Безналични(безкасови плащания)



Дата28.02.2022
Размер58.46 Kb.
#113713
ТипДиплом
дипломен проект













СТАРОПРЕСТОЛНА ПРОФЕСИОНАЛНА
09 ГИМНАЗИЯ ПО ИКОНОМИКА
ЗАДАНИЕ ЗА ДИПЛОМЕН ПРОЕКТ
ДЪРЖАВЕН ИЗПИТ ЗА ПРИДОБИВАНЕ НА ТРЕТА СТЕПЕН НА ПРОФЕСИОНАЛНА КВАЛИФИКАЦИЯ - ЧАСТ ПО ТЕОРИЯ НА ПРОФЕСИЯТА
по професия код 343010 ,,Финансист''
специалност код 3430101 ,,Банково дело"
На Александра Николаева Дупалова ученичка
от XII ,,a" клас
Тема: Безналични(безкасови плащания)

Съдържание


Глава първа: Теоретични основи на безналичните (безкасови) плащания
1.Същност на плащането
1.1.Същност на касовите и безкасовите (безналичните) плащания
1.2.Начини на плащане
1.3.Средства за плащане
2.Банкови сметки
2.1.Същност на банковите сметки
2.2..Условия и документи за откриване,водене и закриване на банкова сметка
3.Платежно посредничество на Търговските банки
3.1.Обща характеристика
3.2Изисквания към дейността на платежните институции
3.3Разрешаване и изпълнение на платежни операции
3.4.Общи условия за предоставяне и осъществяване на платежни услуги
4.Форми на безналични плащания
4.1.Кредитен превод и директен дебит
4.2.Плащане с акредитив
4.3.Плащане с чек
4.4Плащане с електорнни платежни инструменти
Увод

Безкасовите плащания се извършват чрез посредничеството на банките. То се прави в размер на авоара по сметката и на допустимото превишение на плащанията над остатъка по сметката, т.е. в рамките на договорения кредит "Овърдрафт". Частични плащания на платежни документи не се извършват;.В случая е необходимо платецът и получателят да имат разкрити банкови сметки. Паричните средства се прехвърлят от една банкова сметка в друга, въз основа на платежни документи. Особеностите на този вид плащане се състоят в това, че при него се движат само вписани по сметки пари.


Поради големия брой безналични преводи в икономиката е създадена нормативна уредба за безкасовите плащания, в която са определени единни правила за платежно движение и посредничество. Банките заемат особено важно място при безкасовите плащания. Техните средства се използват за предоставяне на овърдрафт по банкова сметка, за потвърждаване на акредитиви, за предоставяне на акцепти, авали и банкови гаранции. Чрез своята ликвидност и висок имидж те стават гарант за качествено изпълнение на поетите ангажименти на своите клиенти. Във връзка с уреждане на многобройните сметни взаимоотношения , възникващи между отделните икономически субекти в националното ни стопанство, се извършват разнообразни и значителни на брой плащания. Много малка част от тях се реализират посредством разплащанията в брой, а останалата част се урежда безналично. Безкасовите плащания се осъществяват при строго спазване на нормативните актове, регламентиращи реда и начина на извършването им.
Нашата банкова система непрекъснато се развива. Откриват се нови банкови клонове, конкуренцията расте. Фирмите и физическите лица имат право да избират банка, която да ги обслужва. Системите за безналични плащания непрекъснато се развиват. Безспорно ползването на компютри; платежни и клирингови системи ,БОРИКА,БИСЕРА,RINGS ,платежни киоски,, предплатени карти; електронни портмонета; трансакции на валутните пазари, пазарите на фючърси, деривати и опции;ПОС терминални устройства ,АТМ, банкови карти; възможностите за разплащане по Интернет - е-pay и др. са възможни изцяло благодарение на напредъка на науката и технологията.
Настоящата дипломна работа ще бъде разработена в две основни части. В глава първа, ще бъдат разгледани основните теоретични особености на безкасовите плащания. Ще бъдат изяснени основните форми на безкасовите разплащания и технологията при тяхното осъществяване на практика, ще бъде обърнато внимание и на последните изменения в нормативната база, отнасяща се до безналичните плащания. Новите начини и форми на разплащания също ще бъдат обект на представяне в настоящия проект.
В глава втора на настоящия дипломен проект ще бъде представен бизнес план за проучване и реализацията на банков продукт.

Глава първа


ТЕОРЕТИЧНИ ОСНОВИ НА БЕЗНАЛИЧНИТЕ (БЕЗКАСОВИ) ПЛАЩАНИЯ

1.СЪЩНОСТ НА ПЛАЩАНЕТО


1.1.СЪЩНОСТ НА КАСОВИТЕ И БЕЗКАСОВИТЕ ПЛАЩАНИЯ



  • Плащането е процес на предаване на пари от едно лице на друго по повод реализиране на сделка.Участници в паричните отношения са платежни институции и техните клиенти,чиито отношения ,права,задължения и отговорности се регламентират с нормативни актове.Участието на платежни институции като страна в реализацията на сделките и разплащанията между стопанските субекти,се определя като платежно посредничество. Платежното посредничество се извършва от платежните институции.

Като платежни услуги в банковото дело се дефинират :

  • Услугите ,свързани с внасянето на пари в наличност по платежна сметка,както и свързаните с това операции по обслужване на платежна сметка;

  • Услугите ,свързани с теглене на пари в наличност от пкатежна сметка ,както и свързаните с това операции по облужване на платежна сметка;

  • Платежните операции,включително прехвърляне на средства по платежна сметка на ползвателя при доставчика на платежни услуги или при друг доставчик на платежни услуги.

Доставчици на платежни услуги са банките ,дружествата за електронни пари и други платежни институции ,определени със закон в страната.Лица,които не са доставчици,нямат право да предоставят платежни услуги.Доставчикът на платежни услуги не контролира предмета и законосъобразността на сделката,във връзка с която се представя платежната услуга,освен ако с нормативен акт е предвидено друго.

  • Безкасовите плащания са действия и сделки между банки и техни клиенти и сделки между банки, свързани с прехвърлянето на пари по банкови сметки. Платежното посредничество на ТБ се основава на определени принципи. Тези принципи представляват ръководни начала по които се водят банките, при осъществяване на безналичните плащания. Безкасовите плащания се извършват чрез посредничеството на банките. В случая е необходимо платецът и получателят да имат разкрити банкови сметки. Паричните средства се прехвърлят от една банкова сметка в друга, въз основа на платежни документи. Особеностите на този вид плащане се състоят в това, че при него се движат само вписани по сметки пари. Поради големия брой безналични преводи в икономиката е създадена нормативна уредба за безкасовите плащания, в която са определени единни правила за платежно движение и посредничество. Банките заемат особено важно място при безкасовите плащания. Техните средства се използват за предоставяне на овърдрафт по банкова сметка, за потвърждаване на акредитиви, за предоставяне на акцепти, авали и банкови гаранции. Чрез своята ликвидност и висок имидж те стават гарант за качествено изпълнение на поетите ангажименти на своите клиенти.

1.2.НАЧИНИ НА ПЛАЩАНЕ


В зависимост от участието на платежните институции в платежния процес ,плащанията може да се определят като:

  • Плащане в брой -участието на банките в случая се ограничава само до необходимост от креитно осигуряване за погасяване на задължението.

  • Плащане отчасти в брой-платецът или получателят имат разкрита банкова сметка.Платецът може да внесе дължимите суми в брой по сметка на получателя или да издаде чек,който получателят да осребри.Средствата на банките в този случай могат да бъдат използвани за акцептиране на чековете ,като гаранция.

  • Безкасови плашания-в случая е необходимо платецът и получателят да имат разкрити банкови сметки.Паричните средатва се прехвърлят от една банкова сметка в друга въз основа на платежни документи.В този случай се движат само вписани по сметки пари.Поради големия брой безналични преводи в икономиката е създадена нормативна уредба за безкасовите плащания,в която са определени единни правила за платежното движение и посредничество.Чрез безкасовите плащания се:

  • Ускорява паричното обръщение;

  • Намаляват разходите по паричното обръщение ;

  • Развиват парично-кредитните отношения;

  • Развива банковата система;

  • Създава възможност кредитните интитуции да осъществяват контрол върху паричните операции;

  • Създават условия за по-голяма сигурност при извършване на разплащанията;

  • Спомага за развитие на икономиката като цяло.

В зависимост от формите и средствата плащанията биват :

  • Плащане ,чрез кредитен превод;

  • Плащане ,чре директен дебит;

  • Плащане,чрез електронни платежни инструменти.

  • Плащане с акредитив;

  • Плашане с чек.

1.3.СРЕДСТВА ЗА ПЛАЩАНЕ
Като средства за плащане се използват наличните пари (банкноти и монети), електронните пари и парите по банковите сметки, както и паричните представители.
В различните етапи от човешката история са използвани различни стокови и нестокови форми на парите: обикновени стоки, благородни метали, книжни пари, кредитни пари, банкноти, електронни пари.
Монетите – представляват късове метал с определена форма, маса, размери и номинална стойност. Те се изсичат от пълноценни и непълноценни метали и сплави. Пълноценните метали (злато, сребро и платина) се използват преди всичко за юбилейни монети. Монетите от непълноценни метали и сплави се наричат „билонни“. За да се избегне фалшифицирането, при всяка емисия се спазват определени изисквания за техните елементи, където задължително присъстват: номилен знак, година на емисия, парична единица, символи, емитент, щемпел Лицевата страна на монетата се нарича „аверс“; Обратната страна на монетата се нарича „реверс“; третата страна на монетата се нарича „гурт“
Количеството на благороден метал в монетата се нарича „проба“, а количеството на неблагородни метали и сплави в монетата се нарича „лигатура“
Банкноти – банкнотите са нестокова форма на парите. Те представляват „полици“ срещу банката и се издават въз основа на запаси от пълноценни метали или постъпващи в банката полици. Както и при „билонните“ монети банкнотите имат представителен характер, поради ниската си собствена стойност. Въведени са, защото чрез тях се улеснява размяната. За да изпълняват своята посредническа функция е необходимо те да бъдат добре защитени срещу фалшифициране.
Полици – представляват кредитни пари, по силата на които определени лица се задължават да изплатят дадени парични суми в определени срокове на дадено място. Издаването на полици е свързано с недостиг на средства за извършване на плащането и се основава върху доверието на кредитора, че длъжникът ще погаси своето задължение в бъдеще.
Електронните пари – за извършване на безкасови плащания се използват трансакционните и електронните пари. Трансакционните пари това са парите по сметките на физически и юридически лица в банките.
Електронните пари са парична стойност в електронна форма, която представлява вземане към издателя, съхранена върху паричен инструмент и се приема като средство за разплащане и от лица различни от техния издател. За извършване на плащанията се изготвят различни платежни документи, използват се банкови платежни карти, чекови форми и др.
2.БАНКОВИ СМЕТКИ
2.1..СЪЩНОСТ НА БАНКОВИТЕ СМЕТКИ
Банковата сметка се използва от клиентите за съхранение на пари и за извършване на плащания. Всяко местно или чуждестранно физическо или юридическо лице може в избрана от него банка да открива и води банкова сметка.
С разкриване на банкови сметки удовлетворяват разнообразни потребности на своите клиенти и спомагат за осъществяване и развитие на парично-кредитните отношения в икономиката. Значението на тази услуга е свързано с акумулиране на свободни парични средства в икономиката, намаляване на излишните налични пари в обращението, възможност за преразпределение на вложените в банките пари в сфери където те са необходими, сигурност на спестяванията, възможност за увеличаване скоростта на движение на парите в обращение и други.
За съхранение на пари и извършване на плащания банките могат да откриват в левове и във валута банкови сметки. Лице, което желае да открие банкова сметка на свое име или в полза на трето лице, подава в избраната от него банка искане за откриване на сметка, към която се прилагат определени документи / спесимен от подписите на лицата, които имат право да се разпореждат с парите по сметката и т.н. /. Основание за откриването на сметка е сключеният договор между банката и клиента. Закриване на банкова сметка става по искане на клиента, чрез подаване на искане за закриване на сметка в банката;по служебен път, след изтичане на срока, за който е разкрита сметката; по решение на банката, с предварително предупреждение на клиента или при изпълнение на условията на договора, при които е разкрита сметката. За воденето на всяка разкрита сметка в банката отговаря експерт банкови операции.

2.2.УСЛОВИЯ И ДОКУМЕНТИ ЗА ОТКРИВАНЕ ,ВОДЕНЕ И ЗАКРИВАНЕ НА БАНКОВА СМЕТКА


Условия за осъществяване на плащанията:

  • И платеца и доставчика трябва дя имат открити сметки в съответните банки;

  • Клиентите трябва да представят оформени платежни документи;

  • Банката плаща само до размера на наличните авоари по сметката на платеца;

  • Частични плащания не се разрешават по отделните платежни документи. При недостиг на пари по сметката банката изчаква до момента на новото постапление;

  • Банките не могат да отказват приемането на редовни платежни документи съгласно БЦС и наредбата;

  • Банката изпълнява плащането до три работни дни чрез БИСЕРА след подписването на платежните документи в банката. До един работен ден трябва да се извършват плащанията чрез следните операции:

  • обработка на документите в банката, където е поискано плащането;

  • обработка на информацията в БИСЕРА;

  • обработка на документи в банката, където постъпват поисканите суми

Документи за откриване,водене и закриване на банкова сметка
Банкови сметки се откриват::

  • лично, срещу представяне на документ за самоличност от страна на Влогодателя/Депозанта (наричан по-долу „Влогодател”) или чрез пълномощник на Влогодателя, снабден с пълномощно, визиращо изрично и изчерпателно

  • вида и обема на действията, които пълномощникът е оправомощен да осъществява от името и за сметка на Влогодателя;

  • спесимен на подписите на лицата, които ще се разпореждат със сметката. Документът се изисква при първоначално регистриране на физически лица, като клиенти на Банката;

  • Банката може да изисква при необходимост или по своя преценка и други документи, които са необходими във връзка със специфични условия за откриване на сметката, за идентификация на Влогодателя/ите и лицата с разпоредителни права, както и във връзка с изискванията на нормативните актове;

  • След проверка на предоставените документи, за откриването и воденето на банкова сметка Банката и Влогодателят сключват индивидуален Договор за съответна сметка, имплицитна част от съдържанието на който са тези ОУ. При различия между изискванията на тези ОУ и приетото в договора се прилага установеното в договора.

  • Банката допуска откриване на банкови спестовни сметки в полза на трети ползващи се физически лица, като при откриване на сметка се предоставят данни и документи, идентифициращи лицето, откриващо сметката, и третото ползващо се лице – Титуляр на сметката. При откриване на сметка в полза на трето лице, под 18 години или лице поставено под запрещение се спазват особените изисквания на Закона, настоящите Общи условия и договора за банкова сметка.

  • Банкова сметка в полза на трето малолетно/непълнолетно лице – Детска спестовна сметка се открива лично от Влогодателя, срещу представяне на документ за самоличност на последния.

  • За откриване на сметка в полза на малолетно/непълнолетно лице, Влогодателя (Влогодателите) попълва Искане за откриване по образец на Банката.

  • Всички права, произтичащи от Договора за детска спестовна сметка, открита в полза на малолетно/непълнолетно лице възникват направо за малолетното/непълнолетното лице – Титуляр. За лица поставени под запрещение като Титуляри на сметка законите им представители сключват с Банката договор за водене на сметка.

  • Банката допуска откриване на банкови сметки с нулеви салда за стандартни продукти – разплащателни и спестовни сметки, и за срочни депозити. При последните се прилагат условията на т. 43... от настоящите Общи условия.

  • В срок от 30 (тридесет) календарни дни считано от датата на откриването, съответната банкова сметка следва да се захрани (касово или безкасово) със сума, не по-малка от изискуемите от Банката минимални суми за откриване на съответния тип сметка, съгласно Лихвения бюлетин на Банката за физически лица;

  • В случай, че сметката е останала с нулево салдо след изтичане на посочения в т. 5.1. срок, както и ако към нея няма издадена дебитна карта, в продължение на два последователни месеца, който срок има правно действие и последици на предизвестие Банката има право едностранно да прекрати Договора за банкова сметка и да закрие сметката, без да дължи допълнително уведомление на Влогодателя за това.

3.ПЛАТЕЖНО ПОСРЕДНИЧЕСТВО НА ТЪРГОВСКИТЕ БАНКИ
3.1.ОБЩА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ПЛАТЕЖНОТО ПОСРЕДНИЧЕСТВО
Платежно посредничество са дейностите ,които банките и останалите платежни институции осъществяват при безналичните плащания.
Основни принципи на платежното посредничество са:

  • Законосъобразност на дейността на платежните институции-означава доставчиците на платежни услуги да са лицензирани от компетентен орган и да извършват платежно посредничество съобразно изискванията,определени в нормативните актове (в т.ч. закони,наредби,правила и други нормативни документи).

  • Информираност на клиентите -основава се на изискването всяка платежна институция да запознае своите клиенти с условията за извършване на плащанията и да предоставя информация относно отчитането на извършените транзакции от нея.

  • Доброволност на транзакциите-изпълняващите институции нареждат извършване на плащания по нареждане и със съгласие на клиента.

  • Балансираност на интересите -отделните плащания са съобразни с целитеи интересите на клиента и тези на платежната институция.Клиентите ползват платежни услуги за да реализират своята дейност.За ползване на тези услуги те заплащат определена цена,съобразно банковата тарифа,като по този начин банките формират своите приходи и печалба.

  • Минимизиране на рисковете при осъществяване на плащанията-за целта се изработват и прилагат “Правила за управление на рисковете”,които са свързани с дейността на всяка платежна система и платежна институция.Тези правила трябва да бъдат спазвани от всички участници в плащането – операторите на платежни системи,платежните институции и техните клиенти.

  • Доверие между участниците в плащането-доверието е свързано от една страна с увереността на платежната институция в платежоспособността на платеца и неговата лоялност при изпълнение на поетите от него ангажименти ,свързани с реализиране на плащането.От друга страна доверието е свързано с вярата на ползвателите на платежни услуги,че изпълняващата институция ще извърши плащането според нормативните изисквания и договорените условия.

  • Системност на плащанията -основава се на това ,че плащанията се извършват ,чрез платежни системи,чиито функции се определят чрез нормативните актове.

  • Конкурентност в платежното посредничество – банките и останалите платежни институции привличат клиенти,като създават нови и разнообразни услуги и повишават качеството на обслужването в областта на платежното посредничество.

3.2.ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ДЕЙНОСТТА НА ПЛАТЕЖНИТЕ ИНСТИТУЦИИ
Доставчици на платежни услуги са платежните институции.Те поддържат платежни сметки за платежните операции,наредени от техните клиенти.
Задължение на платежните институции преди ползвателят да бъде обвързан с договор е да осигурят на клиента по достъпен начин предварителна информация, в т.ч.:

  • Вид и характеристики
















Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница