Общи характеристки на почвата



Дата12.03.2023
Размер35.09 Kb.
#116869
Почвознание - 9, 10, 11, 12, 13 тема
Свързани:
реферат-ембриология

Тема 9
Общи характеристки на почвата

1. Почвата представлява важна част от сухоземните екосистеми - Екосистемата е съвкупност от организми и тяхната околона среда, характеризираща се с взаимни връзки и взаимни въздействия


2. Почвата представлява отворена система
- Между почвата и околната среда се извършва непрекъсната обмяна на вещества и енергия
3. Почвата представлява динамична и еволюционна система
- в нея непрекъснато протичат физико-химични и биологични процеси под влияние на които тя постепенно еволюира и преминава от един стадий в друг, освен това почвата се променя и заедно с променящата се околна среда в процеса на почвообразуване
4. Почвата представлява 3 фазна система
- тя се състои от различни вещества които могат да се намерят в трите агрегатни състояния.
- Твърдата фаза на почвата включва всички минерални и органични вещества и изграждащи почвените частици.
- Течната фаза на почвата се състои от вода и разтворените в нея вещества, намиращи се в почвените пори.
- Газообразната фаза на почвата влючва всички газове намиращи се в почвените пори.
5. Почвата е необходима среда за развитие на растенията
- Разстенията се закрепват за почвата чрез кореновата система и от там се снабдяват с вода и хранителни вещества.
6. Почват представлява незаменимо природно богатство
- тя е основна среда за производство в селското стопанство, има очистваща способност в природните екосистеми, върху нея се строят пътища и населени места
7. Почвата се характеризира със специфични морфологични белези
- основните морфологични белези на почвата са:
- строеж на почвения профил
- цвят
- структура и др.

Тема 10
Твърда съставна част на почвата


1. Минерална съставна част на почвата


- изходни материали за образуване на минералната част на почвата са магмените скали, които са изградени предимно от 3 групи първични минерали:
- група на кварца и кварцоподобните минерали
- група ан силекатните минерали
- група на алумосиликатните
- освен тези първични минерали в състава на почвата влизат и вторични минерали образувани при изветрянето на скалите. Тези вторични минерали влизат в състава на еловия и наносите и от там преминават в почвата при нейното образуване. Вторичните минерали се определят като соли, оксиди и хидрооксиди на силиций, желязо или манган. Повечето от тях имат фин кристален строеж и влизат в състава на глинестата фракция.
- Минералният състав на почвата обуславя редица нейни физични и физико-химични свойства и представлява важен почвено-екологичен фактор
2. Органична съставна част на почвата
- Съвкупността от всички органични съединения в почвата се означава като...
То се състои от органични остатъци в различна степен на разлагане. В състава му влизат също и отделни органични съединения с неспецифична и специфична природа. Не специфичните органични съединения са представени от лигнин, целулоза, протеини, аминокиселини, восъци и други. Те се образуват през първата фаза от разлагането на органичната материя.
- Към специфичните органични съединения, се отнасят най вече хумосните вещества. Образуването на хумус е сложен биохиичен процес който протича под влияние на микроорганизмите и преминава през 2 фази. Първата фаза включва разлагане на органичните остатъци под въздействие наензимите отделяни от микроорганизмите. Тези ензими най напред разрушават строежа на остатъците, а след това разлагат сложните органични вещества от състава им до по прости органични вещества. Една част от получените прости органични вещества, продължава да се разгражда до прости минерални вещества и вода. Друга част обаче преминава дълъг път на превръщане при което се образуват специфични органични съединения. Тези съединения се свързват с йоните на калция и магнезия и образуват сложни органо минерални комплекси. Те са сравнително устойчиви на въздейстието на микроорганизмите поради което се натрупват и запазват в почвата. Прието е да се означават като хумосни вещества и взависимост от цвета и свойствата им, се разделят на 2 групи - фулвинови и хуминови киселини.
- Значение на хумуса за почвата:
- Има слепваща способност и спомага за формиране на добра почвена структура
- В него се съдържат в усвоима форма необходимите хранителни вещества
- Органичните съставки на хумоса са източник на енергия за микроорганизмите

Тема 11
Течна съставна част на почвата


- Течната съставна част на почвата се нарича почвен разтвор и има особено важно значение за почвените организми и растенията. Почвеният разтвор се обрзува от валежните води които по пътя си от атмосферата към земната повърхност, разтварят някои газове и твърди частици от въздуха. Постъпвайки в почвата валежните води разтварят също и редица съединения от твърдата фаза на почвата. Едва тогава те се превръщат в истински почвен разтвор.


- По химичен състав разтворните вещества могат да бъдат минерални, органични или комбинирани:
1. Минералните вещества са представени основно от нитрати, нитрити, карбонати, хлориди, сулфати, фосфати и др.
2. Към органичните вещества се отнасят главно разтворимите хумосни киселини и техните соли в по малки количества се съдържат захари, белтъци, аминокиселини и др.
3. Комбинираните вещества са представени главно от хумино-глинени и фери-хуминови комплекси
- Почти всички химични и биохимични процеси в почвата са свързани със състава и свойствата на почвения разтвор. Те обаче динамично се променят с изменението на температурата и влажността на почвата. Едно от важните свойства на почвения разтвор което оказва пряко въздействие върху почвените организми е неговата реакция. В зависимост от съдържанието на водородни катийони и хидроксилни анийони в разтвора реакцията е неутрална, кисела или алкална.

Тема 12
Газообразна съставна част на почвата


- Газообразната фаза на почвата включва почвеният въздух, който заема свободните почвени пори или е авсорбиран по повърхноста на почвените частици. Почвеният въздух има голямо значение, както за протичането на биохимичните процеси така и като основен иточник на кислород за дишането на растенията и почвените организми.


- Между почвата и атмосферата съществува редовен газообмен благодарение на което няма съществени различия между състава на почвения и атмосферния въздух. По дълбочина на почвения профил не се наблюдават съществени различия и по отношение съдържанието на въглероден диоксид. Еднаквото му количество в различните почвени слоеве се обяснява с непрекъснатото движение на почвения въздух. То е възможно благодарение на свойството въздухопропускливост на почвата, което пък зависи от нейната структура.
- Съставът на почвения въздух и неговото количество също се променят динамично, под влияние на изменението на температурата, влажноста и порьозноста на почвата. Колкото по голяма е порьозноста на почвата, толкова по голямо ще е количеството на почвения въздух. Със почишаване на количеството вода в почвата намалява количеството на въздуха и обратно.
- Количеството на въздуха в почвата се изменя и във зависимост от почвения тип, почвената структура и растителната покривка. В почвата се съдържа максимално количество въздух когато тя е в рохкаво състояние. По дълбочина на профила количеството на въздуха намалява поради оплътняването на почвата.

Тема 13
Общи физични и физико-механични свойства на почвата


1. Обемна плътност


- Изразява се като масата спрямо обема на абсолютно суха почва в ненарушено състояние. Величината и зависи от състава на твърдата фаза и строежа на почвата
2. Относителна плътност
- Иразява се като съотношение между масата на определен обем от твърдата фаза на почвата и масата на равен обем вода при температура 4 градуса по Целзий. Величината и зависи от съотношението между минералната и органичната съставка на твърдата фаза
3. Порьозност на почвата
- Това е общият обем на порите в почвата спрямо общия обем на цялата почвата в ненарушено естествено състояние

!: Порьозност = относителна плътност - обемна плътност Х 100%


относителна плътност

- Порьозноста зависи главно от съдържанието на органични вещества, механичния състав и структурата на почвата
4. Консистенция на почвата - нейното състояние определено от наличието на дадено количество вода във почвената маса. Различават се 5 вида консистенция:
- Течна - в почвата присъства голямо количество свободна вода и почвата наподобява рядка каша, която се стича по наклон
- Леплива - в почвата присъства малко количество свободна вода и почвата се стича по наклон като прилепва и се задържа по различни предмети
- Пластична - в почвата присъства само свързана вода и почвената маса може да се моделира
- Ронлива - в почвата се среща съвсем малко количество вода и тя е здраво свързана към почвените агрегати. Поради това почвата не може да се моделира и при натиск се рони
- Твърда - в почвата се срещат само водни пари и тя е в твърдо състояние.
- Проявата на различните физико-механични свойства е свързана с различни видове консистенция
5. Пластичност
- способноста на почвата във влажно състояние да придобива различни форми и да ги запазва за неопределено време (да се моделира). Степента на пластичност зависи от количеството на глина и количеството на вода в почвата.
6. Лепливост
- Свойството на почвата във влажно състояние да залепва към различни повърхности и да се задържа върху тях. Тя се намира в тясна връзка със пластичноста и също зависи от съдържанието на глина и влажността на почвата. Освен това зависи и от качествата на предметите по които полепва.
7. Набъбване и свиване
- Степента на набъбване и свиване зависи главно от съдържанието на глина в почвата
8. Свързаност на почвата
- това е способноста на почвата да се съпротивлява на външни сили които се стремят да разделят почвените частици една от друга. Свързаността се дължи на силите на сцепление между почвените частици които са толкова по големи колкото по дребни са частиците.
9. Твърдост и съпротивление на почвата
- Твърдост на почвата се нарича съпротивлението което тя оказва при проикване в нея на твърди предмети
- Носител на това свойство е глинестата фракция, а причината за неговата поява са силите на сцепление между почвените частици

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница