Тема 1 Същност, възникване и развитие на екскурзоводството



Дата21.09.2023
Размер180.47 Kb.
#118751
animaciq-i-ekskurzovodstvo
Свързани:
Стил на презентиране

06.01.2010 година
Тема 1 Същност, възникване и развитие на екскурзоводството.
Екскурзоводството започва да се развива през първата половина на 19 век. В много страни от Европа през този период са организирани главно познавателни екскурзии по естествознание. През 19 век в резултат на промишлената революция започва развитието на параходството и железопътния транспорт. Железниците дават по- големи скорости и по- големи удобства за пътуване в сравнение с традиционния до тогава транспорт. Туризмът тясно се свързват с железопътния транспорт още от неговото начало.
През 1846 година при организиране на пътуване на 350 човека до Шотландия за пръв път в историята на туризма Томас Кук използва екскурзовод.
В Русия наченките на екскурзоводната работа като теория и методика се появяват през втората половина на 19 век и началото на 20 век. В самото начало екскурзоводството се развивало каро метод за обучение и провеждане на учебно- програмни, музейни, а след това като извън музейни и далечни екскурзии.
През 1907 година към Руското Туристическо дружество е създадена комисия по образователни екскурзии из Русия. Към нея за пръв път в Русия били организирани курсове за подготовка на ръководители на екскурзии. Те именно поставили началото на разработка на теоретичните и методически въпроси на екскурзионната работа с учащите.
Тема 2 Специфични методи за провеждане на екскурзията и основните средства за показване на обектите.
Движението като методически похват.
Движението на екскурзионната група е един от задължителните признаци на екскурзията. Под този признак, като правило се разбира придвижването от един обект до друг (с автобус, кораб, пеш), като групата се придържа към отрано съставен маршрут. Особеността на екскурзията сесъстои в това, че показът на обектите и разказът за тях става в движение, т.е. в целенасоченото придвижване от обект към обект. Такова движение в близост до обекта и вътре в него с цел по- доброто разглеждане и разбиране на същността му представлява не просто признак на екскурзията, е по- специфичен методически похват с помощта, на който става наблюдението на екскурзионните обекти. При бавното движение на екскурзиантите около обекта, тяхното внимание се концентрира върху отделните негови детайли. Например при архитектурно- градоустрийствените екскурзии обхода на сградите или крепостните стени. Изкачването на кулата позволвява по- ефектно да се представят размерите на съоръжението, разположенията на помещенията, тяхната форма, височина и др. Движението, като методически похват има и друг аспект- екскурзовода по време на огледа на обектите свързани с историческите събития предлага на туистите с него да преминат маршрута, който са преминали героите от минали събития. Движението в екскурзията може да стане по 2 начина:

  1. Предвижване от обект към обект по отрано съставен маршрут, като задължителен елемент на екскурзията;

  2. Движение като методически начин с цел по детайлно и задълбочено изучаване на екскурзионните обекти свързани с историческите събития, когато туристите повтарят маршрута, който са следвали героите от събитията;

В практическата работа на екскурзоводските бюра се използват и други начини позволяващи по- добре да се поднесе на туристите , предвидения материал от съдържанието на екскурзията.
Организиране на групи демонстриращи елементи от местните обичаи свързани с националния бит, фолклор и култура.
В много дестинации по света в специално обособени етнографски комплекси се демонстрират от специални фолклорни състави сценки от бита, обичаите, песните и танците на съответния етнос. В тях са организирани и се показват производства от водещи занаяти от миналото на съответната дестинация, чиито стоки се предлагат на туристите като сувенири (например изделия на грънчарството, дърворезбата, килимарството, металообработването и други). У нас такива демонстрации се правят в етнографските комплекси Етъра, Боженци, Жеравна и други.
Създаване на панорами, демонстриращи хода на знаменателни за дадена дестинация исторически събития.
Организирането на панорами пресъздаващи автентични епизоди от важни исторически събития за определена дестинация е един нов начин за мобилизиране на националното самочувствие и патриотизъм в много страни, с богато историческо минало. В същото време те са и действен мотив за предприемане на туристически пътувания към тях.
Пример- панорамата в Плевен.
Създаване на увеселителни центрове за отдих и развлечение.
В тези увеселителни центрове са обособени кътове с различни атракции, предлагащи на туристите емоционални преживявания и тонизиращи гледки- Дисни ленд, евродисни и т.н.
Среща на туристи с участници в събития.
При провеждането на екскурзията могат да бъдат организирани срещи с учени, артисти и други. Такива срещи трябва да бъдат щателно подготвени . Разказът на участника в събитието трябва да съответства на темата на екскурзията, да не повторя в никакъв случай информацията включена в беседата на екскурзовода.
Тема 3 Словесното описание и жестът като средство за показване на екскурзионните обекти.

  1. Разказът по време на екскурзията.

Неотменна част от екскурзията е разказът /беседата/ на екскурзовода по отношение на показването разказа е вторичен, подчинен е на жеста и извън него не се използва. Разказът носи подчинен характер и тогава когато предхожда показването на обекта. Извън маршрута и конкретните обекти на показване екскурзионният разказ не съществува. Разказът постига убедителност с помощта на зрителните доказателства. Разказът на екскурзовода винаги трябва да има строг композиционен план обусловен от единна тема включваща няколко под теми.

  1. Екскурзионна справка.

Обикновено този жанр в екскурзоводската беседа се използва при оглед на допълнителните обекти, когато не е предвидено слизането от автобуса. Той е сбито изложение на фактическия материал за обекта или събитията и фактите свързани с тях. В справката се съобщават само основните данни за обекта.

  1. Описание.

То включва подробно изложение на материала за обекта, последователното изреждане на основните му свойства и качества, а също така определянето на най- съществените страни и явления, процеси и събития свързани с обектите. То се използва при показването на обекта, без излизане на туристите от автобуса. Времето определено за описание е не повече от 2-3 минути.

  1. Обяснения.

С помощта му се изясняват вътрешните връзки на обекта, изясняват се причините за някакво събитие, явление, факт, при което разказът за обекта носи доказателствен характер.

  1. Коментиране /репортаж/.

Този жанр се използва при тези екскурзии, при които обекта се показва в движение и се изменя по време на наблюдението. Екскурзоводите го използват при извънградските и градските обзорни екскурзии, когато насочват вниманието на туристите към работата на градския транспорт, а също така в природоветческите екскурзии по време на наблюдението на отделните природни явления.

  1. Цитиране.

Разказът на екскурзовода може да включва цитати от научни, публицистични произведения от исторически документи, мемоари, статии и други.

  1. Жест.

Необходимостта от жеста е предизвикана от това, че на екскурзовода му се налага не само да разказва, обяснява, коментира, но и да показва определени обекти. Жестовете на екскурзовода се съпровождат от речта, предават определена информация, ориентират туристите в ситуацията. Главната особеност на жеста по време на екскурзията се състои в това, че той не само допълва устната реч, но и концентрира вниманието на слушателите върху обекта.

Тема 4 Организация на екскурзоводната работа.


Цялата практическа работа по организацията и провеждането на пътуването, непосредствено по набелязаните места се ограничава до извършването на определен вид рутинни операции, които се свеждат до следното:

  1. Създаване на фирма, бюро, агенция, която да организира и провежда екскурзиите и пътуванията, да рекламира маршрутите и организира отдиха на клиентите фирмата трябва да осъществява методическата работа по обновяване и разширяване на тематиката, съставяне на методически разработки на екскурзиите по пътна екскурзионна информация, обезпечаване на подготовката и повишаване квалификацията на екскурзоводите, да обобщава и разпространява опита на екскурзионната работа.

  2. В задълженията в организатора на екскурзията влизат:

  • Сключване на договор със съответното предприятия и организация за туристическо екскурзионно обслужване.

  • Продажба на места за туристическите маршрути- екскурзии.

  • Организацията на групи от туристи от единични участници, отчет от получените от клиентите заявки, оформяне на сметките, фактура за постъпилите пари, пропаганда и реклама на екскурзиите, разпространение на афиши, дипляни, плакати и други.

Тема 5 Организиране на методическата работа на фирмата.


В туристическите фирми / големите тур- оператори/ методическата работа включва методически отдел, кабинет, съвет и секция на екскурзоводите.
А) Методически отдел.
Насърчава дейността на секциите на екскурзоводите, занимава се с подготовката на нови теми за екскурзии, усъвършенства методи като на тяхното провеждане ръководи работата на методическия кабинет, оказва помощ на методическия съвет. Методическия отдел работи по план програма съставена за календарна година. С план програмата се обезпечават подготовката на новите екскурзионни теми и екскурзоводите, усъвършенстването на действащата екскурзоводна тематика, провеждането на учебно методическа работа, повишаване квалификацията на екскурзоводите, контрола върху работата на екскурзоводите. Методическите отдели се състоят от големите фирми със значителен обем на туристико- екскурзионно обслужване.
В тези фирми, където няма Методическо отдел, методическата работа се води от методист. Той отговаря за съдържанието на екскурзията, под негово ръководство се разработват нови теми за екскурзии, провежда се работа за повишаване квалификацията на екскурзоводите , обновяват се и се доработват съществуващите теми, води се подготовката на екскурзоводите за провеждане на екскурзиите по нови за тях теми.
Б) Методически кабинет.
Той се създава за провеждане на методическа, учебна и консултантска работа. Основна задача на кабинета е оказване на помощ на екскурзоводите, методистите и други служители работещи във фирмата за подготовка и провеждането на екскурзиите. Методическия кабинет започва работа с комплектоването на библиотека. В книжния й фонд участва обществено политическа, краеветска, екскурзионно методическа, педагогическа справочна литература. Трябва да се води картотека на статии и други материали от вестници и списания по тематиката на екскурзиите и пътешествията, а също така и комплектоване на тематични папки с материали. Кабинетът разполага с нагледни пособия, карти, схеми, фотоси, видеокасети и други по всички теми на екскурзиите. При всяка екскурзоводна фирма се създава методически съвет, който изпълнява функциите на съвещателен орган по въпросите на методическата работа. В състава му освен работещите във фирмата влизат научни сътрудници на музеите, преподаватели от висши училища, архитекти и други. Една от основните задачи на методическия съвет е повишаването на научно- теоретичното и езиковото ниво на екскурзоводите.
В) Методическа секция.
Тя е постоянно действащо обединение на екскурзоводите. Методическите секции се създават по тематичен и възрастов принцип. По тематичен принцип те могат да бъдат: историческа, военно- историческа, икономическа, природоветческа, искуствоветческа, спортна и други. По възрастов принцип методическата секция е насочена към организиране на екскурзии за различни възрастови групи- деца, младежи, граждани в активна възраст, пенсионери и др.
Тема 6 Технология на екскурзоводското обслужване.
Специфични задължения на екскурзовода и основни изисквания към работата му.
Основни задължения на екскурзоводите е доброто познаване на съдържанието на провежданите от тях екскурзии и попутна екскурзионна информация, владеенето на методиката за тяхното провеждане, знанието на мершрутите и тематиката на екскурциите на собствената фирма, реда на тяхното провеждане и обслужване на туристите. Екскурзоводите имат следните задължения:

  • Да изготвят текстове, методически разработки за екскурзиите и др. материали.

  • Своевременно да обновяват използваните при провеждането на екскурзиите данни.

  • Да внасят изменения и допълнения в контролния текст на екскурзията.

  • Да разработват и усвояват нови теми и маршрути на екскурзии.

  • Да участват в работата на методическите секции и творческите групи на екскурзоводи.

  • Да участват в конференции, производствени съвещания с доклади и съобщения.

  • Да участват в подготовката на нови екскурзоводи, да обобщават и разпространяват опита в екскурзоводната работа.

  • Да декларират екскурзиите и пътешествията.

  • Да оформят по установения ред документите на екскурзоводното обслужване, транспорт, храна и нощуване при провеждане на екскурзията.

11.01.2010 година
Ефективността на екскурзовода зависи много от неговата квалификация. Той трябва да е компетентен в тези отрасли на знанието, които служат за основа при провеждането на екскурзията. Важно условие за успешното провеждане на екскурзията е умението на екскурзовода да говори и свободно да излага материала. Това поставя определени изисквания към културата на речта на екскурзовода; речта му трябва да е точна и образна и да постига умело съчетание на сравнения, епитети, метафори, пословици, поговорки. Той трябва да говори икономично и от рано да подготви речта си, като намира нужните думи и точните формулировки за анализа на екскурзионните обекти и разказа за свързаните с тях събития.
Екскурзоводът трябва внимателно да подбира специалните термини на чуждите думи и в съвършенство да владее техниката на речта: чистота на дикцията, правилното произнасяне на звуковете; трябва да избягва монотонността на разкара, тъй като емоционалното излагане на материала съдейства за повишаване на вниманието на туристите за по- задълбоченото възприемане на темите като цяло.
Не малко значение има правилно избрания темп на разказа. Скоростта на речта на екскурзовода зависи от съдържанието на екскурзията и от други фактори- скоростта на движение на автобуса. Ако обекта се намира в кръгозора на туристите за броени минути, екскурзоводът трябва да успее да даде основния материал ускорявайки темпа на речта.
В началото на екскурзията, екскурзовода трябва да установи контакт с групата, да определи нейните интереси, нивото на знанията и изхождайки от това да води разказа и показването на обектите. Общото впечатление от екскурзията зависи много от личността на екскурзовода.
Той е длъжен да се отличава с доброжелателност, с уважение към личността на туристите, с любезност и други.
Той е длъжен да бъде точен, да се явява на мястото на приемане на туристическата група на време около 15-20 минути до началото на екскурзията. Трябва да се помни, че не маловажно значение при установяването на контакт с групата има външния вид на екскурзовода- скромност и изисканост в облеклото, прическата, изражението на лицето, походката, жестовете.
Тема 7 Поведение на екскурзовода по време на работа.
Въпросите свързани с протокола и етиката, с нормите на културното поведение в обществото имат важно значение за екскурзоводите, работещи с наши и чужди туристи и делегации.
Протокол е дума от гръцки произход и в нашия случай означава установен ред за приличие и държане в определени среди.
Етикет е дума от френски произход, която означава сбор от правила за учтиво поведение приети в дадено общество.
Културното поведение на екскурзовода при общуването му с туристите и отношенията му с представители на обслужващите звена в системата на туризма и извън нея се изразява в правата на такива качества като: вежливост, учтивост, приветливост, деликатност, такт. Умението да се държи в обществото в съответствие с приетите правила и норми е необходимо допълнение към професионалната подготовка на екскурзовода и допринася значителна степен за укрепване и издигане на неговия авторитет.
Начинът на представяне на екскурзовода обикновено зависи от организацията на пътуването на туристите, от вида на превозното средство, от мястото на посрещането и ето защо е трудно да се даде точно рецепта за начина на представяне във всеки отделен случай. При една от най- често срещаните ситуации- представяне сам в автобуса, на новопристигналите туристи на аерогарата, ЖП гара, морска гара- екскурзоводът обикновено влиза в контакт с туристите преди още да се е представил, тъй като им оказва съдействие при уреждането на граничните формалности, насочването към автобуса, разпределението на багажа и други. Независимо от тези предварителни контакти, след като туристите са заели местата в автобуса, екскурзоводът се представя на гостите, с които ще пътува. Лошо впечатление прави, когато екскурзоводът пропусне да поздрави гостите /туристите/ с Добър ден/ вечер, при влизането в автобуса. Едва след този поздрав екскурзовода трябва да се представи, като извършва това с помощта на микрофона или без него, но при всички случаи с лице към туристите. Той поздравява туристите с Добре дошли в България от името на фирмата, която представлява и им пожелава приятен престой в страната или туристическото място. След това той съобщава своето име, длъжност и характера на работата, която има да извърши с туристите. Примерно, че ще ги придружава по време на целия престой, че замества някои колега и т.н. В зависимост от случая съответно се представя или не се представлява и водачът на автобуса- като краткотраен трансфер например- това не е необходимо.
Груба грешка е екскурзовода да не се представи въобще на туристите, а веднага след качването си в автобуса да пристъпи към изнасяне на беседата по съответния начин. Аналогично на представеното при посрещане на новопристигналите туристи се извършва и представянето при провеждане на екскурзии и мероприятия с туристи, на които екскурзоводът не се е представил при пристигането им- например при провеждане на екскурзии и мероприятия с туристи от туристическите комплекси, в този случай туристите са се запасили за участие при представителите на чуждестранните туристически фирми.
Характерна особеност на екскурзоводската професия е, че работното място на екскурзовода е едва ли не навсякъде – на летището и гарата, в автобуса, в хотела, в ресторанта, на улицата, при разглеждане на някои забележителности. При това най- често екскурзоводът е сам и трудно може да му се окаже помощ на място, или пък да се упражни съответен контрол. Ето защо едно от основните изисквания, които се предявяват към всеки екскурзовод е той да притежава и да изгради в себе си съзнателно отношение към служебните задължения, включително и към поведението си на работното място.
Особено неприятно впечатление прави неумението на някои екскурзоводи да се държат правилно на работното си място в автобуса. В тази връзка заслужава да се напомни, че по- време на пътуване с автобус, когато екскурзоводът разказва за обектите по пътя, или изнася беседа на някоя обща тема, то той трябва да бъде обърнат или наполовина обърнат с лице към туристите. Лоши впечатление прави онзи екскурзовод, който седи в автобуса през цялото време с гръб към туристите и разказва монотонно без нито веднъж да се обърне към тях. Не са редки случаите, когато екскурзоводите разказват за обектите без да ги посочват и без да споменават техните отличителни външни белези за по- лесното им разпознаване от туристите. Неприятна е и другата крайност, когато екскурзоводът непрекъснато върти глава търсейки обекта, който ще показва и с това създава от една страна напрежение и нервност, а от друга поражда у туристите недоверие в знанията му. Недопустимо е екскурзоводът да постави личните си интереси над интересите на водената от него група.
Беседата на екскурзовода трябва да бъде добре обмислена и систематизирана, целенасочена и разбираема за туристите, редно е след по- продължителна беседа, екскурзовода да благодари на туристите за вниманието, с което са го слушали. Освен отразеното по- горе екскурзоводът трябва да държи на приличния си външен вид, особено вниманието трябва да се отделя на чистотата и добрия вид на отделните части от тялото. Това се отнася например за грижа за косата, нокти, зъби и други.
Парфюм, одеколон..... се избират по лично предпочитание, така че да подчертава типа на личността, умерено.
Тема 8 Технология на екскурзоводското обслужване на туристически групи.
Тя в значителна степен зависи и се влияе от организацията на екскурзоводското обслужване. От своя страна тя може да бъде осъществена в различни варианти в зависимост от:
А) организацията на пътуването и пребиваването на чуждестранните туристи у нас.
Б) задълженията на фирмата / българския тур оператор/, като приемаща страна предоставяща основни и допълнителни туристически услуги вкл. И екскурзоводски, произтичащи от поети договорни ангажименти.
В) организацията и обема на предлаганите екскурзии, мероприятия и развлечения на чуждестранните туристи. В нашата практика се срещат главно 2 варианта на организация на екскурзоводското обслужване:
- организиране на екскурзоводското обслужване на организирани групови туристи.
- организиране на екскурзоводското обслужване на организирани и неорганизирани индивидуални туристи.
Екскурзоводите обслужващи организирани групови туристи / туристически групи/, по принцип придружават туристите през цялото време на пребиваването им в страната. На тази основа екскурзоводското обслужване се осъществява в следните основни направления:

  1. При посрещане и изпращане на групата.

  2. При настаняване на групата в заведението за пребиваване /хотел, мотел, къмпинг, частни квартири/.

  3. При изхранване на групата.

  4. При провеждане на екскурзии и мероприятия.

Конкретната работа на екскурзовода с туристите от групата, която придружава обикновено се предшества от известен период на подготовка. Продължителността на този период зависи най- вече от квалификацията и опита на екскурзовода, от неговия трудов стаж в системата на международния туризъм, както и от някои лични качества. В най- общи линии периода на подготовка за обслужване на групата включва:

  • Запознаване с основните положения от договорите между изпращащата и приемащата страна свързани с предоставянето на различни видове услуги.

  • Запознаване с правата и задълженията на представителите на изпращащата страна, ако има такива, респективно с правата и задълженията на водачите на групата, ако има такива, подробно и задълбочено запознаване с програмата за престоя на групата.

  • Получаване и запознаване с начина на работа с различни документи: пълномощно на екскурзовода; протоколи за предоставени услуги; кредити /потвърдителни бележки/; протоколи за закъснения на превозни средства /влакове, самолети, кораби/; програма и цени на провежданите екскурзии и мероприятия, които туристите могат да запишат и платят допълнително на място; билети за продажба на екскурзии и мероприятия и т.н.

Достатъчно време преди посрещането и пристигането на групата, екскурзоводът трябва да се осведоми къде и за колко часа е поръчано превозното средство, с което ще посрещне групата, в кой хотел ще бъдат настанени туристите, къде ще се хранят, запазени ли са места в хотела, респективно в ресторанта и т.н. По възможност екскурзоводът трябва лично да провери готовността на заведенията за пребиваване и хранене, за посрещане на придружаваните от него туристи и да изисква от съответните ръководители незабавно отстраняване на евентуално констатирани нередности.
Екскурзоводът установява своя първи контакт с туристите при пристигане. В зависимост от вида на превозното средство и от мястото на пристигане на туристите съществуват някои особености, които съпътстват тяхното посрещане. Те се систематизират в следния вид:

  1. Уточняване окончателния час на пристигане на транспортното средство.

  2. Установяване наличието на всички необходими автобуси /микробуси, леки коли.../ за провеждане на трансфера от мястото на пристигането до мястото на пребиваването.

  3. Установяване наличието на необходимия брой носачи на багаж за групата.

  4. Оказване на съдействие при необходимост на службите имащи контакт с туристите при уреждане на граничните, митническите, санитарните и други формалности.

  5. Запознаване с водача на групата /ако има такъв/ и представяне на туристите.

Известно е, че първите впечатления са едни от най- силните и трайните и в редица случаи определят до голяма степен по- нататъшното отношение на чуждестранния турист към дестинацията, фирмата партньор и екскурзовода. Ето защо при посрещане екскурзоводът трябва да прояви максимална оперативност и съобразителност съчетани с добри организаторски способности. При посрещане е необходимо да се има винаги предвид, че част от пристигналите туристи са може би за първи път зад граница, за първи път са пътували с такъв вид превозно средство /влак, самолет и други/, не са запознати със съответните порядки и т.н. Ето защо на евентуално зададени въпроси екскурзоводът трябва да отговаря търпеливо и вежливо, дори ако тези въпроси му се струват смешни или маловажни. Някои екскурзоводи допускат грешка считайки, че след като на самите тях са известни всички особености по посрещането, това се знае и от туристите и не проявяват достатъчно активност при пристигането на групите. Подобно отношение към работата говори за формализъм и негостоприемство, които нямат място е туристическата практика.
Преди отпътуване от мястото на посрещането екскурзоводът трябва лично да се обеди дали в автобуса са се качили всички от групата, която е пристигнала , дали е натоварен багажа на всички туристи, дали сред туристите заели места в автобуса няма туристи от други групи. Тази последна проверка е особено необходима в случаите, когато на мястото на посрещането, едновременно пристигат няколко туристически групи и съществуват реални възможности за объркване и допускане на неволни пропуски.
Задълженията на екскурзовода и технологията на екскурзоводското обслужване при изпращането на туристическите групи до голяма степен са аналогични на тези при посрещане на групите, поради което този въпрос не се разглежда отделно.
Средствата за настаняване- групата пристига обикновено непосредствено от мястото на посрещането. Туристите се настаняват в присъствието на екскурзовода, водача на групата, управителя на средството за настаняване и дежурния администратор. Основното задължение на екскурзовода е да следи туристите да бъдат настанени съобразно договорните взаимоотношения с изпращащата страна и съобразно заплатените от отделните туристи и услуги, които могат да бъдат различни за отделните лица от групата.
При необходимост екскурзоводът трябва да даде на туристите някои пояснения свързани с настаняването им и по възможност съвместно с администрацията на хотела да удовлетвори някои основателни и уважителни изисквания.
Документацията свързана с настаняването се оформя след като туристите са отишли по стаите си, а не в тяхно присъствие. Необходимо е на гостите да се предостави достатъчно време за да си починат или поне освежат преди да отидат да се хранят.
В заведението за хранене екскурзоводът посочва на туристите определените за тях места за сядане и им съобщава часовете за хранене. Основното негово задължение е да следи за качеството и количеството на поднасяните храни и напитки, както и за културата на обслужване. За целта е необходимо той да поддържа тясна връзка с ръководството на заведението за хранене и с туристите. По принцип екскурзоводът не се храни едновременно с туристите от групата, за да може да бъде на тяхно разположение. Ако екскурзоводът се храни едновременно с туристите, което по някога е неизбежно, той задължително консумира това, което се поднася на всички туристи. Всякакви отклонения от това изискване са абсолютно недопустими.
Ежедневно или на големи интервали екскурзоводът обсъжда с главния готвач на заведението за хранене и с водача на групата менюто, което може да бъде съставено в няколко варианта и да има окончателната дума при поръчването му. След приключване на сервирането , екскурзоводът издава необходимите разплащателни документи /ако е възприето по договор т.нар. потвърдителни бележки за извършената от туристите консумация/.
13.01.2010 година
Екскурзоводът следва да обръща особено внимание на онези туристи, които по различни причини не могат да консумират ястия предлагани на цялата група /болни, диабетици, малки деца, вегетарианци и други/ и им осигуряват подходяща храна и напитки. Това са едно от малкото случаи, в които екскурзоводът може да си позволи да има по различно отношение към някои от туристите от неговата група. Всякаква друга изява на предпочитания е неуместна. Изобщо един от основните принципи на технологията на екскурзоводското обслужване основен на правилата и нормите за културно поведение в обществото е еднаквото отношение на екскурзовода към всички туристи, които съответстват обслужваната от него група.
Тема 9 Екскурзоводско обслужване на организираните индивидуални туристи.
То се осъществява в същите основни направления, както при организираните групови туристи: посрещане и изпращане, настаняване, хранене, екскурзии, мероприятия.
По отношение на изхранването на организираните и неорганизираните туристи то се състои главно в даване на пълна, подробна и точна информация относно особеностите на българската национална кухня и видовете заведения за хранене и развлечение в туристическото място, където пребивават гостите.
Тема 10 Екскурзоводското обслужване на неорганизирани индивидуални туристи.
То също се предоставя изключително само при участието на туристите в екскурзии и мероприятия.
Екскурзоводът обслужващ индивидуалните туристи всеки път в подобни случаи има да преодолява известна психологическа бариера, с която неговият колега обслужващ организирани групови туристи се е справил още в първите часове след посрещането на групата.
Успешното провеждане на екскурзиите и мероприятията зависи не само от екскурзовода, но и от всички отдели и звена на фирмата, които са имали отношения по тяхната подготовка и предварителна организация, а така също и от качеството на различните видове услуги, които се предоставят по време на екскурзиите и мероприятията.
Тема 11 Технология на екскурзоводското обслужване във видовете транспортни средства.
Въздушен транспорт
Организира се самолетна екскурзия в чужбина, може да бъде за 7 дни /от самолет до самолет, т.е. редовните самолетни линии/, в такива туристически групи има водач, представител на българския туристически оператор /може да е служител на фирмата или нает от фирмата екскурзовод на съответния език/. В случая екскурзовода в качеството му на ръководител на групата, той в повечето от случаите се занимава с техническите въпроси свързани с групата след като получи цялата необходима информация от фирмата /изпращач/, той се явява на определеното място /сборен пункт/ на групата.
Екскурзовода указва съдействие на групата за багажа и друго. Проверява поименно, представя се и започва неговата работа. Отива на Check in на багажа, съобщава на служителите , за издаване на групата. По време на полета, екскурзоводът, ако е необходимо оказва съдействие на туристите, във връзка с преодоляване на езиковата бариера със стюардесата, стрес и т.н. След кацане, по същия начин съдейства на туристите при получаване на багажа, старае се лично да провери дали всички туристи от групата са получили багажа си.
ЖП транспорт
Всеки отделен вагон има отделен екскурзовод, който отговаря за групата по време на пътуването и след това. Всеки екскурзовод трябва да знае езика в страните, през които минават.
При няколко дневните екскурзии с влак трябва да се правят периодични проверки /денем и нощем/.
Организация от западно европейски пътувания с ориент експрес.
Воден транспорт.
Има специализирани тур оператори, които в практиката си се занимават с организиране на туристически пътувания с речни/ морски круизи.
Речни-> р. Дунав примерно има много фирми корабостроителници, които подписват договори с тези спец. Тур. Оп. За провеждане на круизни пътувания.
Ако кораба тръгва от Виена и последна точка е Русе, спирки в Будапеща и други. Какви туристи ще обслужва, в зависимост от това.
Кораба също се чартира / около 110-120 места има в един кораб/. Има нает екскурзовод или лице от фирмата. Има и директор на круиза или старши екскурзовод. Той отговаря на всички въпроси свързани с провеждането на екскурзията съобразно с предварително оформена програма.
Екипа за круиза се качва поне 1:30 минути преди групата. Настаняват се, представят се на пасажерския капитан на кораба /плав състав- капитан и моряци/ . Пасажерския капитан отговаря за обслужване на туристите , подчинени са му служителите от ресторанта, музикалния салон и други/.
Съвместната работа между тур. Агентите , екскурзовода и екипажа дали руминг листите отговарят на предварително направените от рецепцията на кораба е наред всичко.
Бюро информация - > от колко до колко часа екскурзоводите са на разположение на туристите.
Проверява се всичко, което е свързано съгласно подписаните договори за обслужване на туристите, проверяват се каютите, готовността за първото изхранване, работно време на барчетата. Съгласува се начина, по който по най- бързия и без особени формалности туристите да се качат на палубата на кораба. След качване , има хора, които се грижат за пренасянето на багажа до каютата, в която са настанени.
След качване на всеки турист, всички паспорти се оставят на рецепцията и се съхраняват. При спирка и слизане от кораба, се издава т.нар. лендинг карта /lending/ - име на пасажера, националност, от кой кораб е. Дават се на всеки турист при групова обиколка на града.
С lending картата се легитимират пред властите, ако е необходимо.
По време на пътуването старши администратора събира периодично пасажерите в зала, представя екскурзоводския екип на туристите, още веднъж пред тях упоменава програмата, по която ще се движи кораба, дава пояснения относно тонаж, обяснява, че при нужда могат да се обръщат към рецепция. Екскурзоводите са разделени на групи в зависимост от броя на туристите.
При спирка в някоя страна, ако има обиколка се осигуряват транспортни средства и местен екскурзовод. Българския екскурзовод задължително придружават групата.
Всички се представят пред туристите. Прави се разпределение на туристите по номер на автобусите. Той представя местния си колега, наблюдава изпълнението и докладва за евентуални нередности.
Желателно е да се предлага анимация.
Тема 11 Особености на екскурзоводското обслужване в летни- морски и зимни- планински курорти.

  1. Летни туристически курорти.

  2. Зимни туристически курорти.

Апрески време – времето след каране на ски.
През това време им се предлагат екскурзии и друго.
Какво е трансфер?
Анимация
Тема 12 Същност, съдържание и възникване на анимацията.
Етимологическата справка показва, че думата анимация е от латински произход anima- това е дума – живот; оживление, съдържание animation. Преминала от латинския в редица европейски езици, анимацията и нейните производни думи днес се тълкуват с няколко значения, някои от които макар и с различни нюанси са твърде близки до своята съвкупност: насърчавам, поощрявам, подтиквам, подбуждам, увличам в нещо, вдъхновявам някого и т.н.
Нашата обща лексикография обяснява понятието анимация само във връзка с филмовото производство.
Дефиниция за анимация: Дейност извършвана в рамките на дадена група, която цели да улесни взаимоотношенията между членовете й.
Какво означава анимацията?
Съществуват следните твърдения:

  1. Анимацията е подтик.

  2. Анимацията е в основата на ваканцията и почивката.

  3. Анимацията е ориентирана предимно към групи хора.

  4. Анимацията произвежда и усъвършенства активността и комуникацията.

  5. Анимацията изгражда всестранни отношения.

  6. Анимацията е отговорът на потребностите на хората.

  7. Анимацията е услуга.

  8. Анимацията е мениджмънт на отношенията в туризма.

  9. Анимацията е работната среда на аниматора.

От по- горе цитираните елементи на дефиницията става ясно, че произлизат следните твърдения:

  1. Подтик.

Анимацията е активен процес на подтик, ободряване, приятелска подкрепа. Подтикът може да бъде насочен най- вече към личности, които провеждат определени дейности сами или в семейството.

  1. Заедно.

Понятието „Заедно” означава, че по принцип анимацията винаги се асоциира с група хора. Взаимодействието е в основата на анимацията- активното участие в съвместната дейност, като нейна собствена същностна характеристика. Тук става дума в каква степен анимацията се различава от забавлението.

  1. Дейност.

Анимацията насърчава постоянно към активно действие. Пасивната консумация, медийната консумация или чистата форма, насоченото предимно на вътре преживяване са само в ограничен смисъл на анимацията.
Основни елементи на анимацията.
Преживяване
Игра
Общуване
Основни сфери на анимацията:

  1. Сфера на физическо натоварване, движение и спорт.

  2. Сфера на социални контакти.

  3. Сфера на културни интереси.

  4. Сфера на творчески интереси и наклонности.

Някои от посочените сфери, особено първите две имат в редица случаи подчертан доминативен характер в сравнение с останалите. Ето защо те са почти винаги неотменна съставна част на всяка концепция за анимация. Анимацията е насочена към потребностите и желанията на туристите и тяхното удовлетворяване в смисъла на интензифициране на преживяването. Обогатяването на времето през почивката е една от основните цели на анимацията.
Най- общо анимацията не е само услуга, а социално- комуникационен процес. Тя не активира единствено неизползваната енергия, резерви от преживявания и умения през ваканцията, а е най- вече възможност за допринасяне, увеличаване качеството на жизнения стандарт по време на отпуската.
14.01.2010 година
Анимацията позволява качествени промени в ценностите на преживяванията и съответно създава жизнерадостен облик на свободното време. Тя носи повече радост, като това е в резултат, както на единични дейности, така и на общите рамки на почивката, която в последствие се характеризира с понятия като приятелска, толерантна атмосфера, добро настроение. Анимацията съответно не се състои само в консултиране и подбуда към определена активност, но и среда , която може да доведе до нови жизнени ценности, които могат да бъдат охарактеризирани с по- високо качество на живота по време на почивката. В последните няколко години се говори за последващо влияние на анимацията, което означава пренос на влияние от релаксация към стресова среда.
Историята на анимацията бележи началото си с развитието на груповата дейност във Франция през 30те години на 20 век. По това време в младежките съюзи и организации, възниква представата за значението на участието на младежите в социалния живот и свободното време. По този начин след края на Втората Световна Война с подкрепата и признанието на държавата започва квалификационно обучение на аниматори. Анимацията е пренесена като концепция в сферата на свободното време и туризма. Това се случва през 50те години на 20 век във Френските семейни ваканционни селища, които от самото начало започват да интегрират в своите оферти, анимационни програми от най- разнообразен характер. Пионер в този смисъл е клуб Медитеране. През лятото на 195- година е изградена верига клубни селища в Европа и Света. Клубните комплекси Алдиана и Робинзон се появяват едва в началото на 70те години на 20 век като Немска алтернатива. По този начин концепцията е пренесена постепенно към потребностите и манталитета на немските туристи.
В началото на 80те години на 20 век възникват първите класически клубове в съвременната им форма, тогава се появяват първите анимационно организирани ваканционни програми извън клубните селища- в туристически средства за подслон и места за настаняване. Техните анимационни програми са до голяма степен копие на :оригиналните клубове”.
В края на 20 век много мениджъри на средни по големина хотели започват да разбират, че в добрата анимация за гостите се крие печеливша възможност: по- добро качество; по- добра удовлетвореност на гостите; ясни пазарни възможности; по- добро гарантиране на бъдещето.
Актуалната ситуация в края на века се характеризира с успоредно развиващи се течения на анимацията:

  1. Чиста форма клубове.

  2. Голям брой производни на клубни форми- те са изходната точка от началото на 20 век да се развива един успешен спектър на оферирането от големите хотели.

  3. Многобройните повече или по- малко всеобхватни оферти “all inclusive” с открития като супер клубове, но също така и в почти всички средства за подслон в страни като Куба и Турция, чиито икономически рамкови условия правят възможна тази форма на офериране.

  4. Средното по големина хотелиерство в Алпите и средните планини, за които повече или по- малко се отнася ясно очертана програма за гости, като ясно предложение за обслужване и която за в бъдеще не трябва да се пренебрегва. В много случаи тези хотели са икономически най- успешните в региона.

Културата на свободното време в своето многообразие изхожда от това, че при все повече хора да се засилва потребността от нови форми на комуникация в свободното време. Причините за това са основно в бедния на комуникации свят на работата и вредящата на контактите жилищна инфраструктура на пренаселеното общество, в което хората са загубили най- вече естествената жажда за социализация и срещи.
Развитието на анимацията до ден днешен показва по- силно убеждение за социалните й цели. Тя вече не е привилегия на ексклузивните туристически клубове, а е форма на социално – комуникативна услуга вплатена в общите рамки на обществото, както и в обществено икономическите тенденции на развитие.
Две десетилетия по- късно от първите стъпки на анимацията се потвърждават твърденията, че краят на икономиката на услугите е близо и предстои преходът към икономиката на преживяванията. Налагат се вижданията, че привличането на потребителя посредством преживяването е далеч по- силно от самия характер на процеса обслужване, както и, че то е необходимо за създаване на добавена стойност в една изключително конкурентна бизнес среда.
Тема 13 Видове анимация в туризма.
Анимационният продукт се свързва с различни области на развитие на човешкото общество- култура, изкуство, медицина и др. Първата възможна класификация на видовете анимация е възможна на базата на този критерий, а именно културна анимация, художествено творческа анимация, спортна анимация. Съществуват класификации и по други критерии. Според възрастовата група анимацията бива детска, младежка, за третата възраст.
Според мястото , където се провежда тя бива хотелска, в заведенията за хранене, в атракционни заведения.
Според времето, по което се провежда тя бива: дневна, вечерна, нощна.
Културната анимация е съвкупност от материални и духовни придобивки създадени от качеството в процеса на неговото обществено икономическо развитие. Този вид анимация с помощта на специфични средства и методи способства за разширяване познанията на индивида и на туристопотока. Тя преследва редица цели, които би могло да се обединят в 2 основни направления- запознаване на туристите с културните ценности на дадена дестинация /човешката култура, фолклор, специални норми, традиции и други/; развиване и усъвършенстване на интелектуалните им способности.
Културната анимация се отличава със специфична рекреационна функция. Посещението на обширни историко- архиологически паметници и резервати като Мадара /Мадарски конник/, пирамидите е Египет, Културните паметници на Атстеките, Маите и други са свързани с умерена двигателна активност и съзерцание, с пребиваване на открито в екологично чиста среда. Това води до неутрализиране на стреса от всекидневието, зареждане с положителни емоции и психофизически подем на организма.
Художествено творческа анимация- тя е свързана със създаване на възможности за творчески изяви на туристите в зависимост от техните специфични интереси. Обикновено те се групират в 2 основни направления: трайни- професионални или хоби интереси и спонтанно възникнали интереси.
В първия случай представители на художествено творческата интелигенция, предприемат туристически пътувания до дестинации, които предоставят прекрасни възможности за занимания с обичайните си професионални дейности. Като пример могат да бъдат посочени художници, фолклористи, фотографи, склуптори и др.
Спортна анимация- тя е най- тясно свързана с мобилността и активността на пребиваването на туристите и е един от основните видове туристическа анимация. Тя е елемент на маркетинга на свободното време и е част от цялостния туристически продукт. Свързана е с висока култура на обслужване и атрактивност на предлагания спортен продукт. Най- често тя се свързва със спорт, игри, забави и добро настроение, но тя може да се разглежда и като нетрадиционно преживяване на свободното време през ваканцията.
Тема 14 Фактори на туристическата анимация.

  1. Демографски промени- в края на първото десетилетие на настоящия век в страните, от които зависи развитието на туризма ще настъпят съществени демографски промени. Така например в Европа ще има повече от 150 хиляди души на възраст между 35 и 45 години. Известно е, че тази възрастова група разполага с най- голям доход, което дава основание да се прогнозира, че ще повлияят върху туристическата индустрия. Очаква се засилен интерес към рекреационната дейност по време на ваканционните периоди за активен отдих, подобряване на физическата кондиция, общо укрепване на здравето и др. Очаква се в същия период да нарасне броя на хората от възрастовата група над 65 години. В развитите страни на Европа, те са около 75 милиона. Тези хора също имат сравнително високи доходи, но те разполагат и с повече свободно време. Наблюденията показват, че те също проявяват засилен интерес към туристическите анимационни продукти.

  2. Увеличаване на свободното време- според продължителността си то може да се подели на дневно свободно време, неделно и празнично свободно време, време за годишен отпуск и ученически ваканции и време до и след активна трудова възраст. По отношение на този фактор може да се обобщи, че работещото население в индустриализираните държави и радва на увеличено време за отдих и на повече отпуски. Като се изключи дневното свободно време при всички останали случаи туристите в една или друга степен консумират анимационни анимационни туристически продукти. Най- търсените са от сферата на спорта и културата.

  3. Разкъсване на времето за отдих- това е пряк резултат от увеличеното свободно време. Когато периодите за годишен са по- дълги, туристите изоставят схващането за едномесечна почивка и я разпределят на няколко по- къси периода. Тяхната продължителност е от 1 до 3 седмици. Различно разпределени през годината в зависимост от индивидуалните или семейни интереси. Това увеличение на броя на отпуските също влияе върху пазарното търсене на нови анимационни продукти, защото пасивният отдих и възстановяване вечно на задоволяват изискванията на съвременен турист.

  4. Материална база – съществуващата материална структура в туристическите комплекси – хотелите и ресторантите и други, както и природните туристически ресурси са естествената среда за осъществяване на туристическата анимационна дейност. В много малка степен е необходимо да се произвежда специализирана материална база, което изисква капиталовложението. Именно в това се изразява икономическият ефект от анимацията. Например в планинския рекреативен туризъм през зимата може да се използва наличната материална база- ски екипировка, лифтовото стопанство, верижната отстъпваща техника за организиране и провеждане на ски карнавали, ски шоута и други. В този случай участващите в анимационната проява туристи сами се грижат за своите лични аксесоари, проявяват активност и творчество, поднасят импровизации и изненади, което на практика определя и облика на анимационния продукт, неговата експресивност и качество.

  5. Човешки ресурси- аниматорът- специалистите в сферата на анимацията са от първостепенно значение за ефективността на тази специфична дейност. Комплексният характер на тяхната подготовка изисква обединените усилия на специалисти от областта на икономиката, изкуството, психологията, спорта, социологията и други. Общата и професионална култура на аниматора, неговата оригиналност, усет за такт и чувство за хумор в много голяма степен влияят върху качеството на всяка анимация.

  6. Технология- Процесът за създаване на анимационен туристически продукт не е стандартизиран. Начинът за осъществяването на тази дейност е почертано творчески процес, поради което е трудно да бъде предложен начин за производство. За сега технологията е собствен патент на ограничен брой български аниматори.

15.01.2010 година
Тема 15 Изготвяне на анимационна програма.
Различните анимационни прояви независимо от коя сфера са обикновено се конкретизират в анимационна програма. Разработването й се предшества от задълбочена и грижлива предварителна подготовка, която има за задача да изясни условията и предпоставките свързани с реализацията на анимационни прояви:

  1. Структура и състав на туристопотока /възраст, социално положение, национална принадлежност, езикова характеристика/.

  2. Организация на туристическото обслужване /хотела/.

  3. Природогеографски особености на туристическото място.

  4. Материално техническа база за анимация./помещения, сцена, спортни площадки, стерео уредба и други/.

  5. Кадри за анимация.

  6. Средства за анимация /финансови средства/.

След установяването на тези условия се преминава към съставянето на анимационна програма и към детайлно планиране на отделни прояви в нея. Представената по- долу анимационна програма включва в себе си прояви от сферата на социалните контакти, спорта и развлеченията, културата, като тяхното съотношение, характер, място и градация в нея, както за всеки ден по отделно, така и за целия период на действие се определят в най- голяма степен от съответната концепция за анимация. В дадения хотел е възприет двуседмичен цикъл на планиране и провеждане на анимационната програма.
Програма за възрастни.

Времетраене

Мероприятие

Среща

08:30- 08:45

Джогинг

На рецепцията

10:00-10:30

Гимнастика

Анимационна зала

10:30- 11:30

Турнир по дартс

Анимационна зала

15:00- 15:30

Водна гимнастика

На басейна

15:30- 16:30

Турнир на деня

Предварително записване

16:30- 17:30

Волейбол

На игрището

Програма за деца



 Ден

Мероприятие 

Час 

Място 

Възраст 

 02.06
понеделник

 Състезание на плажа

 10:00

 Плаж пред хотела

 От 6 до 10 години

 03.06
Вторник

 Организиране на куклен театър с участие на децата

 От 15:00 до 17:00

 Детска зала в хотела

 От 4 до 6 години

 04.06
Сряда

 Посещение
Зоологическата градина

 От 08:00 до 10:00

Зоологическа градина

 За всички деца

 05.06
Четвъртък

 Детско шоу

 От 16:00 до 18:00

 Детска зала

 От 4 до 7 години

 06.06
Петък

 Детско модно ревю

 От 14:00 до 16:00

 Плажа

 Всички възрасти

 07.06
Събота

 Как да направим кукли само в къщи?

 От 09:00 до 12:00

 Детска зала

 От 3 до 7 години

 08.06
Неделя

 Състезания с хвърчила

 От 10:00 до 11:30

Плажа

 От 5 до 12 години

Несъмнено важна част от анимацията /в хотела/ е самото популяризиране на анимационната програма сред туристите. В нашия случай се възприемат изискванията на тур. Оператора Neckerman, т.е. две анимационни табла- едно за възрастни и едно за деца. На тях задължително присъстват снимките на аниматорите, програмата за деня, програмата за вечерта, програмата за следващия ден. Информационните листи се подменят всяка вечер, тъй като се счита за неуместно предлагането на туриста на веднъж на програмата му за целия престой /в хотела/.


Анимационна програма за клубен хотел „Морско око”, Златни пясъци

  1. Въведение.

В съдържателно отношение анимацията обхваща и редица прояви, които могат да бъдат групирани в няколко основни сфери:

  • Сфера на физическо натоварване- движение и спорт.

  • Сфера на социални контакти.

  • Сфера на културни интереси.

  • Сфера на изява на творчески интереси и наклонности.

Особено първите две сфери имат в редица случаи подчертан доминативен характер в сравнение с останалите. Ето защо те са почти винаги неотменна съставна част на всяка концепция за анимация.

  1. Концепция за анимационен продукт.

В последно време на туристическия пазар все повече тур. Оператори предлагат клубния отдих. Това е породено от самото туристическо търсене. Човек все повече търси социални контакти по време на почивката си и предпочита това да бъде с хора с неговите интереси, говорещи неговия език, произхождащи от неговата социална класа. Главно това се предлага от големите немски тур. Оператори Neckerman, TUI, ITS.

  1. Поставена цел.

Оптимално реализиране на очакванията на туриста за отдих и задоволяване на неговите потребности. За реализирането на поставената цел е нужно да се знае какви са очакванията на госта, в нашия случай те се раделят на две:

  • Очаквания на децата

  • Повече удоволствие по време на игрите и спорта.

  • Да са заедно с други деца.

  • Да играят, рисуват и т.н. под ръководство.

  • Възможност за повече движение и свобода.

  • Самостоятелност /детски клуб, детски бюфет, детска дискотека/.

  • Състезание с други деца и награди.

  • Очаквания на родителите:

  • Повече задоволеност и настроение по време на почивката.

  • Да могат да организират сами част от почивката си.

  • Почивка без стрес и грижи.

  • Да знаят, че са оставили децата си в добри ръце.

  • Да участват в анимационните програми.

  • Просто да релаксират и да си починат.

Трябва да се знае, че децата са по- трудния турист, затова и логото на Neckerman :Family Club” е всеки наш гост- доволен гост.

  1. Анимационна програма.

  2. Организационен план.

Анимацията в този клуб хотел е организирана от екипа на аниматорите. За по- доброто й протичане се назначава шеф аниматор, чиито задачи са съставянето на програма, следенето на нейното изпълнение, както и пряко участие в нея. Той е като координатор и разпределител на задачите в екипа. Всеки отделен член на анимационния екип има определени задачи за изпълнение, а ръководителя на екипа носи цялата отговорност за дейността на анимационния екип.

  1. Финансова част.

Финансирането на анимацията в хотела става от Neckerman. Хотелът поема разходите по настаняване на аниматорите, изхранването им, осигуряването на помещенията за анимация, складовете. Разходите направени по време на сезона свързани със заплатите на аниматорите, пътуването от Германия до България и обратно /ако са от Германия/ и необходимия реквизит за повишаване на анимационната програма през целия летен туристически сезон е за сметка на Neckerman.


Този учебен материал е публикуван от потребител в www.referati.org


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница