Борци за свобода



Дата20.02.2023
Размер35 Kb.
#116654
ТипПлан-конспект
План-конспект на урок по Човекът и обществото за 4 клас на тема Борци за свобода

ТРАКИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ
ПЕДАГОГИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ
План - конспект на урок по човекът и обществото за 4 клас
Тема 20
Борци за свобода


Изготвил: Проверил:
Тема: Борци за свобода


Основна цел: Да се осмисли ролята и саможертвата на българските борци за свобода.


Подцели:
Ниво познание /възприемане/: Да се информират за живота и делата на дейците за свобода, за плановете за освобождение.
Ниво разбиране: Да разберат ролята на будните българи като Георги Раковски, Любен Каравелов и Васил Левски в борбата за освобождението на б ългарския народ.
Ниво приложение: Да разкажат за дейността на Васил Левски.


Методи: разказ, беседа, анализ, работа с документи, работа с учебник и илюстрации;


Принципи: достъпност, системност, научност;
Основни понятия: революционен комитет, патриот;


Очаквани резултати: Развива се умение за описване на дейността на бележити личности, за обясняване и правене на изводи за общественото им значение.
Дидактически средства: учебник, учебна тетрадка, илюстрации;


План на урока:

1. Начало на борбата за освобождение.


2. Първи планове за освобождение. Георги Сава Раковски.
3.Любен Каравелов.
4. Васил Левски – Апостолът на свободата.
Ход на урока:

У: Добро утро! Да си припомним от кой е изработен първият план за освобождение на българския народ?


Д: /От Георги Сава Раковски./
У: Точно така! А какво е направил Васил Левски?
Д: /Учениците отговарят./
Този час ще се запознаем с живота и делата на борците за свобода. Запишете заглавието на урока и препишете плана от дъската.
У: Към края на 18 началото на 19 век Османската империя се намирала в много тежко положение. Чиновниците били подкупни, държавата не подпомагала развитието на занаятите и промишлеността. Българите страдали мног оот тежките данъци и смятали, че развитието на техния народ е невъзможно под османска власт. Така се започнала борбата за освобождение. Първоначално българите участвали като бойци в руската армия. Тези, които не можели да се примирят с турската влас, напускали България и се остановявали в съседни страни, където не спирали да работят с всички сили за българската свобода.
У: Вие вече знаете, че първият българин, който създал планове за освобождението на България бил Георги Раковски. Погледнете в учебника, там има снимка на Раковски. Той е роден в Котел през 1821 г. Израстнал в родолюбива среда и от детство заобичал отечеството си. Смятал, че българит емогат да с еосвободят, като се подготвят за общо въстание срещу османската власт. То трябвало да бъде подпомогнато от български чети. Стотици видни българи участвали в тези чети.
У: Друг виден боец за свобода бил Любен Каравелов. Той е роден в Копривщица през 1934 година в богато семейство на търговец. Благодарение на образованието си, което получава в родния си град, в Пловдив и в Русия, се проявил като виден писател и общественик. Под негово ръководство в Букурещ бил създаден Български революционен централен комитет, чиято основна цел било подготвянето на въстание в българските земи.
У: Един от най – видните български бойци за свобода бил Васил Левски – Апостола. Роден е в Карлово през 1837 година в семейството на занаятчия и търговец. Липсата на средства попречила на Левски да получи високо образовани. Той се включил в борбата за освобождение твърде млас. В продължение на няколко години изградил в повечетобългарски градове револционни комитети. Те били обединение на малка група хора, които се подготвят за коренна промяна на обществото. В тях членували някои от най – видните български патриоти: учители, свещенници, занаятчии и селяни. Основната задача била да подготвят населението за въстание за освобождението на България.
Те събирали пари и оръжия, създали своя тайна поща. Дейността на комитетите се провеждала тайно от турската власт. Членовете им давали клетва, че ще пазят тайната и ако трябва, ще урат за свободата на родината.
Васил Левски не дочакал свободата. Той бил заловен от турските власти и обесен в околностите на София през 1873. Въпреки това той вдухвал вяра на българите, че със собствени сили ще могат да извоюват свободата си.
У: На какво ви учи животът на тези велики българи? Виждали ли сте техни паметници? Къде?
У: Работихте много добре този час! Помислете за следващия път и с еподгответе да разкажете интересни факти за дейността на Васил Левски или на други бойци за свобода.






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница