Закон за реализацията и кризите на Сей: На производството и предлагането на стоки винаги съответства равно по величина собствено генерирано търсене



Дата03.09.2017
Размер132.85 Kb.
#29389
ТипЗакон

  1. Какво е абсолютната рента според Маркс: Рента, която се получава от всички земи, независимо от плодородието и местоположението на отделните участъци.

2. Какво е работната заплата според Смит: Това е трудов доход на работника.




  1. Формула за парите на Пети: ∑ Цс Кп – количеството на парите;

Кп= ------- ∑ Цс – сумата на цените на стоките

0 0 – броя на паричният оборот


4. Основен проблем на печалбата според Рикардо: Проблеми на печалбата според Рикардо: Принципа, който регулира движението и количествените изменения на нормата на печалба.


  1. Каква е разликата между икономията и хрематистиката: Икономията е затворено натурално стопанство, а хрематистиката – стоково-парично стопанство.




  1. Кой е основателят на класицизма във Франция: Буагилбер




  1. Меркантилисти: Франция – Монкретиен и Колбер; за Англия – Стафорд и Мън; за Италия – Скаруфи и Сера. (Русия – Тихонович).




  1. Закон за реализацията и кризите на Сей: На производството и предлагането на стоки винаги съответства равно по величина собствено генерирано търсене, според което не може да се стигне като цяло до общ диспропорционален разрив между търсенето и предлагането.




  1. Ксенофонт: Разделя труда от гледна точка на полезността на стоките, а не от тяхната разменна стойност.




  1. Каква е стойността на произвежданата стока според Маркс: c + v + m




  1. Как определя Рикардо рентата: Делът на продукта на земята, който се плаща на земевладелеца, за използване на първичните и неразрушими сили на почвата.




  1. Какво е съвкупното търсене според Кейнс:




  1. Какво е богатството според меркантилистите: Постига се чрез нееквивалентна размяна и грабеж над колониите.




  1. Кой въвежда понятието политическа икономия: Монкретиен.




  1. Каква е идеалната държава според Платон: Начело на държавата стоят философите – имат значението на злато, на второ място са военните – среброто и на трето място са земеделците и всички свободни хора – желязото и медта. В основата е робският труд.




  1. Формулата за парите в обръщение според Маркс: количеството пари в обръщение = (сумата на цените на реализираните стоки) + (сумата на платежите с настъпил срок) – (сумата на взаимопогасяващите се платежи) (всичко това) делено на (среден брой на оборотите на парите). Стр. 469 долу.




  1. Каква е печалбата според Смит: Част от стойността на продукта на труда.




  1. Основни моменти в икономическите учения на Смит: 1. Анализ на причините на нарастване на производителността; 2. Деленето на капитала на основен и оборотен; 3. Развитието на благосъстоянието на народите; 4. Изследване на развитието на икономическата мисъл; 5. Финансовата политика в държавата.




  1. Главни направления и представители на институционализма: 1.Социалнопсихологическа школа (Веблен), 2. Социално-юридическа (Комонс) и 3. Конюнктурно-статистическа (Митчел).




  1. Какво е рентата според Рикардо: Делът на продукта на земята, който се плаща на земевладелеца за използване на първичните и неразрушими сили на почвата.




  1. Двата закона на Госен: 1. Всяка отделно взета нужда, при своето постепенно задоволяване губи своята интензивност докато настъпи насищане. 2. Ако човек има не малко нужди и ако притежава оскъдни средства за задоволяването им, той ще задоволи различните нужди по такъв начин, че в момента на прекъсване на всички те да имат еднаква интензивност.




  1. Формула за рентата според Пети: Ц = Р х 100%.




  1. Третите лица според Сисмонди: Това са дребните стокопроизводители.




  1. Функциите на парите според Ксенофонт: Той вижда три от петте функции – мярка на стойността, средство за размяна и средство за натрпване на богатство.




  1. Кой е основател на политическата икономия: Монкретиен.




  1. Кой е действителният капитал според Кене: Придобитите чрез пари средства за производство.




  1. Рентата според Тюрго: Това е доходът на земевладелците.




  1. Разходите според Тюрго:




  1. От какво изхождат меркантилистите: Те изхождат от емпиричните факти на икономическият живот.




  1. Ефективно търсене според Кейнс: Обект на ефективното търсене са инвестициите.




  1. Обективни и субективни фактори според Кейнс: Обективни – изменение в работната заплата, субективни – образуване на резерв.




  1. Печалбата според Пети: Под “печалба” той разбира рентата.




  1. Какво е капиталът според Маркс: Това са производствените отношения.




  1. Потребителна и разменна стойност според Аристотел: В основата на потребителната стойност стои използването на вещите според тяхното предназначение, а на разменната – използването на вещите в неприсъщото им предназначение.




  1. Частната собственост според Тома Аквински: Признава частната собственост и я разглежда като богатство, но е против богатството.




  1. Рентата според Смит: Четирите определения за рентата според Смит: 1. Участва при формиране стойността на стоката, 2. Естествено възнаграждение или цена за ползване на земя, 3. Поземлената рента е монополна цена и няма идентичност, 4. Резултат на природата, оставащ като излишък след приспадането на всичко, което е дело на човека.




  1. От какво зависи работната заплата според Рикардо: Част от стойността на продукта създаван в производството.




  1. Естествена и политическа цена според Пети: Естествената е вътрешната основа на политическата и се определя от труда, а политическата е пазарната цена на стоката.




  1. Буагилбер – основни икономически моменти: Необходимост от създаване на свободен житен пазар, ограничаване изкуственото увеличаване на цените на зърното, обявява политиката за неправомерна, пледира за изменения в данъчната система, освобождаване на вътрешната търговия от всякакви ограничения.




  1. Потребителна и разменна стойност според Маркс: Свойството на стоката да задоволява потребности се нарича потребителна стойност, а свойството да се разменя – разменна стойност.




  1. Четири основни възгледи за неокласицизма: 1. Теория за пределната полезност, 2. Теория за пределната производителност, 3. Икономическото развитие, 4. Механизми за функциониране на пазара.




  1. Кои са трите въпроса на Смит за стойността: 1. В какво се състои действителната цена на всички стоки; 2. Кои са различните части, които образуват тази действителна цена; 3. Кои са причините, които пречат “пазарната цена” на стоките да съвпада точно с тяхната “естествена цена”.




  1. Определение за стойността според Смит: Тя е функция на трите дохода – работна заплата, печалба и рента.




  1. Четирите тезиса на Сей: 1. Колкото повече са производителите толкова повече е производството, толкова по-лека е реализацията на стоковата продукция. 2. Всеки индивид е заинтересован от благополучието на всички и разцветът в една област на производството води до разцвет и в останалите области. 3. Вносът на чуждите стоки благоприятства реализацията на вътрешните продукти. 4. Насърчаването само на частното потребление не благоприятства търговията и богатството на страната.




  1. Представители на институционализма: Веблен, Комонс, Митчел, Кларк, Тангвел, Минз.




  1. Лихвен процент според Маркс: L%=L/K x 100.




  1. Какво е ценност според Кейнс:




  1. Кое е в центъра на теорията на Кейнс: Осъзнатите действия на хората.




  1. Закон за реализация и кризите според Сей: На производството и предлагането на стоки винаги съответства равно по величина собствено генерирано търсене, според което не може да се стигне като цяло до общ диспропорционален разрив между търсенето и предлагането.




  1. Италиански меркантилизъм: Италианските меркантилисти се интересуват от проблемите на паричното обръщение и кредитите.




  1. Печалбата според Маркс: Превърнатата, принадена стойност, проявяваща се като остатък от прихода след приспадането на разходите. p`=m/k




  1. Видове богатство според Аристотел: Предмети от първа необходимост.




  1. Проблеми на печалбата според Рикардо: Принципа, който регулира движението и количествените изменения на нормата на печалба.




  1. Цена на земята според Пети: Цз=Р.21




  1. Абсолютна рента според Маркс: част от принадената стойност, присвоявана от земеделците по силата на монопола на частната собственост върху земята, равна на разликата между обществената стойност и обществената цена на селскостопанската продукция.




  1. Труда според Тома Аквински: Според него труда зависи от съсловието. Физическият труд е само за невежите (низшите духом).




  1. По какво се различава Монкретиен от другите меркантилисти: Има различно разбиране за значението на парите.




  1. Двата закона на Госен: 1. Всяка отделно взета нужда, при своето постепенно задоволяване губи своята интензивност докато настъпи насищане. 2. Ако човек има не малко нужди и ако притежава оскъдни средства за задоволяването им, той ще задоволи различните нужди по такъв начин, че в момента на прекъсване на всички те да имат еднаква интензивност.




  1. Формула за капитала при Маркс: K= C + V + m




  1. От какво зависи постоянният и променливият капитал според Маркс: Постоянен – от средствата за производство, Променлив – от покупката на работни сили.




  1. Представители на институционализма: Веблен, Комонс, Митчел, Кларк, Тангвел, Минз.




  1. Трите института на институционалното направление: 1.Социалнопсихологическа школа (Веблен), 2. Социално-юридическа (Комонс) и 3. Конюнктурно-статистическа (Митчел).




  1. Основните два вида блага: материални и нематериални (биващи стоки и услуги).




  1. Двата вида работна заплата при Маркс: Номинална и реална.




  1. Четирите определения за рентата според Смит: 1. Участва при формиране стойността на стоката, 2. Естествено възнаграждение или цена за ползване на земя, 3. Поземлената рента е монополна цена и няма идентичност, 4. Резултат на природата, оставащ като излишък след приспадането на всичко, което е дело на човека.




  1. Основен метод на Маркс: Диалектикоматериалистически подход или исторически материализъм.




  1. Създателят на политическата икономия е: Монкретиен.




  1. Идеалната държава според Аристотел: Управляват най-добрите, в името на най-доброто за всички.




  1. Представители на меркантилизма: Франция – Монкретиен и Колбер; за Англия – Стафорд и Мън; за Италия – Скаруфи и Сера. (Русия – Тихонович).




  1. Основни видове капитал според Смит(Кене): Основен и оборотен.




  1. Печалбата според Смит: Част от стойността на продукта на труда.




  1. Основни задачи на икономическата наука според Смит: Адам Смит определя и очертава границите на политическата икономия и привежда в оригинална теория натрупаните икономически знания.




  1. Кризите и реализацията според Рикардо: Пълната реализация на производството не представлява проблем за пазарно-капиталистическото стопанство на дома. Ето защо общата криза на свръхпроизводството не е възможна.




  1. Рентата според Рикардо: Делът на продукта на земята, който се плаща на земевладелеца за използване на първичните и неразрушими сили на почвата.




  1. Работна заплата според Рикардо: Доход или заплащан труд, част от стойността на продукта създаван в производството.




  1. Източници на богатство според Августин Блажени: Търговията.




  1. Какво е стоката според Маркс: Продукт на труда, произведен за размяна.




  1. Какви свойства има стоката според Маркс: Потребителна и разменна.




  1. Какво поражда труда според Маркс: Поражда стойност, която е вътрешно свойство на стоката.




  1. От какво се регулира стойността според Маркс: От обществено-необходимото работно време.




  1. Кои са петте основни функции на парите: 1. Мярка на стойността; 2. Средство за размяна; 3. Натрупване на богатство; 4. Платежно средство; 5. Световни пари.




  1. Какво гласи закона за регулиране на количеството пари за стокообръщението според Маркс: Зависи от сумата на цените на стоките в обръщение, като трябва да се има предвид скоростта на оборота на парите.




  1. Какво е принадена стойност според Маркс: Тя е добавка към първоначалната стойност П’=П+∆П




  1. Какво е работната заплата според Маркс: Тя е паричен израз на стойността на работната сила.




  1. Що е заемен капитал според Маркс: Това е отделна част от промишленият капитал представена за производството на принадена стойност срещу определена лихва.




  1. Основни школи в неокласическият икономикс: Австрийска, Кеймбриджска, Американска и Лозанска.




  1. Кой е основният принцип на неокласицизма: Субективният психологизъм.




  1. Какво отличава институционалистите от неокласиците: При институционалистите е налице идеята за цялостност на икономическите процеси и явления. Те изграждат учението си върху пазарния механизъм, крупните корпорации и държавата.




  1. По какви начини може да се увеличи заетостта според Кейнс: 1. Подобряване организацията на стопанската дейност; 2. Понижаване пределната тежест на труда; 3. Увеличаване пределната производителност на труда.




  1. От кои фактори зависи заетостта в неокласическата теория: Пределна производителност на труда и пределна тежест на труда.




  1. Кои са съставките на ефективното търсене според Кейнс: Потребление и инвестиции.




  1. На колко вида се разделя стопанството според Ойкен: Свободно централно стопанство и пазарно управлявано стопанство.




  1. Кои е основателят на неолибералистичната школа: Ойкен.




  1. Какви форми има феодалната рента според Тома Аквински: 1. Обработъчна рента; 2. Рента в продукт; 3. Парична.




  1. На какво разделя стопанството Аристотел: Икономия и хрематистика.




  1. Кои са основните методи, които използва Рикардо: Индукция, дедукция и логическа абстракция.




  1. На колко клас дели обществото Рикардо: На 3 – капиталисти, наемни работници и земевладелци.




  1. Какви видове стойност съществуват според Рикардо: Потребителна и разменна.




  1. Какво е работната заплата според Рикардо: Това е цената на труда.




  1. Колко вида цена разграничава Рикардо и кои са те: Рикардо разграничава 2 вида цена – естествена и пазарна.




  1. На колко се дели труда според теорията за разпределението на доходите на Рикардо: На три. 1. Земевладелци – рента; 2. Капиталисти – печалба; 3. Работници – работна заплата.




  1. От колко и какви са факторите определящи работната заплата според Рикардо: Факторите са два. Първият е търсенето и предлагането на работници, а вторият е цените на стоките, за които се изразходва работната заплата.




  1. Що е печалбата според Рикардо: Това е удръжка от труда на работника въплътен в стоката.




  1. От какво се регулира естествената цена според Пети: От стойността на минимума средства необходими за съществуване на работника.




  1. Какво е рентата според Пети: Стойността на земеделската продукция.




  1. Какво е чистият продукт според Кене: Това е разликата между брутен обществен продукт и издръжките за неговото производство.




  1. На колко класи дели обществото Кене: На три класи. 1. Производителна – фермери; 2. Собственици – земевладелци; 3. Безплодна.




  1. Каква е теорията за чистият продукт на Тюрго: Това е подарък на труда (незаплатен труд).




  1. Кои са източниците на богатство според Смит: Източникът на богатство е трудовата производствена дейност.




  1. Какво е разделението на труда според Смит: Разделението на труда зависи от големината на пазара.




  1. Колко вида стойност на цената различава Смит и какви са те: Смит различава два вида стойност – разменна и потребителна.




  1. Какво е стойността според Смит: Това е функция от трите дохода – работна заплата, печалба и рента.




  1. Що е работната заплата според Смит: Това е трудов доход на работника.




  1. Що е печалбата според Смит: Тя е част от стойността на продукта на труда.




  1. Що е капитала според Смит: Запас от средства, с който човек се стреми да извлича доход.




  1. Какво е чистият доход според Смит: Това, което остава след приспадане на разходите за основен и оборотен капитал.




  1. На колко вида дели Смит труда и кои са те: Видовете труд според Смит са два – производителен (производителен е този труд, който създава стойност – произвежда продукт) и непроизводителен (който се заплаща от дохода – услуга).




  1. Какво е стойността според Малтус: Това е количеството труд в замяна на стока.




  1. Що е печалбата според Малтус: Това е предварително авансиран и породен от капитала елемент на стойността и доход.




  1. На какво е равна работната заплата според Малтус: Равна е на количеството труд.




  1. Що е рентата според Малтус: Онази част от стойността на целия продукт, която остава за собственика на земята, след като са платени всички разходи за обработка включително печалбата от вложения капитал.




  1. Четирите тезиса на Сей: 1. Колкото повече са производителите толкова повече е производството, толкова по-лека е реализацията на стоковата продукция. 2. Всеки индивид е заинтересован от благополучието на всички и разцветът в една област на производството води до разцвет и в останалите области. 3. Вносът на чуждите стоки благоприятства реализацията на вътрешните продукти. 4. Насърчаването само на частното потребление не благоприятства търговията и богатството на страната.




  1. Какво е кризата според Сисмонди: Това е противоречието между производството и потреблението.




  1. Каква е хипотезата за рационалните очаквания според монетаристите: Икономическите агенти са “рационални” доколкото са основани на цялата достъпна за тях информация.




  1. Какво е номиналният доход: Предпоставка за устойчивостта на функцията на търсенето на пари.




  1. Правило на Фридман: За осигуряване на устойчиви цени и стабилен икономически растеж е необходимо и достатъчно да се поддържа темп на нарастване на паричната маса в обръщението на равнище от 3% до 5% в годината.




  1. Каква е идеалната пазарна икономика според Фридман: Това е система, в която независим индивиди, ръководейки се от собствени си интереси. Осъществяват помежду си доброволен и взаимоизгоден обмен.




  1. Какви са функциите според Фридман: 1. Информационна; 2. Стимулираща; 3. Разпределителна.




  1. Какво е икономически ред според неолибералистите: Съвкупност от форми, чрез които се осъществява конкретно управление на ежедневните икономически процеси.




  1. Какъв е обектът на политическата икономия според неолибералистите: Изследването на обществените и икономически отношения.




  1. Какво е “спонтанният ред” според Хайек: Това е несъзнателен резултат от човешки действия.




  1. Какво е конкуренцията според Хайек: Това е процедура за откриване на факти. Тя е ценност, защото нейните резултати са непредсказуеми.




  1. От какво може да бъде предизвикана кризата според Хайек: От недостатък на капитал във връзка с прекомерно големият растеж на производството на предмети за потребление.




  1. Какво регулира цените според Хайек: Регулира се от пазара.

Каталог: files -> unwe files
unwe files -> Тотално управление на качеството
unwe files -> Тема 1 Същност и предмет на Информатиката. Понятия
unwe files -> Решение за покупка, организациите като потребители ст
unwe files -> Разработване на специфични стратегии йерархична структура
unwe files -> 20. III. 2000 г. (инж. Алма Прахова – 4072 (16-17 ч.) 1) 2 контролни – 40% + работа по време на упражнения; 2) Тест на компютър
unwe files -> Лекция 1 Произход и същност на държавата и правото. С-ма на правото
unwe files -> Лекция оценка = 6 х оценка от упражнение + 4 х лекции На контролните задължително присъствие и минимум оценка 3!
unwe files -> Презентация на тема „Интермодални центрове и транспорт фирма so mat/Willi Betz складиране и управление на складовите запаси конфекциониране
unwe files -> Възникване на класическата политическа икономия в Англия и Франция


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница