Доклад за дейността на областна администрация велико търново за 2006 година



страница1/3
Дата21.01.2018
Размер0.58 Mb.
#49772
ТипДоклад
  1   2   3




Република българия

ОБЛАСТEН УПРАВИТЕЛ НА ОБЛАСТ ВЕЛИКО ТЪРНОВО



ДОКЛАД

ЗА ДЕЙНОСТТА НА ОБЛАСТНА АДМИНИСТРАЦИЯ ВЕЛИКО ТЪРНОВО

ЗА 2006 ГОДИНА


УВАЖАЕМИ ГРАЖДАНИ,

С настоящия доклад правим една етапна равносметка, за да представим пред Вас резултатите от нашата дейност за изминалата година. В този период от време, в изпълнение на задълженията си, предприехме редица действия в рамките на своите компетенции за развитие на региона, запазване на спокойствието, реда и законността в област Велико Търново.

С работата ни по присъединяването на страната към Европейския Съюз подпомагахме бизнеса, за да повишим регионалната конкурентно-способност.

В резултат на доброто ни сътрудничество с неправителствения сектор, можем да се радваме на подобряване на бизнесклимата в областта.

Съвместната дейност между общините, реалния сектор на икономиката и държавната администрация, беше насочена към подобряване на инфраструктурата на територията на областта и опазването на околната среда, към подобряване качеството на живот, изграждане на институционална среда и развитие на устойчив туризъм.

Усилията ни бяха насочени към обособяването на област Велико Търново като европейски регион с водеща роля на индустриален, туристически, културен и образователен център – привлекателен за инвеститори, население и туристи.

Като Областен управител на област Велико Търново със своята работа и работата на моя екип, си поставяме за цел да постигнем динамично, устойчиво и балансирано развитие на нашата област, с което да се осигурят равни възможности за развитие, достъп до икономическите ресурси, по-висок жизнен стандарт и доближаване до стандартите на регионите на Европейския съюз.


ТОШКО НИКИФОРОВ

ОБЛАСТЕН УПРАВИТЕЛ НА

ОБЛАСТ С АДМИНИСТРАТИВЕН

ЦЕНТЪР ВЕЛИКО ТЪРНОВО
Дейността на Областна администрация Велико Търново беше насочена за изпълнение на стратегическите цели и приоритети от Програмата на Правителството на европейската интеграция, икономическия растеж и социалната отговорност.


Основните приоритети на Областна администрация Велико Търново за 2006 г. бяха:


  • Подкрепа и съдействие за повишаване на икономическата активност и заетостта на населението в региона, нарастване доходите и сближаване на качеството на живот, насочени към догонващо Европейския съюз развитие;

  • Координация и контрол на територията на областта за поддържане на устойчив икономически растеж, стимулиране на инвестиционната активност, подобряване на регионалната конкурентоспособност и продължаване процесите на приватизация, концесиониране и развитие на публично-частното партньорство;

  • Съдействие и координация за модернизация на държавата, изграждане на икономика на знанието, повишаване квалификацията на работната сила съгласно Стратегията за растеж и работа на Европейския съюз;

  • Съдействие и координация за развитие на образованието и науката на територията на областта;

  • Съдействие и контрол за постигане на гарантирано и достъпно здравеопазване на територията на областта;

  • Координация и контрол за преодоляване на регионалните диспропорции, динамично развитие на регионите;

  • Съдействие за реализиране на решителни мерки за превенция и противодействие на корупцията;

  • Съдействие за реализиране присъединяването на РБ към ЕС и пълноценно участие в органите и институциите на съюза. Активна и предвидима външна политика и политика по сигурност.


  1. Подкрепа и съдействие за повишаване на икономическата активност и заетостта на населението в региона, нарастване доходите и сближаване на качеството на живот, насочени към догонващо Европейския съюз развитие



    1. Подкрепа и разработване на проекти, насочени към намаляване на безработицата на територията на област Велико Търново

      1. Координация, контрол и участие в националните програми на Министерство на труда и социалната политика.

През 2006 г. Областна администрация осъществи координация и контрол над редица национални програми на Министерство на труда и социалната политика.

На заседание на Постоянната комисия по заетост са обсъдени и одобрени 11 регионални проекти и програми, подадени от общините Велико Търново, Свищов, Лясковец и Стражица за включване в Националния план за действие по заетостта на Министерство на труда и социалната политика.

Във връзка с Националната програма “От социални помощи към осигуряване на заетост” са разгледани депозираните в Бюрата по труда на територията на областта общо 113 проекта, с които се предвижда разкриването на 1335 работни места. От тях за финансиране са одобрени 96 проекта.

През 2006 г. Областна администрация разработи и изпълни два проекта по Националната програма “От социални помощи към заетост”, на стойност 118 402.40 лева, с които се осигури работа на 34 безработни лица за срок от 12 месеца.

През 2006 г. Областна администрация разработи и изпълни и проект по Националната програма “Старт в кариерата”, като осигури заетост на трима младежи.

На заседание на Постоянната комисия по заетост са разгледани и подкрепени за финансиране през 2007 г. четири проекта по Националната програма “Асистенти на хора с увреждания” за дейност “Социален асистент”. Поради това, че остана свободен финансов ресурс от предвидените от програмата средства за областта бе удължен срока до края на м. януари 2007 г., като Областния управител отправи апел към общините на територията на областта за изготвяне на нови проекти по програмата, с цел да бъдат усвоени свободните средства.

Приети и съгласувани са и направените предложения от Дирекции “Бюро по труда” за професиите (специалностите), по които ще се извършва квалификационно обучение без осигурено работно място през периода май-декември 2006 г. на територията на областта.

При провеждане на националната политика за намаляване на безработицата и повишаване на заетостта на областно ниво, в Областна администрация през 2006 г. са организирани редица информационни семинари и работни срещи за представяне на възможностите на различни програми и проекти с участието на експерти от Министерство на труда и социалната политика и Агенцията по заетостта, регионални структури от областта, представители на общините, неправителствени организации и др.

Тази дейност допринесе за намаляване на безработицата в областта. За 2006 г. тя е 10.9%, което показва ръст на намаление спрямо 2005 г. с 1.7 пункта.


      1. Координация и съдействие за развитие на центрове по проект JOBS.

През месец септември е проведена информационна среща, на която е отчетен първия етап от проекта и са връчени сертификати за спечелени проекти, като за област Велико Търново са получени 6 сертификата. Извършена е презентация на дейността на изградения по проекта център в Полски Тръмбеш.

През месец октомври е проведена информационна кампания за стартиране на втория етап на проекта, който предвижда обучение на заинтересованите лица.



      1. Координация и съдействие за осигуряване на достъпна среда за хората с увреждания.

Със съдействието на Областния управител на област Велико Търново бе събрана информация от всички общини и териториалните звена на държавните органи за адаптирането на обществените сгради и съоръжения в съответствия с изискванията за достъпност.

Информацията съдържа: точни данни за обекта; мерки за адаптиране, източници и размер на финансовото осигуряване на достъпна среда; отговорност за изпълнение на решенията; обектите, до които е осигурен свободен достъп за хората с увреждания и информация; обектите, до които не е осигурен свободен достъп за хората с увреждания и мерките, които ще се предприемат с оглед изпълнението на законовите разпоредби за свободен достъп за хората с увреждания. Информацията е за 10 общини и 45 териториални структури. Тя е предоставена на Министъра на регионалното развитие и благоустройството и на Министъра на държавната администрация и административната реформа на хартиен и магнитен носител.

Обобощената справка за областта, сочи че всички общини и териториални структури са осигурили възможност на хората с увреждания на достъп до сгради и работни места, където се предлагат административни услуги, като за целта са изработени и монтирани подиуми, наклонени пътеки, рампи, парапети, подемни платформи, обезопасени и подходящо обозначени.


      1. Координация чрез Областния съвет за сътрудничество по етнически и демографски въпроси за реализиране на активен диалог с неправителствените организации за приобщаване и интегриране на малцинствата в икономическия, социалния и културен живот на страната.

През 2006 г. са проведени две заседания на Съвета, на които са обсъдени общинските програми и включените в общинските планове дейности за образователна и здравна интеграция на лица в неравностойно положение, принадлежащи към етническите малцинства.

През месец март 2006 г. председателят на съвета взе участие в заседание на Национален съвет за сътрудничество по етнически и демографски въпроси и във връзка с разгледаните на него въпроси в края на месец март бе проведено заседание на Областния съвет по етнически и демографски въпроси, на което са обсъдени:



  • работен вариант на Националната стратегия за демографско развитие на Република България (2006–2020 г.) и Плана за действие към Националната стратегия за демографско развитие на населението за 2006 г. Предложения за допълнения и изменение.

  • предложения за промени в Правилника за устройството и дейността на Националния съвет за сътрудничество по етнически и демографски въпроси към Министерски съвет приет с ПМС № 333 от 10.12.2004 г., обн., ДВ, бр.110 от 17.12.2004 г.

  • Програма за развитие на средното образование (2006 – 2015 г.).

Със съдействието и под патронажа на Областния управител са осъществени редица дейности и прояви по направление етнически и демографски въпроси:

  • честване на „Ромската нова година Банго Васил” под патронажа на Областния управител;

  • подкрепа на детски ромски фестивал „Отворено сърце”;

  • представяне на министъра на регионалното развитие и благоустройството на становище относно приемането на Национална програма за подобряване жилищните условия на ромите в Република България;

  • представяне информация, необходима за изготвянето на оценка по изпълнение на Рамковата програма за равноправно интегриране на ромите в българското общество;

  • изготвени са предложения за промени и допълнения в Националната стратегия за демографско развитие на Република България (2006-2020 г.) и плана за действие към Стратегията;

  • информация за добри практики от дейността на „Областния съвет за сътрудничество по етнически и демографски въпроси”;

  • участие в кръгла маса на тема „Национална програма за подобряване на жилищните условия на ромите в Република България за периода 2005-2015 г. и План за действие към нея за периода 2006-2007 г.”;

  • информация по изпълнение на Националната програма за подобряване на жилищните условия на ромите в Република България за периода 2005–2025 г. и плана на действие към нея;

  • координация при събиране на информация за задълженията по длъжностните характеристики на служителите от областните и общинските администрации, работещи по етническите и демографски въпроси;

  • предоставена информация за получаване на по-точна и детайлна картина на проблемите и потребностите на различните райони в страната, както и необходимостта от провеждането на обучение на експертите работещи по етническите и демографски въпроси;

  • участие в обучение, организирано от институт „Отворено общество” с основен акцент Европейския социален фонд, като основен финансов инструмент на ЕС, предвиден да решава проблеми в социалната сфера и приобщаването на малцинствени групи;

  • изготвено предложение към Министерство на здравеопазването за обучение на медиатори от етнически малцинства в област Велико Търново по План за действие 2005-2007 г. към Здравната стратегия за лица в неравностойно положение, принадлежащи към етнически малцинства;

  • проведена работна среща с представители от Комисията по дискриминация и сезирането й с постъпили в администрацията жалби и молби на граждани.




  1. Координация и контрол на територията на областта за поддържане на устойчив икономически растеж, стимулиране на инвестиционната активност, подобряване на регионалната конкурентоспособност и продължаване процесите на приватизация, концесиониране и развитие на публично-частното партньорство




    1. Координация и подкрепа при реализация на проекти по енергийна ефективност

      1. Областен съвет по енергийна ефективност и краткосрочна областна програма за енергийна ефективност 2005-2007 г.

Продължи работата на Областния съвет по енергийна ефективност в съответствие с националната дългосрочна програма по енергийна ефективност и приетата краткосрочна областна програма за енергийна ефективност 2005-2007 г. През 2006 г. са изготвени справки по “Програма с конкретни мерки за енергийна ефективност” на Министерството на икономиката, които касаят обекти държавна и общинска собственост в експлоатация с обща полезна площ над 1000 m2, подлежащи на сертифициране по чл. 16, ал. 2 от закона за енергийната ефективност.

    1. Участие в разяснителни семинари и курсове за подкрепа на малките и средни предприятия и свързването им в клъстери.

      1. Подобрена информираност и активно сътрудничество между общини и бизнес.

През месец юли 2006 г. администрацията участва в заседанието на Направляващия комитет по проект ”Въвеждане на клъстерен подход и установяване на клъстерен модел” по програма ФАР, което бе проведено от Министерство на икономиката. Целта на срещата бе представянето на достиженията на проекта до този момент и представянето на Национална стратегия за развитие на клъстерите в България до 2013 г. На форума бе отбелязано, че са създадени два пилотни клъстера - в Троян и в Родопите. Предстои създаването на 15 нови клъстери. Отбелязано бе значението на клъстерите за повишаване на конкурентоспособността на бизнеса. Направен бе извода за значението на популяризирането на клъстерния модел като особено успешен начин за развитие на добри бизнес практики, публично-частни инициативи и регионално развитие, повишаване на печалбите, въвеждане на иновации и предлагане на продукти и услуги с по-високо качество.

През месец юли Министерство на икономиката, съвместно с Областния управител проведе информационна кампания за представяне на Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика”. На проведената във Велико Търново среща взеха участие представители на бизнеса, общините от областта, работодатели и неправителствени организации. Основната цел бе да се запознаят малките и средни предприятия с основните приоритети на Оперативната програма, представиха се добри практики от страни-членки на Европейския съюз за да се спомогне за по-добрата информираност на българския бизнес и за неговата подготовка да усвоява средства от Структурните фондове на Европейския съюз. Реализирането на програмата ще спомогне за развитието на икономиката, базирана на иновационни дейности, повишаване на ефективността на предприятията, финансовите ресурси за тяхното развитие и укрепване на международните позиции на българската икономика.

През месец ноември във Велико Търново Министерство на икономиката, съвместно с Търговско-промишлената палата и под патронажа на Областен управител Велико Търново, проведе семинар за възможностите за реализиране на офсетните програми. Представителите от бизнес средите, работодателите, синдикатите и индустриалните предприятия са запознати със същността на офсета, свързаната с него нормативна база и практики в България, международения опит и изискванията към инвестиционните предложения. Дадени са и практически указания за начина на кандидатстване по „Офсетни програми” и тяхното финансиране.


    1. Дейност на Областна комисия за обсъждане на промени в областната транспортна схема.

      1. Проведени заседания за съгласуване на областни транспортни схеми. Подкрепа на проекти за аварийно-възстановителни работи и рехабилитация на пътища.

През 2006 г. са проведени 6 заседания на Областната транспортна комисия, на които са обсъдени предложенията на Общините за изменение на Областната и Републиканската транспортни схеми и безопасността на движение в отделни пътни участъци. Своевременно са съгласувани предложенията за промени в Републиканската транспортна схема от квотата на други области, касаещи област Велико Търново.

Проведени са две срещи с представители на превозвачите, Дирекция ”Автомобилна администрация”, КАТ Велико Търново и Община Велико Търново по проблемите с нерегламентираните таксита, автобусните спирки и безопасност на движение. Подобни срещи са проведени и в общините Горна Оряховица, Свищов и Павликени.

Осъществени са периодични проверки на обекти, на които се извършват строително-ремонтни работи от републиканската и общинска пътна мрежа /Русе – В Търново, В Търново – Антоново, Твърдица – Елена, Стражица – Николаево, Вардим – Свищов, Г.Оряховица – Лясковец, Свищов – Ореш, В. Търново – Г. Оряховица, Джулюница – Горско ново село/.

На заседание на Областния съвет за развитие са разгледани предложения на общините за ремонт и реконструкция на пътища от ІV-то класната пътна мрежа. Предложения за изменение на преподреждане на обектите при отпускане на финансови средства са съгласувани от Областния управител.

Взехме участие в международната конференция “Инфраструктура и технологии в железопътния транспорт”, организирана от Министерство на транспорта, както и в обсъждането на жп разписанието за 2006 г. в поделение “Пътнически превози” Г. Оряховица. В обсъждането се включиха представители на областни и общински администрации на територията на поделението.

Съвместно с КАТ се изготви “Карта на областта с опасните пътни участъци” и списък с ангажиментите на всяка от институциите, стопанисващи дадения участък.

Изготвени са работни програми за областта и общините в изпълнение на Националната стратегия за опазване живота и здравето на децата в пътното движение.

Под патронажа на Областния управител, съвместно с представители на община Велико Търново и КАТ, се реализира иницативата “Послание в цветове за европейска култура по пътищата” като деца и ученици се включиха в проведените викторини, игри и други мероприятия.



    1. Активно сътрудничество с представителите на бизнеса, браншови и съсловни организации.

      1. Информираност за икономическата среда в региона.

През 2006 г. продължи публикуването на проекти, приети стратегии и програми на интернет страницата на Областен управител с цел повишаване информираността на бизнеса за икономическата среда в региона. Огласяването на възможностите за кандидатстване по програми на Европейския съюз се осъществява чрез интернет страницата на Областен управител. Линкове препращат към портала на Европейския съюз и Информационния бюлетин на Северен централен район за планиране, съдържащ актуални национални и международни програми.

    1. Координация и подкрепа на дейността на институции и организации в областта на културата.

      1. Почистване на хълма Трапезица и откриване на църквата “Св. 40 мъченици”

Областният управител оказа съдействие в организацията за почистването на хълма „Трапезица”. То бе реализирано от Националното движение „Българско наследство”, учредено в отговор на апела на президента Георги Първанов за активизиране на опазването и социализиране на културното и природно наследство на страната. Проведени бяха две смени летни студентски експедиционни бригади с участието на студенти от цялата страна. В почистването на хълма голяма помощ оказаха и Националният военен университет „Васил Левски”, Районно управление на горите, „Комунално стопанство” ЕООД, Туристическо дружество „Трапезица-1902”. По време на бригадите младежите завършиха и курс по опазване на културното наследство, воден от изтъкнати български историци и археолози.

На 14 септември 2006 г. тържествено бе открита обновената църква „Св. 40 мъченици” и част от манастирския комплекс „Великата лавра”. Църквата „Св. 40 мъченици” е свързана с историята на трите български държави и носи в себе си огромен исторически заряд. През 2002 г. част от пътя над храма бе разрушен, което увреди частично и църквата. Проектът по възстановяването й бе подготвен и извършен под методическото ръководство на Министерството на културата. Вложени са около 2.5 млн. лв. По предложение на Областния управител Комисията за защита на населението при бедствия и аварии към Министерския съвет няколко години последователно отдели необходимите средства за укрепването на пътя над църквата – 500 000 лв. Областният управител координира дейността на Областна дирекция "Гражданска защита", Регионално звено противопожарна и аварийна безопасност и всички държавни и общински организации при отстраняване на последиците от наводненията и извършване на укрепителните работи на църквата.



      1. Проект "Разбираема България" на МДААР и Института за български език към БАН.

Със съдействието на Областния управител на територията на областта са извършени координационни дийности и е популяризиран проекта. Целта на проекта е въвеждане на единна система при транслитериране на български кирилски собствени имена с латински букви и на собствените имена на географски обекти и населени места.

Чрез Интернет страницата на Областен управител се реализира достъп до софтуера за транслитериране. За въвеждането на единната система за транслитериране на бългаските собствени имена на латиница, са уведомени кметовете на общини и териториалните структури на територията на областта. В изпълнение на проекта е извършен пълен преглед на интернет страниците на общините и тази на Областен управител Велико Търново. Същите са актуализирани и допълнени с нови данни и факти относно настъпили промени, произтичащи от законови и други нормативни актове и са отстранени всички допуснати технически и езикови грешки. Видно от извършените проверки и от постъпилата информация, е направена промяна в бланки на писма, подменени са баджовете на служителите в администрациите, поставени са нови надписи и указателни табели на административни сгради, населени места, улици и пътища. За нуждите на общините в областта се предвижда да бъдат изработени и монтирани над 6000 броя нови указателни табели по улиците и пътищата, съобразени и изписани по правилата.



    1. Координация и контрол за законосъобразност върху актовете на органите на местно самоуправление и местна администрация.

      1. Проверка за законосъобразност на решенията на общинските съвети и актовете на кметовете на общини на територията на областта.

В направление „Координация и административен контрол” се осъществява контрол по законосъобразността на актовете и действията на органите на местното самоуправление, координация и контрол на действията на ръководителите на териториалните звена на изпълнителната власт на принципа на коректна съвместна работа и зачитане на институциите.

За разглеждания период от време са извършени проверки от междуведомствени комисии за изпълнението на дадените предписания и предприетите действия при възникването на масови епизоотични и епидемични заболявания, за опазване на околната среда, за почистване на речните корита, при социалното подпомагане и др.

В определения от закона срок е извършена проверка за законосъобразност на 1907 актове на общинските съвети по 153 протокола, от които със заповед на Областния управител 8 са спрени като незаконосъобразни и отнесени в съда за произнасяне по същество, а 5 решения са върнати на Общинските съвети за ново разглеждане.

Общински съвет



Брой решения за които е извършена проверка по законосъобразност

Общ брой

спрени решения



Общ брой

върнати решения



Велико Търново

455

2




Горна Оряховица

247

1




Елена

82

1




Златарица

177

1




Лясковец

155

1




Павликени

134




4

Полски Тръмбеш

226







Свищов

257

2

1

Стражица

199







Сухиндол

75






За констатирани пропуски и непълноти в решенията и за липсваща документация към протоколите с писмо Областният управител в законовия срок е уведомявал съответните общински съвети с указания за предприемане на съответни действия и предоставяне на липсващите материали.

Общият брой на изпратените писма е 69.


    1. Координация върху дейността на териториалните звена на органите на изпълнителната власт.

      1. Проверка по постъпили жалби, сигнали по въпроси от компетентността на други териториални органи на изпълнителната власт.

През 2006 г. в направление „Координация и административен контрол” са постъпили 335 броя жалби, молби, сигнали и предложения от физически и юридически лица. Същите в законовия срок своевременно са изпратени по компетентност до съответните общински или държавни органи. Характерът на постъпилите жалби, молби, сигнали и предложения от физически и юридически лица е следния:

  • възстановяване на собственост върху земеделски земи и гори;

  • социално подпомагане;

  • незаконно строителство;

  • трудови правоотношения;

  • пътища, транспорт, околна среда и инфраструктура;

  • нарушено благоустрояване и проблеми при частно (лично) строителство;

  • лични и битови проблеми.

Общият брой на приключените преписки е 259, в това число 30 броя преписки са приключили с положителен отговор от Областен управител.

За разглеждания период са постъпили 16 жалби, молби и сигнали, предоставени от Министерския съвет, от Администрацията на Президента на Република България, от Народното събрание, министерства и други държавни органи. Същите своевременно са разгледани, като на 5 броя е отговорено от Областния управител, а останалите са изпратени по компетентност. Неприключилите преписки са две. Няма постъпили жалби и сигнали срещу дейността на Председатели на общински съвети и ръководители на териториални държавни органи.

Разпределението им по общини е както следва:

Община


Брой постъпили жалби, молби сигнали и предложения, за които е образувана преписка

Общ брой

приключили преписки



Велико Търново

93

81

Горна Оряховица

48

37

Елена

38

30

Златарица

15

14

Лясковец

22

18

Павликени

22

20

Полски Тръмбеш

8

8

Свищов

29

28

Стражица

8

6

Сухиндол

12

12

Всичко:

335

259

2.7.2. Организационно - техническа подготовка на избори.

С решение на 40-то Народно събрание бяха насрочени и произведени на 22 и 29 октомври избори за президент и вицепрезедент на Република България. Във връзка с изпълнение на задачите, свързани с организационно–техническата подготовка за произвеждането на изборите и за осъществяване на координацията и взаимодействието с общините и органите, свързани с подготовката на изборите в Областна администрация се сформира технически екип. След проведени консултации с парламентарно представените партии и коалиции се изготви предложение до ЦИКИПВР от Областния управител за състав на Районна избирателна комисия Велико Търново. За осигуряване на нормалната работа на РИК Велико Търново и «Информационно обслужване» АД бяха предоставени помещения, технически средства, формуляри, канцеларски материали, изборни книжа, транспорт, информационен и медиен център. Проведени бяха обучения на РИК и СИК с участието на ангажираните държавни органи за провеждането на изборите – ГРАО, Областна дирекция «Полиция», Областна дирекция «Гражданска защита», Пожарна безпастност и защита на населението и др. В област Велико Търново бяха образувани 411 СИК. Отпечатани и предоставени на общините бяха 249000 броя интегрални бюлетини в два тура. При добра организация и отлична координация между служителите на Областна администрация, органите на реда и РИК Велико Търново премина приемането и отчитането на изборните резултати на 22 и 29 октомври 2006 г.

2.7.3. Участие в междуведомствени комисии

През 2006 г. са проведени 18 заседания на Междуведомствена комисия за приемане, одобряване и изменение на плановете по § 4 от ПЗР на ЗСПЗЗ. Разгледани са 83 бр. жалби по влезли в сила планове. Издадени са общо 62 бр. заповеди за изменения на влезли в сила планове.

Приети са плановете на 10 местности от землището на с. Габровци.

Изготвени са преписки до ведомства, ВТОС, общините, Службата по кадастъра и изпълнители относно координиране дейността по § 4 от ПЗР на ЗСПЗЗ.

Взе се участие в двадесет заседания на Съвета по осиновяване към РДСП Велико Търново.

Взе се участие в 26 заседания на Комисията за проверка и приемане на картите на контактните зони за обекти, за които са открити производства за създаване на кадастрални карти и кадастрални регистри съгласно ЗКИР. Разгледани са молби за 128 имота на физически, юридически лица и държавни организации.

През 2006 г. са проведени 10 заседания на Междуведомствената комисия за проверка и приемане на помощни планове на новообразувани парцели на територии по § 12 от ППЗСПЗЗ.

2.7.4. Дейности по специални закони

В изпълнение на правомощията си по Закона за политическа и гражданска реабилитация на репресирани лица и Наредбата за прилагане на чл. 4 от същия закон през 2006 г. комисията, назначена от Областния управител, проведе 16 заседания, на които са разгледани 54 искания за изплащане на еднократно обезщетение по реда на ЗПГРРЛ.

Издадени са 54 заповеди, като на 18 правоимащи лица е определено обезщетение в размерите, определени с Наредбата за прилагане на чл. 4 от ЗПГРРЛ.

За повишаване на капацитета на администрацията председателят на комисията за разглеждане на постъпилите искания за изплащане на еднократни обезщетения взе участие в работата на организирания от Централната комисия за установяване на обстоятелствата по чл. 1 от ЗПГРРЛ семинар на тема „Прилагане на Закона за политическата и гражданска реабилитация на репресирани лица и свързаната с него Наредба”.

С оглед поддържане проводимостта на речните легла на реките на територията на област Велико Търново и за осъществяване на правомощията на Областния управител по Закона за водите са издадени заповеди, с които е възложено на компетентните органи да извършват дейностите, необходими за поддържане проводимостта на речните русла на реките в населените места и извън тях, както и на некоригираните реки и речни участъци извън чертите на населените места в териториалните граници на областта. През 2006 г. със заповед на Областния управител са сформирани три междуведомствени комисии, които са извършили проверки по проблемните речни участъци и сервитутите към тях на територията на съответната община, във връзка със започване работата по почистването им, както и с оглед осъществяване на контрол по добива на дървесина и спазване на законовите изисквания за недопускането на щети.

През 2006г. Областен управител е издал три заповеди за одобряване на подробни устройствени планове както следва:


  • парцеларен план за обект: Реконструкция и разширение на обект «Път ІІІ-407-Стражица-Полски Тръмбеш-Свищов», минаващ през имоти в землището на гр.Свищов, с.Хаджидимитрово и с.Павел;

  • предварителен проект за обект: «Трасе на разпределителен газопровод до асфалтова база на «Пътни строежи» ЕООД, гр.Велико Търново, минаващ през имоти в землището на гр.Лясковец и с.Шереметя;

  • парцеларен план за обект: «Трасе на разпределителен газопровод до асфалтова база на «Пътни строежи» ЕООД, гр.Велико Търново, минаващ през имоти в землището на гр.Лясковец и с.Шереметя;

Одобрени са четири инвестиционни проекти за обекти на техническата инфраструктура. Издадени са девет строителни разрешения, от които пет за обекти на Национална електрическа компания - ЕАД, едно за обект на Областно пътно управление «Рехабилитация и частична реконструкция на път ІІІ-534 Елена-Твърдица» и три за обекти, касаещи далекосъобщителна инфраструктура.

    1. Подкрепа на проекти чрез публично-частно партньорство.

      1. Участие на Областна администрация като подпилотен проект за изграждане на модел на публично-частна партньорство в рамките на проект.

Областна администрация участва в проект по программа ФАР BG 2003/004937.10.01 “Укрепване на капацитета на българската публична асминистрация с оглед изпълнението на Стратегията за модернизация на държавната администрация за подобрено представяне на услуги”. Проектът е разработен от МДААР и се изпълнява от Консорциум “Планет”. Областна администрация бе пилотна област по този проект по модула за реализиране модели на публично-частно партньорство. Дейността по проекта приключи с изготвяне на Меморандум за разбирателство, като основа за учредяване на НПО - “Регионален център за бизнес развитие” в област Велико Търново. По този начин е разработен един примерен модел за реализиране на публично-частно партньорство, който може да бъде в активна помощ при усвояване на средства от Европейския съюз.

      1. Координация и подкрепа за реализиране на процедури по концесиониране

Фактор за икономическото развитие на региона представляват два основни инфрастурктурни обекта – летище Горна Оряховица и пристанищен комплекс Свищов.

Областният управител подкрепи начинанието за концесиониране на летище Горна Оряховица и съдейства за реалното провеждане на процедурата с цел изграждане на ефективно действащ летищен комплекс. Областният управител даде положително становище за концесиониране на пристанищен комплекс Свищов. Управлението на двата обекта чрез използване модела на публично-частно партньорство ще допринесе за развитието на туризма и бизнеса на територията на област Велико Търново и региона.



    1. Защита на държавната собственост на територията на областта и контрол върху общинската собственост.

      1. Актуване, отписване, управление и разпореждане; охраняване на държавните интереси.

Дейностите по актуване и деактуване на имоти държавна собственост, актуализация на актовете за държавна собственост, както работата по попълване на свързаните с тези административни услуги главен и спомагателни регистри на актовете за публична/частна държавна собственост и изготвянето на автоматизирани справки по различни критерии въз основа на съществуващата база данни се извършват чрез информационна система „Регистър имоти”. Електронната база данни съдържа вече 12998 бр. актове за държавна собственост. Всички новосъставени актове /след влизане в сила на Закона за държавната собственост 1996 г./ са изцяло въведени и проверени. В информационната система са въведени 10000 бр. актове за държавна собственост, съставени преди влизане в сила на ЗДС, представляващи 38.9% от общата база на старосъставените актове. Поддържа се електронен архив на сканираните копия на всички 28705 бр. актове за държавна собственост и 3838 бр. заповеди за деактуване и отказ. Данните от информационна система „Регистър имоти” ежемесечно се предават на МРРБ.

Надзорът по придобиването, актуването и отписването на недвижимите имоти от актовите книги се извършва от Областния управител по местонахождението на имота под общото ръководство на МРРБ.

Актове за държавна собственост се съставят за всички недвижими имоти и вещни права след като лицата, придобили право на управление върху държавен имот, поискат неговото съставяне.

През 2006 г. по постъпили искания от юридически лица и ведомства са съставени 401 бр. актоте за държавна собственост, от които 24 бр. - за публична държавна собственост.

Деактувани имоти по чл.78 от ЗДС през 2006 г. със Заповед на Областния управител са 157 имота държавна собственост.

През 2006 г. по постъпили заявления от физически и юридически лица за услуги по архив «Държавна собственост» и актовите книги за държавна собственост са издадени 2389 удостоверения, справки и копия на документи.

Проведени са 9 заседания на Комисията по управление и разпореждане с държавно имущество, на които са взети 95 протоколни решения за продажба, отдаване под наем, предоставяне в управление на имоти държавна собственост и други.

Взе се участие в проведен Централизиран национален търг за продажба на земя от държавния поземлен фонд с поименни компенсаторни бонове, както и участие в търгове по разпореждане с държавни имоти в управление на Министерство на отбраната, Министерство на вътрешните работи и държавни предприятия по чл. 62, ал. 3 от Търговския закон.

Издадени са две Заповеди по реда на чл. 80 от Закона за държавната собственост за принудително изземване на имоти частна държавна собственост, като единият имот е собственост на Областен управител, а вторият е собственост на държавно ведомство.

През 2006 г. продължи дейността по подготовката, оформянето и воденето на 77 бр. досиета с наематели и ползватели на държавна собственост, в т.ч. се създадоха нови правоотношения и се прекратиха такива, актуализираха се наеми, извършиха се пренастанявания, промяна в площите и др.

Издадени са 20 заповеди за предоставяне на движими вещи частна държавна собственост на ведомства на държавна бюджетна издръжка и на общини.

Продължава работата по Закона за обезщетение на собственици на одържавени недвижими имоти, в това число изготвяне на справки, отговори на физически лица и др. Връчени са компенсаторни инструменти на обща стойност 544600 лева.

Организирано и проведено е Областно събрание за избор на делегати на Националното учредително събрание на Камарата на инженерите по геодезия, като в тази връзка са събрани и разгледани 20 заявления.

По повод постъпили запитвания от страна на Омбудсмана на Република България във връзка с искания на граждани са извършени 4 проверки и събраната информация е оповестена на заинтересованите лица.

Изготвено е становище по предложението на МРРБ за изменение и допълнение на Правилника за прилагане на Закона за държавната собственост, Наредбата за политическа и гражданска реабилитация на репресирани лица и други.

Изготвено е предложение до МДААР относно изготвяне на списък с унифицирани наименования на административните услуги, предоставяни от областните администрации.

За опазване и защита на обществения интерес са изпратени писма до всички общини на територията на област Велико Търново, в които на основание на Закона за администрацията, същите са призовани да предприемат необходимите мерки и действия за опазване на недвижимите имоти общинска собственост. В тази връзка се проведе среща с представители на Община Елена, областна дирекция „Земеделие и гори”, Агенцията по кадастър, ОС „Земеделие и гори” Елена, председателя на нотариалната колегия към Апелативния съд Велико Търново, заинтересовани граждани и организации.

По повод учредяване на санитарно-охранителна зона на язовир “Йовковци” са проведени работни срещи с представители на Министерство на околната среда и водите, Министерство на земеделието и горите, ВиК “Йовковци”, РДНСК и други отговорни ведомства и институции. На срещите са набелязвани необходимите стъпки и отговорности за изпълнение на заповедта на Басейнова дирекция за учредяване на санитарно-охранителна зона на язовир “Йовковци”.

За защита на държавния интерес, през 2006 г. са извършени проверки на 27 обявления и заповеди за изменения на действащи регулационни и застроителни планове на територията на област Велико Търново.

През 2006 г. се проведе и приключи една отчуждителна процедура за обект „Изграждане на мост и пътна варианта по път II 52 „Новград-Вардим-Свищов" от км 41+696,97 до км 42+064,17 в землището на с. Вардим, община Свищов, област Велико Търново".





  1. Съдействие и координация за модернизация на държавата, изграждане на икономика на знанието, повишаване квалификацията на работната сила съгласно Стратегията за растеж и работа на Европейския съюз.

    1. Оптимизиране структурата, общото и оперативно ръководство на Областна администрация Велико Търново

      1. Усъвършенстване принципите за добро управление. Създаване на ефикасна администрация, в която служителите се назначават на основата на конкуренция и се гарантира високия професионализъм и качество на предоставяните административни услуги.

През 2006 г. се проведоха конкурси за вакантните длъжности младши експерт в направление “Регионално развитие”, старши експерт в направление “Координация и административен контрол”, старши експерт в направление “ Регионално развитие ”, главен юрисконсулт и специалист “Връзки с обществеността, протокол и евроинтеграция”. Конкурсите се проведоха съобразно изискванията на Закона за държавния служител и Наредбата за провеждане на конкурсите в държавната администрация.

    1. Укрепване на административния капацитет за усвояване на структурните фондове и разширяване на знанията по чужди езици и информационни технологии

      1. Подготовка на администрацията за членството на РБългария в ЕС

За усъвършенстване на административния капацитет на администрацията за усвояване на структурните фондове и кохезионен фонд служители на Областна администрация се обучаваха за ефективно управление на многообразието на местно и областно равнище и инвестиционните възможности на оперативна програма “Регионално развитие 2007–2013”.

Всички юристи от администрацията се обучаваха по проблемите на Административно процесуалния кодекс от Съюза на юрисконсултите.

Експерти от Областна администрацияново се включиха в семинар под егидата на МДААР с международно участие на тема „Администрация ONLINE”, както и в организирани от МДААР курсове и семинари, свързани с изграждане на е-правителство.

В изпълнение на Стратегията за модернизация на държавната администрация, с финансови средства отпуснати от МДААР, през 2006 г. се реализираха две обществени поръчки с предмет “Чуждоезиково обучение на възрастни по английски език с комуникативна насоченост” на стойност 42289 лв.

През първия етап на обучението се обучиха 225 служители от областна и общинските администрации на територията на област Велико Търново.

През 2007 г. се провежда вторият етап от обучението, като се предвижда да бъдат обучени 250 служители от областна, общинските администрации и териториалните структури на изпълнителната власт на територията на област Велико Търново.

Със съдействието на Областния управител през 2006 г. се организира обучение по информационни технологии, през което преминаха 300 служители от областна и общинските администрации, като 180 от тях - в групи за напреднали.

Областният управител оказа съдействие при реализиране на проект «Подготовка за провеждане на централизирани конкурси за младши експерти в държавната администрация», изпълняван от Министерство на държавната администрация и администкративната реформа и Институт по публична администрация и европейска интеграция.

Велико Търново бе един от петте града, в които се проведе централизирания конкурс.

През 2006 г. в град Велико Търново със съдействието на Областния управител се презентира Националната програма за професионална ориентация и реализация “Българската мечта”. Студенти и наскоро завършили специалисти бяха информирани за възможностите и условията за работа и стаж в структурите на държавната администрация. Във Велико Търново се проведе един летен стаж по програмата.



    1. Разширяване каналите за достъп до административни е-услуги

      1. Улесняване на достъпа до услуги и информация.

Създадената със заповед на Областен управител Комисия за интернет административни услуги определи следните четири административни услуги, по които се работи да бъдат предлагани и онлайн:

  • Справки по главните регистри за държавните имоти;

  • Издаване на заверени копия от договори, заповеди и други документи от интерес на гражданите и фирмите от архив “Държавна собственост”;

  • Достъп по ЗДОИ;

  • Жалби,

както и онлайн деловодна справка за готовността на заявените услуги.

      1. Действия за внедряване на интегрирани административни услуги

Комисията за интернет административни услуги изготви алгоритъм за диалог с клиентите на онлайн услуги според изискванията на Закона за личните данни. Стартира изготвянето на процесни карти на административните услуги, които описват и дейностите във връзка с интегрирано предоставяне на услугите на ниво област.

Извършват се съгласувателни действия за уеднаквяване наименованията на услугите в съответствие със Списъка на унифицираните наименования на административните услуги (СУНАУ), който се утвърждава от министъра на държавната администрация и административната реформа.



    1. Подобряване качеството на административните услуги

      1. Модерно и бързо обслужване. Изграждане на система за обратна връзка и контрол.

През 2006 г. във връзка със Заповед на Министър-председателя на Република България се извърши преглед на състоянието на информационните системи и телекомуникационните мрежи в областната и общинските администрации от Област Велико Търново. Според обобщените данни областна администрация работи с 10 информационни системи, а за общинските администрации в областта те са 50. Информационни системи за документооборот ползват областна администрация и 6 от общинските администрации. Локални мрежи са изградени в областна администрация и всички общински администрации. В областна администрация работните станции са 52, а за общинските администрации те са – 587, като 9.71% са от висок клас. Интернет връзка имат всички администрации. Две общински администрации нямат интернет страници.

За областна и общинските администрации са издадени 40 сертификата за електронен подпис. Документи, подписани с универсален електронен подпис обработват областна администрация и 6 от общините. За модернизиране на администрациите МДААР предостави 20-те заявени електронни подписи за областна и общинските администрации.

МДААР предостави на областна администрация 8 работни станции от висок клас, а на общинските администрации – 50.

Извършват се съгласуване и координиране на дейностите по поддръжка и развитие на НАМДА – Националната АТМ мрежа на държавната администрация.

Областна администрация Велико Търново бе една от първите администрации в страната, която получи сертификат по системата за качество ISO 9001:2000. През 2006 г. се извърши одит на задълженията на администрацията, произтичащи от Системата за качество. Резултатите от одита показват, че Областна администрация работи ефективно в съответствие с изискванията на ISO 9001:2000.

През 2006 г. интернет страницата на Областният управител бе отличена с почетна грамота на поредния международен форум “Компютърно пространство 2006”. През месец септември 2006 г. Областният управител получи поощрителна грамота от МДААР и Програма “Достъп до обществена информация” за институция, организирала най-добре достъпа до информация.



През 2006 г. на интернет страницата на Областен управител са създадени следните нови възможности:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница