Същност и място на спортно-подготвителните игри в детската градина. По примера на мини футбола



Дата19.04.2023
Размер21.5 Kb.
#117362
МИНИ ФУТБОЛ

Същност и място на спортно-подготвителните игри в детската градина. По примера на мини футбола

Духът на приятелското състезание трябва да бъде част от спортните игри в детската градина. Децата трябва да участват в широк спектър от спортни събития, да аплодират съотборниците си и да научават ценни уроци по спортно майсторство. В тази възраст всеки трябва да е победител по някакъв начин, децата трябва да зная т, че ще спечелят поне един медал за своите усилия.


Децата се групирани в цветно кодирани отбори и участват в различни индивидуални и отборни спортни събития и игри.
Избраните игри трябва да са забавни, безопасни и лесни за успешно участие. Типичните събития са щафети, игри с умения с топка, балансиране, прехвърляне на вода, игри за работа в екип, бягане с препятствия и дърпане на въже.​

Интелигентност на играта във футбола и обучението на децата в нея, показва впечатляващо как сложната футболна игра може да бъде идеално адаптирана към умствените и физически способности на деца и младежи с подходящо за възрастта и ориентирано към играта обучение в четири различни етапа на развитие и състезателният елемент, насърчава интелигентността в игрите стъпка по стъпка.


Футболният спорт буди голям ентусиазъм дори сред най-малките играчи. Децата, които са неразделна част от малък отбор на малка възраст, развива креативността и игровата интелигентност на отделните играчи с формите на игра в мини футбола.
Мини футболът има различен, революционен подход, защото подтиква както децата, така и треньорите да мислят. Чрез целенасочени въпроси и правила за провокация на децата трябва да разсъждават върху действията с изрази. В комбинация с увереност в своите способности и положителна култура при грешка, младите играчи се учат да вземат правилни решения въз основа на своя опит.
По този начин ще се развива поколение от деца, които играят интелигентно, на които е позволено да се учат от грешки без натиск и стрес и с доверие в себе си си като основа. Структурата на игралното поле в така наречения мини футбол е идеална за намиране на решение. В светът на малкия брой играчи, всички деца участват активно в процеса (намиране на решение) и им е позволено да са активни. Ролята на треньора е по-важна от всякога, защото той или тя трябва да може достоверно да предаде на децата, че им има доверие да вземат решения сами. Треньорът трябва да подтиква децата към самостоятелни решения, след което, да ги поощри. Разбира се това трябва хем да е справедливо към всички деца, хем да не е обезкуражаващо за тези които се справят по – лошо от другите. Треньорът трябва да умее да се радва на успехите на децата и да превръща техните грешки в уроци, а не в назидания.
Мини футболът буди желание у всички деца да играят, независимо от предишен опит и талант. Всяко дете започва с широк спектър от изисквания и трябва да му се даде възможност да се развива със собствено темпо и по свой индивидуален начин, без стрес и натиск да успее. Мини футболът не само гарантира повече забавление, но преди всичко по-добри възможности за индивидуално развитие и повече чувство за постижение - особено за по-слабите играчи. Няма фиксирани позиции, всеки трябва да атакува и да се защитава, всички играят заедно. Играейки трябва децата трябва да се движат и да покриват всички позиции и по този начин да научат основите на играта и отделните играчи.За разлика от "класическата" игра на две централни врати, мини футболът се играе на четири врати - това включва игровата интелигентност и учи на действия в излишък. Мини футболът е с по-малък брой играчи (3 на 3) и по-малкия размер на игралното поле (приблизително 25м. x 30м.), децата също имат повече контакти с топката, повече дрибъл, повече подавания, повече шансове за гол и повече предоставени голове. Освен това играчите се използват на различни позиции. Тъй като няма резервни играчи, а ротацията след всеки гол и фиксирана схема, всеки играч получава повече игрово време. Треньорът постоянно трябва да променя игровите ситуации, така играчите многократно и разнообразно вземат различни решения и да ги изясняват за себе си: Какво се случва (възприемане)? Как да реагирам (да решавам)? – и след това да действа съответно (изпълнително).
Във фокус трябва да бъде всеки един играч. Всички деца трябва да имат еднакво време и да им се даде възможност да надграждат уменията си за игра, но не и да бъдат силно или недостатъчно предизвикани.
Играта е причина децата да се наслаждават на спорта. Формата на игра на мини футбола има за цел да даде възможност на всички деца на терена възможно най-често да държат топката в краката си, да участват активно в играта, да вкарват гол и по този начин да постигат лични успехи.
Затова се използват по-малки отбори с голямо разнообразие и възможност за игра. Принципите на ротация са фиксирани и промените са инегрирани във формата на играта.
Като всеки колективен спорт, футболът помага за развитието на отборен дух и уважение към другите. Децата се учат да празнуват победите си и да са единни след поражение. На физическо ниво цялото тяло участва по време на футболен мач.
Футболът е спорт, който се отнася до физическото развитие на децата и може да се играе през цялата година. Играта на футбол развива у децата ловкост и сръчност. Развитието и придобиването на координация са основни елементи на процеса на растеж.



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница