Аварийна вентилационна инсталация Ч



Дата13.10.2018
Размер16.67 Kb.
#86305
Раздел II
Аварийна вентилационна инсталация
Чл. 84. (1) Аварийна вентилационна инсталация се проектира за зоните и помещенията от категории по пожарна опасност Ф5А и Ф5Б, както и за помещения с газифицирани съоръжения, в които при авария е възможно да се образуват взривоопасни концентрации (общи или локални).

(2) Кратността на въздухообмена на аварийната вентилационна инсталация се приема не по-малко от 25 h-1 включително, при едновременното действие на другите постоянно действащи вентилации в помещението.

(3) 3а машинните отделения на помпените станции, обслужващи приемните резервоари за производствени води, които съдържат ЛЗТ и ГТ, към общообменната вентилационна инсталация се предвижда и аварийна вентилационна инсталация с въздухообмен 25 h-1.

(4) Аварийната вентилация на помещенията и зоните, в които постоянно действащата смукателна вентилационна инсталация осигурява необходимия обмен на въздуха, се осъществява посредством резервни вентилатори, блокирани с работните.



Чл. 85. (1) Аварийните вентилационни инсталации се предвиждат блокирани с газоанализатори, подаващи звуков и светлинен сигнал. Когато в помещението се достигне концентрация 10 % от ДКГВ на отделяната вредност, аварийните вентилационни инсталации се включват автоматично от газоанализаторите.

(2) За аварийните вентилационни инсталации по ал. 1 се осигурява възможност и за ръчното им включване посредством пускова апаратура, монтирана до входа на помещението.



Чл. 86. Засмукване от аварийните вентилационни инсталации се предвижда в зоните с най-голямо отделяне и наслояване на взривоопасни пари и газове.

Чл. 87. Аварийна приточна вентилационна инсталация се проектира, когато се изисква и аварийна смукателна вентилация.

Чл. 88. Аварийните смукателни вентилационни инсталации се проектират с искронеобразуващи вентилатори.

Чл. 89. (1) Изхвърлянето на въздуха може да се извършва на нивото на вентилаторите независимо от етажността на сградите, на разстояние най-малко 20 m от възможни източници на възпламеняване и в естествено проветрявани зони на територията на обекта.

(2) Когато откъм фасадата на сградата, на която са разположени вентилаторите, се предвиждат открити производствени площадки (етажерки и др.), изхвърлянето на въздуха се извършва на височина, съобразена с плътността на изпускания продукт.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница