В зут, съответно в цитираната Наредба №3, има неуточнени юридически постановки



Дата12.12.2023
Размер18.28 Kb.
#119605
Бележки за Единични изпитания и 72 часови проби
Свързани:
reshenie remont na uici 2017, Планиране на труда на програмистите, Архитектурно проектиране

В ЗУТ, съответно в цитираната Наредба №3, има неуточнени юридически постановки.
Затова трябва да се обърнем към т.н. "добра строителна практика", явяваща се навсякъде по света основен принцип при липса на ясна юридическа конкретика. Принципът за собственика е "Какво ще поиска застрахователната компания да признае евентуални щети при авария в застрахована сграда за да се признае, че щетите не се дължат на неправилна експлоатация /отговорността е на собственика/, а на неправилен монтаж /отговорността е на строителя/изпълнителя/ или на непреодолими природни причини /отговорността е на ЗК/".
За строежи 6-та категория не се изискват никакви протоколи, но е препоръчително съставяне на актове за скрити работи, особено ако има такива, например при полагане на топлоизолация. Безспорно това е полезно и за собственика и за строителя, при възникване на спорове в бъдеще време.
За строежи 5-та категория вариантите са най-много, визирам обектите, разглеждани най-често в настоящия форум.
По принцип в такива строежи може да има система за подгрев на гореща вода
/бойлер - електрически, газов, соларен и пр./, локално водно отопление, водопровод, климатична система, камина с въздушна или водна риза.
1. Ако тръбите /ВиК, топлофикационни, кондензоотводни и фреонови, въздухопроводни/ са положени в мазилката, респ. замазката или в скрит таван, то трябва да има актове за единични проби за всяка една система. Тези актове се съставят преди Акт 15, защото се явяват част от цялостното изпълнение на строежа.
2. Положени тръби за системите по т.1 положени извън замазката/мазилката/окачения таван, най-вече за климатични системи, подобни протоколи не се съставят. Задължителено е обаче провеждане на 72-часови проби /преди или след Акт 15/ по искане на Инвеститора, за да има основания за предявявани искания за гаранции към фирмата-изпълнител.
2.1. При експлоатация на коя да е от системите при условия, различни от описаните при провеждането на 72-часовите проби, гаранцията отпада, напр. при монтаж на кухненски аспиратор (абсорбатор) след 72-часовите проби, гаранцията на климатичната система отпада, гаранцията за вентилатора при камина с въздушна риза също.
3. За монтажа на всяка система от посочените по-горе се съставя констативен протокол за извършен монтаж от правоспособен техник/оторизирана фирма. В противен случай застрахователната компания, в България всички ЗК работят изключително по световните изисквания, или няма да признае щети, или ще поиска висока сума за застраховка. При липса на застраховка или на подобен протокол всички щети при евентуално наводнение, спукване на тръби и пр. дефекти при експлоатацията се носят единствено от собственика.

За всички останали строежи от по-висока категория /магазини, хотели, промишлени предприятия от всякакъв характер/ протоколи за 72-часови проби се съставят задължително преди Акт 15. При тези обекти обикновено има съоръжения с повишена опасност /водогрейни котли, парни котли, ескаватори, асансьори, промишлени технологически съоръжения и пр./, за които Инвеститорът, по-конкретно инициатор е НСН, задължително назначава Комисия за извършване на 72-часовите изпитания. Тези съоръжения в промишлените случаи дефакто са същността на строежа.
По принцип тук се извършват единични изпитания, напр. ел. изпитания на вентилатори към въздухообработващи камери, помпи към системи за отопление/климатизация, главно за правилно свързване за посока на въртене на електродвигателя, при поточни линии се извършват единични изпитания на отделни важни възли. Задължително се съставят протоколи за единичните изпитания. Може да се извършват и комплексни изпитания за една достатъчно голяма подсистема за голям обект, например само въздухообработка на голям магазин или промишлен обект, в зависимост от заповедта на инвеститора това може да бъде и единично изпитание, и 72-часово изпитание за дадената система. Вариантите са многообразни в зависимост от обекта, конкретиката и вижданията на НСН, но принципът е един и същ: трябва да има писмено доказателство за правилното и безопасно функциониране на всяка една подсистема.
Следват 72-часови изпитания в реални условия. За химически и др. технологически производства това е т.н. пробен пуск, след което следва пуск за достигане на проектните параметри, вкл. производителност. Протоколите са задължителни.
Чл. 15. (1) Монтираните машини и съоръжения се подлагат на следните изпитания:
1. единични изпитания;
2. комплексни изпитания;
3. 72-часови проби при експлоатационни условия.
(2) Единичните изпитания на машини и съоръжения се извършват от изпълнителя, който ги е монтирал, при участието на инвеститора и производителя на машините и съоръженията, ако това е предвидено в договорите. За провеждането на единичните изпитания изпълнителят уведомява писмено инвеститора.

Чл. 16. (1) Единичните изпитания включват:


1. изпитване на якост, плътност (херметичност) на системите от тръбопроводи, кабели, съдове, апарати и изпълнение на операциите по почистването им;
2. лабораторна проверка на ел. съоръжения, настройки на защита и блокировки, стендови проверки и настройки на прибори и регулатори, юстажни работи и електрически измервания;
3. поставяне на електрическите съоръжения под номинално напрежение;
4. измервания по радиационна безопасност, защитите от вредни полета и лъчения (електромагнитни и др.);
5. единични изпитания на двигатели и работни машини на празен ход съобразно изискването на доставчика или общите технически условия;
6. изпитване под товар, когато е предвидено в проекта и договора.
(2) Характерът, обемът и продължителността на единичните изпитания се установяват с общите и специфичните технически условия, с изискванията на договора, сключен с производителя на машините и съоръженията, и с изискванията в проектите и сметните документации.
(3) Резултатите от единичните изпитания се оформят с актове, подписани от изпълнителя, инвеститора и производителя на машините и съоръженията. След завършването на единичните изпитания се съставя констативен акт, подписан от инвеститора, изпълнителя и производителя на машините, ако това е предвидено в договора за доставка на машини и съоръжения. С него се установяват цялостното завършване на монтажа на машините, съоръженията, апаратурите и инсталациите и готовността им за комплексни изпитания и 72-часова проба при експлоатационни условия. Констативният акт за извършване на единичните изпитания е неразделна част от констативния акт обр. 15 по чл. 35 НВИП.
(4) Повторни единични изпитания поради продължителното престояване на монтираните машини и съоръжения в бездействие и по други причини не по вина на изпълнителя се извършват от него по отделен договор.

Чл. 17. (1) Комплексните изпитания на монтираните и изпитаните поединично машини и съоръжения се извършват, за да се установи годността на агрегатите, цеховете, подобектите и целите промишлени, енергийни и други производствени обекти в тяхната функционална връзка за 72-часовата проба при експлоатационни условия. Те се извършват съобразно условията на доставчика или общите технически условия, на празен ход и под товар до създаване на възможност за доказване номиналните параметри на агрегатите от пусковите комплекси.


(2) Провеждането на комплексните изпитания и 72-часовата проба при експлоатационни условия е задължение на инвеститора. Той назначава работна група за провеждане на изпитанията и осигурява:
1. извършването им от подготвени от инвеститора експлоатационни кадри в присъствието на изпълнителя, който е извършил монтажа на машините и съоръженията;
2. извършването им с разрешение на контролните органи по безопасността на труда (ведомствените органи от организацията инвеститор) на държавния санитарен контрол, на електроснабдяването, на противопожарната охрана и др., за което инвеститорът им съобщава своевременно.
(3) Комплексните изпитания се насрочват и ръководят от инвеститора. Резултатите от проведените комплексни изпитания се установяват с актове, подписани от членовете на работната група.
(4) Задължението на производителя при комплексните изпитания е да осигурява ръководството им, когато това е предвидено в договора.
(5) Започването на комплексните изпитания може да стане и преди подписването на констативния акт обр. 15.

Чл. 18. (1) Седемдесет и две часовата проба при експлоатационни условия на монтираните машини, инсталации и съоръжения се извършва, за да се докажат техническите им параметри, проектната мощност, качеството на продукцията, спазването на държавните нормативи по хигиената и безопасността на труда, опазването на природната среда, противопожарната охрана и др. Тя се провежда в продължение не 72 работни часа непрекъснато съобразно приетия режим на работно време, технологичните особености на процесите, машините, инсталациите, съоръженията, предвидени в проекта и сключените договори. Произведената продукция по време на тази проба трябва да отговаря по количество, качество и асортимент на изискванията на проектите и сключените договори.


(2) За електропреносните и съобщителните обекти режимът на натоварване или на запълване на капацитетните възможности на машините, инсталациите и съоръженията се определя от проекта или от приемателната комисия, ако дейността й по време съвпада с извършване на пробата.
(3) Когато не се налагат комплексни изпитания, 72-часовата проба се извършва след приключване на единичните изпитания на машините, инсталациите и съоръженията.
(4) Седемдесет и две часови проби при експлоатационни условия на напоителни системи се провеждат само през напоителния сезон. Когато се налага приемането на такива системи извън този сезон, обектът се приема само въз основа на единични и комплексни изпитания. На хидромелиоративните помпени станции в тези случаи се правят 72-часови проби на байпасна връзка със спирателен кран за дроселиране на налягането. Комисията определя срок за провеждане на 72-часови проби при експлоатационни условия през напоителния сезон и съобразно агрометеорологичните условия. Ако инвеститорът не проведе успешни проби в определения срок, протокол обр. 16 се обезсилва по реда на чл. 43, ал. 4.
(5) Пробите при експлоатационни условия за обекти с циклична работа, когато времетраенето за отделния цикъл е повече от 72 часа, се провеждат най-малко на един пълен производствен цикъл съобразно изискванията на технологията, предписанията на проекта и сключените договори.
(6) Изпълнителят е длъжен през време на 72-часовата проба да изпълнява със свой персонал дежурство по съответните цехове, спомагателните и технологичните инсталации и да отстранява всички появили се недостатъци, произтичащи от монтажа или настройката им.
(7) Завършването на 72-часовата проба и годността на обекта(подобекта или етапа) за въвеждане в действие се установяват с протокол(приложение № 4), съставен и подписан от инвеститора, изпълнителя и ако е предвидено в договора за доставка - и от производителя на машините, съоръженията или инсталациите. Протоколът се представя на приемателната комисия.
(8) За обектите с непроизводствено предназначение тези изпитания се извършват, ако са предписани в техническите условия и изисквания и са предвидени в договорите.

Чл. 19. (1) Всички недостатъци по монтажа на машините, съоръженията или инсталациите, появили се по време на комплексните изпитания и 72-часовата проба, се отстраняват от изпълнителя за негова сметка и в срокове, установени в актовете за изпитанията.


(2) Когато недостатъците по монтираните машини, съоръжения или инсталации (доставени от инвеститора) не се дължат на лошо изпълнение на монтажните работи, инвеститорът заплаща на изпълнителя действително направените разходи за тяхното отстраняване.
(3) Когато при комплексните изпитания и 72-часовата проба се установят недостатъци, които не се дължат на некачествено изпълнение на монтажните работи, а на пропуски или грешки в проектите или на недостатъци на самите машини, съоръжения или инсталации, прилага се чл. 37, ал. 1 и 2.
(4) По реда на ал. 3 се постъпва и ако инвеститорът не проведе комплексните изпитания и 72-часовите проби в определения в договора срок и при условие, че това не противоречи на договора с изпълнителя.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница