Динамична индикация



страница1/2
Дата11.05.2023
Размер238.43 Kb.
#117645
ТипЗадача
  1   2
Курсова задача-ЦСХ-КонстантинБлагоев-101219029


Факултет по електронна техника и технологии

Курсова задача по:


Цифрова схемотехника
Тема: Динамична индикация
Име: Константин Благоев
Факултетен №: 101219029
Група: 52

Синтез на принципната схема

Организирането на динамична индикация се налага при необходимост от управление на голям брой индикатори. Тя позволява да се спести елементна база при управлението на повече от 4 разреда.Същността на динамичната индикация се състои в последователното разрешаване на всеки индикатор във времето. Управляващата логика на динамичната индикация създава серия последователни цифрови импулси за разрешаване на индикаторите и синхронизира данните, подавани за индициране на индикаторите със съответните разрешаващи импулси.Честотата с която се разрешават индикаторите, се нарича още честота на регенерация. Синхронизацията изисква данните за индициране на даден индикатор да се подават на общата шина, когато той получи разрешение за индициране.Когато честота на сканиране е достатъчно голяма, в наблюдателя се създава впечатлението, че всички индикатори индицират едновременно. Това настъпва при честота по-голяма от 47Hz. На практика, се използва промишлената честота 50 Hz, с цел да се избегне неприятния ефект от “биенето” между честотата на опресняването и промишлената честота.


От заданието може да се изчертае следната блокова схема на проектираната динамична индикация

Тактовия генератор е необходимо да изработва правоъгълни импулси с честота n пъти по-голяма от честотата на регенерация, където n е броя на разреди. Така при избрана честота на регенерация fрег=50Hz за честотата на тактовия генератор се получава fТГ=n.fрег=8.50=400Hz.Предназначението на двоичния брояч е да брои генерираните от тактовия генератор правоъгълни импулси, като неговия модул на броене е n=8. Дешифратора преобразува получения от двоичния преобразувател двоичен код в унитарен. Така чрез двоичния брояч и дешифратора се осъществява цикличното превключване на индикаторите.
Изходите на дешифратора управляват електронните ключове ЕK0÷EK7. Електронните ключове ще бъдат реализирани с PNP биполярни транзистори. Едновременно с това, изходите на дешифратора управляват магистралните буфери, пропускащи информацията за всеки разред на кодовия преобразувател. Магистралните буфери са повторители с изходи, с три състояния. На практика чрез тях е реализиран магистрален мултиплексор. Кодовия преобразувател преобразува подавания на входа му двоично-десетичен код в 7-сегментен. Предназначението на резисторите в изхода на кодовия преобразувател е да ограничат тока през светодиодите.



Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница