Доклад 1 за работата на комисията по предоставяне на убежище в периода 2012 2016 г



Дата12.03.2018
Размер171.91 Kb.
#62434
ТипДоклад




АДМИНИСТРАЦИЯ НА ПРЕЗИДЕНТА

НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

ДОКЛАД1

ЗА

РАБОТАТА НА КОМИСИЯТА

ПО ПРЕДОСТАВЯНЕ НА УБЕЖИЩЕ

В ПЕРИОДА 2012 – 2016 г.

Убежището е закрилата, която Република България дава на чужденци, преследвани заради техните убеждения или дейност в защита на международно признати права и свободи.

Комисията по предоставяне на убежище подпомага Президента на Република България, съответно Вицепрезидента, при осъществяването на функцията по предоставяне на убежище2 по чл. 98, т. 10 от Конституцията на Република България3.

Комисията по предоставяне на убежище изготвя мотивирани предложения по всяка образувана преписка по молба за предоставяне на убежище.

Съдържание на отчетния доклад

1. Нормативна уредба, регламентираща правото на убежище в Република България …………………………………………………………………….. 3

2. Комисия по предоставяне на убежище – правила и ред за работа...4

3. Молби, по които Комисията по предоставяне на убежище е работила в периода 2012 - 2016 г. и взети решения от Вицепрезидента на Република България …..……………………………………..…...........................……..5

4. Проекти, по които Комисията по предоставяне на убежище е работила в периода 2012 – 2016 г. ……………………………………………………...7

5. Подписани споразумения за сътрудничество в периода 2012–2016 г. ..8

6. Форуми, които Комисията по предоставяне на убежище е организирала или в които е участвала в периода 2012 – 2016 г………………………….8

1. Нормативна уредба, регламентираща правото на убежище в Република България

Правото на убежище в Република България е регламентирано с Конституцията на Република България и Закона за убежището и бежанците. Конституцията определя правомощията на Президента да предоставя убежище.

Конституцията на Република България гарантира равенството пред закона на всички граждани, включително и чужденците, като не се допускат никакви ограничения на правата или привилегии, основани на раса, народност, етническа принадлежност, пол, произход, религия, образование, убеждения, политическа принадлежност, лично и обществено положение или имуществено състояние.

Законът за убежището и бежанците определя условията и реда за предоставяне на особена закрила на чужденци на територията на Република България, включително и условията и реда за предоставяне на убежище.

Убежището е закрилата, която Република България дава на чужденци, преследвани заради техните убеждения или дейност в защита на международно признати права и свободи.

Съгласно Закона за убежището и бежанците всеки чужденец може да поиска предоставяне на убежище в Република България, като изложи искането си до Президента лично и по собствена воля. Съгласно Закона за убежището и бежанците по искане на Президента/ Вицепрезидента на Република България длъжностните лица в Държавната агенция за бежанците при Министерския съвет на Република България установяват всички факти и обстоятелства от значение за производството за предоставяне на убежище и оказват съдействие на администрацията на Президента.

По време на производството за предоставяне на убежище чужденците имат всички права и задължения по Закона за убежището и бежанците.

2. Комисия по предоставяне на убежище – правила и ред за работа


Комисията по предоставяне на убежище подпомага Вицепрезидента при осъществяването на функцията по предоставяне на убежище по чл. 98, т. 10 от Конституцията на Република България.
Комисията е създадена с Указ № 124 от 27.03.2012 г. на Президента на Република България и се състои от председател и експерт на щат в Администрацията на Президента и външни членове. Като помощен орган със съвещателни функции при Президента, съответно при Вицепрезидента, Комисията по предоставяне на убежище изготвя мотивирани предложения по всяка образувана преписка по молба за предоставяне на убежище.

Правилата за работа на Комисията по предоставяне на убежище са утвърдени с Указ № 1254 от 27 март 2012 г. на Президента на Република България. Комисията е изготвила Вътрешни процедури за своята работа, включващи и процедура във връзка с производството по образувани преписки по заведени в Администрацията на Президента на Република България молби за предоставяне на убежище.

Вътрешните процедури включват списък от конкретни стъпки, по които се осъществява дейността по предоставяне на убежище:

- образуване на преписка по подадена молба и набиране на необходими документи и информация за осъществяване на производството по молбата;

- проучване и предварително запознаване на членовете на Комисията с нова преписка и определяне на кръга от допълнителни документи, които да се набавят от подалото молба лице;

- определяне на докладчици по всяка преписка;

- набавяне на актуална справка за страната на произход на кандидата и запознаване на членовете на Комисията с нея;

- съвместна дейност с компетентните институции по време на производството с цел набавяне на необходима информация и фактология по производството;

- проучване, анализиране и обсъждане на преписката от докладчиците;

- изготвяне на проект на мотивирано предложение от докладчиците;

- запознаване на останалите членове на Комисията с цялата информация по преписката;

- докладване и обсъждане на преписката - на минимум две заседания на Комисията;

- приемане с явно гласуване на мотивирано предложение до Вицепрезидента на Република България;

- комплектуване на предложението от Комисията със становище и мотиви;

- докладване пред Вицепрезидента на Република България на предложението на Комисията;

- уведомяване на кандидата за решението на Вицепрезидента на Република България по молбата за убежище;

- уведомяване на заинтересованите институции за решението на Вицепрезидента на Република България по молбата на кандидата за убежище;

- отчитане на резултатите от дейността на Комисията съгласно чл. 14 от Правилата за работа на Комисията по предоставяне на убежище.



3. Молби, по които Комисията по предоставяне на убежище е работила в периода 2012 - 2016 г. и взети решения от Вицепрезидента на Република България
През предишния мандат - от 2007 до 2011 г. молби за убежище при президента са подали 50 чужденци, граждани на 21 страни.
В сравнение с предишния мандат почти 3 пъти е нараснал броят на подадените молби през мандата 2012 – 2016 г., когато са подадени 141 молби за убежище.





Показател

2012 г.

2013 г.

2014 г.

2015 г.

2016 г.

Общо за периода

1.

Брой молби за убежище през съответния отчетен период

14

20

22

64

21


141


2.

Решения за предоставяне на убежище

-

1

-

-

-


15

3.

Откази, прекратени преписки и необразувано производство по молби за убежище

14

7

21

41

56

139

4.

За вземане на решение през 2017 г.
















1

Молбите за предоставяне на убежище, подадени в периода 2012 – 2016 г., са от граждани на следните държави:




Държава на произход

Брой

1

Ислямска република Пакистан

21

2

Украйна

17

3

Ислямска република Афганистан

14

4

Руската федерация

13

5

Лица без гражданство

12

6

Република Ирак

10

7

Алжирска демократична и народна република

9

8

Ислямска република Иран

6

9

Република Турция

6

10

Сирийска арабска република

5

11

Азербайджанската република

4

12

Кралство Мароко

4

13

Народна република Бангладеш

3

14

Република Мали

2

15

Република Камерун

2

16

Република Армения

1

17

Република Албания

1

18

Социалистическа република Виетнам

1

19

Грузия

1

20

Република Индия

1

21

Италия

1

22

Република Кот д’Ивоар

1

23

Либия

1

24

Федерална република Нигерия

1

25

САЩ

1

26

Република Уганда

1

27

Френската република

1

28

Република Хърватия

1



Решения по молбите

От 2012 до 2016 г. Вицепрезидентът се е произнесла с отказ да се предостави убежище, прекратяване или необразуване на производство поради неприложимост на института убежище – за 139 чужденци.

През периода е предоставено убежище от Вицепрезидента на Република България на едно лице.

По една от подадените през 2016 г. молби Комисията по предоставяне на убежище ще продължи и през 2017 г. да събира допълнителна информация и да изяснява факти и обстоятелства в тясно взаимодействие с Държавната агенция за бежанците при Министерски съвет, с Държавна агенция „Национална сигурност”, с дирекция „Миграция”, главна дирекция „Гранична полиция” и дирекция „Международно оперативно сътрудничество” към Министерството на вътрешните работи и други институции и организации.

Най-общо, изложените от молителите мотиви за получаване на убежище са страх от насилие в държавата на произход или от несправедлив съдебен процес, установяване на територията на Република България и др.

4. Проекти, по които Комисията по предоставяне на убежище е работила в периода 2012 – 2016 г.



1. През 2014 г. Комисията по предоставяне на убежище, съвместно с Комисията по българско гражданство и българи в чужбина, приключи работата си по проект „Правомощията на президентската институция по предоставяне на убежище и даване на гражданство – в контекста на развиването на единна политика по убежището и имиграцията и изграждане на пространство на свобода, сигурност и правосъдие”, финансиран от фондация „Конрад Аденауер”.

Заключителните конференции по проекта бяха проведени под патронажа на Вицепрезидента на Р България г-жа Маргарита Попова на 27 и 28 ноември 2014 г., на които бяха представени постигнатите резултати по проекта.



2. През 2015 и 2016 г. - в рамките на съвместен проект „Подобряване достъпа до права на бежанците в България чрез повишаване на информираността и знанието“ на Комисията по предоставяне на убежище и Фондация за достъп до права, Комисията взе участие в:

- издаването на Сборник по бежанско право,

- обучения по бежанско право за съдии,

- обучения по бежанско право за адвокати,

- семинар по бежанско право на НПО,

- семинар по бежанско право на служители на публичната администрация и на доброволци,

- в издаването на брошури за търсещите закрила и за получилите статут (на български, английски, френски, арабски език, на урду и фарси).

3. През 2016 г. в рамките на съвместен проект между Комисията по предоставяне на убежище и Фондация „Фридрих Еберт“ Комисията организира Конференция под патронажа на Вицепрезидента на Републиката, на тема „Миграция и убежище – перспективи в европейски и национален контекст“ (26 април 2016 г.).
5. Подписани споразумения за сътрудничество в периода 2012 – 2016 г.
В периода 2012–2016 г. бяха подписани две Споразумения за сътрудничество:

- между Българския Червен кръст и Комисията за предоставяне на убежище;

- между Държавната агенция за бежанците при МС и Комисията за предоставяне на убежище.
6. Форуми, които Комисията по предоставяне на убежище е организирала или в които е участвала в периода 2012 – 2016 г.

Комисията по предоставяне на убежище регулярно си сътрудничи в своята работа с представители на международни организации и на организации на гражданското общество с компетенции в областта на международната закрила и миграцията.

Комисията по предоставяне на убежище е организирала или е участвала през периода 2012 – 2016 г. в следните събития и форуми:

1. Национална работна среща по презаселване на бежанци, организирана от Върховен комисариат на ООН за бежанците, Държавна агенция за бежанците към Министерския съвет и Български червен кръст – април 2012 г.;

2. Национална работна среща по интеграция на бежанци и лица с предоставен хуманитарен статут със специални нужди, организирана от ВКБООН, Държавна агенция за бежанците към Министерския съвет и Български съвет за бежанци и мигранти – май 2012 г.;

3. Откриване на Транзитен център за бежанци - с. Пъстрогор, община Свиленград, м. май 2012 г.;

4. Заседание на Секретариата към Националния съвет по миграционна политика, м. май 2012 г.

5. Ден на солидарността, организиран във връзка със Световния ден на бежанеца - 20 юни 2012 г. от Българския червен кръст, Държавната агенция за бежанците при Министерския съвет и ВКБООН, под патронажа на кмета на София - г-жа Йорданка Фандъкова;

6. Благотворителна изложба на картини на деца-бежанци в сградата на Народното събрание, организирана от Държавната агенция за бежанците към Министерския съвет - юни 2012 г.;

7. Кръгла маса "Здравно осигуряване и медицинска помощ за бежанците и търсещите закрила в България", организирана от Български съвет за бежанци и мигранти и ВКБООН, 04 – 5 юли 2012 г.

8. Работна среща по "Жилищното настаняване на търсещите закрила и бежанците", организирана от Български съвет за бежанци и мигранти и ВКБООН, 25.07.2012 г.

9. Участие в проучване на нуждите на бежанската общност по възраст, пол и принадлежност към социална група (AGDM) сред търсещи закрила, настанени в Транзитен център - с. Пъстрогор, септември 2012 г.

10. Участие в проучване на нуждите на бежанската общност по възраст, пол и принадлежност към социална група (AGDM) сред малолетни и непълнолетни чужденци, търсещи закрила, настанени в Регистрационно-приемателен център - София, септември 2012 г.

11. Участие в обучение „Специфични особености на работата с чужденци, търсещи закрила в Република България”, организирано от Асоциация за интеграция на бежанци и мигранти и ВКБООН, Свиленград, септември 2012 г.

12. Участие в Експертен семинар "Индикатори за образованието на мигрантите" (Migrant education indicators), организиран от European Service Network (ESN) и от Migration Policy Group (MPG) от името на Европейската комисия (DG Home Affairs), Будапеща, Унгария, 17 -18.09.2012 г.

13. Работна среща за обсъждане и обобщение на резултатите от проучването на нуждите на бежанската общност по възраст, пол и принадлежност към социална група през 2012 г., организирана от Представителството на ВКБООН, София, 08 – 09.10.2012 г.

14. Десета национална среща на Европейската мрежа по миграция (European Migration Network), организирана от Унгарската Национална точка за контакт, Будапеща, Унгария, 16 – 17.10.2012 г.

15. Национален семинар на тема „Търсене на закрила и работа”, организиран от Миграционната служба на КАРИТАС – България, София, 26.10.2012 г.

16.Конференция „Европейска миграционна мрежа – предизвикателства и практики“ (с участие на представители на Европейската комисия), организирана от дирекция „Миграция“ – МВР, Правец, 21-23.11.2012 г.

17. Кръгла маса по въпросите за гражданската регистрация на търсещите закрила и бежанците, организирана от Асоциация за интеграция на бежанци и мигранти и ВКБООН, с подкрепата на Български червен кръст, София, 30.11.2012 г.

18. Кръгла маса по интеграция на бежанците в България - представяне на Доклад от проведения мониторинг на изпълнението през 2012 г. на Националната програма за интеграция на бежанците в България, организирана от Български съвет за бежанци и мигранти и ВКБООН, София, 04.12.2012 г.

19. Кръгла маса „Академична инициатива за обучение по бежански въпроси в България – състояние и перспективи“, организирана от Асоциация за интеграция на бежанци и мигранти и ВКБООН, с подкрепата на Български червен кръст, София, 14.12.2012 г.

20. Обучение на служители от СДВНЧ – гр. София за основни страни на произход, приемане и специфични изисквания за работа с чужденци от различни етноси и вероизповедания, търсещи закрила в Република България, организирано от Бежанско - мигрантската служба при Български червен кръст и дирекция „Миграция“ – МВР, София, 10 – 15.12. 2012 г.

21. На 20 юни 2013 г. - Световния ден на бежанците, под патронажа на Вицепрезидента на Република България – г-жа Маргарита Попова, Комисията по предоставяне на убежище организира конференция на тема „Национална система за закрила на чужденци в Република България“.

По време на конференцията се обсъдиха актуални проблеми и координацията между отделните участници и бяха подписани две Споразумения за сътрудничество: - с Българския Червен кръст и с Държавната агенция за бежанците при МС.

22. В периода от 19 до 27 юни 2013 г. Комисията по предоставяне на убежище и Държавната агенция за бежанците при Министерския съвет организираха в сградата на Администрацията на президента изложба на картини, рисувани от деца-бежанци.

23. На 18 септември 2013 г. Комисията организира по инициатива на Вицепрезидента на Република България – г-жа Маргарита Попова, Работна среща за обсъждане на положението на децата и жените, търсещи или получили закрила в страната.

24. На 4 ноември 2013 г. под патронажа на г-жа Маргарита Попова – Вицепрезидент на Република България, бе организирана от Комисията по предоставяне на убежище, Представителството на Върховния комисар на ООН за бежанците в България и Българския съвет за бежанци и мигранти Кръгла маса на тема "Националната система за закрила на чужденци в Република България и ролята на висшето образование".

25. Комисията по предоставяне на убежище участва на 24 март 2014 г. в конференция, организирана от Българската асоциация за европейско право, на тема „Общата европейска система за убежище: предизвикателства и перспективи“ с участието на еврокомисаря по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом.

26. На 20-ти юни 2014 г., Световния ден на бежанците, под патронажа на Вицепрезидента г-жа Маргарита Попова, Комисията по предоставяне на убежище, съвместно с Представителството на Върховния комисар на ООН за бежанците в България и Българския съвет за бежанци и мигранти проведоха конференция „Партньорство за закрила на децата бежанци в Република България“.

27. Комисията по предоставяне на убежище, съвместно с Каритас България и Държавната агенция за бежанците при Министерския съвет на Република България организира през м. юни 2014 г. кръгла маса на тема „Достъп - осигуряване на пълен достъп до националната образователна система за търсещи закрила и бежанци”.

28. Комисията участва в Кръгла маса, организирана от представителството на ВКБООН в България и Българския съвет за бежанци и мигранти - за ролята на висшето образование за подготовката на преподаватели по български език като чужд в контекста на интеграцията на децата бежанци в България (28 - 29 май 2014 г.)

29. Комисията участва във форум, организирани от представителството на ВКБООН в България и Българския съвет за бежанци и мигранти - на тема „Застъпничество за социална закрила и интеграция на лица със специални нужди, търсещи или получили международна закрила” (17 – 18 септември 2014 г.).

30. През м. февруари 2015 г. комисията взе участие в обмен на опит и семинар на Каритас в гр. Сан Себастиан – Кралство Испания, по въпросите на включването на имигрантите в обществения и политически живот на приемащото общество в девет държави-членки на Европейския съюз от Централна и Източна Европа.

31. Под патронажа на вицепрезидента на Република България г-жа Маргарита Попова, Комисията по предоставяне на убежище организира съвместно с представителството в България на Върховния Комисар на ООН за бежанците, Българския съвет за бежанци и мигранти, Държавната агенция за бежанците към Министерския съвет и други компетентни институции, конференция на тема „Партньорство за интеграция на бежанците в Република България“, посветена на 20-ти юни 2015 г. - Международния ден на бежанеца.

32. Семинар по бежанско право за съдии – 10 февруари 2016 г. - в рамките на съвместен проект „Подобряване достъпа до права на бежанците в България чрез повишаване на информираността и знанието“ на Комисията по предоставяне на убежище и Фондация за достъп до права.

33. Експертна среща „Представителство на непридружени деца, търсещи или получили международна закрила в Република България“ – 10 март 2016 г. – съвместно с Българския съвет за бежанци и мигранти и Държавната агенция за закрила на детето - по проект на Представителството в България на ВКБООН.

34. Конференция под патронажа на Вицепрезидента на Републиката, на тема „Миграция и убежище – перспективи в европейски и национален контекст (26 април 2016 г.) - в рамките на съвместен проект между Комисията по предоставяне на убежище и Фондация „Фридрих Еберт“.

35. Конференция за отбелязване на Световния ден на бежанеца – 20 юни на тема „Сътрудничество между държавните институции, органите на местно управление и НПО за интеграция на бежанците в Република България“ – съвместно с Представителството в България на ВКБООН, Държавната агенция за бежанците към МС, Българския съвет за бежанци и мигранти и Националното сдружение на общините в Република България.

36. Международна конференция на тема „Лица без гражданство“ (24 ноември, 2016 г.), организирана от ВКБООН.





1 На основание чл. 14 от Правилата за работа на Комисията по предоставяне на убежище http://www.president.bg/pdf/PravilaKomisiaUbezhishte27March2012.pdf .

2 Възложена на Вицепрезидента с Указ № 13 от 23 януари 2012 г. на Президента на Република България http://www.president.bg/pdf/Ukaz13President20120123.pdf .


3 http://www.president.bg/institution.php .

4 http://www.president.bg/pdf/Ukaz125President20120327.pdf

5 Отнето през 2015 г.




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница