Водата в природата кн. 1, ст



Дата10.02.2018
Размер42.51 Kb.
#56844
Проект за педагогическа ситуация

Мила Богданова Николова

ЦДГ №18 „Дора Габе” – гр. Добрич
ОН: Природен свят (основно), Конструктивно-технически и битови дейности (допълнително)

Ядро: Естествена физична среда и природни явления

Тема за седмицата: Нашите вълшебства

Подтема: Водата в природата – кн.1, стр.53

Цели: Ориентиране в естествената природна среда и физичните явления. Извършване на елементарни опити с вода.

Задачи: Формиране на представи за свойствата на водата. Осмисляне значението на водата за живота на Земята. Възпитаване на стремеж към опазване на природната среда и водата в нея.

Средства и методи: беседа, дискусия, обследване, елементарни опити, работа с книжката, подвижна игра, гатанка, стихотворение.

Ход на ситуацията:

За поставяне на темата може да използваме гатанка за водата. Например:

„Ще разберете за какво ще учим днес, ако отговорите вярно на моята гатанка

Лее се навред край нас

тази гостенка добра.

Тя в дома ми е дошла

по една тръба.

Мие врат, ръце, крака

и нарича се …/вода/.”

Запознават се децата с факта, че водата е едно от най-разпространените вещества в природата. Може да се онагледи с глобус и въпросите:



  • Кой цвят заема най-много място върху глобуса? Какво е отбелязано с него? Според вас, важна ли е водата за хората, животните и растенията? Защо?

Затова ние днес ще говорим за водата и нейното значение за живота на Земята.

Следва беседа за значението на водата: Насочваме вниманието на децата към осмисляне на факта, че водата е съставна част от всеки жив организъм.

- Откъде растенията си набавят вода? /от почвата/ А хората и животните? /от реки, езера/ Къде освен в реките се среща вода в природата? /в потоци, морета, океани/

Работа с книжката:

Разгледайте четирите картинки във вашата книжка. Кои водни басейни са изобразени? Каква е разликата между поток и река? А между река и море?

Децата откриват разлика в големината, формата. Ако сами не се досетят ги насочваме към разликата между сладководни и солени водни басейни.

Може да се зададе въпроса: Знаете ли имената на някои български реки? Дунав, Марица, Искър, Янтра, Осъм, Въча и др. /Децата са чували имена на реки в много български песни, ходили са на почивка в родители или близо до родното място има река. Нека споделят./

Дискусия: За какви нужди хората използват водата на реките?

Предлагаме на децата да чуят стихотворението „Селска речица” от Цоньо Калчев и след това да разкажат какво са запомнили, за какво използват хората водата /за пиене, миене, къпане, поливане, напояване на животните, риболов и игри/.




Край селото през горица

лей се бистра там речица.

Цяло село пои, драга,

в много нужди ми помага.

По леда ѝ деца малки

правят зиме там пързалки.

Вместо градски бани скъпи

всеки лете тук се къпи.

Моми идат от махлата

с бели менци на реката.

Там водица да налеят,

цвете красно да полеят.

Тази мила нам рекичка

кара селска воденичка.

За краваи топли, бели

тя брашно ни чисто мели.

По води ѝ тихи, сладки

как се гуркат бели патки!

Тук лете с мрежи, саци

ловим прясна риба, раци.

Тук овчарче бедно, младо,

си пладнува вакло стадо.

И подпряно на кривака,

пее, свири под върбака.


Дискусията продължава с въпроси насочващи вниманието към замърсяването на реките: А дали във всяка река има риба? От какво зависи това? Ако реката е замърсена ще бъде ли приятно на децата да плуват и играят във водата?

Може да се покаже допълнителна илюстрация на замърсена и чиста река и да се зададат въпросите: Каква е разликата в двете картини? Кой е замърсил реката? Какво са правили децата /хората/ край реката? Какво са оставили след себе си? Вие постъпвате ли така? Коя картина ви харесва повече? Защо? Ние бихме ли могли да помогнем да не се замърсяват реките? Как?

Предлагаме на децата подвижната игра: „Да изчистим реката”

Син плат или воал представлява реката, върху него са разпръснати хартиени, пластмасови опаковки от храни и напитки, метални кутийки. При даден сигнал всяко дете се придвижва до „реката”, взима една опаковка и я изхвърля на определените за отпадъци места. /може да се свърже с разделното събиране на отпадъци – жълта, зелена, синя кофа/

Ситуацията може да продължи с елементарни опити с вода за установяване свойствата на веществото.

- А сега ще бъдем изследователи. Ще изследваме водата в нашата лаборатория и ще научим много нови неща.

На децата се показва прозрачен съд с вода, поднася се да помиришат, да вкусят. Прелива се вода в различни по форма съдове, пуска се в чаша вода кубче захар и камъче.

Децата наблюдават и установяват, че водата няма цвят, мирис, вкус; че приема формата на съда, в който се налее, защото е течност; че разтваря само някои вещества.

Насочва се вниманието към агрегатните състояния на водата.

- Водата винаги ли е течна? Какво ще стане ако сложим купа с вода в хладилника/ фризера? /Когато замръзне, водата се нарича лед/

- Какво ще се случи ако вземем кубче лед в ръка? Защо?

- А ако сложим съд с вода на печката, какво започва да се издига нагоре, когато водата се нагорещи? /Водата се превръща в пара/; Можем ли да познаем дали чаят, който ни поднасят е горещ или студен? По какво?

Работа с книжката: Посочете във вашите книжки къде водата е изобразена като течност, къде като лед и къде като пара.

Казахме, че водата няма цвят, но в какъв цвят я изобразяваме в нашите рисунки?

Вземете син молив и от картинките на последния ред във вашите книжки оградете тези, в които има вода. Кои оградихте? Защо? /Насочва се вниманието, че всички живи същества съдържат в себе си вода./

Обобщение: Днес си говорихме за водата в природата. Научихме, че водата се среща в природата в реки, езера, потоци, морета, океани. Че на някои от тези водоеми водите са сладки, а на други солени. Научихме, че водата може да се превръща в лед и пара, че няма цвят, вкус, мирис и форма. Разбрахме, че водата е много важна за растенията, животните и хората и ние трябва да я пазим чиста.



Допълнително ОН КТБД: Сега ви предлагам да си направим макет на река. Ще намачкаме синя торбичка и ще я залепим към дъното на кутия от бонбони. По края ще подредим камъчета, които ще представляват брега. Можем да направим и мостче през реката от еднакви по дължина пръчици, подредени една до друга. След това ще изрежем малки рибки от хартия, които ще пуснем да плуват в чистите води на нашата река.

Каталог: uploads -> files
files -> Книга на етажната собственост (Загл изм. Дв, бр. 57 от 2011 г.)
files -> П р е д у п р е ж д е н и е от Управителя/Управителния съвет
files -> 10 години движение за социален хуманизъм
files -> Категория : open, индивидуален смесен Хендикап : за жени 8 точки на игра Дати : от 06 октомври до 12 октомври 2008
files -> Xxxv редовна годишна среща „Регионални организации и местни органи 2016”
files -> Списък на застрашените от изчезване местни сортове, важни за селскотостопанство
files -> Наредба №4 от 11 март 2011 Г. За реда и условията за провеждане на конкурси за полски инспектори
files -> Наредба №31 от 11 септември 2008 Г. За сертифициране на хмел и продукти от хмел и за регистриране на договорите за доставка на хмел
files -> Рег.№ Име на фирмата Адрес на управление и телефон
files -> Т е Х н и ч е с к о з а д а н и е технически изисквания и технически спецификации


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница