Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство



Дата01.12.2017
Размер74.09 Kb.
#35802
Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство
Концепция
за управление и развитие на факултет „Музикален фолклор и хореография” при Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство – Пловдив в мандата 2011-2015г. на кандидата за ДЕКАН

доц. д-р Светла Георгиева Калудова-Станилова


Уважаеми колеги,

за мен е чест да представя пред вас моята концепция за развитие на факултет „Музикален фолклор и хореография” през следващите четири години.

Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство е най- значимото висше училище по изкуствата в България. Съпричастна съм на нейното развитие от 1980г. до днес. Несъмнено факултет „Музикален фолклор и хореография” заема водещо място в израстването й, а безспорен принос за утвърждаването му като единствен извън столичен фолклорен център имат, както досегашните ръководства, така и цялата колегия.

Решението да се кандидатирам за декан на факултета е продиктувано от следните мотиви:



  1. На първо място професионалната ми отдаденост и реализация в АМТИИ вече 32 години.

  2. Организационният ми опит като председател на Синдикална организация ВОН-КНСБ при АМТИИ от 2004-2008г. През този период чрез водене на преговори с Ръководството на АМТИИ бяха направени съществени промени в КТД, които са валидни и до днес, като: увеличаване процента за прослужено време, увеличаване на заплащането за научна степен „доктор”, бе издействана Наградата на Ректора за преподаватели и служители, намален бе годишния норматив на корепетиторите и др.

  3. Като ръководител на катедра „Музикален фолклор” (2008-20012г.) успях да осъществя връзки с всички училища и центрове по фолклор в България и да привлека много кандидат-студенти. Това осигури възможността за разкриване на нови щатни асистентски и корепетиторски места.

  4. Като член на Академичен и Факултетен съвет в АМТИИ от 2000г. до днес и като секретар на Научния съвет към факултет „Музикален фолклор и хореография” аз добих опит и знания за административните и процедурни разпоредби в АМТИИ, участвах във вземането на важни решения за развитието на ВУЗ-а.

  5. В професионалното ми израстване не съм пропуснала нито една стъпка: била съм изпълнител, хормайстор и диригент, щатен преподавател, защитила съм докторска дисертация и хабилитация. Това ми даде познания и опит за естеството на работа на всички посочени нива в АМТИИ.

  6. Активното ми участие в различни комисии и програми по учебна, научна, художествено-творческа дейност, кандидат-студентски, държавни и докторантски изпити ми даде знанията и опита да търся правилната посока за развитието на фолклорните специалности.

  7. Дългогодишната ми работа в обучение на чуждестранни студенти доведе до задълбочаване на сътрудничеството и обмен на студенти между АМТИИ и Университети във Финландия, Швеция, Дания, САЩ и др.

  8. И не на последно място - аз съм възпитаничка на тази Академия и нейното настояще и бъдеще дълбоко ме вълнува и ангажира.

Уважаеми колеги,

в структурата на факултет „Музикален фолклор и хореография” са включени катедри, определящи наименованието му. Две катедри с дългогодишен изминат път: катедра „Музикален фолклор” получила програмна акредитация с най-висока оценка и в двете специалности: „Изпълнителско изкуство” и „Дирижиране на народен хор”. През 2012г. ще чества своя 40 годишен юбилей.

Катедра „Хореография” съществува вече 38г. Тя е явление, което няма аналог  във фолклорната хореография. Другите специалности в катедрата „Балетно изкуство” и „Арт мениджмънт” са с ясно очертани цели и задачи, с което отговарят на съвременните изискванията за обучение на специалисти в областта на танцовото изкуство.

И двете катедри са новатори с дейността си и специалностите към тях. Принос за тяхното развитие и утвърждаване в национален и международен план имат, както основателите проф. Николай Стойков, проф. Кирил Дженев и техните последователи, така също и всички преподаватели, щатни състави и студенти в различните специалности.

Казаното ме задължава като кандидат за декан да имам приоритети в работата си в няколко направления:




  1. Учебна дейност:

Най-важната и отговорна задача е качественото обучение на студентите, провокиране на интереса им към знания и активност в учебния процес.

  1. Съобразявайки се със социално-икономическите процеси и в условията на конкуренция с други ВУЗ се налага да се проявява гъвкавост за привличане на кандидат-студенти за обучение в трите ОС „бакалавър”, „магистър” и „доктор” в двете катедри на факултета.

  2. Актуализиране на учебните планове във връзка с кредитната система. Предстои акредитация на всички досега съществуващи специалности в катедрите и разкриване на нови.

  3. Да се проучи възможност за разкриване на дистанционна форма на обучение по някои теоретични дисциплини в програмите на ОС „магистър”.

  4. Да се обсъди възможност за разкриване на нова магистратура, която да покаже синкретизъм между музика, танц и режисура, като „Фолклорен театър”.

  5. Осъществяване на непрекъснати контакти с училищата по изкуствата и паралелките в СОУ с цел рекламиране на специалностите, оказване на методическа помощ, провеждане на майсторски класове и мотивиране на бъдещи кандидат-студенти.

  6. Да се потърси подходяща форма и се даде възможност на студенти от катедра „Хореография” да изучават народни инструменти и пеене към катедра „Музикален фолклор”.

  7. Да се реализират съвместни годишни концерти с участието на отлични студенти от двете катедри и бъдат удостоявани с награди от факултета.

  8. Разширяване дейността на съществуващия клуб „Фолклор, изпълнителство и педагогика” към катедра „Музикален фолклор” чрез съвместни мероприятия с катедра „Хореография”, провеждания на литературни четения, тематични вечери, творчески срещи и др.

  9. Оказване на съдействие за разкриване на курсове за изучаване на чужди езици от преподаватели към катедрите.

  10. Търсене на възможности за привличане на повече студенти от чужбина.

  11. Засилено присъствие и участие на студенти в Катедрените съвети (търсене на студентското мнение).



II Научно-изследователска дейност

В последните години се отчита по-висока активност на колегите в научно-изследователската дейност в АМТИИ. Това е съобразено със законовите разпоредби и изискванията за развитие на академичния състав. За целта е необходимо:

1. Запазване на всички досега съществуващи опитност и традиции

в тази област и стимулиране интереса на младите към научна дейност.

2. Осигуряване на оптимални условия за изследователска дейност

на редовните и задочни докторанти, които бяха приети за първа година и в двете катедри.

3. Провеждане на фолклорни експедиции, посещения на Национални и Регионални събори със студенти от катедри „Музикален фолклор” и „Хореография”, като се търсят възможности и чрез проекти.

4. Организиране и провеждане на конференции, симпозиуми и други научни форуми по въпросите на музикално-танцовото изкуство.

5. Стимулиране на студентското научно творчество чрез изследвания на терен и срещи с информатори – певци, инструменталисти и танцьори, като не се изключва възможността тези изследвания да бъдат част от държавния изпит.

6. Участие в проекти за издаване на учебно-методична литература в сферата на музикалното и танцово изкуство.

7. Тематични вечери на регионалната фолклорна музика и танц.

8. Участие на преподаватели и студенти с научни публикации в Годишника на АМТИИ.



III Художествено-творческа дейност

Художествено-творческите изяви са най-силната страна и на двете катедри във факултета. През изминалите години е установена стройна система за организиране на концертни изяви по повод празници, годишнини и др. Какво още може да се направи с цел популяризиране на студентското творчество и инициативи?

1. Стимулиране на студентското творчество чрез реализиране на съвместни концерти между двете катедри.

2. Организиране на „открити дипломни концерти” не само в АМТИИ, но и на други сцени.

3. Организиране на концерти по повод Юбилейни годишнини на катедра „Музикален фолклор” и катедра „Хореография”.

4. Засилване комуникацията с училищата по фолклор, хореография и паралелките в СОУ – изнасяне на съвместни концерти, провеждане на педагогическа и диригентска практика.

5. Провеждане на творчески срещи с изявени творци в областта на музикалния фолклор и хореография, както и с преподаватели от специализираните училища.

6. Засилване на творческите контакти със специалности от другите факултети.

7.Участие в концерти (на сцената на АМТИИ) на състави, ръководени от бивши възпитаници на катедрите „Музикален фолклор” и „Хореография”

8. Да се даде възможност на повече студенти за творчески изяви, не само на участниците в Академичните състави.

9. Да бъдат стимулирани щатните състави при натовареност извън регламентираната в учебната и концертна програма.

10. Засилване творческите контакти на двете катедри с БНР и БНТ.



IV Развитие на кадрите:

1. С цел подобряване на социалния и професионален статус на преподавателите ще подкрепям тяхното израстване в по-висока степен.

2. Ще съблюдавам обявяване на конкурси за щатни асистентски и корепетиторски места, освободени от колеги, навършили пенсионна възраст.

3. С оглед наличие на приемственост в кадровия потенциал ще пледирам за развитие на по-младите колеги в научно-изследователската дейност и навременните им повишения и хабилитации.

4. Постоянна връзка с кариерните центрове в училищата и потребителите на кадри от сферата на изкуствата и образованието, която да бъде в помощ на завършващите студенти при намиране на подходяща работа по специалността.

5. Регламентирани, регулярни срещи на Декана със студенти от различните специалности на катедра „Музикален фолклор” и „катедра „Хореография”.

6. Повишаване ефективността на работата на курсовите съветници

със студентите по всички вълнуващи ги проблеми.

Уважаеми колеги,

днес живеем и работим в трудни условия за образованието в сферата на изкуствата. Не е лесно да се запази постигнатото до сега и да продължим напред. Не бива да се примиряваме с мисълта, че нищо не зависи от нас, нужно е да вярваме, че можем повече. Пътят към успеха е зависим от смели инициативи и решения за развитие. Можем да постигнем много, ако гледаме заедно в една посока и работим в екип.

В заключение искам да подчертая линията, която ще следвам в личностен план – почтеност, справедливост и коректност, обмен на творчески и професионален опит и идеи. Давам си сметка, че бих могла да реализирам всичко казано по-горе само с Вашето доверие и подкрепа.

Считам, че имам воля и знания за реализиране на казаното, за устояване интересите на факултета и Академията, както и на колегията и студентите. Ще спомагам за запазване духа на уважение, толерантност, на академичен тон и достойнство на общуване.


Благодаря за вниманието!
09. 01. 2012г.

Пловдив Подпис:






Каталог: news
news -> Община пловдив пловдив, 4000, пл. “Стефан Стамболов” №1 тел: (032) 656 701, факс: (032) 656 703
news -> Закон за изменение и допълнение на Закона за общинската собственост. От рождения си ден 1 юни 1996 г., Закона за общинската собственост претърпя множество промени, основните от които бяха през 1999 г и 2004 г
news -> Тема: здравеопазване
news -> П р а в и л а за провеждане на 68-ми Национален и Международен Туристически Поход "По пътя на Ботевата чета" Козлодуй Околчица" 27 май 2 юни 2014 година I. Цел и задачи
news -> Списък на училищата, които имат ученици с ниски резултати от външно оценяване след 5 клас по съответните предмети
news -> Уважаеми колеги, Лятото е при нас и ето, че е време да помислим къде ще прекараме лятната отпуска
news -> Новости в програмен продукт Заплати – версия 12
news -> Проф д-р Георги Ончев, дмн
news -> Код на училище Име на училище


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница