Урок за нови знания. Цели на урока: Да се формират умения за разпознаване на главната и печатната буква



Дата08.12.2022
Размер0.63 Mb.
#115825
ТипУрок
Урок за буквата Щ
Свързани:
nvo-bel-2017-mai, Техники за запомняне на сънищата и използването им, Massage Shiaztu, 900 МИСЛИ НА УЧИТЕЛЯ






БУРГАСКИ СВОБОДЕН УНИВЕРСИТЕТ
ЦЕНТЪР ПО ХУМАНИТАРНИ НАУКИ

Магистърска програма


„Предучилищна и начална училищна педагогика“

Методика на обучението по български език и литература в началното училище

План-конспект на урок по ограмотяване
Запознаване на звук Щ и буква Щ щ“
Изготвил: Преподавател:
Магдалена Младенова Иванова проф. д.п.н. Галя Христозова Факултетен номер: 21426268

Бургас, 2022 г.



  • Учебник




  • Урок – „Щъркел на училище“


План-конспект на урок



  1. Тема: Запознаване на звук Щ и буква Щ щ (стр. 92 – „Щъркел на училище“)

  2. Вид на урока: Урок за нови знания.

  3. Цели на урока:

Да се формират умения за разпознаване на главната и печатната буква Щ щ.
Да се усъвършенства умението за четене на затворени и отворени срички , думи и текст.

  1. Задачи на урока:

- Да се затвърдят знанията за разпознаването на печатните букви Щ щ;
- Да се разграничават главна и малка буква Щ щ;
- Да се чете думи чрез преобразуване;
- Да се чете многосрични думи;
- Да се формират знания за четене с разбиране;
- Да се усъвършенства наблюдателността;



  1. Ход на урока:



  1. Увод:

  • Урокът започва с беседа по илюстрацията в горната дясна част на буквара.– 10 минути

У:Ученици, отворете буквара на стр.92.
У: Назовете думите ,които виждате на снимката в буквара!
Отговор: Щипка, къща и свещ.
У: Коя е общата буква в тези три думи?
Отговор: Буквата Щ.
У:Деца, обърнете внимание на буквата Щ.Тя се състои от два звука Ш и т , но се пише Щ.
У:Нека сега един от Вас, да прочете сричките , под картинката!
У:Хайде ,сега някой друг да прочете думите, под сричките с буквата Щ.
У:А ,сега всеки да напише в тетрадките си по 1 въпросително изречение с думата защо?
(Дава се време на учениците да напишат изречение с думата защо.)
У:А сега кой иска да си прочете изреченията?
(Двама ученика си прочитат изреченията с думата защо.)
У:Нека да прочетем и останалите думи!
У:Обърнате внимание как се пише думата вкъщи!



  1. Работа с буквара – стр. 92 (Основна част):




  • Текст с картинки – прочит; извлича се информация, тренират се практическите способности за четене .Целта е овладяване на четенето с разбиране.

  • Тих прочит – 5 минути

У: Ученици, прочете текста наум (сричкуване) и се опитайте да разберете кой е героят?
(Дава се време на учениците да разгледат текста и да го прочетат наум.)

  • Текст с разбиране– 5 минути

У: Какво разбрахме от текста? За кого се разказва в този текст?

  • Подборно четене – 10 минути

У: Какво е решил щъркела?
У: Какво правел по цял ден?
У:На кого написал писмо?
У:Какво е написал в писмото?
У:Защо щъркелчетата се присмели на Щилян?
У:Как се почувствал Щилян?
У:Нека сега всеки от Вас да напише правилно писмото на Щилян!
У:И нека да отговорим на последния въпрос в края на урока ниащо щъркът Щилян отново тръгнал на училище?
3.Заключение: – 3 минути
У:И сега ученици, ще ви прочета 2 гатанки ,а вие ще ми дадете отговорите:
Майстор с ножица червена
мери нивата зелена.
С ножицата кълца, трака –
жабчето от страх разплака!
Чух – от юг пристигнал чак
този майстор дългокрак.
Как ли се нарича,как? (щъркела)
Що е то?
Цели нощи свири,свири
по ливади и баири –
явно е роден с талант
този чуден музикант.
Със цигулката на рамо
си почива денем само. (щурец)



  • Домашна работа – 2 минути

У: За домашна работа: Препишете правилно изреченията от текста ,с които се задава въпрос.


Общо време: 35 минути

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница