1. определение на понятието метод



страница1/5
Дата14.02.2023
Размер70 Kb.
#116597
  1   2   3   4   5
8 методи от ПНУП

1.ОПРЕДЕЛЕНИЕ НА ПОНЯТИЕТО МЕТОД
Думата метод идва от гръцки език и означава път, начин на изследване, обучение. Същността на метода на обучение може да бъде разкрита върху основата на анализа на процеса на обучението. Съвременната дидактика разглежда обучението като взаимосвързана дейност на учителя и учениците, функционалното единство на които осигурява неговата цялостност. Именно съгласуването, “ сливането” на тези дейности характеризира качествено новия процес на обучение, съществено отличаващ се от неговите съставни части – процеса на преподаването и процеса на ученето.
Най – общо методите на обучението могат да се определят като начини за съвместна дейност на учителя и учениците, чрез които се овладява педагогическата адаптация социален опит.
Методът на обучение като дидактическа и методическа категория има твърде богато съдържание тъй като характеризира изключително сложна област на обучението. Това е и една от причините за голямото разнообразие от определения на методите на обучение. При много от тези определения обикновено на преден план изпъкват едни или други страни на методите на обучение.
Същността на методите на обучение може да бъде разкрита върху основата на анализа на процеса на обучението. Съвременната дидактика разглежда обучението като взаимосвързана дейност на учителя и на учениците, функционалното единство на които осигурява неговата цялостност.
Най – общо методите на обучението могат да се определят като начини за съвместна дейност на учителя и учениците, чрез които се овладява педагогически адаптирания социален опит „Методът на обучението – отбелязва И. Я. Лернер – предполага непременно взаимодействие между учителя и ученика, в хода на което учителя организира дейността на ученика над изучавания обект, а в резултат от тая дейност се реализира процеса на учене, на усвояване от ученика на съдържанието на образованието”.
Методът на обучение предполага преди всичко цел на учителя и съответна дейност, осъществявана с помощта на средства, с които той разполага. В резултат на това у ученика възниква определена цел и съответна дейност извършвана чрез достъпните за него средства. Под влияние на тази дейност се осъществява само я процес на усвояването от ученика на изучаваното съдържание, постига се набелязаната цел, резултата от обучението. При това целта на ученика може да не съвпадне с целта на учителя, но непременно трябва да и съответства.
Структурата на дейността на учителя и на ученика е различна. Различен е и предмета на въздействието, към който е насочена една или друга дейност. Дейността на учителя е насочена към създаване на благоприятно условия на обучение, възпитание и развитие на учениците, към организацията на тяхната дейност. Дейността на ученика по своята същност е познавателен процес.
Методът на обучение винаги е свързан с определено учебно съдържание. От този аспект той изпълнява определени информационни функции. Чрез него се проектира учебната дейност на учениците както в пряка форма, когато учителят изисква от тях да изпълнят едни или други действия, така и в непряка, чрез учебния материал форма, които чрез своето съдържание и структура създава определени опознавателни ситуации. С помощта на едни или други методи на обучение учителят организира и управлява дейността на учениците.
Разграничават се няколко равнища на разглеждане на методите на обучение



    • общодидактическо, което позволява да се разкрие същността на метода като модел, като обобщена характеристика на дейността на учителя и учениците, насочена към реализиране на целите на обучение;

    • частнодидактическо, което разкрива особеностите на методите, характерни за различните етапи на процеса на обучение;

    • частнопредметно, което разкрива системата от методи на обучение по един или друг предмет.

В методите на обучение, които се използват при изучаване на отделните учебни предмети, има много страни, които се общи за всички методи и съставляват тяхната единна основа. Тези общи страни са предмет на разглеждане от дидактиката. Методите на обучение са целенасочени и съзнателни действия на учителя и на учениците, които имат с мисъл и значение само когато конкретно се реализират. Те са своебразно единство между цел и съдържание. Методът на обучение отразява не само целевия и съдържателния аспект на обучението а и неговия психологически, гносеологически и логически аспект. Към най – съществените характеристики на методите се отнасят:





  • целенасоченост на метода, т.е. всеки метод в крайна сметка води до постигане на определена цел;

  • операционалност на метода, т.е. тясната обвързаност на метода с едни или други конкретни действия и операции;

  • системност на метода, т.е. съвкупност от елементи взаимосвързани и взаимообусловени от неговата обща структура;

  • детерминитаност на метода, т.е. обусловеността му от свойствата и от особеностите на обектите на неговото приложение.





Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница