Факултет „навигационен“ – катедра „Национална сигурност“ курсова работа на



страница1/5
Дата07.11.2023
Размер81.01 Kb.
#119193
  1   2   3   4   5
3. kursova geo faktori

ВИСШЕ ВОЕННОМОРСКО УЧИЛИЩЕ „НИКОЛА ЙОНКОВ ВАПЦАРОВ"



ФАКУЛТЕТ „НАВИГАЦИОНЕН“ – КАТЕДРА „Национална сигурност“




КУРСОВА РАБОТА
на тема:
ГЕОПОЛИТИЧЕСКИ ФАКТОРИ НА СИГУРНОСТТА“



Студент:
……………….
Специалност: ”………….”
Фак. № ………….





Варна, 2023 г.

СЪДЪРЖАНИЕ:


УВОД 1
1.Географски условия 1
2.Войната в Украйна 5
3.Настоящи гео-фактори 13
ЗАКЛЮЧЕНИЕ 16
ИЗПОЛЗВАНА ЛИТЕРАТУРА 18

УВОД


Геополитиката е сравнително младо направление на научната мисъл, включващо обективни научни познания за влиянието на географските условия върху политиката на държавите и включващо обективен анализ на влиянието на пространствените и географските фактори върху логиката на международните отношения, вътрешната и външната политика на държавите и тяхната национална сигурност.
В момента няма строго научна дефиниция на геополитиката като наука. Много речници и други публикации подчертават, че геополитиката изследва политическите явления в техните пространствени отношения и следователно географската (в широкия смисъл на думата) обусловеност на вътрешната и външната политика, международните отношения. Тъй като геополитиката е социална наука, свързана с интересите на хората, нейните оценки и концепциите, излагани от различни школи, са доста субективни по съдържание.


  1. Географски условия


От древни времена е известно, че географското положение на една държава може да създаде определени предимства както при организиране на нейната отбрана, така и при завоевателни войни със съседите. Ето как Аристотел характеризира остров Крит от тази гледна точка няколко века преди нашата ера: „Остров Крит е като че ли предопределен от природата да доминира над Гърция и неговото географско положение е отлично: той е в контакт с морето, около което почти всички гърци имат своите селища; от една страна, той е на кратко разстояние от Пелопонес, от друга, от Азия, а именно от района на Трион и Родос. Ето защо Минос установи властта си над морето и от островите той подчини някои от островите на своята власт, а други засели ... "1.
Теорията на геополитиката изследва въпроси, свързани с предимствата или недостатъците на географското положение на държавите по отношение на тяхната военна сигурност, стратегическата позиция за водене на война.
Така един от основателите на геополитиката, немският учен Ф. Ратцел (края на 19 век) смята, че във военно отношение се предпочитат държавите с голяма територия и именно те имат бъдещето. Както Ратцел, така и неговият последовател, шведският учен Келен, са сигурни, че упадъкът на държавата започва с намаляването на нейната територия и, напротив, силата и жизнеспособността на страната се проявява в динамиката на териториалното разширение.
Английският геополитик X. Макиндер (1861-1947) вижда пряка връзка между военно-политическите и военно-стратегическите възможности на страната, от една страна, и нейното географско положение спрямо най-голямата част от сушата - световния остров (Азия, Европа и Африка, взети заедно) - с друг. Той вярва, че държава, разположена в центъра на Евразия, т.е. Русия има всички предпоставки за доминиране на световния остров. В лекция на тема „Географската ос на историята“, изнесена в Лондон през 1904 г., Макиндер очертава своята концепция: „Поглеждайки широките потоци на историята, човек не може да се отърве от мисълта за известен натиск върху нея от страна на географските реалности. Необятните простори на Евро-Азия, недостъпни за морски кораби, но в древни времена отворени за орди от номади, покрити днес от мрежа от железопътни линии - Не са ли те ключовият регион на световната политика? Тук е имало и продължава да съществува условия за създаване на мобилна военна и икономическа сила... Русия замени Монголската империя. Мястото на предишните центробежни набези на степните народи беше заето от нейния натиск върху Финландия, Скандинавия, Полша, Турция, Персия и Китай. В света като цяло тя заема централна стратегическа позиция, сравнима с тази на Германия в Европа. Тя може да нанася удари във всички посоки, но и самата тя да получава удари от всички посоки ... Малко вероятно е някоя от възможните социални революции да промени фундаменталното си отношение към безграничните географски граници на своето съществуване ... 2.
Зад паравана на идеологическата конфронтация се крие геополитическата конфронтация на най-големите държави на земното кълбо. За САЩ СССР беше не само идеологически антипод, но и геополитически съперник, чието влияние пречеше на реализацията на американските интереси в редица региони на света. И сега, когато идеологическата конфронтация е елиминирана, съперничеството, поради исторически и геополитически причини, остава. Геополитиката взе връх над относителната идеологическа съвместимост3. И днес негативните промени в руско-американските остават. Тя се прояви с особена сила по време на Балканската криза от 1999 г. и войната в Украйна от 2022 г.
Геополитическият фактор за осигуряване на националната сигурност може да бъде правилно оценен само в тясна връзка с други – икономически, дипломатически, информационен и др., взети в исторически контекст. И така, в наше време силата на държавата се определя преди всичко от състоянието на нейната икономика, а националната сигурност също зависи от състоянието на икономиката. Например сравнително малка Япония има икономически потенциал на второ място след САЩ. Това е водещият компонент на нейната национална сигурност, основата на нейната геополитическа константа4.
Но ако се погледне този проблем от по-широка гледна точка, картината ще се окаже много по-сложна от обикновеното „подчинение“ на икономически и геополитически фактори. Факт е, че всяка държава, когато избира средства за осигуряване на националната сигурност, изхожда от своето геополитическо положение. Островното положение на Англия винаги й е давало редица отбранителни предимства, а с него са свързани и особеностите на нейното военно развитие - акцентът върху развитието на флота. Що се отнася до Русия, нейните огромни територии, нейният достъп до три океана изисква значителни сухопътни и военноморски сили. Огромните простори на Русия съдържат доста противоречиви качества5.
След разпадането на СССР геополитическото положение на Русия рязко се влоши. Поради появата на нови държави: Украйна, Беларус, балтийските страни, тя се оказа отделена от Европа и не само загуби влияние в източната си част, но и се изправи пред факта, че бившите съюзници на СССР (Полша, Унгария, Чехия Република) станаха членове на НАТО. Влиянието на Русия отслабна и в Азербайджан, Грузия, Узбекистан и Туркменистан. В резултат на отслабването на централната власт се засилва сепаратизмът във федерацията. Значително са намалени териториите, осигуряващи достъп на Русия до Черно и Балтийско море, загубени са най-големите пристанища6. От 60 000 км нейни граници почти 20 000 се оказаха необорудвани, което отвори достъп до страната не само за контрабандни стоки, но и за контрабандисти, престъпници и други нежелани елементи.
Днес глобалният геополитически модел на двуполюсния свят е заменен от, по думите на З. Бжежински, „световен безпорядък“, който САЩ превръщат в еднополюсен свят на американска хегемония.
С войната в Украйна нещата в геополитиката се променят. Това е продиктувано както от разширяването на ЕС на изток, така и приемането на Украйна в НАТО.
Всичко това създава глобален геополитически проблем.
Глобалното ниво се определя от редица обстоятелства. Първо, когато се оценява Русия като субект на геополитиката, трябва да се вземе предвид не само сегашното й кризисно състояние, но и съществуващият й потенциал. Всичко това говори, че Русия не е обикновена регионална сила.
Второ, световната геополитическа ситуация се характеризира с интензификация на процесите на де-глобализация, задълбочаване на взаимозависимостта на страните и народите, групирани по райони.


  1. Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница