Заседание на националния съветза интеграция на хората с увреждания



Дата19.10.2018
Размер95.8 Kb.
#91555

ВЯРА



РЕГИОНАЛЕН МЕСЕЧНИК





ЗА ЖИВОТА И ПРОБЛЕМИТЕ НА ХОРАТА С УВРЕЖДАНИЯ година XI ПЛЕВЕН април 2015

ПЪРВО ЗАСЕДАНИЕ НА НАЦИОНАЛНИЯ СЪВЕТЗА ИНТЕГРАЦИЯ НА ХОРАТА С УВРЕЖДАНИЯ

На 22.01.2015 г. в сградата на МТСП се проведе първото заседание за 2015 г. на Националния съвет за интеграция на хората с увреждания (НСИХУ) към Министерски съвет на Р. България. То бе председателствано от вицепремиера и министър на труда и социалната политика г-н Ивайло Калфин. Участваха всички председатели на национално представителни организации на и за хора с увреждания (НПОХУ), представители на министерствата, на работодателите и на синдикатите.

В първите две точки от дневния ред бяха обсъдени двете части на Концепция за промени в законодателството с цел прилагане чл. 21 „Свобода на изразяването и мнението, и достъпа до информация” от Конвенцията за правата на хората с увреждания (КПХУ) на ООН. Чл. 21 касае достъпността на хората с увреждания до информацията, предоставяна на широката общественост. Достъпът до информация се осъществява чрез използването на всички достъпни средства, методи и формати на комуникация, предпочитани от хората с увреждания, наречени: „допълващи и алтернативни способи на комуникация“ (ДАСК), сред които: жестовите езици, брайловата азбука и всички други форми на общуване (различни от словесния език), които се използват за изразяване на мисли, нужди, желания и идеи. ДАСК се използват от лицата със сетивни увреждания: слепота, глухота и сляпо-глухота, както и от други лица с комуникативни нарушения (със затруднения в изразяване и разбиране на реч). Съгласно концепцията, реализирането на тази цялостна достъпност до информация трябва да се осъществи чрез широк спектър от мерки, които на първо място включват специализирани професионални асистенти: преводачи / интерпретатори за глухи и за сляпо-глухи лица, тяхното специализирано обучение и предоставянето на техните услуги (осигуряване на организиране на дейностите и на държавно финансиране). Главната идея е цялостният подход при обучението на интерпретаторите, като те да са подготвени във всички варианти на превод за виждащи глухи: различни варианти на жестов език, словесен език чрез отчитане по устата и ръчна азбука, както и всички алтернативни методи за сляпо-глухи (тактилни, хаптични, включително и устна реч посредством остатъчния слух). Останалата част от мерките са внедряване в обществените институции и електронните медии, на подпомагащи технологии и помощни средства, които предават информацията в достъпен формат, като звук и глас, брайл, изображение, жестове, текст и визуални субтитри. Тези мерки следва да се изпълнят чрез създаване на специфична нормативна база от закони, правилници и наредби. Бе отделено внимание на законовото признаване на жестовия език, съгласно чл. 21 от КПХУ и въвеждането му в образованието на глухите деца. От Съюза на глухите в България, подкрепени от всички останали председатели на НПОХУ настояха първо да се признае законодателно жестовият език, а след това да започнат научно-практически изследвания върху него и обогатяването му с още жестове.

Другото важно решение от дневния ред бе избирането на г-жа Веска Събева, председател на Асоциация на родители на деца с епилепсия, за заместник-председател на НСИХУ от страна на НПОХУ за 2015 г.


40 ГОДИНИ РАННА РЕХАБИЛИТАЦИЯ НА ДЕЦА С УВРЕДЕН СЛУХ В БЪЛГАРИЯ

Вече 40 години, на всеки 15-ти септември, най-малките „ученици" в България пристъпват прага на своето „училище". Това са децата от Центъра за ранна рехабилитация на деца с увреден слух към СГБ. Тук малките ни палавници се учат да развиват своя слух, да говорят, да разпознават любимите играчки и да ги подават когато някой ги поиска. И разбира се да играят. В Центъра за ранна рехабилитация децата играят дори когато учат. През изтеклите години стотици деца започнаха трудния път на израстването си от тук. КАКВА Е ИСТОРИЯТА. Идеята за обучение на деца с увреден слух от най-ранна възраст идва преди 40 години от г-жа Цветана Маринова от МНЗ - Социални грижи. След командировка в Швеция, където е посетила детско заведение, работещо с малки глухи деца и техните родители, тя се убеждава, че слухово-говорната рехабилитация на деца под 3-годишна възраст е не само възможна, но и необходима. С осъществяването на тази хуманна идея се заема организацията, призвана да обединява и подпомага хората с увреден слух - Съюзът на глухите в България. Министерствата на просветата и на здравеопазването са готови да съдействат, но не и сами да организират звено за ранна рехабилитация, считайки че тези деца не са техен контингент. Съюзът на глухите в България привлича специалисти, имащи богат опит в работата с деца с увреден слух. Екипът се оглавява от г-жа Пенка Паскалева, ръководеща до този момент Института за рехабилитация на деца с увреден слух. Нейният опит като директор на сродно заведение и квалификацията, получена при проф. Губерина в Загреб, й позволяват за кратък срок да приключи с организирането на Центъра. И през учебната 1974/1975 година той започва своята работа. За консултиращ аудиолог е поканен доц. д-р Любомир Шишков. Този богато ерудиран човек с голямо сърце, до края на своя живот се грижи всеотдайно и с любов за възпитаниците на Центъра. Освен него с децата започват да работят и Виолета Кръстева, като групов рехабилитатор, и Роза Серафимова - аудиологична сестра. Центърът е оборудван с високо качествена и съвременна за времето си електроакустична апаратура, което позволява рехабилитаторите да провеждат обучението на високо интелектуално ниво. Резултатите са впечатляващи. След направено проучване за местонахождението на деца с увреден слух в страната по региони, към Центъра за ранна рехабилитация при СГБ започва последователно разкриване на кабинети и в други градове - във Варна през 1975 година, в Горна Оряховица през 1976 година /закрит след 20 години/, в Плевен през 1977година, в Хасково през 1978 година, и в Стара Загора през 1979 година.

Светла Коралска, Ръководител на Центъра

за ранна рехабилитация на деца с увреден слух


ОТБЕЛЯЗАН БЕ 8 МАРТ-МЕЖДУНАРОДНИЯ ДЕН НА ЖЕНАТА

Членовете на плевенската Териториална съюзна организация (ТСО) при Съюз на слепите в България (ССБ) отбелязаха на 10 март Международния ден на жената. Въпреки по-късната дата това не попречи на доброто настроение. По повод празника плевенският клуб бе посетен от г-жа Ралица Добрева, Областен управител на Плевен, г-жа Теменужка Диманова, Директор на Регионална дирекция “Социално подпомагане”-Плевен, г-жа Дияна Данова и г-жа Даниела Гонкова, общински съветници от групата на ПП ГЕРБ. След отправените поздравления от Областния управител и общинските съветници, Председателят на ТСО на ССБ - Плевен Володя Христов благодари за вниманието и обяви, че през юни за първи път в Плевен ще се проведе национално състезание по риболов за незрящи. По този повод той покани Областния управител да стане негов патрон. Поводът гостите да присъстват в Клуба на незрящите беше освен да честитят празника на всички дами, да ги запознаят с възможности за подпомагане, предоставяни от държавата и общината. Членовете на клуба на незрящите се интересуваха и задаваха въпроси най-вече за програмата личен асистент. Стана ясно, че тази година ще има повече възможности за осигуряване на личен асистент - факт, който искрено зарадва незрящите, защото тази услуга е жизненоважна за тях. Теменужка Диманова запозна присъстващите с новите програми за хора в неравностойно положение през тази година. Те получиха актуална информация за интеграционните добавки, за ползването на балнеолечебни процедури и телефонни услуги за лица с нарушение на зрението над 91%. Като проява на внимание и ангажираност към проблемите на хората със сериозни нарушения в зрението отчетоха тази среща членовете на съюза на слепите в Плевен. Те подчертаха, че разговори от подобен род са изключително ползотворни за цялата общност. Бе осигурена и предложена почерпка за всички гости и членове, а група "Пей, сърце" поздрави жените по случай този светъл празник. През месец юли за втори пореден път ще се проведе организирана колективна почивка в хотел "Релакс" на ССБ в шипковски минерални бани. Ще се ползват възможностите за балнеолечение за първа и първа група с чужда помощ, по 195 лв. за титуляр и придружител. Организиран е колективен транспорт до Шипково и обратно по 12 лв. Почивката има времетраене 7 дни. Опитът от миналата година показа, че интересът е много голям. Съвместната почивка предоставя по-добро организиране в транспорта и повече възможности за разходки, взаимна помощ и развлечение.


ПРОЛЕТ, ЗДРАВЕЙ!

От 2007 г. през третия вторник на м. март по инициатива на Международната федерация на социалните работници в знак на признателност към приноса им за благото на световната общност, се отбелязва Световния ден на социалната работа. В гр. Плевен цялата седмица в която е този ден преминава под неговия знак. Най-значимото събитие по този повод е превърналият се в традиция концерт “Заедно ще сбъднем мечтите“, по инициатива на студентите от специалност “Социални дейности” на Медицинския колеж към Медицински университет – Плевен и се реализира със съдействието на Община Плевен в зала „Катя Попова“. Празничният концерт дава възможност на потребителите на социални услуги от града да сбъднат мечтите си, показвайки своите творчески възможности. Към инициативата на студентите се присъединиха и представители на образователни институции и художествени състави от града.

За съжаление залата е трудно достъпна за голяма част от хората с увреждания, каквито са членовете на КХУП „Гренадерска“34 Б. Те усетиха атмосферата на седмицата, когато на следващия ден след концерта бяха посетени от студентки от посочената специалност. Като едни жизнерадостни, сръчни внучки на Баба Марта момичетата с донесените материали и пособия изработиха заедно с присъстващите клубни членове пролетна украса. След като я поставиха, клуба се озари с пролетни багри и настроение за предстоящите празници. Тази среща беше еднакво полезна и за двете страни и се надяваме и за в бъдеще на съвместни инициативи. На студентите пожелаваме здраве и младежко дръзновение по избрания път, а хората с увреждания и пенсионерите прекрачвайки прага на клуба казват “Пролет, здравей!“ и всеки по своему изживява пролетното събуждане, но всички с надеждата за нещо хубаво.

Николинка Димитрова, организатор клуб


ПРОВЕДЕ СЕ ДЕН НА ОТВОРЕНИТЕ ВРАТИ В ДЦВУ-ПЛЕВЕН

В четвъртък, 26 март 2015 Дневен център за възрастни с увреждания (ДЦВУ) - Плевен организира ден на отворените врати, информира директорът Йорданка Валакова. От 10 до 12 часа всички желаещи граждани имаха възможност да видят как потребителите на центъра се справят с декорирането на сандвичи, приготвянето на бутерки с локум и на тутманик, под наставленията на трудотерапевтите Христина Маринова и Десислава Дафинова.

Днес хората от центъра показват на гражданите какво учим по време на заниманията по готварство. Така им помагаме да се социализират, да срещат нови хора, да изпитват положителни емоции“, обясни директорът Йорданка Валакова.
От ДЦВУ канят гражданите и на благотворителна изложба - базар на изделия, изработени от потребителите на центъра. Тук могат да се видят рисувани вази, малки пастелни картини, гоблени, декоративни предмети, които са подредени в специален кът за посещения на желаещите граждани. Тази изложба - базар на хората от центъра може да се посети от понеделник до петък, от 9:30 до 12:00 и от 14:00 до 16:00 часа, на адреса на дневния център - ул. „Цар Самуил“ 55, ет. 2.
ПРЕДСТАВИХА МЕТОДА „МОНТЕСОРИ“ ПРЕД ПЛЕВЕНСКИ РОДИТЕЛИ

Представянето на практика приложението на метода „Монтесори“ се състоя на 26 март от 16,30 часа. Мястото е търговски център „Макси“ в Плевен. Заниманията се проведоха с организирани групи от деца, но всеки, който има интерес можеше да разговаря с техните родители, да получи допълнително информация. За какво става въпрос?

Доктор Монтесори, италианска лекарка , създава учебна среда за малки деца, в която те са свободни да избират своята дейност и да ръководят своя собствен живот, а след това, в резултат от наблюденията на тези "свободни" деца, адаптира и добавя към околната среда, за да съответства на техните интереси и потребности. Този метод подпомага вродената способност на децата да се учат и подхранва естествената тенденция на ума да търси оптималните решения и възможности за развитие, като използва собствените си най-добри способности (дарби, възможности или заложби), които при всеки човек са различни, но започват да се проявяват още в най-ранна детска възраст.

Елина Кюркчиева


МЛАДЕЖИ ОТ ДВЕТЕ УЧИЛИЩА ЗА ДЕЦА С УВРЕДЕНО ЗРЕНИЕ В СОФИЯ И ВАРНА ОРГАНИЗИРАХА СВОЕ РАДИО

Радио „Брайл Фм“ е проект на Фондация за информационен обмен и обслужване на слепи и инвалиди „Равностойно партньорство” - София по идея на нейния председател Владислав Кацарски. Той обясни, че този проект ангажира младите слепи в редица области на интелектуалния труд. В направата на радиото са се включили около 15 младежи: На тях им стана интересно в процеса на работата. В началото го приеха като поредната ученическа инициатива. Тези, които се запалиха, мисля, че могат да превърнат журналистиката в своя професия. Предстои да бъде подготвена техническата част на радиото, за да може то да се слуша 24 часа в интернет. Това е социално българско радио за слепи, в което работят слепи. Концепцията на радиото е да запознава обществеността със света на слепите хора , техните проблеми, възможности, постижения, с живота им на обикновени граждани на обществото, които искат да творят и да живеят наравно с всички останали. Няма ограничение в сферите и областите: музика, изкуство, наука, техника, литература, здраве, медицина, творчество, образование, спорт, вести, факти отвсякъде и от всякакво естество, интервюта, анализи, гласове от най-различни слоеве от обществото – на слепите и зрящите българи и чужденци. Целта на създаването и развиването на подобен тип радио е интеграцията на слепите хора в обществото: от една страна, като журналисти и специалисти в областта на електронните медии, а от друга, информацията ще направи хората без зрителни дефицити по-съпричастни и информирани за малко познатия мир на слепите. Радиото е още една възможност за социализиране на лишени от зрение хора със способности и желание да работят и да се развиват като професионалисти.


Какво е направила майката на дете болно от аутизъм, когато никой не отишъл на рожден ден на детето и? Глен Бурати е 6 годишно дете от Флорида. Той има аутизъм и епилепсия. Преди известно време трябвало да отпразнува рождения си ден и по този повод майка му поканила 16 деца от неговия клас, но никой не дошъл. Нейното сърце било разбито, така че решила мъката си да сподели във Facebook и да потърси помощ.След като прочели това 15 деца и техните родители в околностите на мястото, където живеят, се организирали да изненадат момченцето по най- неочакван начин. Заедно с местните пожарникари и полицаи те му купили различни подаръци, но пристигнали и истински пожарни камиони, полицейски коли, дори и малък хеликоптер, от който пилотът махал на Глен. За жалост имало край, а преживяването било незабравимо. Детето имало възможност да се запознае отблизо с всички онези, които гледа само по телевизията или чете за тях в книгите. Всичко това изглеждало фантастично за детето и неговата мечта се сбъднала един ден да види и докосне всички тези камиони, оборудване, автомобили. Глен е преживял най- хубавият си рожден ден. Споделянето на проблема понякога може да го реши по най-добрият и неочакван начин.

Съставители: инж. Румен Петков За контакти: тел. 064/835852



Разпространява се БЕЗПЛАТНО
Каталог: attachments -> article
article -> Решение за отказ за заплащане на правна помощ служебно или по предложение на адвокатския съвет
article -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица март 2016 година
article -> Национален календарен план за 2014 година I. Национални инициативи
article -> Национален календарен план за 2015 година I. Национални инициативи
article -> Списък на възстановените заглавия към 31. 07. 2012
article -> Секции за гласуване на избиратели с увредено зрение или със затруднения в придвижването
article -> 1 април /неделя/, 10. 00 часа, център село Поликраище
article -> Отчет за изпълнение бюджета на община Годеч за 2012 година
article -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица февруари 2016 година


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница