ЦЕНТЪР ПО ХУМАНИТАРНИ НАУКИ
Бакалавърска образователна програма
„ Предучилищна и начална училищна педагогика“
ПЛАН-КОНСПЕКТ
по Човекът и природата
3 клас
I.Тема: Твърди тела, течности и газове
Вид на урока - Получаване на нови знания
II.Цели
Ученикът да разграничава твърди тела, течности и газове по техните свойства – могат ли да текат, имат ли собствена форма и обем
Обогатяване на речника, развитие на устната реч като средство за представяне на резултатите от проведени наблюдения, експерименти и собствени проучвания
III.Предварителна подготовка:
А)за учителя- да осигури балон, чаши, хартия, лъжички, вода
IV. Урочен план
1.Групи тела и вещества:
а) твърди тела
б) течности
в) газове
2. Свойства на телата и веществата
V. Ход на урока –
Актуализация на знания и поставяне на темата. Показва се текст с пропуснати думи на интерактивната дъска, думите се показват от падащо меню. Съответна различни ученици излизат да поплъват последователно текста с цел припомняне на знанията от преден урок.- https://learningapps.org/watch?v=pghdb40za23
У: Този час ще се запознаем с видовете тела: твърди тела, течности и газове.
Работа с илюстрациите в началото на учебника. Учениците назовават изобразените на тях твърди тела, течности и газове.
У: По какво се различават твърдите тела, течностите и газовете? – по собствена форма и обем.
У: Твърдите тела имат ли собствена форма? А собствен обем?
У: Да, твърдите тела имат собствена форма и собсвен обем. (Прави се демонстрация от учителя – смачкване на фартия или счупване на пръчка, за да насочим учениците да си направят извод, че твърдите тела имат собствена форма и собствен обем, те не могат да текат.)
У: Каква е формата на пътните знаци? Изменя ли се тя с течение на времето? – Не, не се изменя.
У: Ще се изменят ли формата и обема на лъжичките, ако ги поставим в чашите? – Не, няма да се изменят. (Учителя демонстрира като поставя лъжичка в чаша, за да видят учевиците.)
У: Нека да разгледаме картинката с водопада. Накъде тече водата? – надолу – от по-високо към по-ниско място.
У: Водата е течност, какви други течности познавате или използвате? – мляко, олио, оцет, сок
У: Какво е общото между тях? – могат да текат, да се преливат от един съд в друг или да се разлеят върху пода.
Учителя показва следния опит: Вземете два прозрачни съда с различна форма и с приблизително еднакъв обем. Предварително нанесете върху стените им с флумастер две черти, които да съответстват на еднакви обеми. (Налейте вода в първия съд и отбележете нейното ниво с черта. После прелейте водата във втория съд и отбележете върху него нивото на водата също с черта). Пред учениците се пълни единия съд до чертата. Поставя се проблемния въпрос: Ще се измени ли обемът на водата, ако я прелеем в другия съд? Ще проверим това експериментално: ако нивото на водата е над чертата на втория съд, това означава че при преливането обемът ѝ е нараснал; ако е под чертата – обемът е намалял; ако е до чертата – обемът не се е променил. Учениците трябва да стигнат до извода, че водата (течностите) има постоянен обем. От същия опит следва и втори извод: Течностите нямат собствена форма – те приемат формата на съда.
У: (Учителя демонстрира свойството на газовете да запълват целия им предоставен обем със следния опит: Взима се детски балон, пристяга се с въженце по средата. След това се надува едната му част, балона се поставя вертикално, така че празната част да е отгоре. Поставя се въпроса: Какво ще стане, ако развържем въженцето? Учениците изказват предложенията си. Опитът показва, че въздухът се рзпределя в двете части на балона. Следователно газовете зъпълват целия предоставен им обем.)
У: Благодаря за вниманието, справихте се чудесно с новия урок. За да затвърдим знанията съм подготвила няколко забавни задачки.
Учениците взимат участие в следните задачи –
Попълва се текст с пропуснати думи на интерактивната дъска.
Г рупират се видовете твърди тела, течности и газове.
Игра тип „Стани богат“ за научените знания през часа.
Сподели с приятели: |