма от какво да се притеснява реално. Но колко пъти се видяхте от момента, в който той беше свален като директор, след това беше върнат, след това той сам се оттегли докато тече разследването?

Боил Банов: Няколко пъти сме се виждали, няколко пъти се чуваме по въпроси, които искат някакво обяснение или неговата помощ. Чуваме се непрекъснато, аз не съм прекратил връзката си с него, но това няма отношение по това какво решава прокуратурата.

Водещ: И все пак прокуратурата си действа. Той ползва ли се с вашето доверие?

Боил Банов: Всеки се ползва с моето доверие до доказване на обстоятелства, които могат да променят всичко.

Водещ: Има ли забавяне в работата по НДК, в подготовката на сградата за Европредседателството?

Боил Банов: Има забавяне, но не е фатално. Всичко ще бъде готово в срок.

Водещ: Какво означава „има забавяне“ и колко е?

Боил Банов: 30 септември е датата на договора по основните СМР. Тя не може да бъде спазена, технологично е невъзможно. Но в рамките на годината ще бъдем готови с всичко, така че забавянето не носи доза фаталност за провеждане на Европердседателството и на събитията вътре в сградата.

Водещ: Имаме ли проценти, в които можем да говорим?

Боил Банов: Близо 60% е изпълнено. Има една поръчка голяма за сигурността, която трябва тепърва да пуснем. Но тя е свързана по-скоро, повече с доставка, не със СМР, така че се справяме и там.

Водещ: Толкова ли много пари отиват в НДК, за да се провокира толкова голям скандал, според вас? На кого можем да вярваме и на кого да не вярваме, когато Лиляна Павлова казва „има злоупотреби, неправилно разходване на пари“, а пък от страна на господин Боршош чуваме, че имало натиск за подписване на договори, които са на ръба на закона?

Боил Банов: Не мога да коментирам тези неща. То затова има органи, там текат всякакви проверки, не само от прокуратурата. И ние също проверяваме. Въпрос на анализи и на доказване.

Водещ: Вашите проверки кога ще приключат?

Боил Банов: Те почти са приключили моите проверки. Аз не мога обаче, не съм органът, който да даде оценка на един разход дали е правомерно направен или не. Имаме яснота вече за повечето разходи. Не ни достигат пари за основния договор, това е сигурно. Но ще намерим начин да се оправим и да завършим.

Водещ: Не ви достигат пари за тези 40%, които трябва да бъдат довършвани, така ли да ви разбирам?

Боил Банов: По отношение на плащането. Едно е това, което е направила фирмата, едно е парите, които трябва да вземе.

Водещ: Това означава, че трябват още пари. Колко са ви необходими, според вашите разчети, до този момент?

Боил Банов: За момента са над 3 милиона по основен договор, които или трябва да бъдат осигурени от правителството, или по отношение на парите, отпуснати за допълнителни договори трябва да бъдат взети оттам.

Водещ: Което означава блокиране работата на НДК?

Боил Банов: Не, не означава точно това. Но означава, че ремонтът няма да бъде направен така, както архитектът го е замислил в пълната му сила. На места, евентуално, като допълнителни дейности ще бъде ограничено. Но това няма да бъде, да попречи на функционирането на сградата и най-вече на частта, която приема делегатите.

Водещ: Добре. Което означава все пак орязване, прекрояване или пък намаляване на разходите, цена на материали сигурно?

Боил Банов: Ние сме длъжни да направим всичко възможно най-добре в рамките на парите, които имаме.

Водещ: Най-тъжното е, че си говорим за някакви милиони, то не че това е проблем, но си говорим за злоупотреба с пари, вместо да си говорим затова какво ще покажем на гостите, които ще пристигнат.

Боил Банов: Аз не говоря, за злоупотреба говорите вие. Аз не говоря за злоупотреба, аз говоря за реалности. Милионите са много за обикновения гражданин, но ето я сградата, тя няма как да бъде ремонтирана със 100 хиляди лева, то се вижда от обема й.

Водещ: Със сигурност не говорим затова колко пари са необходими, със сигурност са милиони, тези които ни трябват, за да бъде ремонтиран НДК или да изглежда още по-добре. Въпросът е, че си говорим затова дали някой ги е взел или не, а не какво ще покажем, с какво ще се представим пред чужденците, както обичаме да казваме, по време на Европредседателството.

Боил Банов: Аз лично гледам напред.

Водещ: И гледайки напред, какво виждате?

Боил Банов: Виждам хубави неща. Виждам добре отремонтирана сграда, която ще поеме Председателството, ще се представим достойно. И след това най-важното – тази сграда ще има амбицията и реалната функция да функционира и като културен, и като конгресен център с всички инвестиции, направени в нея, така че бъдещето на НДК е стабилно.

Водещ: Тя все пак е създадена като конгресен център, една от функциите й е да бъде точно това, особено зала № 1 на НДК. Но гледайки от тази позиция, между другото, ако застанем с гръб към НДК, виждаме паметника „1300 г. България“. Какъв е вашият коментар, трябваше ли да остане, трябваше ли по някакъв начин да бъде съхранен?

Боил Банов: Не мога да кажа, това са въпроси, които са към общината. Тя е собственик. Има ясно решение на съда. Лично от човешка гледна точка, аз предпочитам паметниците да бъдат съхранявани, когато това обаче е възможно. Не съм убеден, че в случая, при състоянието на този паметник, това беше възможно.

Водещ: Заради неговите компрометирани, да кажем, основи или пък бетонът, който е можел да рухне?

Боил Банов: Той е грешно строен. Както и НДК е пълно с грешки. Сега като влизаме вътре виждаме, че още при строителството са заложени сума ти бомби – то неправилно е строено, недобре, само че навремето контролите бяха много занижени.

Водещ: Точно пък за контролите навремето си говорим, че са били доста по-строги.

Боил Банов: Да, да, нали влизам вътре в НДК, гледам в момента.

Водещ: Какво се случва, кое не е добре построено?



Боил Банов: Всичко е правено на ангро, връзки, работи, комуникации, няма логика помежду това, което е правено и така, както трябва да бъде.

Водещ: Бързало се е тогава.

Боил Банов: Бързало се е.

Водещ: Както и сега се бърза за Европредседтелството.

Боил Банов: Аз в момента не бързам. Аз методично, ден по ден гледам какво трябва да се прави.

Водещ: Да не стане след същото бързане сега и някой след 30 г. да каже..?



Боил Банов: Не, не. Нашият екип специално не бърза. Ние сме методични хора.

Водещ: Добре. И все пак, вие твърдите, че паметниците трябва да остават на мястото си, нали така, символ на епохата?

Боил Банов: Това е смисълът на паметниците.

Водещ: Този паметник не е съхранен, нали така? Някой не го е поддържал, някой не се е грижил за него?

Боил Банов: Има много обстоятелства затова защо не е съхранен. Пак казвам, аз гледам напред. Факт е, че в момента състоянието му е много зле. Факт е, че има и конструктивни проблеми.

Водещ: Още, когато встъпихте в длъжност на тази позиция, казахте че ще лобирате, ако мога да се изразя по този начин, за възстановяването на двойната къща на бул. „В. Левски“.

Боил Банов: Няма да лобирам, а ще направя необходимото да се случи.

Водещ: Добре, направихте ли необходимото да се случи?

Боил Банов: Чакам проектите да бъдат входирани от собственика. Това е начинът, по който аз мога да действам. Да входира проекта и да го насочим всъщност какво трябва да направи по закон.

Водещ: Изобщо можете ли да задължите някой, който е частно лице?

Боил Банов: Може. Частно или не, това са паметници на културата, национално, местно, световно значение. Те касаят всички хора. Те са като всички други паметници, те трябва да останат. Смисълът от паметника на културата е да остане за поколенията. И смисълът е ние да го съхраним.

Водещ: Само че и този между другото не е бил поддържан и не са взети адекватни, навременни мерки?

Боил Банов: Те са много такива, неподдържани. Въпросите са вече тема на по-голямо предаване защо?

Водещ: Като наследник на Вежди Рашидов как работите с него? Той все пак е в Народното събрание, председател на комисията?

Боил Банов: Много нормално в дух на разбирателство.

Водещ: Какво искате да остане от вас след края на мандата ви?

Боил Банов: Искам да останат само положителни неща. Искам да остане една среда за развитие на българската култура, която е адекватна, и която дава възможности на всеки един творец да покаже себе си.

Водещ: Имате ли 3 приоритета, 3 приоритета по които ще вървите напред, да кажете – ето ще съхраним старите къщи в София?

Боил Банов: Нямам приоритети. Сега ми сложиха този приоритет с НДК. Той ми е един от приоритетите, ща-неща, но и с него ще се справим. Всичко ми е приоритет. Културата, изкуството не могат да бъдат делени. Няма как да приоритизираш литературата пред киното или киното пред театъра. Не е възможно.

Водещ: Да, но може би има 3 стратегически цели, по които ще се движите?

Боил Банов: Стратегическата, най-важна и единствена цел е създаване във всички сектори, във всички изкуства на условия за максимално развитие.

Водещ: Много често сме си говорили със Стефан Данаилов за тоз един процент от БВП, който трябва да бъде отделен за култура, и който не може да бъде стигнат. Вие ще лобирате ли за него?

Боил Банов: Да, там ще лобирам, разбира се. Каквото зависи от мен, то все пак не е малко, ще правя в тази посока. Но моята свръх задача е в рамките на това, което имам, да се оправям.

Водещ: Благодарим на министъра на културата Боил Банов, гост на предаването.







Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница