Същност на пз №109554/22. 05. 06



Дата20.05.2018
Размер23.84 Kb.
#69233
http://forum.all.bg/showflat.php/Cat/0/Number/1367954/Main/1174618

http://forum.all.bg/showflat.php?Cat=0&Number=1297807&page=0&vc=1&PHPSESSID=3e4f46fa338e330e0945e9842134bcc1#Post1297807

СЪЩНОСТ НА ПЗ № 109554/22.05.06


Предназначение:


Предназначен е да преобразува магнитния поток на постоянния магнит в импулсен с определена продължителност на импулса така, че да може да изпълнява ролята на първична намотка в импулсен трансформатор(ИТ). Целта на преобразуването е извличането на енергията, съдържаща се в постоянния магнит и последващо преобразуване в електрическа.

Управление:


Управлението се извършва чрез несиметрично управляващо напрежение, като продължителността, амплитудата и честотата на повторение се определят като за работа на ИТ. При това индукцията на управляващите бобини(сумарно!), трябва да е не по-голяма от тази на постоянния магнит за работа в приемливата зона на размагнитване. Има се предвид, че управляващите бобини са свързани паралелно.

Магнитопроводи:


С цел намаляване влиянието на вихровите токове, дължащо се на комутация, нужно е магнитопроводите да се изработват от материал със силно изразени диелектрични качества и голяма магнитна проницаемост. Това дава възможност за работа във ВЧ режим.

Намотки:
Управляващите намотки са свързани паралелно. Разчетите за необходимите намотки се извършват съгласно правилата за изчисляване на ИТ, като се има предвид добавеният магнитен поток от постоянния магнит.

= 2 =
Постоянни магнити:
Формата на постоянните магнити е пръстеновидна и са надлъжно поляризовани.
В случая на илюстрацията са използвани два, концентрично разположени постоянни магнита. Параметрите им трябва да са такива, че зоната им на размагнитване да позволява устойчивост срещу размагнитващо въздействие, възникнало в процеса на експлоатация.

Взаимодействия на магнитни полета:


Характерно за работата на устройството е взаимодействието на два магнитни потока – на управляващите бобини(електромагнитно поле) и на постоянния магнит. До подаването на управляващия положителен импулс, магнитния поток на постоянния магнит е шунтиран през сърцевините на управляващите бобини. Т.е. той е “затворен”. След подаването на управляващия положителен, “отпушващ” импулс, сърцевините им се насищат, вследствие на което потока на постоянния магнит се “освобождава” и заедно с този на управляващите бобини, се пренасочва към намотките на работната(вторичната) намотка на ИТ. Индуцира се е.д.с., породена от сумата на двата магнитни потока – електромагнитен и този на постоянните магнити!
Следва подаването на отрицателен (фиксиращ) импулс, чрез който се елиминира въздействието на т.нар. “ефект на изключването”, като се осигурява максимално нарастване на използваната магнитна индукция в магнитопровода. Размагнитващия (фиксиращ) импулс не трябва до води до пълно размагнитване на постоянния магнит, а само до размагнитването, доколкото е възможно, на магнитопровода.

Блок за управление:


Предназначението му е да осигури нормалното работа на устройството в генераторен(електроподаващ) режим, в зависимост от предявените конкретни изисквания – входящи и изходящи ( напрежение, ток, честота, форма на изх.напрежение и др.). Формата, коефициента на запълване, честотата на повторяемост, се разчитат в зависимост от предявените изисквания от страна на потребителя, по изискванията за изчисляване на ИТ.

Полюси:
Те са оразмерени така, че да са в състояние да осигурят преминаването на сумарния магнитен поток.

Колектор:
В него се извършва сумирането и конфигурирането на общия магнитен поток, посредством използването на оптимална геометрия. Изчислява се като за ВЧ ИТ, имайки предвид специфичната вътрешна геометрия на обема. Предполага се, че сферичната форма ще сведе до минимум загубите от разсейване. Но не е задължителна.

Свързване към вторичната(работната) намотка:


Спазват се правилата за изчисляване на ВЧИТ.




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница