Емоционалният интелект



страница1/7
Дата18.05.2022
Размер26.71 Kb.
#114351
  1   2   3   4   5   6   7
EMOCIONALNIIaT INTELEKT

ЕМОЦИОНАЛНИЯТ ИНТЕЛЕКТ
Както вече коментирахме - емоционалният интелект не е даденост! Тoй е навик, също като като умението да караш колело. И като всеки един навик, може да се развие. Какво можем да направим за това?

Важно е да направим нужното в следните важни области:

1. Всички емоции трябва да бъдат осъзнати. Негативните емоции още повече. Вие можете да лъжете, когото поискате, но не и себе си.

2. Преценете какъв е вашият речников запас. Колко думи използвате за обозначаване на чувствата? Можете да опитате набързо да изброите 10 емоции. Ако имате беден речник, заемете се с разширяване на своите познания. Как ще се научите да различавате чувствата, ако не знаете дори техните конкретни названия?

3. Какви изобщо биват емоциите може да се разбере от околните. Още повече: никак не е лошо да сте наясно с усещанията на хората, с които общувате. Смятате ли, че познавате на 100% техните емоции?4. Заобикалящите ни хора са източник на разнообразни емоционални реакции. Наблюдавайте хората: по какъв начин те реагират на изискванията към тях, на претенциите, на приятните новини, на агресията, на комплиментите. Намерете нови начини за реагиране на типовите ситуации.

5. Можете ли да се контролирате? Смята се, че контролът (който е усещането, че много в живота зависи от вас, а не от обстоятелствата) силно способства да развитието на емоционалния интелект.

За да подобрите емоционалната си интелигентност, концентрирайте се в изграждането на умения в петте сфери, идентифицирани от психолога от Йеил Питър Саловей (един от последователите, развили теорията на Д. Голман):

Опознайте емоциите си и работете върху това да подобрите способността си да разпознавате чувствата си, в момента на възникването им. Развийте навика да наблюдавате чувствата си от един момент в друг.

Регулирайте емоциите си, като подобрите способността си да се справяте с тях и да се възстановявате бързо от състояния на тревога и стрес.

Мотивирайте се, като се научите да подреждате емоциите си, за да постигате цели. Прилагайте самоконтрол и самодисциплина и практикувайте потискане на импулсивността.

Култивирайте в себе си емпатия, като поставяте себе си на мястото на другия човек. Опитвайте се за идентифицирате и почувствате това, което чувства другия.

Управлявайте взаимоотношенията си. Отвръщайте уместно на чувствата на другите хора, като им помагате. Стремете се към постигане на умения в социалното общуване.

Човекът с висока емоционална интелигентност слуша „вътрешния“ си глас и е в състояние да разпознава чувствата си. Той обръща внимание не само на здравата логика, но и на интуицията си. Успява да използва аналитичността в разгадаване на личните си емоции и разпознаване на чувствата на значими за него хора.

Човекът с ниска емоционална интелигентност действа, без да се замисли какво е накарало другия да постъпи точно по този начин, и не се вълнува от мотивите му. Той не зачита околните и се интересува само от себе си, което затруднява интегрирането му в обществото.

Разпознаването и усещането на собствените ни емоции, както и тези на другите, е свързано с уменията ни да изслушваме и да имаме добри взаимоотношения, да разбираме в дълбочина ситуациите, в които ежедневно попадаме, да ги управляваме и да сме успешни в тях.

Успехът в живота, бизнеса, университета, както и в нашите взаимоотношения е свързан най-вече не с нашето IQ, а с нашето ЕQ!

Започнете вашето пътешествие в света на Емоционалната Интелигентност с един полезен тест.




ТЕСТ

Предоставяме ви един доста детайлен и широко- обхватен тест на д-р Кристов Андре, за определяне на нивото на вашата емоционална интелигентност. Като всеки такъв тест, той е индикативен, без да претендира за детайлност и изчерпателност и само поставя началото на един анализ и последваща възможност за развитие на уменията в сферата на емоционалната интелигентност.



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница