1. "Съдбата води желаещия, а нежелаещия го влачи."



страница1/3
Дата13.12.2022
Размер19.98 Kb.
#115886
  1   2   3
СТОИЧЕСКАТА ЕТИКА

СТОИЧЕСКАТА ЕТИКА
И защо няма почва за популярност в съвремието

Нека разгледаме и анализираме няколко цитата от стоическата школа, за да видим на какво ни учат последователите ѝ и какви са основните лайтмотиви, а след това ще разгледаме къде конкретно има приложение.




1. "Съдбата води желаещия, а нежелаещия го влачи."
- Сенека
Според стоиците от разумността на логоса (Бог) следва един целеобразен и планомерен порядък, всичко е взаимно свързъно и има установен ред, който те наричат съдба, а нейната цел се нарича провидение.
Външният свят има установен ход, който не е в наш контрол. Единственото, което е в наш контрол, сме ние. Всеки има контрол над това; какво мисли, какво говори и какво прави. Това, което е извън наш контрол; какво другите мислят, какво другите говорят и какво другите правят.
Както става ясно от цитата на Сенека, ти нямаш контрол над външния ред. Следователно човек е изправен пред два избора - да приеме съдбата си или да ѝ се противопостави. Ако избере първото, то тя ще го води и ще бъде в съзвучие с неговите вътрешни мисли, чувства и желания. Ако избере второто, то човек го очаква единствено мъка и страдание. Следователно, ако искаш да постигнеш вътрешен мир, приемай случващото се. Всяка съпротива е предпоставка за нещастастен живот.
2. "Не се надявай, че събитията ще се случат така, както желаш. Приветствай развоя им, независимо дали е лош или добър, това е пътят към върешен мир."
- Епиктет

Тук казаното от Епиктет намира сходство с това от Сенека. Да вземем например гнева. Често, когато ни се случи нещо, което не ни харесва, се ядосваме, което показва, че не приемаме този развой на събитията или сме имали очаквания, които не са били оправдани. Това води до вътрешен смут, нещо което ни прави нестабилни и уязвими и най-важното - нарушава хармонията ни. Афектът ни пречи да взимаме добри решения и да гледаме с трезвен поглед на нещата, както казва Катон "Разгневеният си отваря устата и си зтваря очите.". Афектът ни предразполага към импулсивно действие, то е предпоставка за нещастие.


Правилното в такива моменти според Епиктет е "От съществена важност е да не действаш импулсивно. Изчакай преди да реагираш и ще откриеш, че е по-лесно да запазиш контрол.".




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница