2. Организация на дейността



Дата08.08.2023
Размер39.72 Kb.
#118408
AllRight
Свързани:
BrayanTracy Suzdaite budeshteto si (1), BrayanTracy Suzdaite budeshteto si, 1659032333879044-1, 135841372-Mirca-Elijade-Traganje-Za-Izvorima-Religije, 135841372-Mirca-Elijade-Traganje-Za-Izvorima-Religije

Изготвяне на презентационен материал за хотел Олрайт клуб, гр. Берковица, насочен към посетители на международна туристическа борса (туроператори, хотелиери, туристи)

1. Увод.
Туристическата индустрия е една от най-печелившите в България. Днес в условията на световна глобализация и динамични обществено икономически процеси туризмът като цяло се нуждае от авангардни решения, за да запази престижа си. Туризмът в световен мащаб е мощен катализатор за опознаването и опазването на природното и културно наследство на нашия свят за бъдещите поколения. Ето защо всеки човек професионално зает в туристическия бранш носи отговорност пред обществото. Посоката е ясна – устойчиво развитие. Първите крачки са направени. Развитието на устойчив туризъм изисква информираното участие на всички заинтересовани страни. Това е един непрекъснат процес.


Хотелиерската индустрия е твърде разнообразна. В настоящия проект се разглежда малка хотелиерска организация приела за своя стратегия именно устойчив туризъм. Всеки хотел, в зависимост от ресурсите с които разполага, предлага свой специфичен пакет услуги. Съвременните гости на хотела очакват да намерят много допълнителни удобства, заедно с основните – настаняване и хранене. Грижата за клиента изисква много добро познаване както на спецификата на семейния хотелиерски бизнес, така и на самите клиенти – откъде и защо пристигат, какви са техните предпочитания и очаквания. Качеството на базата и услугите, които се предлагат, са от изключително значение не само за създаването на добро име и постоянна клиентела, но и за доброто развитие на семейния бизнес. Това предполага грижа не само за осигуряване на комфорт и уют в стаите, обзавеждане с удобни и практични мебели, естетически издържано оформление на вътрешния интериор и прилежащия към къщата терен (двор), но и съхраняване на автентичността на мястото.

2. Организация на дейността


2.1. Правна форма.
Фирма Олрайт Клуб ЕООД на латиница AllRight Club с ЕИК 123456789 е основана на 01.01.22 година с правна форма „еднолично дружество с ограничена отговорност” или на кратко ЕООД, със седалище София и предмет на дейност туризъм и хотелиерство.
Правната форма ЕООД е много добър вариант за малък хотелски бизнес, в който собственикът извършва цялата дейност на дружеството.
2.2. Местоположение и описание.
Хотел Олрайт Клуб е ситуиран бърху собствен терен с обща площ от 10 000 кв. м. в крайградската зона на град Берковица, обл. Монтана. Хотелът е с една зелена звезда и представлява триетажна сграда, топлоизолирана и обезпечена със системи за сигурност (СОТ и противопожарна). Разполага с 20 двойни и 10 тройни стаи, всяка от които със собствена баня и санитарен възел.
Ресторантът на хотел Олрайт Клуб е изнесен във втора сграда, като част от хотела, пазполагаща с кухня и просторен салон за гостите с капацитет до 120 места, плюс ресторант-градина с още 100 места.
Един от привлекателните факти, описващ Олрайт Клуб, това е собствено рибно стопанство. Комплексът разполага с уникалния ресурс – планинска рекичка. Северозападната граница на хотелския имот е оформена от 90 метров участък от средното поречие на Берковска река. В изграденото рибно стопанство се отглежда планинска пъстърва, където има създадени условия за провеждане на спортен риболов.
Основният атракцион на Олрайт Клуб е конна база за конен спорт, а също и спортни площадки за футбол, тенис, баскетбол, фитнес на открито, велоалеи и детски кът за най-малките.
Храната, предлагана в ресторанта на Олрайт Клуб е със стандарт Demeter за чисто и специално отгледани собствени фермерски произведения.

3. Организационна и управленческа стуктура.


Когато се анализират ресурсите и как те могат да бъдат оползотворени, на първо място са хората. Те са един от най-ценните ресурси, без които нито една услуга, нито една атракция или дейност, свързана с туристическия бизнес не може да бъде успешна. Когато хората правят нещата с желание и от сърце, това придава на стоката или атракцията ценност, която клиентът-турист също усеща със сърцето си и ще търси дълго след това. Хората, изпълняващи всяка една допълнителна услуга, са основният инструмент в туристическия бизнес. Затова е важно кадрите да бъдат разпределени така, че всеки да бъде на мястото си. Организационната структура на хотела се грижи за разпределението на задълженията във фирмата, отговорностите, ръководните длъжности и взаимоотношенията между тях. Всички дейности трябва да бъдат съгласувани, така че да допринасят за пълното задоволяване на очакванията на гостите.
На фиг. 1.1 е показана най-общоприетата функционална схема на хотел.

фиг.1.1


Организационната структура на всеки хотел трябва да отговаря на спецификите в дейността му . Двама учени в областта на хотелския мениджмънт - Рамон Алдаг и Тимоти Стеарнс посочват пет принципа на базата на които мениджърите изграждат организационната структура:

1. Специализация - ако за изпълнението на дадена дейност са необходими поредица от операции, мениджмънта трябва да разпредели тези операции сред персонала. Една от главните задачи е да се определи степента до която дадена дейност трябва да бъде специализирана. Общото правило е че специализацията и разделението на задълженията води до по-голяма производителност и по-добър контрол върху операциите.От друга страна разделянето на дадена задача на операции, разпределени между отделни служители изисква повече усилия за координиране на действията им. Прекалената специализация може да доведе до де мотивация на персонала, заради еднообразието на извършваните дейности, което да причини повече грешки и занижено качество.

2. Обособяване на отдели - когато една организация се разраства мениджмънта трябва да групира определени дейности заедно за да осигури ефективна координация и контрол върху тях. Така например в повечето ресторанти дейностите по приготвяне на храната и по сервиране на храната са обособени като два под отдела, което е напълно логично с оглед естеството на работата която се извършва. Това може да се обобщи като обособяване на звена по функционален признак.

3. Власт - всеки път когато се прави промяна в структурирането на дадена работа или група служители мениджмънта е изправен пред въпроса какви права за вземане на решение да делегира на даден работник или мениджър.В този случай трябва да се вземат предвид редица фактори като опита на подчинените, степента на стабилност или съответно на променливост на средата и др.

4. Периоди за контрол - периодичността на извършвания контрол зависи от доста фактори като: сходността на задачите, обучеността и подготвеността, физическата разпръснатост на персонала.

5. Координация на дейностите - в малките хотели обикновено организацията на дейностите се случва лесно. Проблемите идват с нарастването на структурата на организациите. Тогава заради по-големия брой услуги които се предлагат и заради по-големия брой гости координацията е доста по сложна. Един пример за координация е когато гост освобождава стаята си. След като госта бъде обслужен на Рецепция за този отдел това е край на дейностите по обслужване на клиента, но ако координацията работи добре това трябва да е сигнал за отдел Хотелско домакинство да почисти освободената стая и да я подготви за следващо настаняване. По-сложен пример за координираност е провеждане на голямо конферентно мероприятие.За настаняването в хотела е необходима координация на Рецепция със Счетоводство и Хотелско домакинство . Провеждането на конферентното събитие ще изисква взаимодействие между отдел Хранене, Счетоводство и Поддръжка. В такива случай освен стандартизираните и отработени взаимодействия много често се налага допълнителна пряка комуникация с цел по-пълно задоволяване на нуждите на клиентите.

Изграждането на добра организационна структура, отговаряща на спецификите на даден хотел е важна основа за по-нататъшно успешно и ефективно функциониране и цялостно обгрижване на гостите на хотела.


Хотелиерското обслужване включва всички операции свързани с реализацията и потреблението на предлагания продукт. Всички те се изпълняват в определена последователност и биха могли да се разделят на следните цикли:
1-ви цикъл – свързан с посрещането на клиенти; пренасяне на багажа до рецепцията; асансьор; определяне на стая.
2-ри цикъл – регистриране на клиента на рецепцията и предаване на ключ от стаята , карта на хотела.
3-ти цикъл – обслужване на клиента в стаята .
4-ти цикъл – включване на всички допълнителни услуги, предоставени при желание на клиента.
5-ти цикъл – заплащане на консумираните услуги и издаване на фактура за тях.
6-ти цикъл – изнасяне на багажа и изпращане на госта до транспортното средство.
Обслужването на рецепция
Технологията за приемане на туристи в средствата за подслон обхваща посрещането на гостите при тяхното пристигане и обслужващите действия на хотелския персонал за тяхното настаняване в съответствие с направените резервации и заплатените услуги. Съществуват основни принципи, които трябва да се спазват от служителите в различните средства за подслон във взависимост от тяхната категория. Най – общите от тях са:
първото впечатление от посрещането на клиентите на рецепцията е най-важно. Затова независимо от момента на заетост на администратора, гостът трябва да се поздрави и бързо да се обслужи. Клиентът стои прав и затова администраторът трябва да посрещне своите гости прав.
ако в момента на пристигане се провежда служебен разговор от администратора, той трябва да се извини на телефонния си събеседник, за да поздрави госта, като го помоли да изчака за момент и да приключи възможно най- бързо телефонния разговор.
ако няколко госта трябва да бъдат обслужени, общуването с всеки от тях трябва да бъде максимално кратко, за да почуства всеки клиент, че е добре дошъл в хотела.
администраторът се осведомява дали госта е пътувал добре и му пожелава приятен престой в хотела.
гостът не трябва да чувства, че се бърза в обслужването, а трябва да се отдели достатъчно внимание на всеки клиент.
на госта се предоставя достатъчна информация относно заключващата система и местонахождението на стаята за хранене, за обмяна на валута, съхранение на ценности и др.
много важно значение за първоночалното впечатление на гостите имат пиколото. Те трябва да имат добър външен вид, да взимат ключа и багажа на госта, да го отведе до стаята и да проверят състоянието й.
преди гостът да напусне рецепция му се пожелава приятно пребиваване в хотела с уверение, че администрацията ще бъде винаги на негово разположение.
Приемане на индивидуални и организирани туристи.
Приемане на индивидуални туристи. Индивидуалните туристи са тези , който не ползват услугите на туристическите агенции. Те се приемат по направени лично от тях резервации или настаняване на място в хотела, ако има свободни стаи. Особеност при тях в сравнение с организираните туристи е, че те обикновено заплащат по- висока цена.
Приемане на организирани туристи. Те се приемат с предоставяне на така наречено rooming-лист, където са описани всички техни данни – срок на пребиваване, дата на заминаване, търсени мероприятия, хранене (само закуска, полупансион или пълен пансион), допълнителни услуги и други. На основата на програмите на групите туристи се организира техния престой по дни и мероприятия. Екскурзовода трябва да информира своите туристи за програмата, да следи за качеството на предоставените услуги и качеството на персонала на хотела. На групитe могат да бъдат отделени специални места за организиране на срещи – районите в хотелите, на плажа и други.
Приемане на ВИП-гости. Приемането на ВИП-гости в хотели с 4* и 5 * звезди започва още от пристигането на госта, на входа на хотела, от където той бива посрещнат от пиколо, което взима неговия багаж, придружава го до рецепцията и там започва неговото регистриране. Особен е начина на приемане на така наречените ВИП – гости. Всеки гост на хотела получава грижи от персонала, но вниманието към ВИП – гостите е по-голямо. ВИП – госта е важен за хотела, ползва се с особено внимание по време на целия си престой, като му се придоставя най-бързото, най-удобното и най-гостоприемното обслужване. Има три степени ВИП-гости: – ТОП ВИП-гости – това са гости обект на най-голямо внимание. Като например президенти, министри и други. – Very Very ВИП-гости – например видни политици, ръководители на водещи фирми .
ВИП-гости – постоянните гости на хотела.Тези гости се открояват поради популярността си или други причини и са реклама на хотела, формиращи положителния му имидж. Портиерите и пиколото предварително са уведомени за вида на гостите и часа на пристигането им, като се осигурява най- бързо посрещане, а при делегации се осигурява достатъчно персонал за обслужване.
Приемане на туристи инвалиди . Това е една от специфичните хотелски дейности характерна предимно за хотели със 4* и 5* звезди. За тяхното приемане се предоставят инвалидни колички и други съоръжения. Изграждането на хотела е съобразено с този вид туристи. За придвижване на количките им са осигурени специални наклони покрай стълбищата, а стаите и санитарните възли са приспособени за ползване от тези туристи. Заведенията за хранене са снабдени със специално обзавеждане и съоръжения за обслужване на инвалиди, за да се чувстват уютно и комфортно, като всички останали гости на хотела.
Приложение на компютърните системи. Хотелите бързо се ориентираха и видяха предимствата, които осигуряват компютърните системи – подобрява се изцяло обслужването на гостите, дава се бърза информация за заетоста на базата и др. Хотелската компютърна система трябва да отговаря на нуждите на съвременната туристическа индустрия. Тя се използва във всички хотелиерски вериги и комплекси. Основното което трябва да се знае е, че тя е технология и организация за настаняване, обслужване, разплащане, информация и цялостно управление на хотела. Съществуват примерни модули за приемане и обслужване на туристите в хотела:
конфигуриране – това е модул, който се състои от постоянни данни за хотела, като например броя на стаите по номера, етажи и типове, брой на хотелите (ако е комплекс), период на използване.
резервации – този модул включва индивидуални и групови резервации. Чрез този модул се дава възможност за резервации на маси в ресторант, както от гостите на хотела, така и от външни лица.
сметки – този модул систематизира информацията свързана с плащанията и разговорите.
поддръжка – към този модул спада информацията , която се събира и обработва, за да улесни поддръжката на хотела.
статистика – проследяването на заетостта на хотела, чрез следната база данни – брой българи, брой чужденци.
През 2005 от Световната туристическа организация и Програмата на ООН за околната среда изложиха дванайсетте основни цели за устойчивия туризъм:

  1. Икономическа целесъобразност: да се осигури доходността и конкурентоспособността на туристически дестинации, за да могат да продължат да се развиват и да допринасят ползи в дългосрочен план.

  2. Местен просперитет: да се максимизира приноса на туризма към икономическото благополучие на приемащата дестинация и дялът на печалбата, която остава в местната общност.

  3. Качество на труда: да се увеличи броя и качеството на местните работни места, създадени и поддържани от туризма, включително нивото на възнаграждение, условия и възможности за работа, за всички, без дискриминация на основата на пол, раса, инвалидност или друго.

  4. Социална справедливост: да се търси широко и честно разпределение на икономически и социални ползи от туризма в приемната общност, включително подобрени възможности, доходи и услуги на разположение на бедните.

  5. Задоволеност на посетителите: да се осигури безопасно, задоволително и смислено преживяване на посетителите, достъпно за всички без дискриминация по пол, раса, инвалидност или друго.

  6. Местен контрол: да въвлече и овласти местните общности в планирането и вземането на решения за управлението и бъдещото развитие на туризма в техния регион, в диалог с другите заинтересовани страни.

  7. Благополучие на общността: да се поддържа и подобри качеството на живот в местните общности, включително социални структури и достъп до ресурси, удобства и поддържащи системи, избягвайки всякакви форми на социален упадък или експлоатация.

  8. Културно богатство: да се уважава и подчертава историческото наследство, автентичните култури, традиции и особености на приемните общности.

  9. Физическа цялост: да се поддържа и подчертава качеството на пейзажа, както градски така и селски, и да се избягва материалния и визуалния упадък на средата.

  10. Биологическо разнообразие: да подкрепя запазването на природните зони, хабитати и дивата природа и да сведе до минимум щетите над тях.

  11. Ефикасна употреба на ресурси: да се сведе до минимум употребата на рядко срещани и невъзобновяеми ресурси в развитието и експлоатацията на туристически съоръжения и услуги.

  12. Чистота на средата: да се сведе до минимум замърсяването на въздух, вода и земя и произвеждането на отпадъци от туристическите предприятия и посетителите.

Освен термина устойчив туризъм има два други вида туризъм, които също са ориентирани към създаването на туризъм в хармония с околната среда и социално-културните аспекти: 

  • Отговорен туризъм – устойчивият туризъм често се нарича отговорен туризъм, термин приет от предприемачи, които смятат, че думата „устойчивост“ се използва прекалено и е недоразбрана. Отговорният туризъм е всяка форма на туризъм, която може да бъде консумирана по отговорен начин. Отговорният туризъм поставя акцент върху отговорността на туристическата индустрия, изразена в създаване на по-големи икономически ползи за местните хора и повишаване на благоденствието на приемните общности, подобряване на работните условия, въвличане на местното население в решения, които влияят на живота им, положителен принос към запазването на природното и културното наследство, предоставяне на достъп за хора с физически увреждания и окуражаването на уважение между туристите и домакините. Той също цели да намали отрицателното влияние над общността, икономиката и околната среда. Според определението отговорният туризъм е “подобряване на местата, на които хората живеят и местата, които хората посещават“ в тази последователност.

Целта на настоящия проект е изграждане на база за
предлагане на алтернативен туристически продукт в
района на град Боровец, община Самоков. Районът може
да бъде превърнат в силен притегателен център на
туристи предимно от България, Гърция, Македония и
Сърбия. Основания за подобна идея са: развитите еко,
спортен и планински туризъм в района
3.
Мисия и цели
Общи маркетингови цели:
Изграждане на благоприятен имидж
Осведомяване на целевите групи за нашия продукт
Навлизане и утвърждаване на пазара
Краткосрочни цели
да започне да функционира нормално до края на втората година;
да реализира рентабилна дейност и да осигурява печалба;
да си създаде име на пазара на туристически услуги;
В дългосрочен план фирмените цели са насочени към:
утвърждаване и просперитет на фирмата;
увеличаване асортимента на предлаганите услуги;
разширяване на дейността при възможност за наемане на други туристически обекти
достигане на добра норма на чиста печалба- 22-23%, норма на нетна печалба -29-30% и
възвръщаемост на вложените капитали в 4-5 години
Финансови цели :
Намаляване на разходите чрез по-ефективното им управление.
Отделяне на част от печалбата за обновяване и реконструкция
Увеличаване на чистата печалба в края на финансовата година
Реализиране на постоянни парични постъпления
4.
Пазарен сегмент
Относителен дял на
посетителите
младежи 18-30год.
млади семейства с деца
индивиди средна
възраст
индивиди трета възраст
7%
35%
18%
40%
•Най-голям дял имат клиентите средна възраст,
които посещават ежегодно „ Боровец“с цел
лечение, рекреация,урепване,.
• Следват туристите посетители от групата на
третата възраст-те предпочитат пасивен отдих
сред природата и не толкова тежки физически
натоварвания- слушане на лекции за
здравето,дискусии,семинари и др.
• Младите семейства с деца избират отдих във
спа хотел „Боровец“ далеч от шумната атмосфера
и натовареното ежедневие, но често се получават
конфликти между търсещите спокойствие и
тишина и младите семейства с деца,поради
шума.
•Малък е делът на младежите,тъй като самият
регион е тих и спокоен и не предлага шумната
атмосфера към която много от младежите се
стремят.Основно посетителите младежи са тези,
любители на планината и ски спортовете.
5.
Продуктова политика
Тип стая
Нощувка за
един
Нощувка за
двама
VIP МЛАДОЖЕНС
КА СТАЯ
-
150.00 лв.
ДВОЙНА
СУПЕРИОРНА
СТАЯ с тераса
110.00 лв.
130.00 лв.
ДВОЙНА ДЕ
ЛУКС СТАЯ с
тераса
100.00 лв.
120.00 лв.
ДВОЙНА ДЕ
ЛУКС СТАЯ
90.00 лв.
110.00 лв.
ДВОЙНА СТАЯ
с 2 единични
легла
70.00 лв.
90.00 лв.
ПРОМОЦИОНАЛНИ ЦЕНИ
За три и четири
поредни нощувки
5% отстъпка
За пет и шест
поредни нощувки
7% отстъпка
За седем и над
седем поредни
нощувки
10% отстъпка
6.
ЦЕНИ НА ДОПЪЛНИТЕЛНИ УСЛУГИ
Процедура
Времетраене
Цена
Програма за отслабване
30 мин.
15.00 лв.
Детоксикация
30 мин.
15.00 лв.
Антистресираща
30 мин.
15.00 лв.
Водно-хидратираща
25 мин.
15.00 лв.
Вибрационна с хромотерапия
30 мин.
15.00 лв.
Антицелулитна
30 мин.
15.00 лв.
Escape - бягащо движение
20 мин.
15.00 лв.
Медитираща
30 мин.
15.00 лв.
Боди рап - изчистваща
25 мин.
15.00 лв.
Свободна програма
30 мин.
15.00 лв.
7.
ЦЕНИ НА ДОПЪЛНИТЕЛНИ УСЛУГИ
Процедура
Времетраене
Цена
Интернет
30 мин.
2.00 лв.
Билярд
1 жетон
2.00 лв.
Въздушен хокей
1 жетон
1.00 лв.
Електронен дартс
1 жетон
1.00 лв.
Сони плейстейшън
30 мин.
4.00 лв.
Солариум
1 жетон / 5 мин.
4.00 лв.
Соларна козметика
1 брой
3.00 лв.
20 мин.
15.00 лв.
30 мин.
20.00 лв.
50 мин.
35.00 лв.
Масаж класически - Частичен
Масаж класически - Цялостен
8.
Ценообразуване
• Ценообразуването в хотел «Боровец" е съобразено с категорията от 4
звезди, ценовата политика на конкурентните хотели от същата
категория на територията на привлекателността на дестинацията.
Разбира се, маркетинговите специалнисти на фирмата се съобразяват
също с фактори като: жизнен цикъл на продукта, вид и състояние на
продуктовия портфейл, обем на продажбите и пазарните цели,
разходи, конкуренция и т.н. Цената се определя, като се вземат под
внимание направените за предоставянето на услугата разходи,
потребителско търсене и цените на хотелите - конкуренти. Цената на
хотелските услуги включва себестойността, печалбата, ДДС, градска
такса и надценката.
9.
Дистрибуционна политика
• Специализирани туроператори ще продават пакети специализирани
или алтернативни видове туристически програми, включващи не
ваканционни, уикенд или традиционни комбинации от услуги.
• Пакети за здравни или конгресни услуги, например ще се реализират
чрез посредничество на медицински общности или конгресни
центрове и комплекси.
• Налагане на своите продукти и чрез търговските си представителства в
различни страни, организиране на клубове на приятелите-клиентите
по места или на редовните гости-туристи, престижни организации на
побратимени градове и общини, онлайн промоции и рекламни
кампании за продажби с отстъпки в рамките на не активни сезони, на
семейства или за различни социални или възрастови групи
потребители.
10.
Комуникационна политика
• Рекламни обяви в туристически каталози и
брошури;
• Рекламни клипове в телевизия, интернет или
репортажи в радиопредавания;
• Рекламни писма и пощенски бюлетини пускани в
кутиите на всяко домакинство
• Билбордови или електронно-екранни видове
реклама и съвременни форми за интернет
рекламиране в рамките на промоции на панаири,
изложения и борси на туристическия бранш
11.
Swot Анализ
Силни страни:
Намира се в центъра
Богата база за нощувки
Добър изглед към планината
Отлични комуникации с персонала
Слаби страни:
Липсва обществено осигуряване.
Липсват спортни игрища в хотелите и в курорта- футболни игрища, стадиони,
голф игрища, спортни площадки, физически занимания.
Възможности :
Промяна на нуждите на потребителя
Интерес на младите хора към центъра
Опасности:
Поява на нови конкурентни фирми
12.
Извод
• Създание на предприятие в сферата на
хотелското стопанство отговарящо на
световните стандарти на качеството. Такива
характеристики като сервис на високо ниво:
уборка, обслужване, вежливост на
персонала, удобство, комфорт и уют в
стаите, наличие на всички необходими за
живота удобства и приемлима стойност ще
позволят на предприятието успешно да
заеме своето място на хотелския пазар.,,

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница