До директора на риосв- монтата у в е д о м л е н и е



Дата22.10.2018
Размер84.04 Kb.
#91950

ДО


ДИРЕКТОРА НА

РИОСВ- МОНТАТА
У В Е Д О М Л Е Н И Е
за инвестиционно предложение
От Илиан Милославов Миков, с ЕГН 8501231706, притежаващ л.к. 606752513, издадена на 11.07.2008 г. от МВР-Видин, с адрес гр. Видин, ул. Солун 3, ет.2, ап.4

Тел: 0879 66 57 57



УВАЖАЕМА Г-ЖО ДИРЕКТОР,
Уведомяваме Ви,

че имам следното инвестиционно предложение: създаване на трайни насаждения от орехи върху следните имоти с номера 035008, 035009, 035011, 035013, намиращи се в землището на с. Вълчек, ЕКАТТЕ 12 557, общинаМакреш, област Видин, в местност „Цоков чукар”



Характеристика на инвестиционното предложение:
1. Цел и предмет на инвестиционното предложение - производство, жилищно, пътно и др.
Инвестиционно предложение: създаване на трайни насаждения от орехи върху следните имоти с номера 035008, 035009, 035011, 035013, намиращи се в землището на с. Вълчек, ЕКАТТЕ 12 557, общинаМакреш, област Видин, в местност „Цоков чукар”
2. Резюме на предложението, в т.ч. описание на основните процеси, източници на емисии от производствените процеси, капацитет, обща използвана площ; посочва се дали е за ново инвестиционно предложение и/или за разширение или изменение на производствената дейност, необходимост от други, свързани с основния предмет, спомагателни или поддържащи дейности, в това число ползване на съществуваща или необходимост от изграждане на нова техническа инфраструктура (пътища/улици, газопровод, електропроводи и други); предвидени изкопни работи, предполагаема дълбочина на изкопите, ползване на взрив/
Регистриран съм, като земеделски производител, отглеждащ пчелни семейства, като има за цел създаване на трайни насаждение от орехи, които да бъдат отглеждани спрямо изискванията на био-земеделнието. В момента съм в процес на сертифициране, като Био производител. В имотите посочени за използване за трайните насаждения, има наличие на дървестна и храстова растителност. Според инвестиционното намерение, не се очаква генериране на вредни емисии и отпадъци, а генерираните раститени отпадъци ще се раздробяват и използват за биологично торене.

Не се предвижда създаване на нова и няма да се променя съществуваща инфраструктура. Предвижданите дейности за биопроизводство целят максимално запазване на автентичността на природата.

Проектът предвижда създаване на трайно насаждение от перспективни и високодобивни и качествени сортове орехи – комбинирано отглеждане на Шебин и Беледжик, с изявени характеристики:

Сорт: Шебин - студоустойчив сорт, добро качество и редовно плододаване, плодът е овален, едър с тънка и мека черупка. Рандеман 63%, масленост 67%, протеини 17%. Средната доходност от 5 годишно дръвче е 7-8 кг. Опрашва се от сорт Беледжик. Узрява 20-30 септември. Плододава изобилно и редовно.

Сорт: Беледжик - Подходящ за райони с късни пролетни измръзвания, средно едър, овален, с тънка черупка, плодово тегло - 13 гр. Рандеман 54%, масленост 68%, протеини 18%. Средния добив от 5 годишно дръвче е 6-7 кг. Опрашител е сорт Шебин и Ялова-3, узрява края на септември. Плододава редовно.

Районът е с надморска височина, която е в допустимите граници, на които орехът може да вирее, а именно под 1700м надморска височина. Орехът е растение на умерения климат, което е лесно приспособимо.

Технологията избрана за отглеждане е засаждане на разстояния 10м х 10м, което предоставя необходимото пространство и ресурси за развитие на трайното насъждение. Облагородените сортове описани по-горе се ориенират на север.

Утвърдена практика е есенно или пролетно засаждане. Тогава растенията се приспособяват и захващат около 90-100%. Ореховите фиданки са с размери под 1 метър и ще бъдат засадени ръчно. За целта се изкопават ями за засаждане на дръвчетата с 60см диаметър и 60см дълбочина, като на дъното на ямата се поставя угнила оборска тор. При засаждане овощните орехови дръвчета се заравят така, че мястото на присаждане да остане извън ямата. През първата година от засаждането дръвчетата задължително се поливат – най-малко един път в годината. През есента междуредията се разорават по- надълбоко, през пролетта почвата се разорава предсеитбено. При засаждане дръвчетата се подрязват над 4-5-та пъпка. Първото есенно подрязване на стъблото се извършва на височина 180см. След засаждането през пролетта ореховото дръвче се изяразва на височина 100см. На върха на овощното дръвче се оставят само две възбудени пъпки, останалите се изрязват.

Засадените дръвчета започват плододаване след 3-4та година, като добивът от едно дърво достига 120-150кг.

За увеличаване на плододаването короната се разрежда от сгъстяващите я във вътрешността тънки клончета- премахвайки ги от основата, а от външната страна короната се разрежда, като се премахват взаимнопреплитащите се клончета. При подряазването за плододаване особено важно е отстранения клон да е с по-малка дебелина от оставащия. Така поддържаните дървета живеят между 100-150 години.

Посочените по-горе дейности ще бъдат осъществявани с малък овощарски трактор, изхвърлящ много по-малко вредни емисии в сравнение с големите конвенционални трактори.

Срок на реализация 31.12.2014 година.


3. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности в обхвата на въздействие на обекта на инвестиционното предложение;
Няма връзка с други съществуващи дейности и няма други дейности, които да са одобрени с устройствен или друг план за гореописаният терен.

4. Местоположение на площадката за инвестиционното предложение - населено място, община, квартал, парцел, землище, поземлен имот, географски координати (по възможност в WGS1984), собственост, близост до или засягане на защитени територии и територии за опазване на обектите на културното наследство, очаквано трансгранично въздействие, схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура;
Поземлените имоти, на които ще бъде осъществено инвестиционното намерение са следните: върху следните имоти с номера 035008, 035009, 035011, 035013, намиращи се в землището на с. Вълчек, ЕКАТТЕ 12 557, общинаМакреш, област Видин, в местност „Цоков чукар”. Прилагаме скица.
5. Засегнати елементи на Националната екологична мрежа; близост до или засягане на защитени територии; защитени зони:
Площадката попада в Натура 2000 България.


Видин

Макреш

Вълчек

12557


На територията на обекта няма чуствителни и влажни зони

Теренът не попада на територията на:

- археологически, архитектурни и други резервати и обекти, обявени за недвижими паметници на културата

- райони с неблагоприятни инженерно-геоложки условия (свлачища, срутища и др.), райони с открит карст;

На терена не са извършвани минни изработки, които да създават потенциална опасност от слягане и пропадане .

На територията няма находища за открит добив на подземни богатства, включени в Националния баланс на запасите и ресурсите на подземни богатства.

На територията на обекта и в близост няма защитени видове от флората и фауната, които могат да бъдат засегнати.
6. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията, предвидено водовземане за питейни, промишлени или други нужди-чрез обществено водоснабдяване (ВиК или друга мрежа) и/или от повърхностни води, и/или подземни води, нео6. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията, предвидено водовземане за питейни, промишлени или други нужди-чрез обществено водоснабдяване (ВиК или друга мрежа) и/или от повърхностни води, и/или подземни води, необходими количества, съществуващи съоръжения или необходимост от изграждане на нови:
По време на засаждането, както и още четири пъти в периода на първата година, ще се използва вода от водоноска с обем 5 000 литра, която ще бъде заредена от село Крачимир. Като поливането ще става ръчно. Не се предвижда изграждането на напоителни съоръжения. През целия период на съществуване на трайните насъждения, няма да бъдат използвани електроенергия, метали, бетон и вода чрез обществено водоснабдяване (ВиК или друга мрежа).
7. Отпадъци, които се очаква да се генерират и предвиждания за тяхното третиране :
По време на отглеждане на трайни насъждения – орехи, ще бъде генерирана единствено и само растителна маса под формата на органичен отпадък, която ще бъде раздробявана и използвана за наторяване на орехите. Не се предвижда използването на пестициди, хербициди и други подобни, които са несъвместими с биологичното производство.
8. Очаквани количества и тип отпадъчни води (битови/промишлени), предвиден начин на тяхното третиране – локално пречиствателно съоръжение/станция, заустване в канализация/воден обект, собствена яма или друго, сезонност и др.
Инвестиционния проект не предразполага към наличие на опадъчни води.
9. Орган, отговорен за одобряването на инвестиционното предложение – РИОСВ – МОНТАНА.
10. Характеристики на засегнатата територия – вид и начин на ползване на земите :
Характера на инвестиционния проект, предполага разделяне на 2 основни групи действия във връзка с използването на земите, както следва:
Първа група – подготовка на земята за засаждане и засаждане

В подготовката на земята се включват механични дейности, които целят подобряване на условията на почвата с цел осигуряване на 100% успешно захващане на орехите. Следните механични дейности ще бъдат приложени: риголване на дълбочина 60см, дисковане, култивиране и изкопаване на дупки. След обработка на земната маса, ореховите дръвчета се засаждат в предварително подготвените дупки, придружени с торене с угнила оборска тор и поливане.

Втора група – Доотглеждане през първата година

Култивиране и окопаване около стъблото на всяко дръвче.

Поливане с водоноска 4 пъти, до късна есен, в зависимост от климатичните условия.

Доотглеждане втора година

Оран на дълбочина между 30-40см както и култивиране на междуредието чрез трактор и прикачна техника – култиватор. Окопаване около стъблото по 3 пъти в периода пролет-есен чрез култиватор. Предвидено е също така фрезоване на почвата с цел изравняване на големи неравности в резултат от оранта и култивирането, но също така за аериране и дрениране на почвата.

В зависимост от климатичните условия, е предвидено косене на цялата площ, чрез прикачна косачка към трактор, но не по-малко от 2 пъти годишно.

За постигане на максимален добив, всички орехови насъждения, ще бъдат подрязвани.

Доотглеждане трета година

Оран на дълбочина между 30-40см както и култивиране на междуредието чрез трактор и прикачна техника – култиватор. Окопаване около стъблото по 3 пъти в периода пролет-есен чрез култиватор. Предвидено е също така фрезоване на почвата с цел изравняване на големи неравности в резултат от оранта и култивирането, но също така за аериране и дрениране на почвата.

В зависимост от климатичните условия, е предвидено косене на цялата площ, чрез прикачна косачка към трактор, но не по-малко от 2 пъти годишно.

За постигане на максимален добив, всички орехови насъждения, ще бъдат подрязвани.

При осъществяване на дейността няма да има отрицателно въздействие върху водите, почвите, земните недра, ландшафта, природни обекти, минерално и биологично разнообразие и останалите компоненти на околната среда. Дейността няма да доведе до влошаване здравето на хората.

Пътна инфраструктура – достъп по съществуващи полски пътища.
Моля да ни информирате за необходимите действия, които трябва да предприемем, по реда на глава шеста от Закона за опазване на околната среда и чл.31а на Закона за Биологичното разнообразие.

Прилагам :


  • съгласно чл. 4, ал. 1 от наредбата по ОВОС 2 броя екземпляра на настоящото уведомление на електронен носител, в което е осигурено еднаквост на хартиения и електронния носител.

  • актуални скици на имота, в които ще се реализира инвестиционното предложение;

  • документи, доказващи уведомяване на съответната/съответните община/общини, район/райони и кметство/кметства и на засегнатото население (копие от писма, копие от обява)/съгласно изискванията на чл.4, ал.2 на Наредбата, (ДВ бр.25/2003, изм.ДВ бр.3/2006г/.


Съгласно чл.4, ал.1 от Наредбата за ОВОС (изм. и доп. с ПМС №337/30.12.10 г. на МС, обн. ДВ бр.3/11.01.11)уведомлението се подава в един екземпляр на хартиен носител и в два екземпляра на електронен носител (диск), като възложителят е задължен да осигури еднаквост на съдържанието на хартиения и на електронния носител на информацията.

Дата: 20.06.2013 г. Възложител:.....................................






Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница