Администрация на президента на република българия



Дата19.01.2018
Размер36.88 Kb.
#48224
АДМИНИСТРАЦИЯ НА ПРЕЗИДЕНТА

НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ



КОМИСИЯ ПО НАИМЕНУВАНЕ НА ОБЕКТИ С НАЦИОНАЛНО ЗНАЧЕНИЕ И НАСЕЛЕНИ МЕСТА

ГОДИШЕН ДОКЛАД1
ЗА РАБОТАТА НА КОМИСИЯТА ПО НАИМЕНУВАНЕ НА ОБЕКТИ С НАЦИОНАЛНО ЗНАЧЕНИЕ И НАСЕЛЕНИ МЕСТА

през 2015 година

СЪДЪРЖАНИЕ:
1. Ред за осъществяване на дейността на Комисията по наименуване на обекти с национално значение и населени места.

2. Брой проведени заседания на Комисията по наименуване на обекти с национално значение и населени места.

3. Предложения, по които Президентът на Република България се е произнесъл.

4. Кореспонденция.

1. Ред за осъществяване на дейността на Комисията по наименуване на обекти с национално значение и населени места.

Комисията по наименуване на обекти с национално значение и населени места е помощен орган със съвещателни функции към Президента на Република България при упражняване на неговите правомощия по чл. 98, т. 13 от Конституцията на Република България.


След утвърждаване на Правилата за работа на Комисията по наименуване на обекти с национално значение и населени места с Указ № 178 от 8 май 2012 г.2 петчленният състав3 на Комисията изготви следните
Принципи на работа:


  • Зачитане на българските традиции в областта на наименуването;

  • Да не се наименуват обекти с национално значение и населени места на живи личности;

  • Да се наименуват обекти и населени места на личности и събития с неоспоримо присъствие в българската история;

  • Да се избягват наименования, потенциално конфликтни в международен план от гледна точка на дипломацията и на международното право;

  • Да се избягва наименуването на населени места и наименования, които нямат общо с българското историческо и културно пространство.

  • Инициативата за промяна в наименованието на дадено населено място следва да се прави от органите на местното самоуправление и да бъде подкрепена от мнозинството от неговите граждани.


2. Брой проведени заседания на Комисията по наименуване на обекти с национално значение и населени места.

През отчетения период Комисията по наименуване на обекти с национално значение и населени места е провела две заседания.


3. Предложения, по които Президентът на Република България се е произнесъл.

Комисията по наименуване на обекти с национално значение и населени места е разгледала пет преписки, образувани по постъпилите през 2015 година предложения.

На заседание, проведено на 16 март 2015 г. Комисията разгледа постъпило предложение от председателя на Комисията по антарктическите наименования към Министерство на външните работи (МВнР) д-р Любомир Иванов за наименуване географски обекти в Антарктика.

Съобразно приетите принципи на работа Комисията изготви доклад, в който предложи на Президента да издаде указ за наименуване на 85 обекта на Антарктика. Президентът г-н Росен Плевнелиев прие аргументите на Комисията и на основание чл. 98, т. 13 от Конституцията на Република България, на 7 март 2015 г. издаде Указ № 55, обнародван в „Държавен вестник”, брой 29 от 21 април 2015 г.

На заседание, проведено на 16 ноември 2015 г. Комисията разгледа новопостъпило предложение от председателя на Комисията по антарктическите наименования към Министерство на външните работи (МВнР) д-р Любомир Иванов за наименуване географски обекти в Антарктика. В изпълнение на конституционните си правомощия по чл. 98, т. 13 от Конституцията на Република България, Президентът на Републиката издаде Указ № 227 от 18 ноември 2015 г. за наименуване на 46 обекта на Антарктика.

С Указ № 104 от 4 юни 2015 г., държавният глава наименува новосъздаденото населено място с наименованието - Попови ливади – по предложение и след решение на Министерски съвет № 377 от 29 май 2015 г. за извършване на административно-териториална промяна в община Гоце Делчев, област Благоевград.

С Указ № 203 от 16 октомври 2015г., президентът наименува новосъздаденото населено място с наименованието – Свети Спас - по предложение и след решение на Министерски съвет № 783 от 12 октомври 2015 г. за извършване на административно-териториална промяна в община Долна баня, Софийска област.

През годината постъпи и едно предложение от гражданин за преименуването на връх Мусала на връх Свети Иван Рилски. Подобно предложение, внесено от партия „Атака“, вече бе отхвърлено през 2014 г.



4. Кореспонденция.

Комисията по наименуване на обекти с национално значение и населени места е образувала преписки по всички постъпили предложения.



Съгласно Правилата за работа на Комисията всички заинтересовани ведомства и лица са уведомени писмено за приетите решения.4


1 На основание чл. 14 от Правилата за работа на Комисията по наименуване на обекти с национално значение и населени места.

2 http://www.president.bg/docs/1350326091.pdf.

3 Указ № 177 от 8 май 2012 г. на Президента на Република България за назначаване на Комисията по наименуване на обекти с национално значение и населени места.

4 На основание член 10 от Правилата за работа на Комисията по наименуване на обекти с национално значение и населени места.



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница