17 февруари 2008 г. Косово обявява независимост



Дата22.10.2018
Размер43.3 Kb.
#92801

17 февруари 2008 г. Косово обявява независимост




На 17 февруари на извънредно заседание парламентът на Косово гласува историческата декларация, обявяваща южната сръбска област, населена предимно с албанци, за суверенна и демократична страна. С този акт се ражда нова държава на Балканите – само на 50 километра от границата на България.

От присъстващите 109 народни представители всички гласуват “за” декларацията”. Десет сръбски депутати и един депутат от малцинството горани не присъстват на заседанието. Веднага след гласуването Декларацията е подписана от премиера Хашим Тачи и президента Фетмир Сейдиу. Новата държава засега е призната само от албанското население на областта и от своите държавни органи.

 В декларацията се подчертава, че Косово е специален случай и не представлява прецедент за каквато и да било друга ситуация. Албанските лидери се ангажират да защитават правата на всички шест общности в новото държавно образование и да създадат условия, необходими за тяхното ефективно участие в политическия процес и процесът на взимане на решения. В документа се заявява, че се гарантира изпълнението на задълженията за Косово, които произтичат от плана на специалния пратеник на генералния секретар на ООН Марти Ахтисаари. Косовските лидери приемат международно гражданско присъствие да контролира прилагането на плана “Ахтисаари”, а мисията на ЕС да наблюдава, ръководи и съветва косовските власти в областта на върховенството на закона.

В документа се подчертава, че НАТО ще запази лидерската си роля в международното военно присъствие в областта. В края на декларацията се казва: "Ще сътрудничим напълно с международното присъствие, за да гарантираме мира, просперитета и стабилността на Косово".

След гласуването в парламента премиерът на страната Хашим Тачи заявява:  “Косово е гордо, независимо и свободно”...Косово никога няма да бъде управлявано от Белград и ще бъде демократична мултиетническа държава... Предизвикателствата пред нас са големи - демократизация, изграждане на инфраструктурата, интеграция на всички граждани, независимо от етническия им произход. Никога не сме чувствали по-голяма международна подкрепа. Целият свят е с нас и ние оставаме част от демократичния свят”.

 

Якуб Кръстничи, председател на парламента: “Обръщаме нова страница в историята си. От този момент Косово е република, независима държава, демократична и суверенна. Ние сме за демократична държава на всички граждани в сътрудничество с международната общност.”



Фатмир Сейдиу, президент: “Косово ще бъде демократична, независима и многонационална държава, която зачита напълно правата на малцинствата. Който ще поддържа добросъседски отношения с всичките си съседи, коятолно и Сърбия и която с помощта на ООН, Европейския съюз и НАТО ще работи за изпълнението на плана Ахтисаари”.

                 



Албанци празнуват независимостта по улиците на Прищина и други косовски градове 

РЕАКЦИИ

Сърбия
Премиерът Воислав Кощуница в официално обръщение заявява с остър тон, че сръбската държава няма да признае едностранно обявената независимост на областта и едновременно с това призовава косовските сърби да не напускат родните си места. Президентът Борис Тадич, премиерът Воислав Кощуница и лидерът на Сръбската радикална партия Томислав Николич се споразумяват в най-кратък срок да се свика заседание на парламента, а в четвъртък - 21 февруари, да се състои голям митинг в Белград срещу независимостта на Косово.

       

Протестите в Сърбия започват още вечерта на 16 февруари. Въпреки снежната буря радикални младежи от православното движение "Двери" веят знамена и пеят химни пред посолството на Словения, която в момента председателства ЕС. До сериозни сблъсъци се стига на следващата вечер, когато фенове на местните спортни клубове “Цървена звезда” и “Партизан” се събират пред американското посолство в Белград. Демонстрантите чупят светофари и витрина на ресторант "МакДоналдс", обръщат контейнери със смет. До инцидент се стига и пред посолството на Словения, след като протестиращите изпочупват входната врата и много прозорци, изтръгнато е знамето пред входа на посолството. Полицията е принудена да използва използва сълзотворен газ срещу вандалите. Протести е имало и в Нови Сад, вторият по големина град в Сърбия, където неколкостотин души се събират на главния площад на града, за да протестират срещу независимостта на Косово. Там инциденти не е имало.



 

Русия
Руското министерство на външните работи призовава в специално изявление едностранно обявената независимост на Косово да бъде анулирана: „Ние очакваме незабавни мерки от страна на мисията на ООН и администрацията на силите на НАТО в Косово, да изпълнят даденият им от Съвета за сигурност мандат, включително анулиране на решението на органите на самоуправление в Прищина”, се посочва в съобщението на министерството. Русия подкрепя исканията на Сърбия за възстановяване на териториалната цялост на страната във връзка с решението на парламента на Косово.

САЩ
Независимостта на Косово е решение, което ще тласне напред и Сърбия и Косово, се казва в изявление на Държавния департамент на САЩ. Съединените щати приветстват ясния ангажимент на правителството на Косово да зачита правата на малцинствените етнически общности и подкрепя плана на Ахтисаари като най-добър инструмент за укрепване на регионалната стабилност на Балканите, който дава и на Сърбия, и на Косово възможност да стъпят на евроатлантическия път.

България

Президентът Георги Първанов заяви, че позиция на България по повод едностранно обявената независимост на Косово ще бъде оповестена след формирането на общо виждане на страните-членки на ЕС за бъдещата политика към областта. Държавният глава подчерта, че нашата позиция ще зависи от няколко основни фактора: до колко косовското държавно ръководство изпълнява реално плана “Ахтиисаари”; как ще се изграждат институциите там; до колко реално ще се спазват човешките права; какви са рисковете и предизвикателствата за региона след акта на обявяване на независимост на Косово. Първанов заяви,че е готов да обсъди на работна среща с македонския президент Бранко Цървенковски новосъздадената ситуация на Балканите.  "Имаме нужда от един актуален прочит на отношенията ни с Република Македония”, каза той

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница