Висше строително училище „любен каравелов”, софия. Катедра „Архитектурно проектиране и сградостроителство” Доцент доктор арх. Янко Цветков Александров



Дата24.07.2016
Размер286.82 Kb.
#2964
ВИСШЕ СТРОИТЕЛНО УЧИЛИЩЕ „ЛЮБЕН КАРАВЕЛОВ”, СОФИЯ.

Катедра „Архитектурно проектиране и сградостроителство”
Доцент доктор арх. Янко Цветков Александров
ТОМ ІІІ
РЕЗЮМЕТА.
СЪДЪРЖАНИЕ.

Папки от № 12 до № 18.

Папки с публикации на доклади в различни области.

ТНТМ. Прогнози. Публикации в чужбина.

по

на папката.

Наименование на съдържанието в папката.

Брой

публи-кации.

Доклади с буквено- цифрена номерация.

1

2

3




Папка 12.

Елементи на сградата. Прозорци.

1 бр.

( От А-1 до Б-2 ),

2 бр.

Папка 12.

Публикация № 1.

Технико- икономически проблеми на тройно остъкления прозорец.


Обект на настоящото изследване е изясняване на целесъобразността от подобряване на топлотехническите качества на прозореца чрез използване на тройно остъкления прозорец. Показано е, че топлинната защита на прозорците чрез поставяне на трето остъкление не създава технически затруднения и то може да намери широко разпространение в практиката. / В съавторство /

Папка 12.

Публикация № 1-а.

Тройно остъкляване- проблеми, търсения, решения.

Различните варианти илюстрират възможности за реконструкция чрез тройно остъкляване, с което значително се подобрява топлинния режим в помещението, като се стига до икономия на енергия. Дадени са 10 решения на прозорци и на балконски врати, дървени за жилищни и обществени сгради, съгласно БДС 1945- 74. Тройното остъкление е изпълнено с три стъкла и със стъклопакет и единично стъкло.

Папка 12.

Публикация № 2.

Прозорец с трислоен стъклопакет и прозрачни жалузи.

Патент BG 64655 B 1.

Прозорецът намира приложение при строителството на сгради и има енергоактивна конструкция. Съставен е от каса и рамка на крилото, обхващаща трислоен стъклопакет и външно стъкло, между които са разположени прозрачни жалузи. Касата е петкамерна, като външните камери имат топлоизолация. Вътрешните камери са кухи, с отвори в горните и долните стени. Рамката на крилото е осемкамерна, като трите вътрешни камери са с топлоизолация. Останалите камери са кухи, прозрачни и имат отвори в стените. Кухите камери на крилото са свързани с кухите камери на касата чрез отвори. Горе, към крилото външно е окачена козирка с отражателно покритие, а долу- прозрачен водобран. / В съавторство /

Папка 13.

Енергийна ефективност на сградите.

2 бр.




Папка 13.

Публикация № 1.

Методически указания за предпроектни проучвания и съставяне на проектна документация при ремонтно- възстановителни работи на жилищни и обществени сгради за подобряване на енергийните им характеристики.

В статията е анализиран и обобщен опита на авторите в предпроектните проучвания за фасадно енергоспестяващо саниране на сградата на Студентско общежитие № 2 на ВТУ „Тодор Каблешков”. Препоръчан е вариант, даващ очаквана 60% редукция на разхода на енергия за отопление, при срок на възвръщане на началната инвестиция 6-10 години.

Папка 13.

Публикация № 2.

Служебна бележка № 2086 от 30. 05.2008 г. за участие на доцент д-р арх. Я. Александров в научно- изследователски проект на тема:” подобряване енергийните характеристики на сграда Студентско общежитие № 2, блок 7 на ВТУ „Тодор Каблешков”- София.




Папка 14.

Архитектурно проектиране на еднофамилни жилищни сгради.

1 бр.

( От А-1 до В- 3 )

3 бр.

Папка 14. Публикация № 1.

Отговорностите на строителната индустрия и архитектурното проектиране при изграждането на жилищната среда от енергоефективни сградни структури.

Жилищната среда за обитаване в съвременните условия изисква създаване на енергоефективни сградни структури. В тази връзка от важно значение са отговорностите при архитектурно- строителното проектиране, интегриращо системите за слънчевото отопление и горещо битово водоснабдяване в организма на тези структури. Разгледани са отговорностите при проектирането на колекторите и акумулаторите, както и при оразмеряването на слънчевите инсталации. Посочени са и отговорностите на строителната индустрия при производството на елементите на слънчевите инсталации. Дадени са конкретни параметри от световния опит.

Папка 14.

Публикация № 2.

Идейни архитектурно- планировъчни решения на индивидуални жилищни сгради, разработени на базата на изобретение с АС № 51741 „Слънчев енергиен колектор на сгради”.

Разгледани са идейни архитектурно- планировъчни решения на :

  • индивидуална жилищна сграда, ориентирана свободно в парцела; сградата е със среден инсталационен коридор, участващ изцяло в планировъчното решение;

  • индивидуална жилищна сграда със два средни инсталационни коридора, участващи частично в планировъчното решение;

  • дадени са варианти и на редово застрояване с цел икономия на площи от парцелите, определени за застрояване.

Папка 14.

Публикация № 3.

Изграждане на външни стени на едноетажни еднофамилни сгради от сглобяеми градивни тела.

Градивно тяло със специфична конфигурация участва при изпълнението на външните стени. Тялото има глъбове и зъбове, както и кухини, за запълване с топлоизолиращ материал. Глъбовете и зъбовете позволяват разширение във времето на планировъчното решение в зависимост от нарастващия брой на обитателите. Според метода телата се зидат в редове по височина на сградата. В глъбовете от вътрешната страна на помещенията се монтират електрическите инсталации. Покривът е двускатен, с дървени ферми, стъпващи на колони, чиято армировка е разположена в кухините на телата през 1,20 м. Решението позволява самостоятелно изпълнение от бъдещите обитатели.




Папка 16.

Общи публикации с други автори по съвместна научно – изследователска дейност, които не могат да бъдат рецензенти на автора.

11 бр.

( 7-а и 8-а),

2 бр.

Папка 16.

Публикация № 1.

Енергийно- ефективни градивни изделия и конструкции за индивидуални жилищни сгради.

Дадени са решения за ограждащи конструкции от градивни тела и съставни елементи. Разгледани са вариантни решения на външни стенни ограждащи конструкции, удоволетворяващи топлотехническите изисквания за сгради- икономически целесъобразно съпротивление на топлопреминаване, постигане на необходимата топлоустойчивост и нормативен влажностен режим. Изследванията са правени съгласно приетите у нас Нормативни документи, както са и спазени препоръките на Икономическата комисия на Европа. Специално внимание е отделено за използване на пасивни системи за акумулиране на слънчева енергия чрез конструкцията на енергоакумулиращите стени. Предложени са такива стени със стоманобетонна носеща конструкция- за ново строителство, със зидана носеща конструкция и за изпълнени вече сгради. Разгледани са решения на структури на покрив при различни архитектурно- планировъчни решения при двускатен покрив, при шедов покрив и при сгради със система за горещо водоснабдяване и отопление.

/ Научно- изследователска задача, УАСГ, договор ТН - 119 от 1991 г. /

Папка 16.

Публикация № 2.

Система за горещо водоснабдяване и отопление на сграда.

Предлага се система за горещо водоснабдяване и отопление на сгради, при която колекторът и акумулаторът са изпълнени от еднакви модулни елементи. Тези елементи имат увеличена разгъната повърхност. Модулните елементи са ориентирани към хоризонталната повърхност на долния и горен под. Увеличена е полезната мощност на нагрявания обем в колектора и акумулатора. Елементите на системата за отопление са интегрирани с елементите на сградата, елементите на системата за горещо водоснабдяване са също неразделна част от модулните елементи.. Решението може да се използва при строителството на къщи за едно семейство, ваканционни селища, туристически комплекси.

Папка 16.

Публикация № 3.

Двускатен покрив като елемент на въздушна инсталация за получаване на отопление със слънчева енергия.

Представена е една възможност за активно включване на двускатния покрив в системата за въздушно отопление на сградата. Чрез последователно включване на система от канали в общ цикъл. С помощта на вентилатори се постига непрекъснато предаване на подгретия въздух от директно нагряваните елементи на ската и стените, защитени с прозрачно покритие, към северния скат, северната стена и акумулатора. Акумулаторът е разположен под пода на сградата. Решението може да бъде използвано за сгради с двускатен покрив- еднофамилни жилищни сгради, семейни бунгала на две конструктивни междуосия и др.

Папка 16.

Публикация № 4.

Слънчева къща.

Постигнато е двойно нагряване на южната стена чрез отражателна повърхност, разместена в общия силует на сградата. Въведени са вътрешни коридорни пространства, разположени между вътрешните стени, участващи в отоплителния режим. В най- високата част на тези коридорни пространства, над наклонената им част, може да се разположи воден акумулатор, свързан с колекторно поле, разположено върху тази наклонена част. С помощта на вентилатори и въздушни канали топлинният поток може избирателно да се подава към подовия акумулатор- например кухи тухли, които се нагряват и след това излъчват топлина индиректно към помещенията.

Папка 16.

Публикация № 5.

Едно предложение за решение на шедов покрив, позволяващо използване на слънчевата енергия за отопление на сграда.

В предложението за решение на шедов покрив, позволяващо използването на слънчевата енергия за отопление на тези сгради, този шедов покрив е изпълнен от северен скат с наклон от 600 и от южен скат, наклонен под 300. северният скат е изпълнен по стъпалообразно напречно сечение отдолу, ориентирано към помещението. Всяка стъпка е покрита с огледална облицовка. Зад стъпките е оформен по един вентилационен канал. Южният скат е оформен с аналогично стъпалообразно сечение, но отгоре. И двете стъпалообразни напречни сечения от двата ската са оформени в един и същи градивен покривен елемент.

Папка 16.

Публикация № 6.

Изобретение BG № 61352. Конструкция на енергоакумулираща ограждаща стена.

Конструкцията се състои от стъклена преграда, въздушна прослойка и енергоакумулиращ елемент, включващ разположен от външната страна на стената и зад въздушната прослойка колектор, запълнен с флуид, свързан в горния и долния си край с акумулатор. В горната връзка между акумулатора и колектора има клапа, а между колектора и акумулатора е разположена ефективна топлоизолация. Акумулаторът е съставен от серия разположени на разстояние една от друга тръби, вбетонирани в стоманобетонната конструкция на стената. Колекторът е съставен от свързани помежду си отделни тръби.

( Патент BG 61352 В 1.)

Папка 16.

Публикация № 7 и 7-а.

Патент за изобретение BG 51741 А и с рег. № 96293. Слънчев енергиен колектор за сгради.

Колекторът се състои от външна акумулираща стена и втора стена с две части- наклонена и горна вертикална част, разположена зад външна акумулираща стена. Горната вертикална част е с отражателно покритие. Наклонената част и вътрешната повърхност на акумулиращата надлъжна стена са с черно селективно покритие. Пред горната вертикална част е разположена остъклена наклонена преграда.

Папка 16.

Публикация № 8 и 8-а.

Патент за изобретение BG 51832 А и с рег. № 96178. Система за отопление на сгради и горещо водоснабдяване.

Системата включва колектор, представляващ воден обем с наклонена зигзагообразна стена, обърната на юг, като под всеки от зигзазите са разположени по една двойка серпентини и акумулатор. Акумулаторът представлява воден обем, разположен на по- високо ниво и встрани от колектора и носен от друга наклонена зигзагообразна стена с наклон на север, аналогична на зигзагообразната стена от колектора. Зад зигзазите са разположени двойка серпентини. Серпентините на колектора и на акумулатора са свързани с тръба.

Папка 16.

Публикация № 9.

Еднофамилна жилищна сграда със сглобяем скелет и система за отопление, използваща енергията на възстановими / неконвенционални / природни източници.

Еднофамилна жилищна сграда със сглобяем скелет и система за отопление, използваща енергията на възстановими природни източници, е развита планировъчна мрежа на модул, равен на 80 см. Разработена е обща концепция за отоплителната система на къщата. Общият разход на топлинна енергия и потребната инсталирана мощност в сградата са редуцирани с 60% в сравнение с традиционно топлоизолираните сгради. Във вариант 1 нископотенциалната енергия се черпи от две места: басейн- колектор и от сондажни кладенци. При втория вариант колекторното поле е изпълнено с конвенционални колектори, интегрирани с покривната конструкция и монтирани върху метална телескопична конструкция, разположена върху басейна през зимата. При третия вариант в паралелна схема са включени два различни принципно топлогенератора- слънчева инсталация / колекторно поле и басейн / и химически топлогенератор / котел на течно или твърдо гориво /.

Папка 16.

Публикация № 10.

Технико- икономически въпроси на тройно остъкления прозорец.

Обект на това изследване е изясняване на целесъобразността от подобряване на топлотехническите качества на прозореца чрез използване на тройно остъкления прозорец. В статията се предлагат модификации на БДС- едноостъклените прозорци и балконски врати да се доостъклят допълнително с 2 броя стъкла; - двойно остъкленият прозорец да се изпълни по три начина: с набразден уплътняващ екструдиран профил, с екструдиран профил от неопрен и със самозалепваща ивица. Ако се използва стъклопакет, то за рамка на стъклопакета се предлага дървен профил с конфигурация на профила по съществуващия стандарт.

Папка 16.

Публикация № 11.

Изчисляване на икономически изгодната дебелина на допълнителната топлоизолация.

В статията се показва, че дебелината на допълнителната топлоизолация зависи от вида на използваното за отопление гориво, типа на топлоснабдяване и от вида на топлоизолационния материал. Метеорологичните условия в района на строителството влияят върху стойността на допълнителната топлоизолация в различна степен според вида на топлоизолационните материали. Подходящи за допълнителна топлоизолация са: минералната вата, пенополистирола, стъклената вата.




Общо:

11 бр.

4 бр.













Папка 17.

Изложения и участия в национални прегледи на ТНТМ.

5 + 3 бр.




  • Представени са три изобретения на националните прегледи на ТНТМ,

  • Четири броя промишлени образци, отнасящи се до слънчеви къщи; / с участието на курсантски колективи/;

  • Предложена е и една сграда със слънчева инсталация-/ с участието на курсантски колектив/.




Общо:

8 бр.
















Папка 18.

Прогноза до 2000 г. и програма до 1995 г. за развитие на техническия прогрес в Строителни войски.

1 бр.




Прогнозата обхваща развитието на преградните ограждащи стени за развитието на техническия прогрес в Строителните войски. Разгледани са: сглобяемите стени; летите монолитни стени; зиданите стени; елементите на сградата, свързани със стените; слънцезащитните устройства по фасадата; облицовките; окачените тавани; боите и тапетите. В таблици са дадени процентните изпълнения на отделните видове строителни системи, приложени в жилищното, обществено и промишлено строителство.




Общо:

1 бр.




Папка 19.

Публикации в чужбина.

10 бр.




Папка 19.

Публикация № 1.

Реконструкция на хладилни камери.

Будапеща, 07- 09. 1986 г.

Разработена е система от елементи за реконструкция на хладилни камери. Разгледани са триравнинни елементи, разположени при върховете на камерата, двуравнинни, триравнинни т- образни елементи, двуравнинни т- образни елементи. Чрез тях се ускорява строителството на камери на плодохранилищата и хладилните складове.

Папка 19.

Публикация № 2.

Слънчеви системи за отопление, като неразделна част от сградата.

Мумбай, Индия. 28- 31.01.2000 г.

Разгледани са две изобретения за слънчево отопление и горещо битово водоснабдяване на сгради. Елементите на двете слънчеви системи са интегрирани в организма на сградата.

( Патенти № 97622 и № 97747. )

Папка 19.

Публикация № 3.

Слънчевата енергия сградата и слънчевите системи за въздушно, водно отопление и битово горещо водоснабдяване, като неразделна нейна част. /Проблеми, търсения и решения /.

Световен конгрес. Израел. 04-09 юли 1999 г. Ерусалим.

Разгледани са четири изобретения, третиращи поставените проблеми. Акумулирането на топлина става с помощта на „плоскостни” акумулатори- надлъжни и напречни стени,

/ патент № 97622 /; между тези стени са оформени въздушни пространства, наситени с ребра, оформящи касети, / патент 97609 /; или в тези пространства са разположени „сухи” насипни акумулатори, / патенти № 97609 и № 97747 /; въздушни пространства под формата на канали обтичат сградата, като при това в тези канали са разположени и серпентини, по които циркулира топлоносител. / патент 97777 /.



Папка 19.

Публикация № 4.

Активна слънчева система за водно отопление на многоетажна сграда с вътрешен коридор.

Трети световен конгрес по слънчева енергия. Дания. Копенхаген. 19-22 юни 2000 г.

Разгледаната активна система дава възможност за етажно използване на акумулираната топлина. В зависимост от нуждите може да се регулира изразходваната топлина във всяка стая. При проектирането на системата, съгласно изходните условия на заданието, може да се определи броя на слънчевите водни колектори, на водните акумулатори, техните размери, както и гъстотата на използваните серпентини, размерите им, а така също и вида на подходящите материали за изпълнение.

Папка 19.

Публикация № 5.

Проектиране на интелигентни двуетажни жилищни сгради от екологично безопасни структури на сглобяемите елементи.

Световен конгрес по строителство. Кейптаун. Южна Африка. 14-18 май 2007 г.

Интелигентните двуетажни жилищни сгради, изпълнени от екологично безопасни структури на сглобяемите елементи, отразяват съвременните тенденции при развитието на жилищното строителство. Конструкцията им и строителните материали на елементите са екологично безопасни. Те позволяват разделно монтиране и демонтиране на елементите на къщите след изтичане на експлоатационния им срок, а така също и относително бързото им събиране след природни бедствия, производствени аварии, военни конфликти и терористични актове. Модулният строителен елемент за фасадните стени съдържа тръбните серпентини за поглъщане на слънчевата топлина. С помощта на циркулационна помпа топлата вода от тръбните серпентини се прехвърля към други серпентини, разположени във водните акумулатори, намиращи се в подпокривното пространство. За изравняване на температурата на водата във водните акумулатори са предвидени още допълнителни свързващи водните колектори тръбни серпентини.

Папка 19.

Публикация № 6.

Пречки за осъществяване на устойчивото развитие поради недостатъци в съвременните архитектурно- строителни образователни програми.

Международна конференция по устойчиви сгради в Азия. 27-29 юни 2007. Сеул. Южна Корея.

Разгледани са някои основни пречки за осъществяване на устойчивото развитие. Съвременните архитектурно- образователни програми не отчитат класическите възможности за енергийно хармонизиране на жизнената среда на човека. Устойчивото развитие е немислимо без осигуряване на здравословен начин на живот. Личният енергийно- информационен код на обитателите, ориентацията на сградата спрямо световните посоки, както и тяхната форма на плана, не се използват при формирането на хармонична жилищна среда за обитаване. Радиостезичните снимки на територията на застрояване не предхождат архитектурно- строителното проектиране. Не се предвиждат проекти за заземяване на отрицателната енергия на терена. Международните образователни институции следва да предприемат радикални мерки за промени на образованието в тази връзка.

Папка 19.

Публикация № 7.

Пречки за осъществяване на устойчивото развитие при използване на възстановими енергийни източници.

Конференция по устойчиво развитие. Куала Лампур. 05-07 ноември 2007 г. Малайзия.

Разгледани са някои основни пречки за осъществяване на устойчивото развитие. То е немислимо без постигане на висока енергийна ефективност на сградите. Съществен принос в тази връзка имат иновационните / патентовани / решения през последните години в областта на използване на възстановими енергийни източници в страните от Средна и Източна Европа. Препоръчва се насърчаване строителство на сгради с комбинирани системи за водно и въздушно слънчево отопление поради по- голямата им енергийна ефективност.

Папка 19.

Публикация № 8.

Осигуряване на екологична безопасност в околната среда чрез намаляване на ръста на строителните отпадъци в големите градове.

Конференция по устойчиви сгради. Хонг Конг. 04- 05 декември 2007 г.

Предлага се осигуряване на екологична безопасност чрез намаляване на ръста на строителните отпадъци в големите градове посредством проектиране на подходящи структури на строителните елементи и изделия от пенополиуретан. В тази връзка е необходимо изпълнението на специализирани строителни депа за разделно събиране на отделените от структурата материали. Предложени са 12 групи на екологично безопасни структури, които могат да се изпълняват по т.н. „послоен монтаж”.

Папка 19.

Публикация № 9.

Екологично безопасни структури за изпълнение на енергоактивни фасадни стени.

Седма международна конференция по устойчиви енергийни технологии. 24-27 август 2008. Сеул. Корея.

Предмет на разглеждане са начини за постигане на екологично безопасни структури на стенни елементи, предназначени за изпълнението на енергоактивни стени. В структурата на тези стенни елементи по подходящ начин е развита тръбната мрежа на слънчевото отопление. Основно предимство на тези структури е разделното монтиране и демонтиране на структурните слоеве и на вмъкнатите в тях елементи на тръбната мрежа. При преждевременно износване или при изтичане на експлоатационния им срок структурните слоеве и елементите на тръбната мрежа могат да бъдат разделно събрани и депозирани в депа според вида на строителните материали.

Папка 19.

Публикация № 10.

Начини за осъществяване на устойчиво развитие при създаване структури на нови изделия и елементи.

Световен конгрес по устойчиви сгради. 2008. Австралия.

Мелбърн, 21- 25 септември 2008 г.

В голяма степен екологичната безопасност зависи от начините за разделно събиране на строителните отпадъци. Дадени са мероприятия, насочени към опазване на околната среда от замърсяване с новопроектирани екологично безопасни структури на панели. Предложени са седем групи примерни модели, имащи за прототипове авторски патентовани решения за изобретения и полезни модели. Необходимо е въвеждането на „сертификат за екологичност” за екологичното въздействие на продукта върху околната среда след изтичане на експлоатационната му пригодност.


Допълнителна информация към

ПУБЛИКАЦИИ В ЧУЖБИНА.

Папка № 19. Том III.
Приети доклади.

● Доклад под № 2. Втора международна конференция по хуманна жилищна среда. 2000. Мумбай. Индия.

● Доклад под № 7. Международна конференция по устойчиво развитие на Югоизточна Азия. 2007. Куала Лампур. Малайзия.

● Доклад № 9. Седма международна конференция по устойчиви енергийни технологии. 2008. Сеул. Южна Корея.

● Доклад под № 10. Световен конгрес по устойчиви сгради. 2008. Мелбърн. Австралия. Докладът е приет под № SB 1230.

Доклади, включени в програми на конгреси и конференции.
● Доклад под № 3. Световен конгрес по слънчева енергия. 1999. Докладът е включен под № 0380 в програмата на конгреса.

● Доклад под № 5. Световен конгрес по строителство. Кейптаун. Южна Африка. 2007. Докладът е включен под № 246 в програмата на конгреса.

● Доклад под № 6. Международна конференция по устойчиви сгради в Азия. Сеул. Южна Корея. 2007. Докладът е включен под № ТS- 6 в програмата на конференцията.

● Доклад под № 8. Конференция по устойчиви сгради. 2007. Хонг Конг. Докладът е включен под № ТВ- 01 на стр. 2 в програмата на конференцията.


Доклади, изнесени на конференции.
● Доклад под № 1. Конференция по носещи конструкции в Будапеща. Справка от Организационния комитет от 07.10.1986 г.
Публикувани резюмета и доклади в сборници на конференции.
● Публикация под № 4 на стр. 258, под № 029.6., в сборника на Третия световен конгрес по слънчева енергия. Копенхаген. Дания. 2000 г.

● Доклад под № 5. Световен конгрес по строителство. Кейптаун. Южна Африка. CIB2007-247. Докладът е публикуван в сборника на конгреса- стр. 1151- 1159. ( Папка № 30. Том V. )

● Доклад под № 6. Международна конференция по устойчиви сгради в Азия. Сеул. Южна Корея. 2007. Докладът е публикуван в сборника на конференцията- стр. 715- 718. ( Папка № 30. Том V. )

ВИСШЕ - СТРОИТЕЛНО УЧИЛИЩЕ „ЛЮБЕН КАРАВЕЛОВ”, СОФИЯ.

Катедра „Архитектурно проектиране и сградостроителство”

ТОМ ІV


Доцент доктор арх. Янко Цветков Александров
СЪДЪРЖАНИЕ.

Папки с цитирания на автора на доклади в различни области. Справки за хорариума. Оферти за ЮАР. Каталог за проектиране на къщи за ЮАР. Учебни записки по сградостроителство.

по

на папката.

Наименование на съдържанието в папката.

Брой

публ.

Забележка.

1

2

3




Папка 20.

Цитирания на автора:

31 бр.,

от които:




А) В монографии,

2 бр.




Б) В литературни източници,

5 бр.




В) В „1000 световни изобретения”. 2003 г. Избрани автори от България. FIA. Международна федерация на изобретателите,

3 бр.




Г) Цитирани патенти, заявки, каталози и статии на автора от държавната експертиза на ПВ на РБ в нови патенти на автора.

20 бр.




Д) В реферат. журнал „Изобретения стран мира”.

1 бр.




Папка 21.

Справка за хорариума по учебните дисциплини „Сградостроителство и архитектура” и „Сградостроителство”, съгласно действащите учебни планове.

5 бр. учебни плано-ве.




Папка 22.

Учебни записки по сградостроителство.

Елементи на сградата и експлоатационни изисквания. Част І.

Елементи на сградата. Сборник нови решения. Част ІІ.


І и ІІ част.




Част І.

Трудът представлява учебни записки, осветляващи основните елементи на сградата. Дадени са определения, класификации, посочени са предпочитани строителни материали, начини на изпълнение, приложени са и детайли на съединения между елементи.

Рецензенти:

професор д-р арх. Милко Георгиев Ангелов и

професор д-р арх. Георги Николов Стойчев. 2004 г.


Част ІІ.

В тази част са включени нови решения, регистрирани като авторски свидетелства, заявки и патенти за изобретения. Нивото на техниката е представено от:

- авторски свидетелства за изобретения- 66 броя;

-заявки за изобретения- 206 броя;

-патенти за изобретения- 69 броя.

Общият брой на патентната литература е 341.

Рецензенти:

професор д-р арх. Милко Георгиев Ангелов и

професор д-р арх. Георги Николов Стойчев. 2004 г.


Папка

22-а.

Учебно помагало по „Основи на архитектурната композиция”.

І част.

2009.

Първо издание. Съавтор.

„Основи на архитектурната композиция” се преподава под формата на цикъл лекции и курсови задачи. Целта на практическите занятия е да се изработи в студентите усет към направата на абстрактни композиционни решения, наподобяващи сгради. Съществен момент в подхода е свързване на обективните свойства на формата и средствата за естетическа организация за нуждите на абстрактната композиция в хармонични и в цветово отношение уравновесени структури.

Примерните решения са разработени съгласно съгласно учебната програма на дисциплината. Част от приложените примери са работи на студенти по архитектура от Архитектурния факултет на Института по строителен мениджмънт в гр. Белград, Сърбия. Теорията на архитектурната композиция е обвързана с известни примери от световната архитектурна практика.

Рецензент: професор д-р арх. Любен Сиврев. 2009 г.


Папка 23.

Участия в архитектурно проектиране на обекти в страната и чужбина.

Оферти за ЮАР.







По поръчка на ГУСВ за нуждите на ЮАР са разработени различни варианти на обемно- планировъчни решения на едноетажни жилищни сгради, представени пред делегация на Военното министерство, ръководена от министъра на отбраната г-н Джо Модисе.

Папка 24.

Каталог за проектиране на къщи за ЮАР.







Предложено е градивно тяло и метод за изпълнение на едноетажни къщи с него. Разработени са архитектурни планове на три вида къщи за нуждите на ЮАР. Оформена е пълна работна документация за строителството им. Дадена е и количествена сметка за вложените материали и елементи. Предвидено е изграждането на къщите да бъде с личното участие на бъдещите обитатели. Къщите са представени пред делегация на Военното министерство, ръководена от министъра на отбраната г-н Джо Модисе.


ВИСШЕ СТРОИТЕЛНО УЧИЛИЩЕ „ЛЮБЕН КАРАВЕЛОВ”, СОФИЯ.

Катедра „Архитектурно проектиране и сградостроителство”

ТОМ V
СЪДЪРЖАНИЕ.



Папки от № 26 до № 29.
( Международни конкурси за еко- къщи. Републиканска студентска научна сесия. Награди за участие в ТНТМ. Други документи, удостоверяващи научните постижения на кандидата. )
Папка 26. ● Международен дизайнерски конкурс за еко-къща. 2000 г.

Eko – Family House International Design Competiton. Tokyo. Japane. 2000.

Представени са общо девет броя къщи, от които осем броя са слънчеви къщи; при тях се използва слънчевата енергия за отопление и горещо битово водоснабдяване, а при деветата къща е предложено строителство с ново градивно тяло и метод за изпълнение на едноетажни къщи с това тяло, за нуждите на ЮАР.
Папка 27.Building and Social Housing Foundation. World Habitat Awards 2000.

Eko – Family Houses with Minimal living area. 2000.

Предложени са пет броя слънчеви къщи, използващи слънчевата енергия за отопление и горещо битово водоснабдяване.



Папка 28. Републиканска студентска научна сесия. 1986, 1987, 1988 и 1989 г.

Заповеди, протоколи на журито и програми.

Курсантските колективи под ръководството на доц. Александров са получили множество първи награди. Носители на златна значка „за постижения в младежкото научно и техническо творчество” на ХIV национален преглед на ТНТМ са:



  • Михаил Цонков- удостоверение № СС-0-3-1;

  • Пенчо Косев- удостоверение № СС-0-3-2;

  • Румен Караилиев- № СС-0-3-3.


Папка 29. Награди за участие в ТНТМ. 1986, 1987, 1988 и 1989 г. Заповеди за награди, протоколи на комисията.

С грамоти, дипломи и парични награди са награждавани курсантските колективи с ръководител доц. Александров.


Папка 30. Други документи, удостоверяващи научните постижения на кандидата.

Публикувани са два броя доклада:

Fraunhofer.

Y.Ts. Aleksandrov.

CIB 2007- 247. 14-17 May 2007, Cape Town, South Africa.

Design of intelligent two- storey residential buildings, made of ekologically- safe structures of prefabricated elements. P. 1151-1159.
Fraunhofer.

Y.Ts. Aleksandrov.

SB-07 Seoul. 27-29 June 2007, Seoul, Korea.

Difficulties for Realization of the Sustainable Development Because of Shortcomings in the Contemporary Architectural and Civil Engineering Educational Programs. P. 715- 718.
Папка 30-1. Fraunhofer. Referat.

Реферирани са два броя доклада:



Fraunhofer.

Y.Ts. Aleksandrov.

CIB 2007- 247. 14-17 May 2007, Cape Town, South Africa.

Design of intelligent two- storey residential buildings, made of ekologically- safe structures of prefabricated elements.
Fraunhofer.

Y.Ts. Aleksandrov.

SB-07 Seoul. 27-29 June 2007, Seoul, Korea.

Difficulties for Realization of the Sustainable Development Because of Shortcomings in the Contemporary Architectural and Civil Engineering Educational Programs.
Папка 30-A. Система „Кнъдсън”. Детайли на съединения.
Папка 30-Б. Награди в международни салони за интелектуална собственост.

  1. Изток- запад евро интелект. София. 2000.

Златен медал. Система за въздушно и водно отпление на сгради. Автор: Янко Александров.

Златен медал. Строителни елементи за къщи. Автори: Людмила Александрова и Янко Александров.




  1. Гениус 2002. Будапеща. 05- 07. 04. 2002.

Златен медал и най-голямата награда „Гениус Гранд При”. Система за отопление на сгради. Автори: Людмила Александрова и Янко Александров.

Участие с 15 броя изобретения.




  1. Гениус 2000. Будапеща. 04- 07. 05. 2000.

Купата „Jerom Iup” за четири броя изобретения.
Папка 30-В. Публичност на постиженията от световните салони на интелектуалната собственост.
Интервюта в пресата.

  1. Слънчеви къщи донесоха световно признание на наши архитекти. В рубриката „Отличници”. Вестник „Новинар”. Стр.15 от 11 май 2002 г.

  2. Доцент д-р арх. Янко Александров. Всеки изобретател си има енергиен код. Сп. „Интелектуална собственост”, брой 12 / 2000, стр. 24, 25.


Информация за международно признание в броя.

  1. Участие в световно изложение на изобретения „IV Genius 2002” в Будапеща, Унгария, 04-07. 05. 2002 г. на арх. Людмила Александрова и доцент д-р арх. Янко Александров, България. Информационен бюлетин „Български архитект”, специално издание на Съюза на архитектите в България. Брой 48 от 28.12. 2002 г.


Цитиране на автора в пресата.

  1. Любомир Цветков. Салон на изобретенията. Сп. „Интелектуална собственост”, брой 09 / 1995, стр. 3.


Папка 30-Г.

Заявено желание за научни изследвания при доцент д-р арх. Я. Александров в областта на архитектурните конструкции на студент от Трети курс на департамента по строително инженерство. Бомбай, Индия. Писмо от 01.11.2011. Автор: Harshit Singhvi.
Папка 31. Монография.

Екологично безопасни структури на леки панели и връзки между тях. София. 2006 г.

Рецензент: професор д-р инж. Димитър Георгиев Назърски.
Монографията се отнася до екологично безопасни структури на леки панели и връзки между тях. Разгледани са основни положения, свързани с намаляване на строителните отпадъци в околната среда, получени в резултат на разрушения от природни бедствия, производствени аварии и терористични актове. Показана е актуалността на проблема. Посочени са основни моменти от нормативната екологична база. Обърнато е особено внимание на Закона за опазване на околната среда и на Закона за управление на отпадъци. Разгледани са начини за превръщане на известни структури на леки панели в екологично безопасни. Дадени са обобщени модели за групите от основни типови решения според характерните технически признаци, осигуряващи монтиране и демонтиране на структурните слоеве на панелите и на връзките им. Разработен е примерен графично- табличен модел на екологично безопасни структури на леки панели от пенополиуретан и връзка между тях. Моделът осигурява разделно събиране на структурните слоеве на панела и на частите на връзката. Направена е препоръчителна систематизация с цел практичеко приложение на основните типове екологично безопасни структури в зависимост от конфигурацията, материалите и възможностите за монтиране и демонтиране, извлечена от предшестващото ниво на техниката. Оформени са заключение и препоръки. Посочена е използваната литература.
ВИСШЕ - СТРОИТЕЛНО УЧИЛИЩЕ „ЛЮБЕН КАРАВЕЛОВ”, СОФИЯ.
Катедра „Архитектурно проектиране и сградостроителство”
Доцент доктор арх. Янко Цветков Александров
● ● ● ● ● ●

Архитектура на сгради, конструкции и детайли.
І. Научно- приложни приноси на автора.
І.1. Разработени са нови решения, издигащи световното ниво на техниката, отнасящи се до:

● системи за отопление на сгради;

● енергоактивни стени, панели и енергоакумулиращи връзки; ● панели и връзки между панели с повишена огнезащита; ● стени от панели, осигурени срещу външни въздействия; преминаване на инсталационни тръби през стени; ● еднопространствени сглобяеми обеми от панели;

● разработен е метод за полагане и съединяване на рулонни покриващи ивици върху покривна повърхност и покривна покривка, изпълнена по метода;



Оригиналността на тези нови решения е защитена с патенти, изобретения и полезни модели. ( Папки от 01 до 06. )
І.2. ● Разработени са били нови архитектурни проекти на слънчеви къщи, регистрирани и защитени в Патентното ведомство на РБ, като промишлени образци. Предложен е проект за слънчева къща с пункт за медицинско обслужване- за нуждите на Куба. ( Папка 17 ).
І.3. ● Творческата кръжочна дейност на автора с курсантските колективи е била отличавана многократно с награди от Републиканските прегледи по ТНТМ. ( Папка 29 ).
ІІ. Приложни приноси.
ІІ.1. ● Предложено е усъвършенствуване на Българския държавен стандарт ( БДС 1945 - 74 ) за прозорци и балконски врати, външни, за жилищни и обществени сгради, чрез допълнително тройно остъкляване на конструкцията им. ( Папка 12 ).
ІІ.1.2. ● Предложена е конструкция на прозорец с трислоен стъклопакет и прозрачни жалузи, като част от камерите на рамката са също прозрачни. Прозорецът е превърнат в енергоактивна структура. Патент за изобретение № 64655. ( Папка 12 ).
ІІ.2.● Предложено е енергийната ефективност на сградите да се съпътства от „методически указания за предпроектни проучвания и съставяне на проектна документация при ремонтно - възстановителните работи на жилищни и обществени сгради. ( Папка 13 ). На базата на тези методически указания се подобряват в момента енергийните характеристики на сграда „Студентско общежитие № 2 ( блок 7 )” на ВТУ „Тодор Каблешков. ( Папка 13 ).
ІІ.3. ● Предложено е повишаването на отговорностите на строителната индустрия и архитектурното проектиране на всички елементи и части на сградата да осигурява високи експлоатационни показатели с използването на нови строителни и топлоизолационни материали с необходимото топлинно съпротивление, намаляващи значително разходите за отопление. ( Папка 14 ).
ІІ.4.● Разработени са идейни архитектурни решения на сгради за отдих на базата на изобретение с АС № 51741 „Слънчев енергиен колектор за сгради”. ( Папка 14 ).
ІІ.5. ● Показани са възможностите на шедовия покрив при проектирането на индивидуални жилищни сгради с цел - използване на слънчевата енергия за въздушно отопление и горещо битово водоснабдяване. ( Папка 16 ).
ІІ.6. ● Разработена е била прогноза до 2000 г. и програма до 1995 г. за развитие на строителния прогрес на Строителните войски – ( раздел: стени, елементи, свързани със стените, слънцезащитните устройства на фасадата, облицовки и др. ), реализирани в основната си част в строителната практика на войските в указания период. ( Папка 18 ).
ІІ.7. ● Показано е, че устойчивото развитие на сгради е възможно да се постигне чрез синтез на материали, технологии и нови решения на елементите на сградата ( енергоактивни стени и панели, и енергоакумулиращи връзки между тях, и др. ) ( Папка 19 ).
ІІ.8. ● Показано е, че устойчивото развитие и опазването на околната среда може да се постигне, чрез намаляване ръста на строителните отпадъци и е подтвърдена тезата, че това може да се реализира чрез разделното събиране и депониране на материалите, изграждащи съответните структурни слоеве на елементите. ( Папка 19 + монография ).






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница