План-конспект на урок по литература на II клас
План-конспект на урок по литература език на II клас
Тема на урочната единица: „Тримата дървари“
Вид на урочната единица: нови знания.
Цели:
• Да доказва, че разбира смисъла на произведението чрез изразителен прочит.
• Да с усъвършенства умението за възприемане, осмисляне и интерпретиране на фолклорна приказка.
• Да се усъвършенства четивната техника.
Компетентности като очаквани резултати:
• Отговаря на въпроси, свързани със съдържанието на произведението.
• Открива образите на литературните герои.
• Коментира постъпките на литературните герои.
• Аргументира предпочитания към герой в произведението.
• Свързва тематиката на произведението с различна култура и традиции.
Нови понятия: фолклор
Методи и форми на оценяване по теми и/или раздели:
Беседа
Обяснение
Самостоятелна работа
Самостоятелно четене на приказката и проверка на нейното разбиране чрез тестови задачи и беседа относно нейното състояние и поведението на героите
Сравняване на тематиката с други произведения с различни култури бит, обичаи и традиции.
Ход на урока
Поздрав и проверка на учениците.
Въвеждане на подходяща атмосфера за работа.
У: Добро утро, ученици!
У: Как се чувствате днес? Ще ви зарадвам още повече днес, тъй като знам колко много обичате един вид произведения с герои, епизоди, интересни случки, поуки.
У: Сещате ли се за какъв вид произведение става въпрос?
У: Произведението е по вид приказка?
У: Днес ще се запознаем с приказката „Тримата братя“ на Йосиф Нунев. Запишете в тетрадките си за работа в клас произведението и автора. Отворете учебникът на стр.107. Разгледайте илюстрацията и си помислете според вас за героите, и какво ще им се случи.
У: Какво ще правят тези магарета според вас?
У: Ами хайде сега да разберем заедно. Докато четем си помислете над въпроса „Кои са героите“ ?
У: Първо аз ще направя един цялостен прочит, а след това подборно четене от вас, след което ще разясним развитието на случката.
У: Хайде сега да прочетем теста в учебника.
У: Хайде сега някой от вас да започне да чете приказката и в същото време ще проверим дали някои от вашите предположения ще съвпаднат с текста.
У: Браво! Сега разбрахте ли вече кои са героите?
У: Има ли непознати думи?
Въпроси към текста:
Къде се развива действието?
Защо големите братя не помагат на стареца?
Как Господ наказва двамата братя?
Как е възнаграден малкия брат за добрината си?
Каква е мъдростта в тази ромска приказка?
У: Сега ще направим две от задачите в електронния ни учебник, ще се справите ли?
У: Една от задачите е да подредим мъдростта.
У: Другата задача е от тип попълване.Попълваме празните места, като преместим подходящите думи.
У: Браво, деца! Справихте се страхотно!
Работа в учебните тетрадки.
У: Сега си отворете учебните тетрадки на стр.61.
У: Насочваме вниманието си към образите на героите. Нека погледнем 1 и 2 задача.
У: Продължаваме със задача 3 и 4. Тук трябва да подредим последователността на случките. А в задача 4, трябва да откриете в текста, коя е правилната мъдрост, която се крие, след което да се препише.
У: Браво, деца! Отлична работа!
У: Хайде сега някой да събере учебните тетрадки и да ми ги остави на бюрото за проверка.
Урокът завършва с беседа за вежливото поведение и отношението към по –възрастните.
У: За домашна работа – Напишете как вие помагате на по-възрастните.
Заключителна част:
У: Деца, днес се запознахме с една хубава приказка с поука.
У: Запомнихте ли как трябва да се държим към по-възрастните?
У: Браво, деца!
Сподели с приятели: |