Утвърждавам : директор на рвим-плевен



Дата22.10.2018
Размер284.53 Kb.
#92732
РЕГИОНАЛЕН ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ - ПЛЕВЕН

Плевен 5800, ул. „Васил Левски” № 157







УТВЪРЖДАВАМ :

ДИРЕКТОР на РВИМ-Плевен: ...........................

/Емилия Зорнишка/



ВЪТРЕШНИ ПРАВИЛА

ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ПРОВЕЖДАНЕТО НА ПРОЦЕДУРИ ЗА

ВЪЗЛАГАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНИТЕ ПОРЪЧКИ

В РЕГИОНАЛЕН ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ - ПЛЕВЕН

РАЗДЕЛ І.

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (1) С настоящите вътрешни правила се определят условията и редът за изпълнение на дейностите на основание чл.244, ал.1 от Закона за обществени поръчки (ЗОП) , свързани с възлагането на обществени поръчки, касаещи разходи на Регионален военноисторически музей-Плевен, наричан в този правилник „РВИМ”, за всички видове дейности обект на обществена поръчка, независимо от източника на финансиране, както следва:

1. планиране на обществените поръчки;

2.организация на провеждането на процедурите - подготовка и възлагане на обществени поръчки, включително и на тези по глава четвърта от ЗОП и по реда и при условията на чл.20 от ЗОП;

3.контрол на изпълнението на сключените договори за обществени поръчки и писмените договори глава тридесет и първа от ЗОП;

4. поддържането на профила на купувача, включително за удостоверяването на датата на публикуването на електронните документи в него при условията и по реда на Закона за електронното управление;

5. предварителен контрол за законосъобразност при възлагане на обществени поръчки;

6. организация при обжалване решенията на възложителя;

7. завеждане, съхраняване, комплектуване и архивиране на информацията (документите и досиетата) за обществените поръчки.



Чл. 2. Настоящите правила имат за цел да създадат условия за законосъобразно, ефективно, ефикасно и икономично разходване на бюджетните средства, включително и на средствата от фондовете и програмите на Европейския съюз, както и за публичност и прозрачност в дейността по възлагане на обществени поръчки в РВИМ.

Чл. 3. Възлагането на обществените поръчки в РВИМ се осъществява в съответствие с принципите на публичност, прозрачност, свободна и лоялна конкуренция, равнопоставеност и недопускане на дискриминация в съответствие с разпоредбите .

Чл. 4. Вътрешните правила се прилагат при доставка на стоки, предоставянето на услуги, извършване на строителство или провеждане на конкурс за проект.

Чл. 5. (1) Вътрешните правила се прилагат от всички длъжностни лица от РВИМ, които имат права, задължения и отговорности по изпълнението на дейностите, свързани с възлагането на обществените поръчки.

(2) Вътрешните правила се прилагат съвместно с утвърдените Правила и процедури, определени от Системата за финансово управление и контрол (СФУК) в Регионалния военноисторически музей-Плевен.

Чл. 6. При разработването на Вътрешните правила са отчетени изискванията на:

– Закона за обществените поръчки (ЗОП);

– Закона за задълженията и договорите (ЗЗД);

– Закона за финансовото управление и контрол в публичния сектор (ЗФУКПС).


РАЗДЕЛ ІІ.

ПЛАНИРАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНИТЕ ПОРЪЧКИ

Чл.7. Планирането на обществените поръчки се извършва едновременно с разработването на бюджетната прогноза на РВИМ за съответната бюджетна година.

Чл. 8. Планирането се осъществява въз основа на мотивиран доклад от инж. поддръжка, уредника и счетоводителя на музея, относно необходимостта от извършване на строителство, осъществяване на доставки или предоставяне на услуги, както и на базата на отчетни данни от предходни години за разходвани бюджетни средства за извършени повтарящи се доставки или услуги.

Чл. 9. (1) Информацията по чл.8 се представя на директора в срок до 30 ноември на предходната година с заявка по образец, съгласно Приложение №1 с цел планиране на средства в бюджета за следващата година.

Заявките имат следното задължително съдържание:

а) подробно наименование и описание на обществената поръчка;

б) прогнозна стойност на поръчката в лева без ДДС;

в) прогнозен график за възлагане;

г) периодът, в който трябва да се реализира договора по обществената поръчка;



д) отговорно лице – заявител за съответната обществена поръчка;

(2) Информацията по чл. 8 се съгласува с юрист, който дава становище относно необходимостта от стартиране на процедури за възлагане на обществени поръчки.

Чл. 10. Планирането и публикуването на предварително обявление за обществена поръчка не ангажира възложителя със задължението да я проведе.

Чл. 11. За обществени поръчки нововъзникнали през текущата финансова година и не планирани по реда на този раздел се спазват действията, описани по-надолу в настоящите правила
РАЗДЕЛ IIІ.

ОРГАНИ И СЛУЖИТЕЛИ, ОТГОВАРЯЩИ ЗА ПРОВЕЖДАНЕТО НА ПРОЦЕДУРИТЕ ПО ОБЩЕСТВЕНИ ПОРЪЧКИ
Чл. 12. Възложител на обществените поръчки е Директорът на Регионален военноисторически музей - Плевен, наричан в този правилник „Директорът”.

(1) Директорът отговаря за цялостната защита на интересите на РВИМ, като упражнява правата на Възложител при провеждане на процедури за възлагане на обществени поръчки по ЗОП.

(2) Подписва решението за откриване на процедурата и утвърждава изготвената документация и обявлението за обществената поръчка, след тяхното съгласуване по реда, определен в настоящите вътрешни правила.

(3) Подписва заповедта за назначаване на комисия за отваряне, оценка и класиране на постъпилите предложения.

(4) Подписва решението за удължаване срока за подаване на предложения.

(5) Утвърждава протокола от работата на комисията, назначена за отваряне и оценка на постъпилите предложения.

(6) Подписва решението за класиране и определяне на изпълнител/и на обществената поръчка, респективно – решението за прекратяване на процедурата.

(7) Подписва поканите за участие.

(8) Подписва договорите за възлагане на обществената поръчка.

(9) Одобрява докладите за стартиране на процедура, за провеждане на обществена поръчка.

Чл. 13. Юрист:

(1) Избира се външен изпълнител, по начин, доказващ прозрачност на избора.

(2) С избрания изпълнител за конкретната обществена поръчка се сключва договор по извънтрудово правоотношение, в който са разписани произтичащите от закона негови задължения по изготвяне на необходимата документация за откриване и провеждане на съответната процедура.

Чл. 14. Външни експерти/ консултанти:

(1) Привличат се при обществени поръчки, чиито предмет е от компетенция, несъвместима с основните дейности на музейните експерти и при доказана необходимост от такива.

(2) С избраните експерти се сключва договор по извънтрудово правоотношение, в който са разписани произтичащите от закона техни задължения по изготвяне на необходимата документация за откриване и провеждане на съответната процедура.

Чл. 15. Счетоводител:

(1) Запознава се с докладите за стартиране на процедурата за обществената поръчка.

(2) Подписва, заедно с директора, всички договори за възлагане на обществена поръчка, след произнасяне на лицето, осъществяващо предварителен контрол за законосъобразност.

Чл. 16. Председателят на комисията за отваряне, оценка и класиране на постъпилите предложения съгласно Приложение №2:

(1) Води заседанията и ръководи работата на комисията с оглед запазване интересите на РВИМ.

(2) Отговаря за законосъобразното и в съответствие с утвърдената документация провеждане на процедурата.

(3) Отговаря за срочното извършване на оценката на постъпилите предложения, съгласно заповедта за назначаване на комисията.

(4) Подписва листа за оценка, заедно с още двама участници в назначената за конкретната обществена поръчка комисия.

Чл. 17. Членовете на комисията:

(1) Разглеждат постъпилите технически предложения, допуснати до оценка и извършват техническа оценка, съгласно методиката за оценка на постъпилите предложения от утвърдената документация с изключение на случаите на процедурите на договаряне, в които участват в преговорите с поканените кандидати.

(2) При процедури на договаряне разглеждат техническото/те предложение/я на кандидата/те и договарят техническите параметри за изпълнението на обществената поръчка и сроковете за изпълнение.

(3) Подписват листа за оценка.

Чл. 18. Лицето, осъществяващо предварителен контрол за законосъобразност.

(1) Проверява законосъобразността на решенията за поемане на задължения и извършване на разход.

(2) Документира осъществения предварителен контрол в съответствие с утвърдените инструкции.

(3) При извършване на разплащане по договорите се произнася по съответствието на разхода с поетото задължение.
РАЗДЕЛ ІV.

ОПРЕДЕЛЯНЕ СТОЙНОСТТА НА ПОРЪЧКАТА

Чл. 29. Обществена поръчка по реда на ЗОП се провежда, когато стойността на предвидения разход надвишава праговете предвидени в ЗОП.

Чл. 20. Прогнозната стойност на обществена поръчка се определя към датата на решението за откриване на процедурата за възлагане на обществена поръчка.

Чл. 21. За определяне на реда за възлагане на обществена поръчка нейната стойност се изчислява при спазване изискванията на чл.21 от ЗОП и се предоставя за съгласуване от юрист за определяне на вида на съответната процедура.

Чл. 22. Обществена поръчка чрез публична покана, предвидена в глава четвърта от ЗОП, се провежда, когато стойността на предвидения разход не надвишава или е равна на праговете, предвидени в чл. 20, ал.3 от ЗОП.

Чл. 23. Когато стойностите на обществената поръчка са в праговете, предвидени в чл. чл. 20, ал.3 от ЗОП, директорът прилага събиране на оферти с обява или покана, а процедурата се провежда директно съгласно чл.20, ал.4 от ЗОП и в зависимост от вида на изпълнението може да не сключва писмен договор, като доказва разхода с първични счетоводни документи с изключение на изпълнението на строителство, съгласно чл. 20, ал.5 от ЗОП.
РАЗДЕЛ V.

ПОДГОТОВКА И ПРОВЕЖДАНЕ НА ПРОЦЕДУРА ЗА ВЪЗЛАГАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНАТА ПОРЪЧКА

Чл. 24. (1) Процедурата за възлагане на обществена поръчка по ЗОП започва с мотивиран доклад от длъжностните лица по чл. 8 до директора на РВИМ.

(2) Докладът за провеждането на всяка конкретна процедура за възлагане на обществена поръчка съдържа технически спецификации и пълно описание на обекта на поръчката, като стриктно се съблюдават разпоредбите на глава шеста, раздел втори от ЗОП.

Чл. 25. При одобрение от страна на възложителя, се пристъпва към изготвяне на документацията за участие в процедурата.
РАЗДЕЛ VI.

ИЗГОТВЯНЕ, СЪГЛАСУВАНЕ И УТВЪРЖДАВАНЕ НА



ДОКУМЕНТАЦИЯТА ЗА УЧАСТИЕ В ПРОЦЕДУРА ЗА ВЪЗЛАГАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНА ПОРЪЧКА

Чл. 26. (1) Юристът, нает на граждански договор, изготвя документацията, необходима за стартиране и провеждане на процедурата.

(2) Лицата по чл. 8 отговарят за предоставяне на необходимата информация на Юриста.

(3) Контролът по изпълнение на дейностите, свързани с подготовка на процедурата се осъществява от директора.

(4) Юристът и длъжностните лица по чл.8 отговарят за:

– процеса на подготовка и представяне за съгласуване по реда на настоящите правила на документацията за участие в процедурата;

– изпращането на решението и обявлението за откриване на процедурата до АОП, след тяхното подписване;

– процеса на продаване на документация и получаване на офертите;

– изпращането в предвидените срокове на информацията за сключен договор за обществената поръчка;

– съдействието и контрола по изпълнение на договора;

– изпращането на информация при приключване на договора.

(5) Юристът:

– следи за становището на предварителния контрол на АОП, при процедури на договаряне без обявление по чл. 79, ал.1, т. 3-9 от ЗОП;

– отговорен е за своевременното изготвяне на отговори по въпроси и разяснения, отправени от лицата, закупили документация, в условията и по реда, предвиден в ЗОП;

– следи за настъпване на законови хипотези, при които е възможно вземане на решение за удължаване на срока за подаване на оферти, подготвя, предава за съгласуване и изпраща решението за удължаване на срока за подаване на оферти;

– задължително участва в комисията за разглеждане, оценка и класиране на офертите за определяне на изпълнител;

– подготвя и представя за съгласуване и подпис решението на възложителя за определяне на изпълнител и изпраща същото на участниците в предвидения законов срок;

– следи за сроковете за влизане в сила на решението за определяне на изпълнител, както и за постъпили жалби против него;

– провежда процедурата по сключване на договор след влизане в сила на решението за определяне на изпълнител.



Чл. 27. (1) Юристът изготвя:

– решението за откриване на процедурата;

– обявлението за откриване на процедурата;

– пълното описание на обекта на поръчката, включително и на обособените позиции;

– образеца на оферта, както и указание за подготовка на офертата;

– техническите спецификации за изпълнението на поръчката изготвени по чл. 48-50 от ЗОП;

– показателите, относителната им тежест и методиката за комплексната оценка на офертите, когато критерият е „икономически най-изгодната оферта” като крайна цена за плащане от поръчителя на услугата

– копие на инвестиционните проекти, когато поръчката е за строителство;

– минималните изисквания, на които трябва да отговарят вариантите и специалните изисквания за тяхното представяне, когато се допускат варианти на офертите;

–проектодоговор за изпълнение на поръчката.



Чл. 28. В зависимост от предмета на обществената поръчка, следва да се прецизират:

а) Решението за откриване на процедурата се попълва по образец утвърден от АОП, като се използват актуални към момента на откриването на процедурата форми, поради честото им актуализиране.

б) Обявлението за възлагане на обществена поръчка се попълва по образец, утвърден от АОП, като се използват актуални към момента на откриването на процедурата форми, поради честото им актуализиране. В обявлението трябва да се решат и отбележат следните съществени за процедурата въпроси:

– да се определят и посочат обособени позиции, ако има такива;

– да се посочи прогнозна стойност или не, в зависимост от спецификата на поръчката. Ако финансовият ресурс е лимитиран, неговият размер задължително се посочва с указание, че оферти надвишаващи тази стойност, ще се отстраняват, като неотговарящи на предварително обявените в процедурата условия;

– да се определят гаранциите за участие и за изпълнение на поръчката, като се има предвид, че гаранцията за участие винаги се определя като абсолютна сума в размер до 1 % (един процент) от стойността на поръчката без ДДС, а гаранцията за изпълнение се определя като процент от стойността на обществената поръчка и не може да е повече от 3 % (три процента)от стойността на поръчката без ДДС. При обособени позиции се определя стойността на гаранцията за участие като абсолютна сума за всяка позиция. Гаранциите се представят по избор на участника, като парична сума или като банкова гаранция;

– да се определят минимални изисквания към участника за икономическо и финансово състояние по чл. 62 от ЗОП, както и за квалификация и опит по чл. 63 от ЗОП, ако има такива. Те трябва да бъдат съобразени със стойността и обекта на обществената поръчка, защото в противен случай може да се стигне до необосновано даване на предимство или ограничаване на правата за участие на определени лица в процедурата, което е основание за атакуване на процедурата пред Комисията за защита на конкуренцията /КЗК/. Изискванията за финансово положение, квалификация и опит, не могат да бъдат като показатели, които са част от методиката за комплексна оценка на офертите;

– в обявлението трябва да се посочат и показателите и относителната им тежест, когато критерият е икономически най-изгодната оферта;

– правилно следва да бъдат пресметнати сроковете за подаване на оферти, които започват да текат от момента на изпращане на обявлението и са в зависимост от вида на процедурата по ЗОП;

– цената на документацията не може да надхвърля действителните разходи по нейното копиране.



в) Пълното описание на предмета на поръчката, включително и обособените позиции:

– за извършване на строителство, както по ЗОП за описание на дейността трябва да се използват утвърдени технически изисквания за изпълнение на строителството. Задължително трябва да бъдат точно определени характеристиките на работата, качество; срокове – начало и край; гаранции. Изискванията трябва да се основават на международни стандарти, национални стандарти и национални технически норми по действащите нормативни документи;

– при доставка за описание на предмета на поръчката могат да се използват основни характеристики на доставяното оборудване. Трябва да се направи описание на стоката и да определят всички условия за доставката –маркировка, етикетировка, тестове, обучение, монтаж, техническа помощ, изисквания за определени сертификати и др. документи. В описанието не трябва да се споменава определена търговска марка, име, дизайн или тип, произход или производител. В случай, че е неизбежно, се включват думите „или еквивалентен”, което дава възможност за алтернатива в доставката;

– при услуги за описание на дейността трябва да се използва техническо задание или задание на консултант. Заданието трябва да включва, цели и задачи, данни и материали, необходими за нормалното протичане на работата, които ще бъдат предоставени от Възложителя, доклади и документация, които трябва да бъдат предоставени по време или след приключване на дейността, други изисквания;



– при конкурс за проект за описание на дейността трябва да се използват: техническо задание за проектиране, указания за изпълнението на проекта, законоустановени норми и правила за изготвяне на проектните документации.

г) Образеца на оферта, както и указание за подготовка на офертата – задължителен елемент от документацията за участие в процедурата. В образеца на оферта задължително следва да се предвиди начин и място, на което участниците да представят като информация всичко, което е необходимо за извършване на оценка на офертата по изготвената методика като: срокове за изпълнение, гаранционни срокове, описание на характеристики и всичко, което е необходимо като информация за конкретната процедура. При преценка може да се изготви и образец на Ценова оферта, както и на Техническа оферта в зависимост от спецификата на поръчката. Указанията задължително се изготвят по начин, който да е недвусмислено ясно за участниците: съдържанието, начина на комплектоване и представяне на офертата.

д) Техническите спецификации за изпълнението на поръчката – изготвят се при спазване изискванията на ЗОП.

е) Показателите, относителната им тежест и методиката за комплексната оценка на офертите, когато критерият е икономически най-изгодната оферта. Изготвят се по начин, отразяващ специфичните условия на конкретната обществена поръчка и кое е икономически най-изгодно за възложителя приоритетно – цена, срок, гаранции, характеристики на продукта и др., свързани с предмета на поръчката. Определят се по целесъобразност и относителна тежест, според приоритетите. Методиката за комплексна оценка на офертата задължително трябва да съдържа точни указания за определяне на оценката по всеки показател и за определяне на комплексната оценка на офертата, включително и относителната тежест, която възложителят дава на всеки от показателите за определяне на икономически най-изгодната оферта.

ж) Копие на инвестиционните проекти – подготвят се и се прилагат към документацията винаги, когато поръчката е за строителство.

з) Минималните изисквания, на които трябва да отговарят вариантите и специалните изисквания за тяхното представяне. Подготвят се само, когато е предвидено да се допускат варианти на офертите. Изискванията се определят по целесъобразност.

и) Проектодоговор за изпълнение на поръчката. Договорът задължително съдържа клауза, относно представянето на гаранция за изпълнение на задълженията по договора (парична сума или банкова гаранция) на стойност не повече от 3 % (три процента) без ДДС, от договорената цена по договора. В договора задължително се уреждат условията на освобождаване и задържане на гаранцията за изпълнение. Документът за внесена гаранция се представя на Възложителя в деня на подписване на договора от страна на Изпълнителя. Когато договорът е за периодично повтарящи се доставки и не може към момента на неговото сключване да се определи общото количество на доставките, в него се определят само ценовите параметри на доставките и ориентировъчно количество. Сумата по договора не се фиксира. Когато по естествени пазарни причини цената на доставяните продукти периодично се променя, в договора задължително се определя механизъм на определяеми цени, които периодично се увеличават или намаляват по инициатива на страните по договора и в съответствие с промяната на определен в договора независим източник.

Чл. 29. Счетоводителят води регистър на проведените процедури по ЗОП и на сключените договори.
РАЗДЕЛ VII

СТАРТИРАНЕ И ПРОВЕЖДАНЕ НА ПРОЦЕДУРАТА И ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ИЗПЪЛНИТЕЛ

Чл. 30. (1) Решението за откриване на процедурата и документацията за участие се предоставя на директора на РВИМ за утвърждаване.

(2) Подписаното от директора Решение за откриване на процедурата се предоставя на Юриста за продължаване на процедурата.

Чл. 31. (1) Юристът в нормативно определените срокове изпраща Решението и Обявлението (поканата) за откриване на процедурата до Агенцията по обществени поръчки /АОП/..

(2) Посочените в ал. 1 документи се изпращат във вида и по реда, предвиден в Правилника за приложение на Закона за обществените поръчки.

Чл. 32. Документацията се получава от участниците в процедурата по начина и в срока, определени в Обявлението за откриване на процедурата.

Чл. 33. (1) Въпросите от участниците, закупили документация по процедурата, се изпращат на Юриста, изготвил документацията. Той е длъжен в срок до 2 (два) дни да изготви и предостави отговори на поставените въпроси, като изготви писмата до кандидатите и организира изпращането им.

(2) Отговорите на поставените въпроси се изпращат до всички кандидати, които са закупили документация за участие и са посочили адрес за кореспонденция, без да се отбелязва в отговора, кой е кандидатът, отправил питането. Отговорите се прилагат и към документацията, която се закупува от други кандидати.

Чл. 34. (1) Приемането на офертите или заявленията за участие се извършва в деловодството на музея.

(2) Отговорният за входящата кореспонденция служител приема офертите от участниците в процедурата и отбелязва в регистър постъпването им.

(3) След изтичане на срока за подаване на оферти, регистърът и подадените оферти се представят на Председателя на комисията за разглеждане, оценка и класиране на офертите на участниците, назначена от директора на музея по реда на следващата разпоредба.

Чл. 35. (1) Директорът на РВИМ издава писмена заповед за назначаване на комисия, която се извежда с номер от деловодството в деня на отваряне на постъпилите оферти.

(2) Юристът, при необходимост, осигурява като член на комисията външен експерт, имащ квалификация и опит в съответствие с предмета на поръчката

(3) Комисията се назначава след изтичане на срока за приемане на оферти и се обявява в деня, определен за отваряне на офертите. Съставът на комисията се определя съобразно чл. 103 от ЗОП.

Чл. 36. (1) Комисията се събира на датата, мястото и в часа, указан в заповедта, съобразени с посочените в обявлението. Работата на комисията се ръководи от нейния председател.

(2) Преди да започне своята работа, комисията подписва декларации, че нямат частен интерес по смисъла на Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси от възлагането на обществената поръчка.

(3) Комисията изготвя протокол, който съдържа нормативно регламентираните реквизити. Към протокола се прилагат подписаните декларации.

Чл. 37. (1) На първото си заседание комисията отваря офертите и проверява съответствието на представените документи със списъка и информацията съдържащи се в офертата, подписан от участника..

(2) При отварянето могат да присъстват участниците или надлежно упълномощени техни представители.

Чл. 38. (1) Комисията извършва разглеждане, оценка и класиране на постъпилите оферти, или отстраняването на някоя от тях или всички, при стриктно спазване на законовите изисквания, предвидени в чл. 104 от ЗОП.

(2) Неспазването на законовите изисквания от страна на членовете на комисията при изпълнението на нейните задължения е основание за налагане на административно наказателна отговорност.

(3) Комисията приключва своята работа с подписването на протокола и предаването му заедно с цялата документация на директора на РВИМ.

Чл. 39. (1) Юристът, на база констатациите в протокола на комисията, изготвя проект на решение по чл. 109 от ЗОП със съдържащите се в този член задължителни реквизити. В зависимост от констатациите, в протокола може да се подготви и проект на решение за прекратяване на процедурата в предвидените за това случаи в ЗОП.

(2) Решението се подписва от директора, след запознаване с документацията по съответната процедура.

(3) Юристът изпраща Решението до участниците в процедурата и АОП в съответствие с предвидения в ЗОП срок и ред.

Чл. 40. (1) Юристът следи сроковете за обжалване по чл. 197 от ЗОП и ако в този срок постъпи една или повече жалби, уведомява директора за извършване на правни действия по процесуално представителство и защита.

(2) След приключване на всички процесуални действия по чл. 197 от ЗОП, Юристът водил делата, връща преписката на директора заедно с изготвените по делото документи, както с постановените и влезли в сила решения на КЗК, респективно Върховния административен съд /ВАС/ за предприемане на последващи действия.

(3) След изтичане на сроковете за обжалване или влизане в сила на решенията на КЗК и ВАС (ако има такива) и решението на възложителя не е отменено, Юристът започва процедура по сключване на договор с определения за изпълнител участник.

(4) Ако решението на възложителя е отменено, директорът взема решение за подновяване на процедурата, в съответствие с указанията, посочени в съдебния акт и започва отново провеждането на процедурата по горепосочените правила и от мястото, където е указано в съдебното решение.
РАЗДЕЛ VIII
СКЛЮЧВАНЕ НА ДОГОВОР

Чл. 41. Директорът, след съгласуване с юриста, в тридневен срок от влизане в сила на Решението за определяне на изпълнител, отправя покана до същия за сключване на договор. В поканата се посочват срока за явяване и необходимите документи по чл. 31 от ЗОП, които участникът следва да представи преди сключването на договора. Уведомява изпълнителя и за задължението да внесе гаранцията за изпълнение по договора.

Чл. 42. Преди договорът да бъде сключен, лицето, осъществяващо предварителен контрол за законосъобразност, извършва действията, описани в Работна инструкция „Поемане на финансов ангажимент”.

Чл. 43. След полагане на подпис от изпълнителя, договорът се подписва от директора и счетоводителя на РВИМ.

Чл. 44. Въз основа на сключения договор, счетоводителят или друго определено от директора длъжностно лице в срока предвиден в ППЗОП изпраща информация за сключения договор до АОП. Същите длъжностни лица носят отговорност за спазването на срока за изпращане на информацията за сключен договор, както и за спазването на всички срокове за изпращане на документи по процедурата, вменени като тяхно задължение.

Чл. 45. Счетоводителят провежда процедурата по освобождаване на гаранциите за участие на класираните и отстранените участници в процедурата след представяне на становище от Юриста.

Чл. 46. (1) Определено от директора длъжностно лице структурира папка с документите по процедурата, в която по хронологичен ред поставя:

– решението на откриване на процедурата;

– обявлението за откриване на процедурата;

– придружителните писма до АОП, ЕК (ако има такова);

– пълен набор от документацията за участие в процедурата;

регистър на участниците, подали оферти;

– въпроси и отговори по документацията, ако има такива;

– становището на предварителния контрол на АОП, при процедури на договаряне без обявление по чл.79, ал. 1, т. 3, 4, 5, 6 и т. 10 от ЗОП;

– заповед за назначаване на комисията за разглеждане, оценка и класиране на офертите;

– декларации на членовете на комисията по чл. 103, ал. 2 от ЗОП

– протоколи за действията на комисията;

– документи, удостоверяващи, че по подходящ начин участниците са уведомени за датата, часа и мястото за отваряне и оповестяване на ценовите оферти;

– решение за определяне на изпълнител на обществената поръчка;

– документи, удостоверяващи, че участниците в процедурата са получили Решението за определяне на изпълнител и списък на отстранените участници с мотивите за това;

– копия на жалби, ако има такива;

– решения на съответните компетентни органи КЗК, ВАС, ако има такива, както и изготвените такива от страна на Възложителя;

– становища на Юриста за освобождаване на гаранциите за участие на класираните и отстранените участници;

– сключен договор за възлагане на обществената поръчка с приложени всички изискуеми документи по чл. 31от ЗОП;

– решение за частично прекратяване (ако има такова), информация за сключения договор до АОП, информация за изпълнен договор до АОП;

(2) Така комплектована преписката се представя на счетоводителя за архивиране.
РАЗДЕЛ IX

ВЪЗЛАГАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНИ ПОРЪЧКИ ЧРЕЗ ПУБЛИЧНА ПОКАНА

Чл. 47. (1) Редът за възлагане чрез публична покана се прилага, когато стойностите на обществената поръчка попадат в границите, определени в чл. 20 ал. 3 от ЗОП. Директорът на РВИМ (Възложителят) може да упълномощава длъжностни лица за организиране и провеждане на обществени поръчки чрез публична покана или обява до определени лица, включително да сключват договорите.
(2) За подготовка и изработването на документи за възлагане на поръчките по чл.20 ал.3 от ЗОП директорът определя служител/и от РВИМ.

Чл. 48. (1) Определеното/ните по чл. 48, ал.2 лице/а изготвя/т проект на заповед, в която се посочва:

1. предметът на обществената поръчка;

2. прогнозната й стойност;

3. условия, на които следва да отговорят участниците, включително изискванията за финансови и икономически условия, технически способности и квалификация, когато е приложимо;



3. критерий за възлагане;

4. членовете на комисията, които ще получат, разгледат и оценяват офертите, оценката и класирането на постъпилите оферти, както и срок за приключване на работата им;

(2) Заповедта по ал.1 се представя на директора на РВИМ (Възложителя).

(3) Когато възложителят не разполага с лице, притежаващо професионална компетентност, свързана с предмета на поръчката, което да бъде определено за член на комисията по ал. 1, т. 4, той осигурява външен/и експерт/и, като възложителят уведомява лицата по чл. 48, ал. 2 за осигурените от него външни експерти с цел посочването им в проекто-заповедта по ал. 1.

Чл. 49. (1) След издаване на заповедта по предходния член от директора на РВИМ, определеното/ните по чл. 48, ал. 2 лице/а изготвя/ят поканата по образеца, утвърден от изпълнителния директор на АОП в съответствие с изискванията, посочени в заповедта на директора, както и съответните приложения към поканата.

(2) Изготвените по предходната алинея документи се представят на директора на РВИМ за утвърждаване. След утвърждаването им публичната покана се представя за деловодно извеждане.

(3) Определеното/ните по чл. 48, ал. 2 лице/а организира/т в един и същи ден публикуването на поканата на портала за обществени поръчки и профила на купувача. В профила на купувача заедно с поканата се публикуват и приложенията към нея. В деня на публикуването се изпраща съобщение за поканата до средствата за масово осведомяване.

(4) Определеното/ните по чл. 48, ал.2 лице/а представя/т в деловодството входящ регистър за вписване на офертите най-късно в работния ден, следващ деня на публикуване на поканата.

(5) При постъпване на писмено искане за разяснения по условията на обществената поръчка, същото се насочва незабавно към определеното/ните лице/а по чл. 42, ал. 2, респ. лицето по чл. 45, което следва да организира изготвянето разясненията по поставените въпроси и представянето им на директора на музея.

(6)Определеното/ните по чл. 42, ал.2 лице/а организира/т публикуването на разясненията в профила на купувача. При писмено искане, направено до три дни преди изтичане на срока за получаване на оферти, писмените разяснения по условията на обществената поръчка се публикуват в профила на купувача най-късно на следващия ден.

Чл. 50. Подготовката и изработването на документи, както и извършването на действия по чл. 48, ал. 2, чл. 49, чл. 50, чл. 53 и/или чл. 55, включително и други дейности по провеждане на обществената поръчка, Възложителят може да възлага и на външни експерти, като обемът на документите и действията, които се възлагат, се определя с договора между страните и в съответствие с разпоредбите на ЗОП.

Чл. 51. (1) При приемане на офертата върху плика се отбелязват поредният номер, датата и часът на получаването и посочените данни се записват във входящ регистър.

(2) Възложителят не приема за участие и връща на участниците оферти, които са представени след изтичане на крайния срок за получаване или в не запечатан или скъсан плик. Тези обстоятелства се отбелязват в регистъра по ал. 1.

Чл. 52. (1) Комисията разглежда, оценява и класира постъпилите оферти по реда на чл. 104 от ЗОП.

(2) Когато установи липса на документи и/или несъответствие с критериите за подбор, и/или друга нередовност, включително фактическа грешка, комисията изисква от участниците, в чиито оферти това е установено, да представят съответните документи в срок до 3 /три/ календарни дни от получаване на искането за това. Когато е установена липса на документи и/или несъответствие с критериите за подбор, участникът може в съответствие с изискванията на Възложителя, посочени в публичната покана, да замени представени документи или да представи нови, с които смята, че ще удовлетвори поставените от Възложителя критерии за подбор.

(3) След изтичане на срока по ал. 2, комисията пристъпва към разглеждане на допълнително представените документи, относно съответствието на участниците с критериите за подбор, поставени от Възложителя. Комисията не допуска до оценяване и класиране участниците, които не отговарят на критериите за подбор.

(4) В случай, че комисията установи, че участникът е представил техническо предложение и/или ценово предложение, което не отговаря на предварително обявените условия и/или изисквания на Възложителя, ал. 2 не се прилага и участникът се предлага за отстраняване от участие.

(5) Комисията може да извършва действията по чл. 104, ал. 5 от ЗОП.

(6) Комисията предлага за отстраняване участник, който:

1. не отговаря на поставените критерии за подбор или не изпълни друго условие, посочено в обявлението за обществена поръчка, поканата за потвърждаване на интерес или в покана за участие в преговори, или в документацията;

2. е представил оферта, която не отговаря на:

а) предварително обявените условия на поръчката;

б) правила и изисквания, свързани с опазване на околната среда, социалното и трудовото право, приложими колективни споразумения и/или разпоредби на международното екологично, социално и трудово право, които са изброени в приложение № 10;

3. участник, който не е представил в срок обосновката по чл. 72, ал. 1 или чиято оферта не е приета съгласно чл. 72, ал. 3 - 5;

4. кандидати или участници, които са свързани лица.

(7) Решенията на комисията се вземат с мнозинство от членовете й. Когато член на комисията е против взетото решение, той подписва протокола с особено мнение и писмено излага мотивите си.

(8) Подписаният от членовете на комисията протокол се представя на Възложителя за утвърждаване, след което в един и същи ден се изпраща на участниците и се публикува в профила на купувача при условията на чл. 42, ал.5 от ЗОП.

Чл. 53. (1) Когато не е подадена нито една оферта, Възложителят може да възложи изпълнението на поръчката след провеждане на преговори с избран от него изпълнител. Условията и редът за подаване, разглеждане и оценка на офертите и определяне на изпълнител се определят с правилника за прилагане на закона.

(2) За провеждане на преговорите Възложителят може да назначи комисия, която да проведе преговори, като за целта издава заповед, с която определя членовете на комисията, които ще провеждат преговорите и лицето, с което да бъдат проведени преговорите. При провеждане на преговорите членовете на комисията са обвързани от прогнозната стойност, посочена в поканата и от техническите спецификации и проекта на договор, приложени към поканата. Комисията съставя протокол за проведените преговори, който се подписва от членовете на комисията и се предлага за подпис от поканеното лице. Протоколът се представя на Възложителя.

Чл. 54. Определеното/ните по чл. 48, ал. 2 лице/а представя/т на Възложителя за сключване писмен договор, който включва всички предложения от офертата на класирания на първо място участник.


РАЗДЕЛ X.
КОНТРОЛ НА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА СКЛЮЧЕНИТЕ ДОГОВОРИ

ЗА ОБЩЕСТВЕНИ ПОРЪЧКИ



Чл. 55. (1) Цялостният контрол по изпълнението на договорите се осъществява от директора на Регионалния военноисторически музей-Плевен.

(2) Контролът по изпълнение на договорите от финансова гледна точка се осъществява от счетоводителя и включва: изпълнението на клаузите на договорите, като се следи за наличието на вземания и задължения по тях, като главници, лихви, неустойки и други финансови задължения и тежести. Контролът обхваща всички клаузи по изпълнението им като срокове, суми, количества.

(3) При констатиране на несъответствия или форми на неизпълнение, счетоводителят незабавно уведомява писмено директора на РВИМ за предприемане на адекватни мерки.
РАЗДЕЛ ХI.
СЪХРАНЕНИЕ НА ДОКУМЕНТАЦИЯТА ПО ОБЩЕСТВЕНИ ПОРЪЧКИ

Чл. 56. (1) До изтичане на срока за подаване на офертите/предложенията, цялата документация по подготовката на процедурата се съхранява в специализираното звено /счетоводство/ за обществени поръчки.

(2). По време на работа на комисията цялата документация заедно с постъпилите оферти/предложения се съхраняват на място, което да гарантира целостта, достоверността и поверителността на заявленията за участие и офертите.

(3). След приключване на работата на комисията, до определяне на изпълнител с решение, съответно прекратяването и, цялата документация се съхранява в специализираното звено /счетоводство/ за обществени поръчки, освен ако спецификата на поръчката не изисква друго.

Чл. 57. За всяка обществена поръчка се съставя досие, което съдържа всички документи, съставени във връзка с нейното възлагане, провеждане и изпълнение и се съхранява в специализираното звено /счетоводство/ за обществени поръчки, освен ако спецификата на поръчката не изисква друго.

Чл. 58. (1). Цялата документация по провеждане на всяка обществена поръчка се съхранява в срок най-малко пет години след приключване изпълнението на договора за обществената поръчка или от датата на прекратяване на процедурата.

(2). Документацията по изпълнението на договора се съхранява от лицата определени за контрол по договора, до изтичане на сроковете за връщане на гаранцията за изпълнение, след което документацията се предава в архив по опис за съхранение, съгласно сроковете по ал.(1).

(3). Цялата документация по провеждането на всяка обществена поръчка, след изпращане на обявление за приключване на договора до АОП и освобождаване на гаранцията за изпълнение, се предава от счетоводството в архив по опис за съхранение, съгласно сроковете по ал.(1).


РАЗДЕЛ ХII.
ПРОФИЛ НАКУПУВАЧА

Чл. 59. Профилът на купувача представлява обособена част от електронната страница на Регионалния военноисторически музей, Плевен с интернет адрес: www.panorama-pleven.com

Чл. 60. Документите и информацията, които се отнасят до конкретна обществена поръчка, се обособяват в самостоятелен раздел в профила на купувача с цел осигуряване на публичност и прозрачност относно процеса на тяхното откриване, възлагане, изпълнение и прекратяване.

Чл. 61. Публикуването на документи и информация в профила на купувача се извършва от лица, определени от директора на РВИМ, като съответните лица получават потребителско име, парола и достъп до информационната система/раздел от интернет страницата на Регионалния военноисторически музей-Плевен.

Чл.62. Съответните отговорни лица, посочени в настоящите правила, отговарят за своевременното публикуване на документи, относно обществени поръчки, съответно за предоставянето им за публикуване. Отговорните лица са длъжни да следят дали публикуваната информация е достъпна, като при проблем са длъжни да докладват на директора на РВИМ.
ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§1. Настоящите правила са приети на основание чл. 244 от ЗОП.

§2. Вътрешните правила за управление на цикъла на обществените поръчки се изменят и допълват със заповед на директора на РВИМ..

§3. Настоящите правила влизат в сила от деня на утвърждаването им със заповед на директора на Регионалния военноисторически музей-Плевен.

§4. Контролът по спазването и изпълнението им се упражнява от директора на Регионалния военноисторически музей, Плевен.
Приложение №1

З А Я В К А

За потребностите от провеждане на обществени поръчки

От……………………………………………………………..

/наименование на структурното звено/



№ по ред

Наименование и описание на обществената поръчка

Прогнозна стойност лв. без ДДС

Прогнозен график на възлагане

Период за реализиране на договора

Отговорно лице за реализацията на предмета на договора




































Изготвил:……………………………………………………………………………………….

Съгласувал/и

Директор


………………………………………………………………………………………………….

Заместник-директор

……………………

Приложение № 2

Регионален военноисторически музей-Плевен

гр. Плевен


ЦЕНОВО ПРЕДЛОЖЕНИЕ


за възлагане на обществена поръчка с предмет:
От:..............................................................................................................................

(наименование на участника)
с адрес: ....................................................................................................................................
тел.: ............................., факс: ..................................., e-mail: ................................................
ЕИК: ........................................................, ИН по ЗДДС .......................................................
Представлявано от ...................................................в качеството му на .............................
Разплащателна сметка:

IBAN сметка............................................


BIC код на банката .................................
Банка: ......................................................
Град/клон/офис: .....................................

УВАЖАЕМИ ГОСПОДА,
С настоящото, Ви представяме нашето ценово предложение за участие в процедура по реда на глава седемнадесета от ЗОП /чрез публична покана/ за възлагане на обществена поръчка с предмет: ………………………………………………………………..
1. Декларирам, че желая да участвам в обществената поръчка за горепосочените обекти, при условията, упоменати в поканата и документацията за участие и приети от нас. За изпълнение на поръчката предлагаме следните цени без включен ДДС

  1. Общата стойност, която предлагаме за изпълнение на предмета на настоящата обществена поръчка е в размер на ……………………..(…………………………………..) лв. без ДДС, или ............................................ (………………………………………….........) лв. с ДДС.

  2. Ние се задължаваме, ако нашата оферта бъде приета, да изпълним поръчката, съгласно сроковете и условията, залегнали в договора. Декларираме, че сме съгласни заплащането да става след предаване на изготвения проект.

  3. Заявяваме, че ако поръчката бъде спечелена от нас, настоящето Предложение ще се счита за споразумение между нас и Възложителя, до подписване и влизане в сила на Договор.

При така предложените от нас условия, в нашата ценова оферта сме включили всички разходи, свързани с качественото изпълнение на поръчката в описания вид и обхват.

Гарантираме, че сме в състояние да изпълним качествено и в срок поръчката в пълно съответствие с гореописаната оферта.

Дата,…………… г. ПОДПИС И ПЕЧАТ: …………….

Забележка: Предлаганата цена за изпълнение на обществената поръчка не трябва да надвишава както следва:/ без ДДС.

Участници, които не са регистрирани по Закона за данък добавена стойност участват в класирането с предложена крайна цена за съответната услуга …………………………………………………………………………….


Регионален военноисторически музей-Плевен ул.”Васил Левски” № 157





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница