Великата борба в музиката на богослужението- 6



Дата23.10.2018
Размер60.5 Kb.
#94419
ВЕЛИКАТА БОРБА В МУЗИКАТА НА БОГОСЛУЖЕНИЕТО- 6

Вчера ние с вас се опитахме да съединим лъжливата основа с поклонението на телето, което е било по това време. Помните, че Исус Навин каза, че „това е военен вик“. Но Мойсей правилно разпознал, че това е глас на пеещи. И те пеели на Бога и за Бога, защото казали: „Утре ще бъде празник на Господа“. Затова ние можем точно да кажем, че те са използвали християнски думи в песните. Но влиянието върху покланящите се било развратно. И ние с вас говорехме, че когато се използва синкопирания ритъм, хората губят контрол над себе си. В Библията е написано: „седнаха да ядат и да пият, и станаха да играят.“ Ние изяснихме, че думата „играят“ сочи на чувствените взаимоотношения и на развлеченията. Там имало танци. И когато звучат синкопирани ритми, можете да си представите какви движения правят тези танцуващи. Вчера говорехме също за феномена на рок музиката. Изяснихме, че на нивото на ритъма е свързана с блуса и джаза. Съсредоточихме се на рок музиката, защото в нея основно се използват синкопирани ритми, както е било и при поклонението на златното теле. Рок музика е разчетена повече за възприемане от чувствата, отколкото на разума. И ние четохме за една група „Киндейст“, които взели един текст, разрязали го на ленти, сложили го в шапката, размесили го и го разстлали, и го поставили както се случило. Какъв бил смисъла на това натоварване? И тъй като аз много съм слушал рок музика и съм се наслушал на рок музика, мога да свидетелствам, че хората, които обичат тази музика, я обичат заради нейната енергия, а не заради интелектуалното натоварване. Но знаете, че заедно с това хората запомнят думите. Ако сто пъти го слушаш, неволно ще ги запомниш.

Съгласно Библията „грехът е нарушение на закона“. Но помните, че Божият закон не е само моралните десет заповеди, но също така и здравните закони. Затова си задаваме въпроса: „Как тази система влияе на нашето психо-емоционално здраве, което също се управлява от определени закони?“

Съгласно книгата „Поп музиката започва да проповядва евангелието“, автор Джон Бланшар, „Рок музиката изработва условни рефлекси на нервно-психическо ниво, свързвайки агресията и половото влечение.“ Когато растях в своя град Торонто, имаше две големи централни концертни зали. Имаше „Мейтъл лийф“, това е хокейна арена (превежда се „нов лист“), там обикновено се провеждаха рок концертите. Когато хората излизаха след тези концерти, бяха много зли и агресивни. Те буквално скандираха и викаха с агресия тази група, която са слушали. А другата зала беше направена (изчислена) за класическа музика, в която се представяха всевъзможни оркестри. Свиреха се произведения на Моцарт, Бетховен, Брамс и т.н. И там също съм посещавал много концерти, но никога не съм видял хората, които са излизали от концерта да скандират „Бетховен, Бетховен“. Те бяха облечени и изглеждаха здравомислещи хора. В тази книга се казва следното: „Ритъмът, който определят барабаните, предизвиква измерими реакции на мускулната система на организма, изменения в работата на мозъка и хормоналния фон. Като последици 1) мускулната координация и контрол се синхронизират с основния ритъм.

Ще се постарая да демонстрирам това. Исках да кажа, че ако някой спи, аз мога да го събудя. Ако продължавате да свирите това достатъчно дълго, навярно много от вас биха почувствали, че ще им е трудно да се въздържат, да се контролират. Но може би у нас културата е по-емоционална в сравнение с руската и украинската. Но когато аз свиря това вкъщи, обикновено реакцията на хората е такава- в начало започва главата им да играе, след това рамото, след това започват краката им да потреперват. А аз не съм разрешавал на никого да се движи. Но вие разбирате, че движенията под този ритъм са специфични. Това не е ритъм, под който може да се върви. Аз не съм бил в тази култура, за да прехвърля тези понятия, но това е ритъм, под който хората се влачат. Ние говорихме за синкопирания ритъм и, че рок музиката използва този ритъм. Ще се върнем малко по-късно към него. Вижте как е казано: „мускулната координация“ (защо всичко започва да трепери) и контрол се синхронизира с основния ритъм.

2) Работата на мозъчните вълни се строяват под ритъма. Ако вие сте мислили за нещо друго до този момент, то след слушане на такава музика, ще мислите за друго. И то прониква в мозъка незабелязано през тези участъци, които отговарят за контрола, за възприятията. Това е като стражите да си тръгнат от своето място и да оставят вратата отворена. Тогава врагът може лесно да влезе.

3) Отделят се разни хормони, особено предизвикващи сън и полови хормони, в резултата на елекрофизиологическата синхронизация с ритъма. Тук не можеш да направиш нищо, ако се намираш в присъствието на тази музика. Тя не ви пита дали ви харесва или не ви харесва. Просто настъпва психофизиологически отклик на организма. Интересно е да се наблюдават децата, когато такива ритми звучат на богослужение, защото децата не могат да го скрият или да лъжат. Те започват естествено да се движат. Аз съм виждал малкия Джони или Славик. Преди това са били спокойни и мирни, а след тази музика толкова се възбуждат, че не знаят какво да правят. Родителите им се опитват да ги усмирят, едва ли не да ги удушат.

Има ли някакво музикално/научно доказателство за това, защо ритъма на повечето съвременни видове „ударна“ музика оказва определено въздействие на човешкия организъм?

Джон Фюлер казва: „Особено рок музиката, както беше показано, оказва силно влияние, предизвикващо зависимост. Тя също може да доведе до състояние на скрита хипноза, при което въпреки, че човек не се намира в пълно състояние на транс, но все пак пребивава под внушение“.

Когато свиех джаз в своето време, моят учител ми казваше: „Добро свирене се получава, когато не свириш ти, а когато някой свири чрез тебе“. Той не е имал предвид Святия Дух, но той говореше, че музиката те води, тя те контролира. И когато достатъчно дълго свириш тези ритми, ти започваш да се стремиш по някакви мистични пътища да се обединиш или да се слееш с музиката. И в края на краищата човек преживява някакъв мистически, спиритически опит.

„Навярно най-важната характеристика на рок–енд-рола е ритъма. Рок-енд-рола се отличава от другите видове музика основно благодарение на своя ритъм“. Все едно колко добре свирите на някакъв друг инструмент, ако вие не се подчините на тези ритми, това няма да е рок и вие няма да можете да го свирите. Следващите изследвания доказват, че : „Първо нашето тяло започва да реагира на тези ритми“. „Ритъмът се възприема от целия организъм“. Бог е създал нашите тела и е вложил в тях определена реакция на музиката, но както всички добри дарове, Сатана е извратил тези дарове. И вие разбирате в какво е проблемът, че тези ритми провокират много чувствени, направо сексуални движения на тялото. Следващите изследвания:

„Когато говорят за сексуалност на музиката обикновено имат предвид ритъма й. Именно той предизвиква пряка физическа реакция“. От книгата „Тайната сила на музиката“.

„Когато пулсацията и синкопираният ритъм са основа на музиката в танцовата зала, тогава става явна всичката чувственост на движенията на танцьорите.“

Какво е това пулсация и синкопиран ритъм? Нека да се опитаме да обясним. По-голямата част от музикалните произведения са написани в ритъм 4/4. Когато в този ритъм 4/4, т.е., и-раз, и-два, и-раз, и-два, първото и третото време са ударени, т.е акцентира се на първото и третото време, тогава няма този ефект, за който току що говорехме, когато движенията стават чувствени, човек преживява възбуда. В основата си това е маршов ритъм. И можеш спокойно да вървиш. Но ако при този размер 4/4 се подчертава 2 и 4 време, тогава ритъмът става синкопиран и това се подчертава чрез барабаните на тази барабанна постановка. Пробвайте да ходите под този ритъм. Обикновено е невъзможно да се ходи под този ритъм. Можете да си представите какви са движенията. Рок музиката обикновено използва само синкопиран ритъм от начало до край. А джазът използва повече синкопирани ритми отколкото рока. И джазовите ритми обикновено са такива. Много е трудно да се върви под този ритъм. Затова можете да направите такъв общ тест: пробвайте да вървите под такта на музиката, особено ако за вас това понятие синкопиран ритъм не е много разбираемо.

В списанието „Психологията днес“ е казано: „Музикалните ритни влияят и на сърцето и на мозъка. Един от начините за възбуждане на чувствата – напрежение, вълнение, понякога сексуално влечение – е ярко изразения непрекъснат ритъм…изкуствено използван за усилване на сексуалното напрежение…барабаните могат да оказват силно влияние, управлявайки електрическите ритми на мозъка“.

Утре ще ви покажа повече примери с помощта на тази барабанна постановка. Но аз не искам да си мислите, че само барабанната постановка може да създаде такъв ритъм. Същото може да се получи и без инструменти. Просто акапелно пеене също може да създаде рок ритъм. Пианото, китарата също могат да го направят. Проблемът тук е философията на ритъма, която иска да се изяви. И ние ще говори повече за това, когато утре се концентрираме повече върху барабаните.

Историческите и научните доказателства поддържат ли мнението на музикалната индустрия? Човек на име Дюк Елингтън, известен джазов музикант казва: „Ритмите са дошли от Африка в Америка. Знаете ли какво правят с вас? Точно това, което трябва да правят. И всъщност в тези произведения барабанът е жена (под жена имат предвид богиня).“

Литъл Ричард, следващия човек, който ще цитираме, казват, че е адвентист или бивш адвентист: „В продължение на много години са ми предписвали много изказвания, но аз в действителност вярвам в следното: аз вярвам, че рок-ен-дрола е демонична музика . много ритми в съвременната музика са дошли от религията Вуду, от барабаните Вуду. Ако вие изучавате музикалните ритми, както съм ги изучавал аз, ще видите, че това е истина.“

Литъл Ричард и Дюк Елинктън са афро-американци или чернокожи. В края на краищата не можем да кажем, че всичко, което е от Африка, е лошо или всичко, което е от Америка, е лошо. Ние казваме, че корените на рок-енд-рола произхождат от там.

Следващият цитат е на музикант от Великобритания, Жанет О‘Конъри. Не знаех, че е тя.

„Хип-хоп (рап) – е най-силният вид музика и общуване. Той е много духовен… в неговите ритми, удари, а също и в думите се съдържат толкова много вести. Хората не разбират какви силни музикални влияния притежава хип-хопа…Музиката е най-силната форма на общуване“.

Различните видове музика могат да носят вести за Бога, но съвършено погрешни. Отново четем: „Сатана постоянно се опитва да представя в лъжлива светлина характера на Бога, природата на греха, около което, строго погледнато, се води великата борба. Със своите коварни подбудителства той се старае да намали отговорността на хората пред Божия закон и да ги убеди в правотата на греха.

И в същото време им внушава лъжлива представа за Бога, така че те започват да се страхуват и да Го ненавиждат, вместо да Го обичат. Дяволът приписва на Твореца собствената си жестокост. Тя намира израз в религиозните догми и във формата на поклонение.“ „Великата борба“ стр.569

Сърцето може да е искрено, но музиката може да носи съвсем друга вест, въпреки мотивите на този, който свири. Нека да видим тази тема за златното теле и синкопирания ритъм. Когато звучат такива ритми, ти се струва, че това е звук на военни действия. Хората не могат да се контролират. Музиката става прекалено чувствена и предизвиква плътска похот (страст). Всичко това било видно в движенията на танцуващите около златното теле. Нека сега да преминем към истинския пример, към този, който е описан в сцените на поклонение или богослужение в небесното светилище.

Откровение 4:1 „След това видях, и ето врата отворени на небето; и предишният глас, който бях чул да говори с мене като тръба, казваше: Възлез тук, и ще ти покажа това, което трябва да стане подире.“

Откровение 11:19 „И отвори се Божият храм, който е на небето, и видя се в храма ковчега на Божия завет; и настанаха светкавици и гласове, гръмове и трус и силен град.“

Това е картина на небесното светилище. Когато се говори за храма и за ковчега на завета, значи се говори за Светая светих.

Откровение 4:2 „Начаса се намерих в изстъпление чрез Духа, и, ето, престол беше поставен на небето, и на престола седеше Един“. В 8 стих са описани четири живи същества, които имали по шест крила и викали ден и нощ „свят, свят, свят“. Те символизират четирите ангела, които се намирали в земния храм в Светая светих. В пети стих се говори за седем светилника, които горели пред престола. Видно е, че става дума за небесното светилище. И чул звук от тръби, тръбният звук призовава обикновено към поклонение. Помните, че тръбата била един от инструментите, който се използвал в службата в земното светилище. И често тръбите и кимвалите звучали заедно, за да сигнализират началото на богослужението. Какво ни говорят тези две глави от Откровение, 4-та и 5-та , за Бога? Преди всичко, че Той е свят. Т.е. Той е съвсем различен от всичко сътворено, Той е съвсем друг. И виждате, че това силно се отличава от това, което е било при златното теле. Защото в Изход 32:1 е казано: „направи ни бог, който да ходи пред нас“. Пантеизъм или панентеизъм, т.е Бог в творението. Но Бог е съвършено отделен, Той се отличава от творението.

В Откровение 4:11 „Достоен си, Господи наш и Боже наш, да приемеш, слава, почит и сила“ и се обяснява защо, „защото Ти си създал всичко, и поради Твоята воля всичко е съществувало и е било създадено“.ето защо.

Интересно, че Първата ангелска вест прозвучала в 1844г, а през юни 1844г Дарвин написал първия си ръкопис за еволюцията. В това време, когато Бог призовавал ние да Го приемем като Творец, усилията на Дарвин са били насочени да покажат, че ние не сме сътворени от Творец, а просто сме се развивали от някакви нисши форми. Само от нас Святия Бог може да очаква нравствен, етичен живот. Ако аз съм произлязъл от някаква маймуна или някакви нисши същества, какво да търся? В книгата Левит 16 глава думата „святост“ се споменава 9 пъти. В Откровение 4:5 се описват „мълнии и гръмове“. С други думи там се случва нещо тържествено. Музиката, която звучи под рок ритъм, може да я назовете както ви е угодно, но не и тържествена. Тя повече ти навява такова настроение, че да забравиш за Бога. И инструментите, които се споменават в 4-а и 5-а глави са съзвучни с инструментите в храмовите служби при юдеите. В 4:1 показва тръбния звук, в 5:8 стих описанието преминава от Отец към Агнето, което е достойно да разтвори книгата и да снеме печатите й. 8стих „И когато взе книгата, четирите живи същества и двадесетте и четири старци паднаха пред Агнето, като всеки държеше арфа и златни чаши пълни с тамян, които са молитвите на светиите“. Гусли или арфи са единствените акомпаниращи инструменти в земния храм. Когато се избира арфа, това означава, че музиканта иска да подчертае мелодията и хармонията, а не ритъма, който основно се подчертава от барабаните. В Библията не е казано да вземем само арфи и само на арфи да свирим, но тук се открива философията на небесната музика, в която ключовата роля се отдава на мелодията и хармонията. Когато Е.Уайт е била във видение и е слушала небесна музика, тя не я описва така. Тя казвала, че тази музика е „мелодична, хармонична“. Някой може да каже, че тя има такава културна особеност на мисленето, но ако някой мисли така, това е много опасна гледна точка, много хлъзгава основа. Може би, по мнението на такива хора всичко, което тя е писала, е в резултат на нейната култура и време. Но разбира се, това не е истина.



В стих 9-и е казано, че „те пеят нова песен“. В 8-и стих се споменава за тамян. Те падат пред тях, прекланят се пред тях. Как можем да сравним това, с такова поклонение, когато виждаме хора, които скачат, танцуват и се смеят до припадък. Те са облечени в бели дрехи и имат златни венци. И така, ние виждаме, че ако трябва да опишем това богослужение то е тържествено и радостно събитие едновременно. В стих 13-и се казва, че те едва, едва можели да се сдържат. „И всяко създание, което е на небето, на земята и под земята и по морето и всичко що има в тях, чух да казват: На Този, Който седи на престола, и на Агнето да бъде благословение и почит, слава и господство, до вечни векове.“ Това е тържествено и радостно. Какво ни говори това за Бога отново? Бог може да се разбере в контекста на светилището и великата борба. Какво ни говорят тези глави за Неговите дела? Много изследователи на Библията виждат, че Той много скоро ще завърши делото по очистването на светилището и ще се завърне на земята. Какво ни говорят за поклонението? Поклонението трябва да ни напомня какво Христос върши на небето. Планът на спасението може да се разбере единствено следвайки Христос в светилището и чрез вяра да бъдем там където Той се намира. Точно същият принцип касае и поклонението към Него. Затова стила на богослужение трябва да се копира от небесното светилище. И тук в съвършена хармония се сливат почит и прослава. Нека да сравним тези два вида богослужения, поклонението на златното теле и богослужението в светилището.

Ако говорим за доктрината за Бога, то при поклонението на златното теле Той е неотделим от природата, защото от природата, от златото са направили бог. Ако говорим за светилището Той е свят, трансцедентен (отличаващ се от всичко). Ако вземем темата за богослужението, то в контекста на златното теле, богослужението предизвиквало към похот, развлечение, не предизвиквало никакво благоговение. Но в светилището било видно благоговение и възторг с радост и прослава. При златното теле било синкретическо, т.е. обединили елементи на божественото с идолите. Синкретическо означава, че то е обусловено от културата, а в светилището няма обособена никаква култура. То е дадено от Бога и не е свързано с никакви човешки култури и традиции. Да погледнем по-нататък и да сравним музикалните характеристики. Музиката при поклонението на златното теле била много силна (защото те я чули като боен вик), подчертавал се синкопирания ритъм. В светилището – мелодия и хармония основно характеризирали музиката. Разбира се там пеят силно, но не толкова, че да убият човека. Какво влияние е имало всичко това на поклонниците? При златното теле били без контрол и правели непристойни движения на тялото. В светилището виждаме тържественост, хората са облечени и са с ума си. Божията реакция – разбира се Бог е бил против телето и неговото поклонение. В небесното светилище Той приема поклонението. Може би ще кажа още за гуслите или арфите, поклонението и културата. Аз мисля, че ако вземем илюстрация от продуктите за хранене, ще бъде по-лесно. Намирате ли в Библията борш? Какво е нужно, за да има борш в Библията? Значи ли, че не трябва да се яде борш, защото в библията не се говори нищо? В Битие 1 и 2 глава Бог ни открива принципите. Той не ни дава списък на блюдата, както ние ги наричаме днес. Но ние няма да бъдем прави, ако кажем, че всички трябва да ядат борш, защото това е библейска диета. Тук за първи път в живота си опитах борш и ми хареса много, затова аз го приемам без проблем. Но ако ние сме събрани на съботен обяд в църквата и имаме хора от цял свят, то всяка култура би могла да представи блюдо съответстващо на библейските принципи. По този начин ние можем да имаме свобода за библейските принципи в своята култура. Ако си представите ГК, където се събират представители на културите от цял свят, може да видите, че ако всеки се придържа към тези библейски принципи може да представи нещо уникално според своята култура, уникални инструменти, мелодии. Например, моята жена е от Филипините и националният инструмент там е от бамбук, пръчици от бамбук, които се тресат. Като дрънкалки и когато ги тресат, те издават определени ноти. И ако има 24 човека и всеки отговаря за своя нота, започват да ги тресат, то основно ще се подчертава мелодията и хармонията. Това е просто един пример. Утре ние ще говорим за барабаните и синкопираните ритми. Имат ли нещо общо със служенето в светилището? Ще говоря повече за произхода на барабанната постановка и как тя е свързана със синкопирания ритъм. Нека да се изправим за молитва.

Благодарни сме Татко Небесни, затова, че ни откриваш истинските форми на богослужението в светилището. Когато се опитваме да проникнем в разбирането за светилището и в Тройната ангелска вест и службата на Христос в това светилище, помогни ни така да организираме своите богослужение,че те да бъдат угодни на Теб. Ние просим и молим това в името на Исус Христос. Амин!


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница