Закриване и рекултивация на съществуващо общинско депо за битови отпадъци



страница1/5
Дата25.10.2023
Размер131.5 Kb.
#119063
  1   2   3   4   5
2-Tехн.спецификация (4)
Свързани:
Manual QuarryX en, Doklad Rekultivaciq Depo Sheremetq ZP, Общинска администрация Суворово- ПРИКЛЮЧИ ПРОЕКТ „Закриване и рекултивация на депо за битови отпадъци (сметище) в ПИ 70175.75.21, землище на гр.Суворово – етапно строителство”, 2-Tехн.спецификация (3), 2-Tехн.спецификация (2), bul40488, doklad 2009, 8c7f20a39c89335f01fedf3990240ca0, doklad 2012-Lukovit ObS 1, var24, regalqsk


ПРИЛОЖЕНИЕ № 3
ТЕХНИЧЕСКА СПЕЦИФИКАЦИЯ
"Закриване и рекултивация на съществуващо общинско депо за битови отпадъци“, общ.Шабла
Съдържание:

  1. Обща част

  2. Местоположение на обекта

  3. Описание на обекта

  4. Материали

  5. Строително – монтажни работи



1. ОБЩА ЧАСТ
Строеж: "Закриване и рекултивация на съществуващо общинско депо за битови отпадъци“
Местоположение: Община Шабла, Област Добрич; Населено място – гр. Шабла (ЕКАТТЕ 83017), местност „Кованлъюк“; Поземлен имот – 83017.88.65; Собственик – Община Шабла

По пътя към постигане на екологосъобразното управление на отпадъците, като съвкупност от права и задължения, решения, действия и дейности, свързани с образуването и третирането им Община Шабла търси правилните насоки към постигане на основната цел в устойчивото управление на отпадъците, които ще предотвратят, намалят или ограничат вредното им въздействие върху човешкото здраве и околната среда. В тази връзка Община Шабла е партньор заедно с още 9 общини от територията на област Добрич в изграждането на регионалното депо за твърди битови отпадъци, със съответните ангажименти в сдружението, което реализира проекта.


В Приложение 2 на Националния план за управление на отпадъците до 2020 г. приет с Решение № 831 на Министерски съвет от 22.12.2014 г. са определени регионите и общините в обхвата на регионалните сдружения за управление на отпадъците. Община Шабла членува в регионално сдружение за управление на отпадъците - Добрич. Другите общини от това РСУО са: Общини Добрич, Балчик, Генерал Тошево, Добричка, Каварна, Крушари, Тервел и Никола Козлево. Водеща община /председател/ в сдружението е Община Добрич – по чл. 26 на ЗУО. Регистрирано е сдружение с нестопанска цел „Управление на отпадъците – регион Добрич” от 2006 г.
Съгласно изискванията на §4, ал, 2 от Преходните и заключителни разпоредби ва Наредба № б и Националния план за управление на отпадъците до 2020 г„ крайния срок за преустановяване експлоатацията на съществуващите депа за неопасни отпадъци, неотговарящи на нормативните изисквания, е до въвеждането в експлоатация на съответното за общината регионално дело. На основание Чл. 62. ал. 2 от ЗУО в срок до три месеца от преустановяване експлоатацията на депо в община Шабла, собственикът на депото /Община Шабла/ да започне дейностите по закриването му. Обезвреждането на битовите в други неопасни отпадъци от територията на общината да се извършва на регионалното депо за неопасни отпадъци.
Съгласно Заповед № 134/16.07.2009 г. на Директора на РИОСВ-Варна трябва да се преустанови експлоатацията на депото за неопасни отпадъци в община Шабла.
Изпълнен е проект № DIR - 5112122-13-81 „Изграждане на регионална система за управление на отпадъците в регион Добрич", по договор за безвъзмездна помощ № DIR - 51112122-С011, финансиран от Европейски фонд за регионално развитие на Европейския съюз и правителството на Р. България чрез Оперативна програма Околна среда 2007 - 2013 г.
Към настоящия момент Регионално депо за общините Общини Добрич, Балчик, Генерал Тошево, Добричка, Каварна, Крушари, Тервел, Шабла и Никола Козлево е въведено в експлоатация от 01.03.2015 г.
Предвижда се извършване на техническа и биологична рекултивация на сметището на община Шабла. Площта предвидена за рекултивиране е с нарушена структура и почвено плодородие в резултат на дългогодишното натрупване на отпадъци.
Рекултивацията на сметището има за цел максимално да ограничи неблагоприятното въздействие на натрупаните отпадъци върху околната среда.
С предвидените рекултивационни мероприятия на съществуващото сметище ще се осигури:
Минимизиране на строителните разходи; Опазване на атмосферния въздух и повърхностните води от замърсяване; Защита от проникването на повърхностни води в отпадъчното тяло на депото; Прекратяване на разпрашаването на леките фракции отпадъци; Вписване в релефа на околния терен на тялото на отпадъците; Създаване на условия за контрол(мониторинг) на процесите протичащи в тялото на депото и въздействието му върху околната среда.
2. МЕСТОПОЛОЖЕНИЕ
Населено място – гр. Шабла (ЕКАТТЕ 83017), местност „Кованлъюк“; Поземлен имот – 83017.88.65.
Съществуващото депо е разположено имот 83017.88.65, в землището на гр. Шабла, общ. Шабла, на около 200 метра от регулационната граница на гр. Шабла в посока юг. До площадката се достига по полски път. Географски координати на условен център на депото:
N 43°31'35.41", E 28°31'53.90"/WGS 1984/.
3. ОПИСАНИЕ НА ОБЕКТА
Избрания метод рекултивиране на депото в община Шабла е „in situ” и рекултвацията ще протече в следната последователност:
 вертикална планировка  предепониране на количество отпадъци депонирани извън границите на площадката и оформяне тялото на депото  техническа рекултивация  биологична рекултивация
Предвижда се рекултивацията да се извърши на един етап, като основните мерки предложени в работния проект са съобразени с действащата нормативна уредба в България.
Последователност на дейностите по рекултивация на сметището на община Шабла:
 освобождаване от слоя отпадъци на зона от около 4.50 м. предвидена за закотвяне на горен изолационен екран, отводнителна канавка и зелен пояс около депото;  оформяне тялото на депото, посредством предепониране, уплътняване и подравняване на откосите и платото, с цел постигане на проектни откоси 1: 2.5 - за скатовете;  изграждане на газоотвеждаща система;  полагане на техническа рекултивация, рекултивиращ слой и биологична рекултивация в обхват на тялото на отпадъците;  изграждане на система за повърхностно отводняване;  изграждане на система за мониторинг
Проектната разработка предвижда съществуващите отпадъци в частта определена за зелен пояс, отводнителна канавка и закотвяща канавка да се прибутат с булдозер и да освободят зона с ширина 4.50 м. около депото.
След предепониране и оформяне на проектното тяло на отпадъците се предвижда да се положи, горен изолационен екран, газов дренаж и дренаж за атмосферни води и рекултивиращ слой, като част от техническата рекултивация.
За изграждането на дренажния слой за биогаз и дренажния слой за инфилтрирали през рекултивационния слой атмосферни води ще бъде използван дренажен геокомпозит двустранно каширан с геотекстил.
С изграждането на водоплътен горен изолационен екран се цели да се елиминира количеството инфилтрат генерирано от отпадъците. Рекултивационният слой е с дебелина 1.00 м като последните 0,30 м са хумус.
Проектната разработка предвижда изграждане на газоотвеждаща система състояща се от газов слой, газови кладенци, система за събиране и разпределяне на биогаза, включваща мрежа от газопроводи.
За постигане на поставените цели по-горе проектната разработка предвижда да се изгради охранителна канавка около рекултивираното тялото на отпадъците. В проекта е залегнало и изграждането на система за мониторинг на депото състояща се от 3 бр. пункта за контрол на подземни води и 4 бр. геодезически репери за контрол на сляганията в тялото на отпадъците.

Преди започване дейностите по закриване на съществуващото сметище е необходимо да се реализират предварителни мероприятия, определени от характера на съществуващите в момента условия.


Депото е изградено без изграждане на долен минерален запечатващ пласт, геомембрана и дренажна система. Отпадъците са насипвани директно върху земната основа. Предлаганите мерки за рекултивацията на депото, са основани на оценка на риска за околната среда, изискванията на българското законодателство (ЗУО; Наредба № 6/2013 г.; Наредба № 26/1996 г.) и избора на саниращи мероприятия.
Проектът за закриване и рекултивация е изготвен на база данни от извършено геодезическо заснемане на състоянието на депото. За определяне проектното тяло на депото са взети предвид наличните количествата депонирани отпадъци.
Конфигурацията на депото е съобразена и с площта на имотите, във връзка с което се налага преоткосиране на съществуващия насип отпадъци. Общото налично количество отпадъци е в размер на 76 752 m3. Количеството отпадъци, което подлежи на предепониране е определено в настоящия проект и възлиза на 40 650,7 m3.
Съгласно изискванията на Наредба 6/2013 г., основната цел след закриването на депото са планиране и изпълнение на дейности, свързани с осигуряване на:
горен изолиращ екран, който:  изключва емисията на вредни вещества към компонентите на околната среда;  предотвратява инфилтрацията на атмосферни води през сметищното тяло;  създава условия за безопасно отделяне на газовете от сметищното тяло;  провеждане на мониторингови изследвания на:  газове – СО2, СН4, Н2S, O2;  топография на тялото.
Тяхното изпълнение включва:
 безопасно извеждане на емисиите от биогаз;  предотвратяване постъпването на повърхностни води в тялото на депото, чрез изграждане на горен изолиращ екран - минерален запечатващ пласт;  защита на минералния запечатващ пласт от преки атмосферни влияния и приобщаване на депото към заобикалящия го ландшафт, чрез изграждане на рекултивиращ пласт.
В проекта са представени технически решения, включително с възможности за:
 изграждане на система за газов дренаж 0.15m  изграждане на запечатващ слой 0.5 m;  полагане на земни маси за рекултивиращ слой с дебелина на слоя 0.70 m;  насипване на хумусна почва с дебелина на слоя 0.30 m.
Горният изолиращ екран е проектиран съобразно предвидения обем на отпадъците и позволява естественото вписване на депото в съществуващия ландшафт. Определените проектни наклони на билната част и откосите недопускат заблатяване и прояви на ерозионни процеси. Планираният наклон на откосите изпълнява изискванията на Наредба 6/2013 (1:2.5). 2.1. Проектно тяло на депото При решаването на вертикалното планиране на депото са съблюдавани следните основни съображения:
 Максимално запазване на естествения терен;  Максимално запазване на съществуващото отводняване на терена;  Минимален обем земни работи;  Оптимални наклони на повърхностите за осигуряване на естествен отток на повърхностните води;
Основната задача на техническата рекултивация (вертикално планиране) се изразява в преустройството на съществуващата повърхност на депото в проектна повърхност, гарантираща най - благоприятни условия за биологична рекултивация на депото след неговото закриване. Същевременно се цели рационалното отвеждане на повърхностните води и създаване на оптимални наклони за минимализиране на вредното въздействие на водната ерозия върху растителността. Всичко това се извършва, като стремежът е към осъществяване на взаимовръзка между височинното и планово положение на обектите. На ъглите на обекта са вписани проектните и теренни коти.
Към техническата рекултивация на депото за неопасни отпадъци на Община Шабла са отнесени дейности, които са в съответствие с изискванията на Наредба № 6/2013, и чието изпълнение е необходимо за конкретното депо. Дейностите включват:
 Изнасяне на депонирани отпадъци, извън основното тяло на сметището и тяхното предепониране в границите на определената за депото площ от 40 дка /вкл. охранителни канавки и рекултивационни пластове/;  Преоткосиране и предепониране за осигуряване на устойчивост на насипното тяло (депото) и предотвратяване разпиляването на отпадъците. Преоткосирането засяга всички съществуващи откоси на депото. За постигане на проектен наклон на откосите не по-стръмен от 1:2,5 (максимално допустим по изискването на Наредба № 6/2013 г.) ще се извърши разриване и предепониране на част от натрупаните отпадъци.
В чертежите с вертикална планировка са показани подробни точки на чупките с проектна и теренна кота, както и проектните и съществуващи коти на хоризонтали. Показани са наклоните на проектните откоси и посоката на наклона, съобразена с проектния изкоп или насип.
Вертикалната планировка е неразделна част от техническата рекултивация на депото. Съгласно графичните приложения на проекта и в съответствие на Наредба № 6 на МОСВ, в технологичния проект са дадени надлъжни и напречни профили, съгласно които ще се оформи тялото на депото за рекултивация.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница