Доклад за 2014 Г. За наблюдение на изпълнението на общинския план за развитие



Дата11.06.2018
Размер341.64 Kb.
#72948
ТипДоклад
ГОДИШЕН ДОКЛАД ЗА 2014 Г.

ЗА НАБЛЮДЕНИЕ НА ИЗПЪЛНЕНИЕТО

НА ОБЩИНСКИЯ ПЛАН ЗА РАЗВИТИЕ

2014 – 2020
Общинският план за развитие на Община Борово е приет с Решение № 298 по Протокол №23 от 25.09.2013г. на Общински съвет – Борово. Той определя общата стратегическа рамка за развитието на общината по приоритети и мерки и е с времеви обхват 2014 - 2020 г.

Съгласно чл. 91 от Правилника за прилагане на Закона за регионалното развитие кметът на общината организира наблюдението на изпълнението на общинския план за развитие като за резултатите от наблюдението се разработва годишен доклад, а съгласно чл. 24, т. 4 от Закона за регионалното развитие Общинският съвет одобрява годишните доклади за наблюдението на изпълнението на плана по предложение на кмета на общината.

Съгласно определението в действащото законодателство за регионалното развитие Общинският план за развитие е документ за стратегическо планиране на устойчиво интегрирано развитие на местно ниво (на територията на общината), който се разработва в съответствие с Областната стратегия за развитие.

Общинският план за развитие определя средносрочните цели и приоритети за развитие, като се отчитат специфичните характеристики и потенциалът на общината, от една страна, и съдържащи се в съответната областна стратегия за развитие за периода до 2020 г., от друга страна.



Периодът на настоящия доклад е 2014 г.

2014 г. е първата година по отношение на прилагането на Общинския план за развитие. Въпреки това, могат да се отбележат тенденциите в социално – икономическото развитие на общината, да се направят сравнения с минали периоди, както и да бъдат изведени определени изводи и препоръки относно прилагането на политиките на развитие на общината.

В настоящия отчет степента на въздействие се отчита с количествено и качествено измерими индикатори, а в някои случаи – с качествени оценки относно достигнатата степен в социалното, икономическото и инфраструктурното развитие на общината и приноса на това развитие за общото развитие на региона.

Визията, целите и приоритетите на Общинския план за развитие на Борово за периода 2014-2020 г. са формулирани при неговото изготвяне въз основа на анализ на социално-икономическото развитие на общината, процесите на интеграция на страната в ЕС и в съответствие с целите на националната политика за регионално развитие на РБ.

Основополагащи при дефинирането им са били Националната стратегия за регионално развитие и Областната стратегия за развитие, в съответствие с целите и принципите на кохезионната политика на ЕС, насочена към намаляване на регионалните различия.

Общинският план за развитие на Община Борово 2014 – 2020 г. отразява стратегическите цели и приоритети на Националната стратегия за регионално развитие 2012-2022 г.

Общинският план за развитие на община Борово е част от общата система за стратегическо планиране и програмиране на регионалното развитие на област Русе, установена със законодателните разпоредби и в рамките на националната политика за регионално развитие.
Основната стратегическа цел на Областната стратегия за развитие на Област Русе 2014 - 2020 г. е „интензивно и устойчиво икономическо, социално и териториално развитие, създаващо условия за постигане на стандарт на живот, съпоставим с този на развитите европейски страни. Утвърждаване на област Русе като притегателен център за България в Дунавския регион и движеща сила в Северен Централен район на междурегионалното, транснационалното и трансгранично сътрудничество”.
Дългосрочната политика на община Борово играе ключова роля за устойчивото развитие посредством постигане на баланс между различните аспекти на развитието (икономически, социален, екологичен и териториален).

Акцентира се върху развитието и експонирането на основните фактори за растеж и сравнителните предимства на общината - суровинна и кадрова обезпеченост на структуроопределящите производства, човешки капитал, богато културно–историческо наследство и качествена природна среда.


Общинският план за развитие на Община Борово - 2014 – 2020

По чл. 91, ал. 8, т. 1. - Общите условия за изпълнение на общинския план за развитие и в частност промените в социално-икономическите условия в общината.


Общинският план за развитие на Община Борово 2014 – 2020 г. се реализира при изключително сложни социално-икономически условия – липса на достатъчен обем от средства по оперативните програми за развитие за решаване на основния въпрос – високи нива на безработица и обезлюдяването. Усложнената политическа ситуация в държавата също допринася за повишаване на трудностите при изпълнение на цели, задачи, мерки, заложени в Общинския план за развитие. Слабо е финансирана субсидираната заетост с държавни средства. Ниски нива на местни приходи, с които да се създават отрасли на местна общинска икономика.

Въпреки трудностите резултатите от изпълнението на Общинския план за развитие 2014 – 2020 г. могат да се оценят като отлични.
По чл. 91, ал. 8, т. 2. Постигнатият напредък по изпълнението на целите и приоритетите на общинския план за развитие въз основа на индикаторите за наблюдение.
В Общинския план за развитие 2014 – 2020 г. е записано: „Политиката на Община Борово за дългосрочно общинско развитие намира израз в следната визия: Борово – динамично развиваща се община с ефективна икономика, хармонична жизнена среда и създадени условия за пълноценна изява на личността”

Първата година от изпълнението на Общинския план за развитие може да бъде отчетена като успешна в работата за постигането на тази визия, която ще позволи доближаване до основната цел на политиката за социално-икономическо сближаване на ЕС, определена като намаляване на различията между равнищата в развитието на различните региони и изостаналостта на слаборазвитите региони.

Община Борово продължи дейностите по усъвършенстване на техническата и социална инфраструктура, опазването на околната среда, изграждането на съвременна институционална среда и развитие на икономическия потенциал и на туризма.

Настоящият управленски екип отчита като успешна работата си по реализацията на Общинския план за развитие в дефинирани четири приоритетни области:

Приоритетна област 1: Създаване на условия за развитие на местни общества на знанието

Бъдещото икономическо развитие на ЕС ще зависи от способността за създаване и развитие на икономически сектори, генериращи висока добавена стойност, произвеждащи иновации и основаващи се на научни изследвания. Увеличаването на разходите за изследователска и развойна дейност е едно от задължителните условия за ускоряване нарастването на производителността.


Приоритетна област 2: Подпомагане развитието на вътрешния потенциал на местната икономика и пазари

Устойчивият икономически растеж е свързан с насърчаване на местния потенциал и предприемачеството и отварянето на пазара за стоки и услуги.

Осигуряването на достъп до финансови ресурси, рисков капитал и схеми на финансов инженеринг в малките и средните общини е решаващ фактор за развитието на предприемачеството, генерирането на растеж и работни места.
Приоритетна област 3: Развитие на местния пазар на труда

Високото равнище на заетост е важно условие за постигане на по-бърз и траен растеж, социално сближаване и повишаване на доходите. Увеличаването на броя на хората, участващи на пазара на труда, е най-добрият начин за съхраняване на икономическата, социалната и териториалната устойчивост на общината. Необходимо е да се насърчава разкриването на нови предприятия в общините, повишаването на адаптивността на работниците и фирмите и интензифицирането на процеса на създаване на работни места.

Тук важно значение ще има балансът между гъвкавост и сигурност на пазара на труда.
Приоритетна област 4: Подкрепа на устойчивото развитие на местната общност и територията

Прилагането от общината на ефективни политики по околната среда и насърчаването на „нисковъглеродната” икономика благоприятстват иновациите, създават нови пазари и работни места и повишават конкурентоспособността посредством по-висока ефективност на използването на ресурсите и създаване на нови инвестиционни възможности. В този смисъл политиката по околната среда и развитието на „зелена” местна икономика могат да способстват за преодоляване на дефицитите в развитието и постигането на ускорен растеж и заетост в общината.



По-нататък в отчета са изложени всички действия, както и резултатите от количествените и качествените индикатори за постигане на резултатите по изпълнение на действия за постигане на резултати в четирите приоритетни области.
По чл. 91, ал. 8, ал. 3. Действията, предприети от компетентните органи с цел осигуряване на ефективност и ефикасност при изпълнението на общинския план за развитие.

Създадена бе система за наблюдение над Общинския план за развитие 2014 – 2020 г, като всички данни се събираха, обработваха и анализираха регулярно през годината. През изминаталата година не възникнаха проблеми в процеса на прилагане на Общинския план за развитие. Сред мерките за осигуряване на информация и публичност на действията по изпълнение на Общинския план за развитие са: редовни публикации от всички сфери на дейност на Община Борово – на сайта на Община Борово, в местната преса и в местните електронни сайтове.

Резултатите от извършените оценки към края на съответната година са следните:


  1. Пазар на труда – по Приоритетна област 3, Стратегическа цел 2, мерки от 1 до 5/

През 2014 г. продължи да се засилва тенденцията за високи нива на безработица, ниски нива на заетост в малки и средни частни предприятия, свиване на същинския пазар на труда, разширяване на обхвата на заетост до програми и проекти, финансирани от Министерство на труда и социалната политика чрез Агенцията по заетост и Агенцията за социално подпомагане. Равнищата на безработица през 2014 г. надхвърлиха 40%..

За 2012, 2013 и 2014г. Община Борово усвои около 1 835 000 лв. от програми за временна заетост, финансирани през Агенция по заетостта.

Община Борово разработи и спечели: НП „От социални помощи към заетост – наети 13 безработни лица; ОП „Развитие на човешките ресурси” - наети 27 безработни лица; Регионална програма за обучение и заетост-наети 10 безработни лица; Програма „Старт на кариерата” – наето 1 лице и НП „Сигурност” към областна администрация Русе- наети 13 безработни лица.

Община Борово ще продължи да кандидатства по всички възможни мерки, програми и проекти в сферата на субсидираната заетост и през 2015 г.

През изминалата 2014 г. общинското ръководство се стараешe да поддържа добри отношения с местните земеделски и производителни кооперации и да си партнира с тях по важни обществени дейности.



  1. Образование – по Приоритетна област 3, Приоритет 2.2, Специфична цел 2.2.1, мерки от 1 до 5

За съжаление в нашата община образователните институции са малко и с малък брой деца и ученици. Може да се каже, че управленският екип и общинска администрация работи така, че да се съхранят всички съществуващи на територията на общината образователни заведения, а това, според нас, е един сериозен успех, въпреки демографската криза.

За учебната 2014 – 2015 г. предучилищното възпитание и обучение се реализира от ОДЗ „Славейче” в град Борово с филиали в селата Горно Абланово и Обретеник, където се обучават деца 0 до 7 години. През изминалата учебна 2013 – 2014 г., децата, записани в ОДЗ бяха 111, или със 7 повече от предходната учебна година. Подлежащите на задължително предучилищно обучение деца на 5 и 6 години са обхванати напълно. В ОДЗ „Славейче” работят 9 души педагози и 14 души обслужващ персонал. Осигурен е безплатен транспорт на децата от селата, в които няма детски заведения до Детското заведение в Борово и до филиала в село Горно Абланово.

За съжаление демографските тенденции на обезлюдяване на общината продължиха и през 2014 година, а това най-бързо се усеща в сферата на образованието. Особено уязвимо в тази посока е училището в село Горно Абланово, за учебната 2014 – 2015 г. в него се обучават едва 51 деца. Но през настоящата учебна година училището не беше дофинансирано с общински средства и съумя да се издържа само със средствата осигурени от държавния бюджет. Тези резултати ни дават надежда, че училището ще бъде съхранено и през следващите учебни години. Съхраняването на училище в село Горно Абланово е стратегически избор, защото съществуването на училището е средство да се пресече процеса на обезлюдяване на населените места в общината и стъпка към правото на достъп до образование на децата от село Горно Абланово, и особено на тези от село Батин. Ако бъде закрито училището в с.Горно Абланово, децата от село Батин ще трябва да изминават 40 км на ден, за да посещават училище в село Обретеник. Младите хора от селата Горно Абланово и Батин се включват във всички общоселски и общински мероприятия, както и в редица мероприятия, организирани от техните учители извън община Борово.

И тази година по предложение на кмета на община Борово общинският съвет взе решение за съществуване на слети паралелки и паралелки под разрешения минимум за учебната 2014 - 2015 г., което е още едно добро дело по посока на съхраняване на общинската общообразователна мрежа.



Поради липса на достатъчно специалисти и през 2014 г. се взе решение да се заплащат пътните разходи на учителите, преподаващи в общинските училища, имащи право на това по силата на Наредба № 1 на МОН. С това се изпълняват нормативните изисквания в образователната система, а обучението на младите хора от общината се поверява на специалисти.


  1. Социални услуги и дейности – по Приоритет 3, Специфична цел 2.2.3 – мерки от 1 до 5

Първата година от изпълнението на новия Общински план за развитие 2014 – 2020г. е най-успешната година в сферата на социалните услуги за последните десет години, през които се изграждаше мрежата от социални услуги в Община Борово. На 4 февруари в гр. Русе /хотел „Рига”/ директорът на дирекция „СА” представи като добра практика система от социални услуги на община Борово пред 110 специалисти, работещи в социалната система на северна България. Могат ли социалните услуги да работят в мрежа? На този въпрос отговор дава малката Община Борово. Причините общината да бъде поканена от АСП да разкаже на колегите си за успешното управление на социалната си система са няколко: първата – работата в мрежа, вече почти година и половина всички услуги в общината работят в мрежа, втора – успешно преструктуриране на ДДЛРГ „Св. Иван Рилски” – в село Брестовица; трета – висока устойчивост на услугите „домашен помощник – домашен санитар”, най-високата в цялата област; четвърта - общинско предприятие за социални услуги, което се издържа с общински средства; петата - взаимодействие между социална сфера с училищата и обединеното детско заведение. Най-важен е обаче следният резултат – обслужените във всички единадесет услуги на община Борово – почти 500 деца и лица, наши съграждани, както и деца, приемни семейства и осиновители от съседните общини Бяла и Две могили; над 130 работещи в услугите.
През 2014 г. на територията на община Борово работеха 11 социални услуги.
Услуги делегирани от държавата дейности:

  • ЦСРИ за лица с увреждания “Детелина” с капацитет 90 места;

  • Център за обществена подкрепа в Борово - с капацитет 40 места;

  • Преходно жилище „Патиланци” за деца от 14 до 18 г. – с капацитет 6 места;

  • Дом за деца лишени от родителски грижи „Св. Иван Рилски” - с капацитет 10 места;

  • Център за настаняване от семеен тип за лица с умствена изостаналост „Свети Мина” – с капацитет 12 места;

  • Център за настаняване от семеен тип за възрастни хора с умствена изостаналост „Света Екатерина” – с капацитет 12 места;

  • Защитено жилище за хора с умствена изостаналост „Бъдеще” – с капацитет 8 места


Услуги по проекти:

  • Личен асистент;

  • Домашен помощник – домашен санитар – до 31.03.2014 г.;


Социални услуги на общинско финансиране:

  • Домашен социален патронаж.

  • Домашен помощник – домашен санитар – от 01.06.2014 г.;


Услуги администрирани от Дирекция „Социално подпомагане” – Бяла на

територията на Община Борово – приемна грижа.


  1. Култура и туризъм

По Приоритет 3, специфична цел 2.3.1, мерки от 1 до 4

2014 г. ще потвърди казаното в миналогодишния отчет, че в културата и туризма Община Борово ще отбележи най-големите си успехи през мандат 2011 – 2015

В малка община като Борово културният живот е съсредоточен в читалищата. През 2014 г. отново бе разпределена държавната субсидия за седемте читалища в седемте населени места. През 2014 г. Народно читалище „Канев - Пробуда 1924” отбеляза своя 90-годишен юбилей и го посрещна в нова сграда. Построяването на нова читалищна сграда стана с помощта на щедрия дарителски жест на големия горноаблановчанин Игнат Канев, за което НСОРБ му връчиха наградата „Дарител № 1” за 2014 г. Сградата на НЧ „Канев – Пробуда 1924” беше изградена, обзаведена и открита за около 119 дни, родолюбецът строител дойде от Канада с цялото си семейство, за да посрещне 88 – ия си рожден ден сред хората, сред които се е родил и израснал. Община Борово закупи от собствениците съседния имот до терена на старото читалище, за да бъде оформено прилежащото пространство около читалището и дофинансира строежа на сградата със 71 хиляди лева

Най-голямото културно събитие през 2014 г. бе 30-годишния юбилей от обявяването на Борово за град. От 1999 г. 5 септември се отбелязва като Ден на Община Борово. Амбициозният екип на общинска администрация и около 40 доброволци се постараха да работят неуморно, без да жалят сили, за да се запомнят празничните събития дълго време. Програмата по честванията продължи 10 дни.

За да се отбележи подобаващо 30-годишния юбилей на общината бе взето решение от Общински съвет – Борово да се финансира издаването на пет книги: „Духовни спомени” за Кънчо Бакалов и Иван Коларов от село Обретеник; „Сълза за мама” – сборник с разкази на Нели Цветкова за съдбата на възрастните хора и хората с увреждания в общината; „Село Екзарх Йосиф” – историко-етнографски очерк на Илия Калинов; „Горно Абланово” - исторически труд от Тодор Билчев и Йорданка Ватева и сборникът с поезията на боровчани „Борови иглици 2”, която обхваща творчеството на 22-ма местни поети и всички стихотворения за град Борово. Книгите не само бяха издадени, но и популяризирани на множество срещи в населените места на общината и в областния град Русе, а представянето на сборникът „Борови иглици” прескочи и в 2015 г.



Седмото издание на Фолклорен фестивал „От Дунав до Балкана” се превърна в най-голямото, най-многолюдното и най-незабравимото културно събитие на Община Борово. Двата състезателни дни 6 и 7 септември се превърнаха във фолклорни маратони – първият състезателен ден започна в 8,00 сутринта и приключи в 21,30 часа, а вторият – започна в 8,00 часа и завърши в 23,50 вечерта.

По приоритет 1.2, специфични цели 1.2.1 и 1.2.2 и 1.2.3

И през 2014 г. Община Борово имаше възможността да представи своите обекти за културен туризъм на туристически изложения, които се проведоха в България и в чужбина. Това бяха преди всичко мероприятия по проект „Реки на времето”, финансиран от Оперативна програма „Регионално развитие”, по който Община Борово е партньор на общините Русе и Иваново. Не е тайна, че туристически интерес към Община Борово има и че той е съсредоточен предимно към най-популярните културни паметници – преекспонирата тракийска гробница в Борово и църквата „Св. Иван Рилски” в село Брестовица. Изложенията показаха, че най-голям туристически интерес има към Фолклорния фестивал „От Дунав до Балкана”. За пръв път фестивалът беше посетен от зрители, които дойдоха специално да гледат състезателните дни. Не само журито, но и много зрители прекараха по столовете по над 12 часа, като за разнообразие от време на време се включваха във вихрещите се хора.

И през 2014 г. продължи работата на Община Борово по проект „Експониране на местното етнографско, историческо и природно наследство” на ОПРСР, мярка 313. Тъй като заснимането на 35-те рекламни филма предстои през 2015 г. в читалищните колективи продължи работата по възстановяването на стари обичаи, записването на местни рецепти, издирването на автентични танци, съхраняването на информация за старинни занаяти, практикувани от жители на общината, проучване и описание на местни тъкани и много други. В момента в община Борово могат да се видят съхранени в автентичен вид обичаите – „Нашиванки”, „Кравай”, „Бабинден”, „Лазаруване”, „Коледуване” в град Борово; „При лаусата”, „Симеон сърп” – есенна оран, „Есенни трудови празници – чуканки, беленки, гроздобер” в Обретеник, „Пеперуда” и „Окроп” в Горно Абланово и „Коледари и бразая” в Батин; с гордост можем да твърдим, че работата по проекта доведе до издирване, възстановяване и съхранение на 10 автентични хора, като очакваме те да се превърнат в интерес не само за туристите, но и за научната общност. Работата по съхраняване на местното етнографско и фолклорно наследство доведе до амбициозна проучвателна работа и до описване на събрано до този момент.

През 2014 г. завърши изграждането на туристическа инфраструктура в село Батин по проект по мярка 313 на ОП “Развитие на селските райони 2007-2013” – “Изграждане на туристическата инфраструктура – съоръжения и места за отдих в Община Борово, област Русе”, на стойност 298 486 лв. Туристическата пътека вече се посещава, а откриването й стана част от празничните юбилейни мероприятия през 2014 г. с „Празник на рибата”.

В края на 2014 г. бе изработена и експонирана репликата на прочутото Боровско тракийско сребърно съкровище от 4 в пр. Хр.

Оригиналът на съкровището се съхранява в Националния исторически музей в София, а Русенският исторически музей има копие. Със средства от Оперативна програма за развитие на селските райони, мярка 313 по проект „Експониране на местното историческо, етнографско и културно наследство” бе изработена реплика, която завинаги ще остане в градчето.

Това се случи с разрешение на Министерство на културата, като са спазени автентичната технология при изработката – среброто е със сертификат 9999, купено от Монетния двор, заготовката на материала е на ковашко огнище, разкрояването и свързването са направени чрез специална заварка, патинирано е на огън, а позлатата е от чисто 22-каратово листово злато. Майсторът изработил Боровското съкровище се казва Веселин Райков и е от с.Брестница.




  1. Транспорт, инфраструктура, комуникация

По специфична цел 1.1.4, мерки от 1 до 3

Общинските пътища свързват малките населени места. Община Борово планира ежегодно дейностите по ремонт и поддържане на общинските пътища, съобразно състоянието им.

През м. август 2014 г. е сключен Договор за възлагане на обществена поръчка за строителство с предмет: «Ремонт на пътната и уличната мрежа на територията на Община Борово през 2014 г.», съгласно Техническата спецификация и Количествените сметки. Извършени са ремонтни дейности на участъци от уличната мрежа в гр.Борово и селата Горно Абланово, Екз. Йосиф, Обретеник и Батин, а от общинската пътна мрежа на участъците: RSE 1001-50004 /ІІІ-5402, Ценово-Обретеник/ Обретеник-Горно Абланово-Батин от 0+000 до 17+800 /17.800 км/; RSE 2002-50008 /І-5,Тръстеник-Бяла/-Екзарх Йосиф-/RSE1001/ от 0+000 до 8+000/ 8.000 км/; RSE 1003 /50012/3/ /І-5,Обретеник-Бяла/Волово-Брестовица/Граница общ. (Борово-Бяла)-Ботров-Бяла /І-5/ от 0+000 до 6+400 /6.400 км/; RSЕ 1005-51021/3/ /І-5,Обретеник-Бяла/-Граница общ.(Борово-Две Могили)-Батишница-Бъзовец-/RSE1082/ от 0+000 до 2+300 км /2.300км/ и RSE 2006-51027 /Борово-Баниска/ от 0+000 до 5+600 / 5.600 км/.
За поредна година общинското ръководство намира средства и възможности за поддържане сервитута на четвъртокласната пътна мрежа.
През 2014г. се проведе избор на изпълнители на обществена поръчка с предмет: «Зимно поддържане и снегопочистване на общинската пътна и улична мрежа в Община Борово през 2015г.» по обособени позиции. Сключени са 6 договора за снегопочистване на обособени участъци от пътната и уличната мрежа в община Борово, които ще действат от 01.01.2015г. до края на календарната 2015 година.
През 2014 г. продължи да работи общинския радиоцентър.

Сайтът на Община Борово продължи да бъде един от най-динамичните и информативни сайтове сред малките общини в областта. Чрез него продължават да се популяризират решенията на Общинския съвет, промените в местните наредби, предстоящите търгове и обществени поръчки, новости за гражданите в сферата на административното обслужване. Разделите „Новини”, „Събития”, „Културни събития”, “Обществени поръчки” се обновяваха периодично и гражданите на общината бяха информирани за всички значими събития.

Информация от сайта на Община Борово се използва много често от местните медии, които препредават информация от публикациите в него.





  1. Екология - по специфични цели 4.1.1, 4.1.2 и 4.1.3, всички мерки

Важен етап в процеса на подобряване на екологичната визия на общината е проект „Закриване и рекултивация на общинско депо за неопасни отпадъци в град Борово, Община Борово, Област Русе”, финансиран от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда /ПУДООС/. Субсидията е в размер на 538 868,99 лв. В резултат на този проект ще бъде закрито сметище на изхода към гр. Бяла. Общата площ на терена обхваща приблизително 30 дка. Реализацията на този проект ще подобри цялостния облик на град Борово.
През 2014 година Община Борово сключи договор със Сдружение „Германо-българска помощ за животните” - клон Русе със срок на действие на
договора от една година. В изпълнение на договора служителите на приюта
организираха хайки с цел залавяне на бездомните кучета на територията на
общината. Заловените кучета се обезпаразитяват, кастрират се,
чипират се и се ваксинират срещу бяс. След тридневно възстановяване, се
връщат обратно по обитаемите си места. Служителите на приюта заловиха
значителен брой безстопанствени животни на територията на цялата община. За изпълнение на Програмата за овладяване популацията на безстопанствените кучета за 2014 г. бяха предвидени средства в размер на 2000 лв.

Няма издадени актове и наказателни постановления във връзка с осъществяване на контрола за спазване изискванията по чл.172, т.1 и 2, чл.173, т.1 и чл.177, ал.1, т.3 и 4 от ЗВД, има давани предписания на лица, пускащи домашните си любимци без надзор по улици и зелени площи.

На 26 април Община Борово се присъедини към националната кампания, организирана от BTV „ Да почистим България за един ден!”. На поканата на кмета на Община Борово – Георги Георгиев, да се участва в инициативата, се отзоваха над 74 доброволци само в град Борово и над 100 - в цялата община.

В кампанията по почистването участваха: общинска администрация и всички кметски администрации, ученици и учители от трите общински училища, целият персонал на обединено детско заведение „Славейче”, дневните центрове за деца с увреждания „Слънце” и „Патиланци”, Защитено жилище „Бъдеще”, Център за социална рехабилитация и интеграция „Детелина”, служителите на Народно читалище „Искра” - град Борово и на Домашните социални патронажи. Към работещите в бюджетната сфера се присъединиха: членовете на пенсионерските клубове, на клуба на сержантите и офицерите от запаса, граждани от различни възрасти. Отличителна черта на кампанията беше усърдието, инициативността и доброто настроение.

През 2014 г. сметосъбирането и сметоизвозването в Община Борово продължава да се извършва от Общинско предприятие “Горски фонд и чистота”.

Дейностите по почистването на обществените терени се извършваха предимно от работници на предприятието, както и от наети по програми за временна заетост, но под контрола на директора на предприятие „Горски фонд и чистота”. През 2014 г. работници на общината и общинското предприятие извършиха ремонтни дейности на чешми, мостове и спортни площадки в град Борово. В средата на август в мероприятията по почистване и боядисване на бордюрите по тротоарите на бул. „Шести септември” се включиха служители на общинска администрация, ОДЗ, читалище „Искра”, пенсионерските клубове, социалните услуги и др. Сметосъбирането и сметоизвозването след тази акция също се осъществи от служители на ОП „ГФЧ”. Почистен, обновен и освежен градът посрещна своя 30-годишен юбилей.

В началото на 2014 г. се преустанови използването на общинското депо за ТБО и сметоизвозването се осъществяваше до депото на град Бяла. За тази услуга ОП „ГФЧ” заплаща на община Бяла по 13.40 лв. на тон. Като допълнение и отчисленията по ЗУО се увеличиха до 24.05 лв. на тон.

Със средствата поверени за управление в рамките на общинското предприятие през отчетната година се работеше така, че да могат да се прецизират и оптимизират разходите по дейността като се насочват, там където и когато е нужно.

През 2014 г. от страна на предприятието се работеше по график за обслужване на населените места, утвърден в план-сметката за текущата година, който се спазваше сравнително точно, съобразно условията за работа.

През изминалата година се извършиха и редица текущи ремонти и обслужвания по техниката за сметосъбиране. Разходването на средствата бяха строго контролирани и изцяло съобразени с изискванията на „Системата за финансово управление и контрол”, въведени от общината като се съблюдаваха съответните разходни норми, водеше се отчетната документация, а по селата се спазваха стриктно лимитираните разходи за ползването на предоставените машини. Бяха почистени нерегламентирани сметища в град Борово и населените места в общината с верижен трактор, собственост на предприятието.

На този етап предприятието направи възможно запазването на работните места в дейност „Чистота” като се вземе предвид нивото на безработица в рамките на общината.

Финансовата рамка в дейността е изцяло зададена от плана за приходите от такса битови отпадъци и за 2014 г. по план са предвидени 178 873 лв..

В обобщение на всичко споменато по отношение на управлението на дейността се получиха няколко основни резултата:


  1. В изпълнението на дейността на ОП „ГФЧ”, се даде възможност общината пряко да влияе на качеството на услугата и да се реагира своевременно на всеки сигнал на гражданите.

  2. Изпълнена бе схемата на сметосъбиране и цикъла на сметосъбиране се реализира при запазена честота – четири пъти в месеца за центъра на община и два пъти месечно за останалите населени места, което означава и запазване качеството на обслужване.

  3. Запазиха се съществуващите до този момент работни места.

  4. Като цяло строго се контролираха разходите по сметосъбирането.




  1. Общинска собственост, устройство на територията, строителство и благоустройство – по Приротет 3.2, специфична цел 3.2.2

И през 2014 г. Община Борово продължи да извършва самостоятелно със закупената автовишка различни общински дейности, основната, сред които е рехабилитация на системата на уличното осветление във всички населени места. Системата за уличното осветление е остаряла и амортизирана, с изключение на осветлението по бул. “Шести септември” в град Борово, което беше подменено по проект по Оперативна програма за развитие на селските райони. В бюджета на Община Борово за 2014 г. бяха предвидени около 14 000 лв за закупуване и подмяна на осветителните тела от системата за уличното осветление. През 2014 г. бяха закупени и подменени над 50 осветителни тела, дросели, клеми и кабели и извършен ремонт на над 150 осветителни тела за улично осветление. Закупени са и подменени 33 осветителни тела за осветление на детски площадки и централен парк.
С Решение № 397/30.04.2014г. на Общински съвет - Борово е придобит УПИ VІ-565 в кв.23 по регулационния план на с.Горно Абланово, във връзка с изграждането на „Културен център” /читалище/ „Игнат Канев”, с. Горно Абланово - реконструкция и пристройка. Имотът е придобит в собственост на Община Борово с Нотариален акт №3, том 3, рег. №3724, дело 607 от 23.05.2014г., вписан в СВ при РС-Бяла с вх.№2310/23.05.2014 г.

За нуждите на Общинското предприятие „Обществено хранене и социални услуги” са закупени два нови автомобила, с които се извършва разнос на храната в селата Обретеник, Горно Абланово и Батин.


Поддържането на гробищните паркове в населените места се осъществяваше в зависимост от инициативността на местния кмет или кметски наместник. И през 2014 г. тази дейност се реализираше предимно с помощта на работниците от Общинското предприятие „Горски фонд и чистота” и с помощта на работещите в програмите за временна заетост.

Дейностите по лятното поддържане на улици, паркове, гробищни паркове се реализираха предимно с участието на работници, наети по програмите за временна заетост.

За съжаление в град Борово се наблюдаваха редица неблагоприятни обществени прояви. Вандалски актове разрушаваха общинска собственост на детски площадки и в парка, ограждащ преекспонираната тракийска гробница, местният подлез. Бяха счупени детски съоръжения, осветителни тела, дори извадени плочки от новата тротоарна настилка по бул. „Шести септември”. Наложи се последиците от вандалските актове да се отстраняват многократно. С цел превенция на вандалските актове Община Борово сключи договор с охранителна фирма, като добрите резултати от нейното присъствие на територията на град Борово са вече факт.

Общината продължи да подпомага поддръжката на имотите, собственост на религиозните настоятелства, независимо от вероизповеданието.

Община Борово продължи да отделя средства от местните приходи за стопанисването и поддържането на единствения в общината зоокът в село Екзарх Йосиф.


  1. Изпълнение на инвестиционната програма на Община Борово – по Приоритет 3.2, специфични цели 3.2.1 и 3.2.2

  • Обект: Изготвяне на Общ устройствен план (ОУП) на Община Борово (т.3):

След проведена публична покана за избор на изпълнител на общ. поръчка е сключен Договор от 04.09.2014г. за изработване на проект на ОУП на Община Борово на стойност 78 000 лв. с вкл. ДДС.

В изпълнение на договора е изготвен проект на ОУП и е внесен за разглеждане и одобрение в Националния експертен съвет при МРРБ (преди МИП). За финансирането на обекта е сключено Споразумение № РД-06-135/ 05.08.2014г. с МИП при следното разпределение на ангажиментите: МИП осигурява частично финансово подпомагане в размер на 80% от стойността на сключения договор, а Общината осигурява собствено финансиране, взето с решение на Общинския съвет за разликата по сключения договор.

След сключване на договора, по сметка на Общината от МФ е преведена сумата 24250,60 лв., която е платена на изпълнителя като аванс по договора в края на 2014г.

Обектът остава като преходен за 2015г.


Обекти:

  • Реконструкция на част от водопроводната мрежа на с.Горно Абланово - т.10 с отчетна стойност на обекта – 316 829,83 лв. без ДДС.

  • Реконструкция на част от водопроводната мрежа на село Батин – т.11 с обща отчетна стойност на обекта – 3 223 458,39 лв. без ДДС.

  • Реконструкция на част от водопроводната мрежа на село Екзарх Йосиф – т.12 с отчетна стойност на обекта –3 218 088,97 лв. без ДДС.

Изпълнен е сключеният договор от 01.04.2013г. за извършване на реконструкция и строителни работи по цитираните проекти и строителството е окончателно завършено. В изпълнение на договора е извършена подмяна на водопроводни клонове и СВО в с. Горно Абланово (с ф<160мм) по трасе с обща дължина 9 254м, подмяна на водопроводни клонове и СВО в с.Батин (с ф<160мм) по трасето е с обща дължина 7 856м и подмяна на водопроводни клонове и СВО в с.Екзарх Йосиф (с ф<160мм) по трасето е с обща дължина 7 211м. Изпълнени са договорите за проектиране, за упражняване на строителен надзор, за предоставяне на правни и консултантски услуги и за упражняване на авторски надзор. Издадени са Удостоверения за въвеждане в експлоатация от ДНСК. Одобрени за финансиране са всички разходи, извършени от общината за реализирането на проектите.

Извършените разходи по обектите през 2014г. са, както следва:



- по обект: Реконструкция на част от водопроводната мрежа на с.Горно Абланово – 1 721 947,83 лв. без ДДС.

- по обект: Реконструкция на част от водопроводната мрежа на село Батин – 1 537 258,39 лв. без ДДС.

- по обект: Реконструкция на част от водопроводната мрежа на село Екзарх Йосиф – 1 400 802,17 лв. без ДДС.
Обекти:


  • Преустройство и ремонт на общинска обслужваща сграда (автогара) в центъра за младежки културни дейности и спорт, намираща се в гр. Борово” – т.16 с отчетна стойност на обекта – 149 962,82 лв.

  • Благоустрояване на терен около център за младежки културни дейности и спорт – т.17 с отчетна стойност на обекта – 91949,92 лв.

  • Благоустрояване на свободен общински терен в гр. Борово за обособяване на спортна зона с многофункционално игрище и детска площадка – т.18 с отчетна стойност на обекта – 219965,74 лв.;

  • Преустройство и ремонт (с поставяне на платформа за достъп на хора с увреждания) на общинска административна сграда за нуждите на здравеопазването и за административни дейности – т.33 с отчетна стойност на обекта – 319 899,77 лв.

Изготвени са 4 бр. технически проекти за обектите. Изпълнени са сключените договори за строителен и авторски надзор по обектите. С договор за СМР от 12.08.2014г. са възложени строителните дейности по четирите проекта след проведена открита процедура за избор на изпълнител, открита през м. април на с.г. Строителството е завършено в срок и са издадени Разрешения за ползване на обектите от гл.архитект на общината. Всички дейности по проектите са отчетени и одобрени за финансиране от Министерството на финансите.

Извършените разходи по обектите през 2014г. са, както следва:



  • По обект: Преустройство и ремонт на общинска обслужваща сграда (автогара) в центъра за младежки културни дейности и спорт, намираща се в гр. Борово” - 149 962,82 лв.

  • По обект: Благоустрояване на терен около център за младежки културни дейности и спорт – 91949,92 лв.

  • Благоустрояване на свободен общински терен в гр. Борово за обособяване на спортна зона с многофункционално игрище и детска площадка – 219965,74 лв.

  • Преустройство и ремонт (с поставяне на платформа за достъп на хора с увреждания) на общинска административна сграда за нуждите на здравеопазването и за административни дейности – 319 899,77 лв.




  • Обект: Изготвяне на технически проекти за водоснабдяване на гробищни паркове – от т.20 до т.29 от ИП за 2014г. за населените места: гр.Борово - юг; гр.Борово -север; с.Волово; с.Брестовица; с.Обретеник -1; с.Обретеник -2; с. Екзарх Йосиф; с.Горно Абланово -1; с.Горно Абланово -2; с.Батин-1 и с.Батин-2.

Сключен е Договор от 24.11.2014. за извършване на проучвателни и проектни работи /ППР/ за изготвянето на 10 бр. Технически инвестиционни проекти за ремонт и възстановяване на захранващи водопроводи за общински гробищни паркове в селища от Община Борово. Договорът е в процес на изпълнение. Отчетната стойност на всеки от обектите е 1000 лв. Извършените разходи по обектите през 2014г. са общо 3500 лв. (по 350 лв. за всеки от обектите). Обектите остават преходни за 2015г.
Обекти:

  • Основен ремонт на участък от ОПМ - RSE 1001-50004 /ІІІ-5402, Ценово-Обретеник/ Обретеник-Горно Абланово-Батин – т.31.1.

  • Основен ремонт на участък от ОПМ - RSE 2002-50008/І-5,Тръстеник-Бяла/-Екзарх Йосиф-/RSE1001/ - т.31.2.

  • Основен ремонт на участък от ОПМ - RSE1003/50012/3/І-5,Обретеник-Бяла /Волово-Брестовица/Граница общ. (Борово-Бяла)-Ботров-Бяла /І-5/ - т.31.3.

  • Основен ремонт на участък от ОПМ - RSЕ 1005-51021/3/ /І-5,Обретеник-Бяла/-Граница общ.(Борово-Две Могили)-Батишница-Бъзовец-/RSE1082/ - т.31.4.

  • Основен ремонт на участък от ОПМ – RSE 2006-51027 /Борово-Баниска/ - т.31.5.

През м.август 2014г. е сключен Договор за възлагане на обществена поръчка за строителство с предмет: «Ремонт на пътната и уличната мрежа на територията на Община Борово през 2014г.», съгласно Техническата спецификация и КСС.

Извършени са ремонтни дейности от общинската пътна мрежа на участъците: RSE 1001-50004 /ІІІ-5402, Ценово-Обретеник/ Обретеник-Горно Абланово-Батин от 0+000 до 17+800 /17.800 км/; RSE 2002-50008 /І-5,Тръстеник-Бяла/-Екзарх Йосиф-/RSE1001/ от 0+000 до 8+000/ 8.000 км/; RSE 1003 /50012/3/ /І-5,Обретеник-Бяла/Волово-Брестовица/Граница общ. (Борово-Бяла)-Ботров-Бяла /І-5/ от 0+000 до 6+400 /6.400 км/; RSЕ 1005-51021/3/ /І-5,Обретеник-Бяла/-Граница общ.(Борово-Две Могили)-Батишница-Бъзовец-/RSE1082/ от 0+000 до 2+300 км /2.300км/ и RSE 2006-51027 /Борово-Баниска/ от 0+000 до 5+600 /5.600 км/.

Извършените разходи по обектите през 2014г. са в размер на общо 133260,50 лв.

Извършен е и текущ ремонт на ул."3 март" гр.Борово, ул."Вела Пискова" с.Екзарх Йосиф, ул."Средна Гора" с.Горно Абланово, ул."Aнгел Kънчев" с.Обретеник и ул."Васил Левски" с.Батин на обща стойност 9 990,38 лв.




  • Обект: Създаване на горски култури – т.32 от ИП за 2014г.

Обектът е преходен от 2013г. През м.януари 2014г. е сключен Договор за възлагане на услуга за създаване и поддържане на горски култури от акация в землището на Община Борово, област Русе по проект 18/223/00281 „Създаване и поддържане на горски култури”, по Мярка 223 „Първоначално залесяване на неземеделски земи», ос ІІ от ПРСР 2007 - 2013г.

Договорът е изпълнен. Всички дейности по проекта са извършени и предстои отчитане му пред ДФЗ. Извършените разходи по обекта през 2014г. са в размер на 127255,14 лв. Обектът остава преходен за 2015г.




  • Обект: Устойчиво управление на горите и опазване на околната среда чрез създаване на система за откриване на горските пожари в ранен стадий и мониторинг на околната среда – т.40

Въз основа на изготвения през 2013г. технически проект по части: конструктивна, електрическа, технологична, геодезия, инженерно-геоложки доклад и проектносметна документация за „Определяне на не по-малко от една най-благоприятна зона за кули за пасивно пожарно наблюдение”, Община Борово кандидатства и спечели финансиране на проект №18/226/00423 „Устойчиво управление на горите и опазване на околната среда чрез създаване на система за откриване на горските пожари в ранен стадий и мониторинг на околната среда” по мярка 226 “Възстановяване на горския потенциал и въвеждане на превантивни дейности” по ПРСР 2007-2013г. На 22.12.2014г. е сключен е Договор с ДФЗ за отпускане на безвъзмездна финансова помощ за осъществяване на проекта на стойност 476 629 лв. без ДДС. През 2014г. няма извършени разходи по обекта. Обектът остава преходен за 2015г.

  • Обект: Туристическата пътека с места за отдих и атракции в поземлен имот 200, в местност “Умището”, землище с.Батин, общ. Борово – т.48.

В изпълнение на Договор от 14.05.2013г. за изпълнение на строително-монтажни работи по проект №18/313/00139 „Изграждане на туристическа инфраструктура – съоръжения и места за отдих: «Туристическа пътека с места за отдих и атракции в поземлен имот 200, м. Умището», землище на с. Батин.” е изградена туристическа пътека с обща дължина 2400,00м. в землището на с. Батин. През м.април е издадено Удостоверение за въвеждане в експлоатация от гл.архитект на общината.

През 2014г. Община Борово успешно осъществи и отчете пред ДФЗ проекта “Изграждане на туристическата инфраструктура – съоръжения и места за отдих в Община Борово, област Русе”, финансиране по мярка 313 “Насърчаване на туристическите дейности” от ПРСР 2007-2014г. Одобрени за финансиране са всички разходи, извършени от общината за реализирането на проекта.

През 2014г. са извършени разходи по обекта в размер на 203661,72 лв.

Отчетната стойност на обекта е в размер на 316795,86 лв.





  • Благоустрояване на прилежащия терен към Културен център (читалище) “Игнат Канев” – УПИ ІХ 918 в кв.23 по рег.план на с.Горно Абланово

Въз основа на сключен договор за СМР през м.септември 2014г. е извършено благоустрояване на площите около новоизградения Културен център (читалище) в с.Горно Абланово (дарение от Игнат Канев), което включва изграждане на нови и подмяна на съществуващи тротоарни настилки около сградата, предпазни парапети пред главен и страничен вход, облицоване на колони, бордове и пиластри по фасадите, както и терасиране и облагородяване на зелените площи във и пред имота.

През 2014г. извършените разходи по обекта са в размер на 43101 лв. Отчетната стойност на обекта е 71109,60 лв. Обектът остава преходен за 2015г.


8а Придобивания през 2014 г.


  1. Котел за отопление на сградата на общинска администрация на стойност 4800лв.

  2. Пожароизвестителна система в сградата на общинска администрация в гр.Борово на стойност 12835лв. (6417 лв. платени през 2014г.)

  3. Компютърна система за нуждите на ОУ “Христо Ботев” – с.Горно Абланово на стойност 859 лв.;

  4. Апарат за ултразвукова терапия на стойност 1800 лв.

  5. Апарат за интерферентни и средночестотни руски токове на стойност 1500 лв. ;

  6. Апарат за диадинамични токове и галваничен ток на стойност 1020 лв. ;

  7. Храсторези – 7 бр. на стойност общо 8829 лв.;

  8. Климатик за големия салон на читалище “Искра 1898” гр.Борово на стойност 2465 лв. ;

  9. Земя – УПИ VІ 565, кв.23 в с.Горно Абланово за читалище на стойност 3600 лв.;

  10. Компютърна система за нуждите на ОП “ГФЧ” на стойност 779 лв.

  11. Леки автомобили – 2бр. за нуждите на ОП “ОХКУ” на стойност общо 12000 лв.

  12. Горскостопански план с мероприятия за горите на Община Борово (преходен обект от 2012г.) на стойност 9309,08 лв. (от които 7447,27 лв. са платени през 2014г.)

  13. Придобивания по проект 18/313/00099 „Експониране на местното етнографско, историческо и природно наследство” /по м.313 на ПРСР 2007-2103г./ :

    • Ръчна художествена изработка на реплика на Боровското съкровище на стойност 12000 лв.

    • Компютърно аудио-визуално съдържание- 35 кратки филма, представящи местното етнографско, историческо и природно наследство на стойност 133 000 лв. без ДДС (сключен е договор, но не са извършвани плащания през 2014г.)

    • Компютърен софтуер за управление на аудио-визуално съдържание на стойност 25 600 лв. без ДДС (сключен е договор, но не са извършвани плащания през 2014г.);

    • Видеокамера на стойност 2999 лв. без ДДС;

    • Висококачествен безжичен микрофон на стойност 899 лв. без ДДС;

    • Музикална уредба на стойност 3797 лв. без ДДС;

    • Озвучителна уредба с висока мощност на стойност 4159 лв. без ДДС;

    • Акордеон на стойност 1100 лв. без ДДС;

    • Специализиран компютър за обществен достъп (киоск) на стойност 4990 лв. без ДДС;

    • Широко форматен екран на стойност 1494 лв. без ДДС;

    • Посетителска работна станция – 4 бр. на стойност общо 7936 лв. без ДДС;

    • Сервизен компютър на стойност 1538 лв. без ДДС.



  1. Усвояване на средства по Европейските фондове – по приоритет 1.1, специфична цел 1.1.1 и 1.1.4,

През 2014г. Община Борово успешно осъществи и отчете пред ДФЗ одобрения за финансиране през 2012г. проект № 18/313/000139 “Изграждане на туристическата инфраструктура – съоръжения и места за отдих в Община Борово, област Русе” по мярка 313 “Насърчаване на туристическите дейности”.

Изградена е туристическа пътека с обща дължина 2400,00 м. със съоръжения и места за отдих и атракции в м. „Умището», в землището на с. Батин. Атракциите са останките от античната сигнална кула на брега на р.Дунав в село Батин, която е открита след направените археологически разкопки. През м.април е издадено Разрешение за ползване на обекта от гл.архитект на общината.

Одобрени за финансиране са всички разходи, извършени от общината за реализирането на проекта.

През 2014г. Община Борово успешно осъществи и отчете пред ДФЗ и одобрените за финансиране през 2010 г. три проекта за реконструкция на част от водопроводната мрежа на селата Горно Абланово, Батин и Екзарх Йосиф, финансирани от ДФЗ по мярка 321 “"Основни услуги за населението и икономиката в селските райони" от ПРСР 2007-2013г., а именно:



- Проект № 18/321/00515 Реконструкция на част от водопроводната мрежа на с.Горно Абланово, община Борово”, с одобрена сума за финансиране на извършените разходи в размер на 3 618 297 лв. без ДДС.

- Проект № 18/321/00516 "Реконструкция на част от водопроводната мрежа на село Батин" с одобрена сума за финансиране на извършените разходи в размер на 3 223 458 лв. без ДДС.

- Проект № 18/321/00517 "Реконструкция на част от водопроводната мрежа на село Екзарх Йосиф" с одобрена сума за финансиране на извършените разходи в размер на 3 218 085 лв. без ДДС.

Изпълнен е сключеният договор за извършване на реконструкция и строителни работи по цитираните проекти и строителството е окончателно завършено.

В изпълнение на договора е извършена подмяна на водопроводни клонове и СВО в с. Горно Абланово (с ф<160мм) по трасе с обща дължина 9 254м, подмяна на водопроводни клонове и СВО в с.Батин (с ф<160мм) по трасето е с обща дължина 7 856 и подмяна на водопроводни клонове и СВО в с.Екзарх Йосиф (с ф<160мм) по трасето е с обща дължина 7 211 м.

Издадени са Удостоверения за въвеждане в експлоатация от ДНСК.

Одобрени за финансирани са всички разходи, извършени от общината за реализирането на проектите.

През 2014г. Община Борово кандидатства и спечели финансиране на 4 (четири) инвестиционни проекта по Публичната инвестиционна програма “Растеж и устойчиво развитие на регионите” за 2014г., одобрени за финансиране по т.18.1, 18.2, 18.3. и 18.4 по Приложение №1 към чл.1, ал.2, т.1 от ПМС № 19 от 2014г. (изм. с ПМС № 333/ 17.10.2014г., обн. ДВ бр.88 от 2014г.), а именно:



  1. Проект №18.1. “Ремонт и преустройство (с поставяне на платформа за достъп на хора с увреждания) на общинска административна сграда за нуждите на здравеопазването и за административни дейности” с одобрена сума за финансиране 391 900 лв. ;

  2. Проект №18.2. “Преустройство и ремонт на общинска обслужваща сграда (автогара) в центъра за младежки културни дейности и спорт, намираща се в гр. Борово” с одобрена сума за финансиране – 149 963 лв. ;

  3. Проект №18.3. “Благоустрояване на свободен общински терен в гр. Борово за обособяване на спортна зона с многофункционално игрище и детска площадка” с одобрена сума за финансиране – 219 965 лв. ;

  4. Проект №18.4. “Благоустрояване на терен около център за младежки културни дейности и спорт” с одобрена сума за финансиране – 91 950 лв.,

С договор за СМР от 12.08.2014г. са възложени строителните дейности по четирите проекта след проведена открита процедура за избор на изпълнител, открита прем м. април на същата година. Строителството е завършено в срок и са издадени Разрешения за ползване на обектите от гл.архитект на общината. Всички дейности по проектите са отчетени и одобрени за финансиране от Министерство на финансите.

През 2014г. тече изпълнението на проект № 18/313/00099 - „Експониране на местното етнографско, историческо и природно наследство” на стойност 325 358 лв. по м.313 «Насърчаване на туристическите дейности» на ПРСР 2007-2103г.

В изпълнение на Договора за отпускане на финансова помощ  за проекта „Експониране на местното етнографско, историческо и природно наследство с бенефициент Община Борово до момента са проведени следните дейности:

- Закупени и доставени са народни носии, музикални инструменти и аудио-визуално оборудване за екипировка за групите за пресъздаване на народни обичаи;

- Доставена е специализирана техника за разполагане в посетителски център, а именно: Специализиран компютър, предназначен за обществен достъп, Широкоформатен екран, четири посетителски работни станции и сервизен компютър, в изпълнение на дейност 5 по проекта.

- След проведената открита процедура за избор на изпълнител на обществената поръчка е сключен Договор от 08.10.2014г. за следните дейности по проекта: «Експониране на местното етнографско, историческо и природно наследство»: 1.Създаване на компютърно аудио-визуално съдържание - 35 кратки филма, представящи местното етнографско, историческо и природно наследство, заснети с три камери и 2 микрофона, озвучени на 5 езика с обща продължителност 160 минути /дейност 3 от проекта/; 2. Създаване на компютърен софтуер за управление на аудио-визуално съдържание /дейност 4 по проекта/; 3. Изложба на местното етнографско наследство и природни забележителности на общината в Интернет /дейност 8 по проекта/; 4.Изработка на 1000 копия DVD, представящи туристическия продукт на общината /дейност 9/. Предстои съгласуване на проведената процедура от ДФЗ.

- През м.декември 2014г. приключи изпълнението на договора за изработване на реплика на Боровското съкровище - изработена е репликата на боровското съкровище с материали, близки до оригинала.

- Въз основа на договора за изработка, доставка и монтаж на информационни табели, ще бъдат доставени информационните табели след приключване на подготовката на помещението, предназначено за посетителски център по проекта в гр.Борово, на ул. “Шести септември” № 35.

През 2014г. е сключен и договора за финансиране на строителните работи по осъществяването на проекта за закриване и рекултивация на общинското депо за неопасни отпадъци в град Борово, между община Борово и ПУДООС на стойност 409061,94 лв. с вкл. ДДС.

След проведена открита процедура за избор на изпълнител на обществената поръчка, на 16.10.2014г. е сключен Договор за СМР с предмет: „Закриване и рекултивация на общинско депо за неопасни отпадъци в град Борово” по проект на Община Борово: „Закриване и рекултивация на общинско депо за неопасни отпадъци в град Борово”, финансиран от Предприятие за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС), при Министерство на околната среда и водите.

На 12.01.2015г. е открита строителната площадка на обекта. Срокът за техническата рекултивация е 6 календарни месеца от откриването на строежа.

През м.януари 2014г. е сключен Договор за възлагане на услуга за създаване и поддържане на горски култури от акация в землището на Община Борово, област Русе по проект 18/223/00281 „Създаване и поддържане на горски култури”, по Мярка 223 „Първоначално залесяване на неземеделски земи», ос ІІ от ПРСР 2007 - 2013г.

Всички дейности по проекта са извършени и предстои отчитане му пред ДФЗ.

В края на 2014г. Община Борово кандидатства и спечели финансиране по проект №18/226/00423 „Устойчиво управление на горите и опазване на околната среда чрез създаване на система за откриване на горските пожари в ранен стадий и мониторинг на околната среда” по мярка 226 “Възстановяване на горския потенциал и въвеждане на превантивни дейности” по ПРСР 2007-2013г.

На 22.12.2014г. е сключен договор с ДФЗ за отпускане на безвъзмездна финансова помощ за осъществяване на проекта на стойност 476 629 лв. без ДДС.

Площадката за изграждане на пожароизвестителната система се намира в землището на село Обретеник, в ПИ № 000131 по КВС на село Обретеник.

Целта на този проект е да се реализира система за мониторинг на горския фонд в определената рискова зона. Тя трябва своевременно и точно да открива и предава информацията за възникналия пожар, да прогнозира неговото развитието, както и да подпомага екипите действащи в пожарната обстановка.

Проектът предвижда извършването и финансирането на следните дейности: изготвяне на инвестиционнен технически проект за пожароизвестителна система; създаване (изграждане) на система за откриване на горски пожари в начален стайдий и монторинг на околната среда (част Електро, част Конструкции и част Технологична); строителен и авторски надзор.


  1. Общинска администрация – по специфична цел 4.2.3

И през 2014 г. основните усилия на управляващия екип бяха насочени към създаване на компетентна отговорна общинска администрация, в близост до гражданите и техните проблеми.

През 2014 г. Общинска администрация организира конкурс „Моят принос за бюджет 2014 г.”, за да насърчи гражданите и фирмите в Община Борово да заплащат своевременно общинските задължения. Беше организирана томбола с материални стимули, които чрез жребии бяха разпределени между гражданите и фирмите, които бяха заплатили в срок от 01.03.2014 до 30.04.2014 г. дължимите на общината местни данъци и такси.

През 2014 г. с цел подобряване условията на работа на общинска администрация

се закупиха: компютърни системи – 2 броя, на обща стойност 1691 лв., придобити чрез дарение са три таблета на обща стойност 461,67лв.

За повишаване квалификацията на служителите в началото на годината беше

изготвен годишен план за обучение, по който до сега обучение са преминали 53

служители от общинска администрация. Обученията се провеждат от Института по

публична администрация, от НСОРБ и други институции, по различни теми:

„Подготовка на общинските бюджети”, „Годишно счетоводно приключване за 2014 г.”,

„Повишаване на ефективността на звеното”, „Мениджърски умения”, „Екипна работа”, „Развитие на системата за планиране и предоставяне на социални услуги на регионално равнище”, „Общинска политика за развитие на културата и туризма”, „Ефективно управление на общинското образование”, „Социални услуги – потребности и възможности на общините”, Общинска младежка политика и закрила на детето”, „Национален туристически регистър”, „Тредотерапия и арттерапия”, „Приемна грижа”.


В заключение може да се каже, че и през 2015 г. ще продължи работата по изпълнение и наблюдение на резултатите от изпълнението на Общинския план за развитие на Община Борово 2014 – 2020 г.
Каталог: Docs -> 2015
2015 -> Изложение „ Планините на България гостоприемство в четири сезона
2015 -> Отчет за доходите Отчет за всеобхватния доход
2015 -> Доклад за изпълнението на бюджета на община раковски за времето от 01. 01. 2014 Г. До 31. 12. 2014 Г
2015 -> 73. соу”Владислав Граматик” София” Ние творим с Паскал, Серпински и Питагор
2015 -> Ведомства и
2015 -> Техническа спецификация списък на климатичните инсталации и системи в мтитс
2015 -> Информационните технологии и съобщенията


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница