130 години от рождението на Академик Стефан Ангелов



Дата20.08.2018
Размер22.46 Kb.
#81766
130 години от рождението на

Академик Стефан Ангелов
Световно известният български учен академик професор доктор Стефан Ангелов е роден на 28 февруари 1878 г. в Котел. През 1901 г. завършва ветеринарна мдицина в Берлинския университет. През 1905-1908 г. специализира микробиология в Института Роберт Кох, Берлин, под ръководството на нобеловия лауреат проф. Роберт Кох и известните му сътрудници – Васерман, Ленц, Шилинг, Дьониц, Льофлер и Гафки. Работи и в лабораторията на проф. Остертаг в Института по хигиена, Берлин. През 1907 г. защитава докторска дисертация в Гисен, където работи с проф. Уленхут. По-късно специализира във Франкфурт при проф. Пол Ерлих и в Института Пастьор, Париж, при проф. Гастон Рамон.

Приносите на акад. Ангелов като основоположник на микробиологията у нас, в изследователската област и медицинската и ветеринарно-медцинската практика, в образованеито и изграждането на специалисти, са многобройни. Сред тях:

1909: Въвежда у нас реакцията на Васерман в серодиагностиката на сифилиса.

От 1909 оглавява Ветеринарния бактериологичен институт (понастоящем НДНИВМИ).

1910: Произвежда за пръв път в България туберкулин, малеин, анти-антрксна ваксина и противоантраксен серум. Провежда изследвания върху хеморагичния сепсис при човека. Организира борбата срещу туберкулозата. Работи по диагностиката на холерата.

1912: Произвежда серум срещу чумата по свинете.

По време на Балканската война извършва диагностика на холерата и петнистия тиф.

1913: Директор на Медицинския бактериологичен институт (днешния НЦЗПБ). Разработва противохолерна ваксина. С изследванията си върху хемоспоридиозата в Егейската област и върху дурина в коневъдните ферми полага основата на протозоологичните изследвания в България.

Основава Противочумната станция в Лъджакьой край Малко Търново и създава ваксина срещу чумата по говедата,с която за пръв път спира опустошителните епизоотии, унищожавали стопанството на Европа през вековете.

1923: Основател и пръв професор в Катедрата по бактериология и инфекциозни болести към Ветеринарно-медицинския факултет на Софийския университет. Впоследствие пет пъти е избиран за декан на този факултет.

1930: Въвежда диагностиката на шапа. Избран е за почетен член на Съюза на ветеринарите в Унгария.

1932: Доктор хонорис кауза на Берлинския университет.

1935: Почетен член на Съюза на ветеринарите в България.

1940: Доктор хонорис кауза на Висшето ветеринарно училище в Хановер. Почетен член на Кралската Леополдин-Каролинска академия по природни науки в Хале (отскоро Германска академия на науките, включила и институтите „Макс Планк”).

1941-1942: Ректор на Софийския университет „Климент Охридски”.

1943: Избран е за член-кореспондент на Българската академия на науките.

1947: Избран е за редовен член (академик) на Българската академия на науките.

1947-1961: Основател и директор на Института по микробиология към Българската академия на науките.

1949: Заедно с проф. Л. Попов за пръв път описва еризипелоида при хората.

1951: Първо съобщение за Q-треска в България.

1955: Избран е за член-кореспондент на Академията по селскостопански науки, Берлин.

Получил е две държавни награди: през 1950 – за цяластен научен принос и през 1952 – за създаванто на препарата „Бистрин”.



С дейността си акад. С. Ангелов е положил научните и практическите основи на микробиологията в България и е създал научна школа, която понастоящем работи във всички области на микробиологията.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница