Доклад за дейността на „албена" ад към 31 декември 2008 Г. Ръководството представя своя годишен консолидиран доклад за дейността на „Албена" ад към 31 декември 2008 г



Дата10.04.2018
Размер222.53 Kb.
#66114
ТипДоклад



АЛБЕНА АД

ГОДИШЕН КОНСОЛИДИРАН ДОКЛАД

31 ДЕКЕМВРИ 2008 г.




ГОДИШЕН КОНСОЛИДИРАН ДОКЛАД ЗА ДЕЙНОСТТА
НА „АЛБЕНА” АД

КЪМ 31 ДЕКЕМВРИ 2008 Г.
Ръководството представя своя годишен консолидиран доклад за дейността на „Албена” АД към 31 декември 2008 г.

ОПИСАНИЕ НА ДЕЙНОСТТА

„Албена” АД е най-голямата хотелиерска компания в България. Дружеството притежава два курорта по българското черноморие – кк Албена и ваканционно селище Приморско, управлява множество дъщерни компании в индустрии, подкрепящи основния бизнес - транспорт, медицина и балнеология, туроператорска дейност, селско стопанство, строителство.

С разпореждане на Министерски съвет от 1991 г., съобразно изискванията на Търговския закон и ГПК, съществуващата от 1969 г. Държавна фирма “Албена” е преобразувана в Еднолично акционерно дружество “Албена” ЕАД, в последствие през 1997 г. преобразувано в акционерно дружество.

„Албена” АД е публично дружество, чиито акции се търгуват на Българската фондова борса. Компанията участва в изчислението на трите официални индекса на борсата и през последните години неизменно е сред дружествата с най-голяма капитализация на нея.


Предметът на дейност на “Албена”АД е предлагане на завършен туристически продукт на международния и вътрешния пазар. По конкретно, това се изразява в следните дейности: хотелиерство; ресторантьорство; продажба на стоки от внос и местно производство; външно-икономическа дейност; предоставяне на информационни, комунално-битови, рекламни, спортни, анимационни, културни и други видове услуги, свързани с международния и вътрешен туризъм; изграждане, разработване и отдаване под наем на обекти; охранителна дейност – в съответствие с действащото законодателство и след получаване на необходимото разрешение.

Съвкупният туристически продукт на “Албена” АД включва следните основни направления:



  • Нощувки в хотелската база на комплекса, която през последните години в следствие на предприетата инвестиционна програма от ръководството на фирмата, в по-голямата си част е модернизирана и предлага на туристите комфортна обстановка.

  • Хранене и развлечения предлагани от ресторанти, снек-барове, барове и сладкарници;

  • Спортни услуги: богат набор от услуги, сред които услугите на конна база, яхт-клуб, делтапланер, тенис-кортове, покрита спортна зала, спортен комплекс “Албена”, включващ 4 открити стадиона и 3 тренировъчни площадки и множество плажни и развлекателни игри;

  • Търговия – широк асортимент от сувенири и художествени произведения, както и хранителни стоки и стоки за бита;

  • Конгресни мероприятия – с комфортните си конгресни зали Албена е притегателен център за участниците в конгресни мероприятия както от национален, така и от международен характер;

  • Балнеологичен туризъм – медицинските центрове в к.к. Албена и в клон Приморско предлагат над 120 медицински процедури, сауна, солариум, фитнес център, открит и закрит басейн.


ПРЕГЛЕД НА ДЕЙНОСТТА
Развитие и резултати от дейността на Групата
През сезон 2008 кк Албена посрещна 208 921 гости. Спрямо 2007 г. се отбелязва спад от 3 % в броя на нощувките и промяна в структурата на пазара по държави. Реализираният по-малък брой нощувки е основно за сметка на тези в по-ниския ценови сегмент в началото на сезона, през месеците март, април, май, септември и октомври. Промяната в структурата на нощувките по националности през 2008 г. спрямо 2007 г. се изразява в ръст на дела на нощувките на гости от България, Румъния и Русия и спад на пазарите Франция, Германия, Англия, Скандинавски страни и Бенелюкс.

ММЦ „Приморско” през изминалия туристически сезон бе посетен от 14,601 гости и отбелязва спад на реализираните нощувки от 2%.



Увеличава се дела на нощувките в по-висококатегорийната база – хотели 3 и 4 звезди за сметка на тези в двузвездните хотели. Това е резултат от събарянето на двузвездният хотел Братислава и изграждането на негово място на четиризвездният хотелски комплекс Фламинго, затварянето на двузвездният хотел Лазур, повишаване на категорията на други хотели и ресторанти през предходната година като „Гергана”, „Малибу”, „Лагуна гардън”, „Арабела бийч”.
От общо реализираните приходи на Групата през изтеклата година 57 % са приходи от външнотърговската дейност и 43 % са приходи в България. Групата реализира основната част от продажбите си на външни пазари. Динамиката на структурата по пазари е силна, но могат да бъдат откроени ключовите пазарни сегменти – Русия, умъния, Германия, Франция, Скандинавски.
Динамика на приходите по пазарни сегменти


Приходи от продажби по пазари, на база на държавата, от която е клиента, в хил. лв.




Към 31 декември




2008

2007










Германия

11,743

15,066

Франция

9,152

8,999

Русия

16,239

13,083

Англия

1,035

4,886

Скандинавски страни

6,641

7,001

Румъния

13,377

7,667

Други държави

2,971

2,114

Вътрешен пазар

45,861

43,841













107,019

102,657

Най – голям ръст на приходите се отбелязва на руски, румънски и български пазар поради значителното увеличение на търсенето от тези страни. По-ниските приходи на немски и английски пазар са компенсирани от ръста на руски, румънски, френски и български пазар, които са и с по-висок среден приход на нощувка. В сравнение с тях немски и английски пазар реализират по-нисък среден приход на нощувка поради по-голямата дължина на сезона им.


За 2008 г. Групата реализира консолидирана нетната печалба в размер на 13,184 хил.лв, която е с 38% по-малка в сравнение с предходната 2007г.
Динамика на приходите по пазарни сегменти (продължение)


Показатели

2006

2007

08/07

Общо приходи /хил.лв./

117,890

114,621

1.03

Брутна печалба

31,978

34,630

0.92

Печалба от дейността

25,934

36,786

0.70

Данък печалба

1,862

2,452

0.76

Печалба

14,469

26,993

0.54

Печалба без амортизации

31,309

42,370

0.74

Рентабилност на печалбата

12.27%

23.5%

0.52

Рентабилност на печалбата без АО

26.6%

37.0%

0.72

Дъщерни дружества


“Албена Тур” АД – основният капитал на дружеството е в размер на 200 х.лв. Делът на „Албeна „АД е 99%. Основният предмет на дейност е: туроператорска дейност, организиране и предлагане на екскурзии и мероприятия на български и чуждестранни туристи. През сезон 2007 дейността на “Албена Тур” АД се изразява основно в организиране на мероприятия и екскурзии в страната и чужбина, както и продажби на туристически пакети в страната.

Отчетеният финансов резултат от “Албена Тур” АД за 2008г. е печалба в размер на 200 х.лв.



“Албена кар” ЕООД – основният капитал на дружеството е в размер на 900 х.лв., дял 100 %. Основният предмет на дейност е предлагане на транспортни и рент-а-кар услуги.


Финансовият резултат на дружеството за 2008 г. е печалба в размер на 14 х.лв.

Медицински център “Медика Албена” ЕАД – основният капитал на дружеството е в размер на 544 х.лв., дружеството е 100 % собственост на “Албена” АД

Медицинският център разполага с добре оборудвана поликлиника, спешна помощ с 24 - часово обслужване и СПА и Уелнес център Албена, в който се провеждат следните видове лечения и процедури:



  • Балнеолечение - разнообразни вани с алги, аромати, минерална вода и билки, четири- и двукамерна галванична вана, перлена вана с билки, вихрова вана;




  • Лечебен масаж и лечебна гимнастика - общ или частичен масаж, ароматерапевтичен масаж, подводен масаж, индивидуална или групова гимнастика, подводна гимнастика, фитнес, виброекстензия, екстензионна терапия, хидрожет;

  • Електротерапия - ултразвук, интерферентна терапия, целутрон, бодиформер, магнитотерапия, микровълнова терапия;

  • Калолечение - частични или цели апликации;

  • Топлолечние - парафин, пчелен восък, компреси с луга, хума, билки, сауна;

  • Светлолечение - солариум, псорариум;

  • Ароматерапия - частичен и цял масаж, вани;

  • Лазертерапия и лазерпунктура;

  • Акупунктура и акупресура;

  • Електродиагностика и електростимулация;

  • Инхалационно лечение - с минерална или морска вода;

  • Фитотерапия -лечебни чайове;

  • Козметични услуги - вапозон, почистване на лице, д'Арсонвал на лице, дезинкрустация на лицето с използване на витамини и алгокрем, пилинг на лице и шия, ръчен масаж на деколте, шия и лице, сух четков масаж на лице, билкови маски, епилация, почистване на вежди, боядисване на мигли и вежди, колагенова маска, и др.

  • УЗИ, ЕКГ и лабораторен минимум

В програмата на СПА и Уелнес центъра са включени около 80 различни процедури, а капацитетът центъра позволява да се извършват до 1000 процедури на ден, с до 200 участници
През 2008 г. дружеството реализира загуба от 200 хил.лв.
Екострой” АД е строителна компания, изпълняваща конструктивни и инфраструктурни проекти. Основният капитал на дружеството е 65 х.лв., от които 67 % са собственост на “Албена” АД. Отчетният период фирмата завършва с печалба от 531 х.лв.
Еко Агро” АД е дружество с предмет на дейност производство, преработка, съхранение и реализация на растениевъдна и животинска продукция, изкупвателно-търговска дейност, създаване на ферми за рибовъдство и други аквакултури, риболов, производтво и реализация на рибни продукти. Основният капитал на “Еко Агро” АД е 3150 х.лв., като 94 % от него е собственост на “Албена” АД.

За 2008 година дружеството отчита печалба в размер на 271 х.лв.


Бялата лагуна” ЕАД - предметът на дейност на дружеството е хотелиерство и ресторантьорство; туроператорска и турагентска дейност, предоставяне на транспортни, информационни, комунално-битови, рекламни, спортни, анимационни, културни и др. видове услуги, свързани с международният и вътрешен туризъм; организиране на екскурзии в страната и чужбина.

Комплекс "Бялата лагуна” е разположен на черноморското крайбрежие, в непосредствена близост до гр.Балчик, в района Тузлата, известен със своите термални минерални извори.

Основният капитал на дружеството към 31.12.2007 г. е в размер на 4 300 х.лв. и е 99% собственост на “Албена” АД.

За 2008 г. дружеството отчита загуба в размер на 1035х.лв.


Хотел Де Маск” АД – дружеството е собственик на хотелски комплекс с ресторант (Hotel Des Masques), разположен в швейцарския ски курорт Анзер. Основният капитал е в размер на 4 584 х.лв., от които 3 868 х.лв. са собственост на “Албена” АД или 84.38 %.
Диализен център Албена” ЕАД - дружестворо е учредено през 2003 г. с капитал 5 хил.лв. и е изцяло собственост на “Албена” АД. Предмет на дейност на дружеството е осъществяване на лечение, рехабилитация и наблюдение на болни с хронична бъбречна недостатъчност.
Тихия кът” АД – дружеството е придобито в средата на 2005 г. с 60% участие на “Албена” АД. Основният капитал на дружеството е 10 326 300 лв. Предмет на дейност на дружеството е хотелиерство и ресторантьорство, туроператорска дейност, профилактична дейност и рехабилитация, строителна и инженерингова дейност. Финансовия резултат на дружеството за 2008 г. е печалба в размер на 121 хил.лв.
Екоплод ООД – дружество учредено през 2007 г.с капитал 5 хил.лв. Участието на „Албена” АД е 100 %. Финансовия резултат на дружеството за 2008 г. е печалба в размер на 127 хил.лв.
Албена Инвест Холдинг” АД се консолидира като дъщерно дружество на “Албена” АД. Дружеството е с основен капитал 5 500 х.лв. Участието на “Албена” АД в капитала на дружеството е 47.83 %.

Инвестиционният портфейл на холдинга към 31 декември 2007 г. включва участия в следните дъщерни дружества:


Дъщерни дружества Притежаван дял в % Притежаван дял в %

(град) 31/12/2008 г. 31/12/2007 г.


Основна дейност

Соколец Боровец” АД – Боровец

Туризъм 92.96 92.96

Албена Автотранс” АД – Балчик

Транспорт 69.21 68.86

Хемустурист” АД – Габрово

Туризъм 96.36 96.36

Бряст-Д” АД – Добрич


Мебелно производство 96.78 96.78

Добруджански текстил” АД – Добрич

Отдаване под наем на активи 82.85 82.85

България 29” АД – София

Отдаване под наем на активи 63.93 63.93

Идис” АД – Варна

Отдаване под наем на активи 98.69 98.69

Ико Бизнес” АД – София

Други дейности 99.45 99.45

Фабрика за бутилиране



на пиво” АД – Смолян

Отдаване под наем на активи 99.95 99.50

Дуло-Полимер” АД – Дулово

Строителна дейност - в ликвидация - 85.33

Фохар” АД – София

Отдаване под наем на активи 99.68 99.68

Екопласт” АД – к.к. “Албена”

Строителство 92.00 92.00

Алфа консулт 2000” ЕООД - София

Консултантски услуги 100.00 100.00

Бета консулт 2000” ЕООД - София

Консултантски услуги 100.00 100.00

Прима финанс” ЕАД - София

Консултантски услуги 100.00 100.00



Всички дъщерни дружества, с изключение на "Екопласт" АД, “Алфа консулт 2000” ЕООД, “Бета консулт 2000” ЕООД и „Прима финанс” ЕАД са приватизирани в рамките на масовата приватизация в България от 1996 г.
През изминалата 2008 год. “Албена инвест – холдинг” АД активно участва в управлението на дъщерните дружества за постигане на по-висока икономическа ефективност, чрез внедряване на нови технологии и производства, увеличаване и развитие на пазарния дял, подобряване на организационната структура на дружествата, усъвършенстване на организацията на работа и повишаване на квалификацията и уменията на човешкия фактор.

Структура на основния капитал
Основният капитал на “Албена”АД е 4,273 хил.лв., разпределен в 4,273 хиляди акции по 1 лв. всяка. Дружеството има обратно изкупени 128 хил. броя собствени акции на стойност 1,536 хил.лв. Акциите на “Албена” АД се търгуват на Българска Фондова Борса – София на Неофициален пазар Сегмент А.
Основни акционери на Дружеството са:


Основни акционери на Албена АД:

31.12.2008

31.12.2007

31.12.2006

Албена Холдинг АД

48.11%

48.10%

48.10%

Албена Инвест Холдинг

20.58%

20.58%

20.58%

Физически лица

7.10%

6.87%

8.61%

Община гр. Балчик

7.13%

7.13%

7.13%

Булброкърс Финанси ЕООД

-

3.53%

3.54%

Б Инвест ООД

3.70%







Албена АД

3.00%

3.00%

3.00%

Файърбърд Репабликс Фонд ООД

2.22%

2.22%

2.22%

Райфайзен Централбанк Остерайх АГ

0.49%

0.77%

1.33%

Пиктет и Сие Банкърс

0.37%

0.37%

0.37%

Други акционери

7.30%

7.43%

5.12%

Общо:

100.00%

100.00%

100.00%


Съвет на Директорите

Дружеството е с едностепенна система на управление съгласно Търговския закон в Република България.

В Съвета на директорите на дружеството участват:
1.Ивелина Грозева – Председател


  • Дружества, в които е член на управителни органи: съвет на директорите на “Албена Холдинг” АД; БХРА, “Тихия кът” АД.

2.Радосвет Радев – Зам.председател



  • Дружества, в които е член на управителни органи: “Дарик радио” АД; “Доверие -брико” АД; “Доверие капитал” АД; “Елит” АД; “Дарик-радио Шабла” ООД Сдружение,”Дарик имоти България” АД. “Медика” АД София, “Бул – маш” АД “Български бизнес клуб възраждане”; “Българска стопанска камара”; Фондация “Атанас Буров”.

3.Красимир Станев – Член на СД; Изпълнителен директор на Дружеството



  • Дружества, в които е член на управителни органи: Съвет на директорите “Албена Холдинг” АД.

4.Иван Калинков – Член на СД



  • Дружества, в които е член на управителни органи: УС на “Албена инвест холдинг”.

5.Маргита Тодорова – Член на СД



  • Дружества, в които е член на управителни органи: съвет на директорите на “Албена Холдинг”АД.

6.Жельо Стайков – Член на СД



  • Дружества, в които е член на управителни органи: “Солвекс туринвест” ЕООД.

Възнаграждението им се изплаща на основание решение на Общо събрание на акционерите на “Албена” АД и за 2007 г. е 246 хил.лв.

Членовете на Съвета на директорите придобиват акции по общия ред, съобразно изискванията на действащото законодателство.
Към 31 декември 2008 членовете на Съвета на директорите, притежават 8396 бр.акции, които представляват 0.19 % от капитала на Дружеството.

На членовете на Съвета на директорите, както и на висшия ръководен състав на дружеството не са предоставени опции върху ценни книжа собственост на дружеството.





Управление на финансовия риск




Фактори на финансовия риск




Осъществявайки дейността си, Групата е изложена на многообразни финансови рискове: пазарен риск (включващ валутен риск, риск от промяна в справедливата стойност на финансовите инструменти под влияние на пазарните лихвени нива и ценови риск), кредитен риск, ликвиден риск и риск от промяна на бъдещите парични потоци в резултат на промяна в пазарните лихвени нива. Програмата на Групата за цялостно управление на риска е съсредоточена върху непредвидимостта на финансовите пазари и има за цел да намали евентуалните неблагоприятни ефекти върху финансовия резултат на Групата. Групата не използва деривативни финансови инструменти, за да хеджира определени рискови експозиции.




(a) Пазарен риск

(i) Валутен риск

Групата работи в България и, тъй като българският лев е ефективно фиксиран към еврото, то е изложено на валутен риск, произтичащ от получени заеми и покупки или продажби, деноминирани във валути, различни от лева и евро. Валутните рискове са наблюдавани внимателно, с цел осигуряването на ефективно управление на риска.




(ii) Ценови риск

Групата не е изложена на риск от промяна в цените на стоките или другите притежавани активи.




(iii) Лихвен риск

Тъй като Групата не притежава значително количество лихвоносни активи, доходът и оперативните парични потоци не са засегнати в значителна степен от промените на пазарните лихвени нива.






Лихвеният риск за Групата възниква от получените дългосрочни заеми. Заемите с плаващи лихвени проценти излагат групата на лихвен риск, свързан с изменение на бъдещите паричните потоци. Заемите с фиксирани лихвени проценти излагат Групата на лихвен риск, свързан с колебания при бъдещо определяне на справедливи стойности.
Политиката на Групата е да сключва договори за заем при лихвен процент, фиксиран към пазарния, например EURIBOR, и експозициите се следят регулярно.







(iii) Лихвен риск (продължение)

Групата анализира лихвената си рискова експозиция на динамична база. Разгледани са различни сценарии, взимайки в предвид рефинансиране, подновяване на съществуващи позиции, алтернативно финансиране и хеджиране. Базирайки се на тези сценарии, Групата изчислява влянието на определена промяна в нивото на лихвения процент върху печалбата и загубата. За всеки сценарий, една и съща промяна в лихвения процент се използва за всички валути. Сценариите се правят само за пасиви, които представят основните лихвоносни позиции.




На база извършените симулации, влиянието върху печалбата след данъци на промяна от 0.5% на лихвените нива ще доведе до максимално увеличение/намаление от 459 хил. лева (2006 г.: 363 хил. лева) поради по-ниския/по-високия разход за лихви по заеми от банки и свързани лица. Симулация е правена на годишна база, за да потвърди, че максималната потенциална загуба е в определените от ръководството граници.




(б) Кредитен риск

Кредитният риск произлиза от пари и парични еквиваленти, деривативни финансови инструменти и депозити в банки и други финансови институции, също както и от кредитни експозиции на търговци на едро и дребно, включително неизплатени вземания и договорени стопански операции. За банки и други финансови институции, се приемат само независимо оценени лица с висок кредитен рейтинг.




Групата има разработена и внедрена политика, която гарантира, че продажбите на продукция и услуги на едро се извършват на клиенти с подходяща кредитна история. Продажби на клиенти на дребно се извършват в брой или чрез кредитни/дебитни карти.




Групата предоставя заеми основно на свързани лица, като се изискват и съответните обезпечения – записи на заповед и/или ипотеки на недвижими имоти в зависимост от взаимоотношенията на Групата с лицата. В Групата няма значителна концентрация на кредитен риск. Ръководството не очаква загуби, в следствие на неизпълнение на задълженията на своите контрагенти. Групата има изградена политика, която ограничава размера на кредитната експозиция към отделна финансова институция. Максималната експозиция на кредитен риск е балансовата стойност на финансовите активи.




(в) Ликвиден риск

Предпазливото управление на ликвидния риск предполага поддържане на достатъчно количество парични средства и ликвидни ценни книжа, както и възможности за допълнително финансиране с кредити и за закриване на пазарни позиции. Поради динамичната природа на основните типове бизнес, Финансовия отдел на Групата има за цел да постигне гъвкавост във финансирането, като поддържа достатъчно неизползвани разрешени кредитни линии.



Таблицата по-долу анализира финансовите пасиви на Групата в съответните падежни групи на базата на оставащият период от счетоводния баланс към падежната дата на договора. Оповестените в таблицата суми са договорните недисконтирани парични потоци. Балансовите задължения в рамките на 12 месеца се равняват на преносните стойности, тъй като влиянието на дисконтирането е незначително.
















3.2 Управление на капиталовия риск




Целите на Групата при управление на капитала са да защитят способността на Групата да продължи като действащо предприятие с цел да осигури възвръщаемост за акционерите и поддържане на оптимална капиталова структура, за да се намали цената на капитала.




За да поддържа или изменя капиталовата структура, Групата може да коригира сумата на изплатените дивиденти, да върне капитал на акционерите, да емитира нови акции или да продаде активи, за да изплати дългове.




В съответствие с останалите в индустрията, Групата контролира капитала на база на коефициент на задлъжнялост. Този коефциент се изчислява като нетния дълг се раздели на общия капитал. Нетния дълг се изчислява като от общите заеми (включващи „текущи и нетекущи заеми”, както са показани в счетоводния баланс) се приспаднат парите и паричните еквиваленти. Общият капитал се изчислява като „собствения капитал”, както е показан в счетоводния баланс, се събере с нетния дълг.





ОТГОВОРНОСТИ НА РЪКОВОДСТВОТО
Според българското законодателство ръководството следва да изготвя финансов отчет за всяка финансова година, който да дава вярна и честна представа за състоянието на Групата към края на годината и нейните финансови резултати. Ръководството е изготвило приложения тук финансов отчет в съответствие с Международните стандарти за финансови отчети (МСФО), приети от Европейския съюз.
Ръководството потвърждава, че е прилагало последователно адекватна счетоводна политика.

Ръководството също така потвърждава, че се е придържало към действащите МСФО, като финансовите отчети са изготвени на принципа на действащото предприятие.


Ръководството е отговорно за коректното водене на счетоводните регистри, за целесъобразното управление на активите и за предприемането на необходимите мерки за избягването и откриването на евентуални злоупотреби и други нередности.

Красимир Станев

Изпълнителен Директор

Албена АД





Каталог: files -> bulletin
bulletin -> Отчет 31 декември 2010 г. Пояснения към междинния финансов отчет
bulletin -> Отчет към 30. 06. 2009 г на „Пропъртис Кепитал Инвестмънтс" адсиц акционерно дружество със специална инвестиционна цел "
bulletin -> Monbat plc
bulletin -> Вътрешна информация за „Холдинг Варна А” ад към 31. 12. 2007 г
bulletin -> Радослав милев кацаров име, презиме, фамилия: Радослав Милев Кацаров
bulletin -> Monbat plc
bulletin -> Отчет за доходите 4 Междинен отчет за паричните потоци (пряк метод)
bulletin -> Отчет по желание в съответствие с Международните стандарти за финансови отчети (мсфо), разработени и публикувани от Съвета по Международни счетоводни стандарти (смсс) и одобрени от Европейския съюз


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница