СО2 – не повече от 18% ; СО – не повече от 0,65% ;
Н2 – не по-малко от 61% ; N2 – 19-20% ; СН4 – 0,2 – 0,35 %;
Ar и др. – 0,2 – 0,3 % ;
5 Изчислителна част. 5.1 Материален баланс на тръбна пещ – първичен реформинг на метан. 5.1.1 Състав на природния газ.
компоненти
|
%
|
Nm3/h
|
CH4
|
97,50
|
28275
|
C2H6
|
0,65
|
188,5
|
C3H8
|
0,45
|
130,5
|
C4H10
|
0,30
|
87,0
|
N2
|
1,00
|
290,0
|
CO2
|
0,1
|
29,0
|
Всичко
|
100,00
|
29000
| 5.1.2 Състав на АВС.
Компоненти
|
%
|
Nm3/h
|
H2
|
88
|
994,4
|
CH4
|
4
|
45,2
|
N2
|
4
|
45,2
|
Ar
|
4
|
45,2
|
Всичко
|
100
|
1130
|
5.1.3 Състав газовата смес.
Компоненти
|
%
|
Nm3/h
|
CH4
|
93,99
|
28320,2
|
C2H6
|
0,63
|
188,5
|
C3H8
|
0,43
|
130,5
|
C4H10
|
0,29
|
87,0
|
N2
|
1,11
|
335,2
|
CO2
|
0,1
|
29,0
|
H2
|
3,3
|
994,4
|
Ar
|
0,15
|
45,2
|
Всичко
|
100
|
30130
| 5.1.4 Хидриране на висшите въглеводороди.
C2H6 + H2 ↔ 2CH4
C3H8 + 2H2 ↔ 3CH4
C4H10 + 3H2 ↔ 4CH4
А) Необходимо количество H2.
C2H6 − 188,5 Nm3 H2
C3H8 − 130,5 . 2 = 261 Nm3 H2
C4H10 − 87 . 3 = 261 Nm3 H2
Общо за реакциите − 188,5 + 261 + 261 = 710,5 Nm3 H2
Оставащо количество − 994,4 – 710,5 = 283,9 Nm3 H2
Б) Получен метан
C2H6 − 188,5 . 2 = 377 Nm3 CH4
C3H8 − 130,5 . 3 = 391,5 Nm3 CH4
C4H10 − 87 . 4 = 348 Nm3 CH4
Общо количество от реакциите − 377 + 391,5 + 348 = 1116,5 Nm3 CH4
5.1.5 Газова смес пред вход тръбна пещ.
Компоненти
|
%
|
Nm3/h
|
CH4
|
97,7
|
29436,5
|
H2
|
0,94
|
283,9
|
N2
|
1,11
|
335,2
|
Ar
|
0,15
|
45,2
|
CO2
|
0,1
|
29
|
Всичко
|
100
|
30130
| 5.1.6 Изчисляване количеството на парата.
5.1.7 Реакции в тръбна пещ.
Изчисляваме за 100 Nm3/h паро-газова смес:
CH4 + H2O ↔ CO + 3H2 инерти всичко
97,7 – x 390 – x 0 + x 0,94 + 3x 1,27 490 + 2x
∆n = 3 + 1 − 1 − 1 = 2
Температурата, при която протича реакцията в тръбите е 775 °С.
При тази температура Ка = 90,34
Приемаме x = 63,31
Приемаме, че:
СО − 0 + x = 0 + 63,31 = 63,31 Nm3
H2O − 390 – x = 390 – 63,31 = 326,69 Nm3
CH4 − 97,7 – x = 97,7 – 63,31 = 34,39 Nm3
H2 − 0,94 + 3x = 0,94 + 3.63,31 = 190,87 Nm3
Всичко − 490 + 2x = 490 + 2.63,31 = 616,53 Nm3
CO + H2O ↔ CO2 + H2 инерти всичко
63,31 – x 326,69 – x 0 + x 190,87 + x 35,66 616,62
∆n = 1 + 1 − 1 − 1 = 0
Температурата, при която протича реакцията в тръбите е 775 °С.
При тази температура Ка = 1,114
Приемаме x = 37,1
Приемаме, че:
СО2 – x + 0,1 = 37,1 + 0,1 = 37,2 Nm3
CO – 63,31 – x = 63,31 – 37,1 = 26,21 Nm3
H2 – 190,87 + x = 190,87 + 37,1 = 227,97 Nm3
H2O – 326,69 – x = 289,59 Nm3
5.1.8 Количество на компонентите в газовата смес на изход от тръбна пещ за 100 Nm3.
Компоненти
|
Nm3
|
% влажен газ
|
% сух газ
|
H2
|
227,97
|
36,97
|
69,71
|
CO
|
26,21
|
4,25
|
8,01
|
CO2
|
37,2
|
6,03
|
11,38
|
CH4
|
34,39
|
5,58
|
10,52
|
N2
|
1,11
|
0,18
|
0,34
|
Ar
|
0,15
|
0,02
|
0,04
|
Всичко сух газ
|
327,03
|
-
|
100
|
H2O
|
289,59
|
46,97
|
-
|
Вс. Влажен газ
|
616,62
|
100
|
-
| 5.1.9 Изчисление на съотношението пара : газ след първичен реформинг.
H2O : сух газ = 289,59 : 327,03 = 0,89
5.1.10 Преизчисляване за цялото количество.
за влажен газ: сух газ:
Компоненти
|
Nm3
|
% влажен газ
|
% сух газ
|
H2
|
68688,05
|
36,97
|
69,71
|
CO
|
7892,57
|
4,25
|
8,01
|
CO2
|
11213,17
|
6,03
|
11,38
|
CH4
|
10365,78
|
5,58
|
10,52
|
N2
|
335,02
|
0,18
|
0,34
|
Ar
|
39,41
|
0,02
|
0,04
|
Всичко сух газ
|
98534
|
-
|
100
|
H2O
|
87264,6
|
46,97
|
-
|
Вс. влажен газ
|
185788
|
100
|
-
| 5.2 Топлинен баланс на тръбна пещ. 5.2.1 Изчисляване на ∆H на реакцията.
∆H = (Yвх.CO – Yиз.CO) . ( ∆Hобр.CO) + (Yвх.CO2 – Yиз.CO2) . ( ∆Hобр.CO2) + (Yвх.CH4 – Yиз. CH4) . ( ∆Hобр. CH4) + (Yвх.H2O – Yиз. H2O) . ( ∆Hобр. H2O) + (Yвх. C2H6 – Yиз.C2H6) . ( ∆HобрC2H6) + (Yвх.C3H8 – Yиз.C3H8).( ∆Hобр.C3H8) + (Yвх.C4H10 – Yиз.C4H10) . ( ∆Hобр.C4H10) = (26,21 – 0) . ( - 110,524) + (37,2 – 0) . ( - 393,514) + (34,39 – 97,5) . ( - 74,810) + (289,59 – 390) . ( - 241,818) + (0 – 0,65) . ( - 84,726) + (0 – 0,45) . ( - 103,847) + (0 – 0,3) . ( - 126,148) = 11606,3 MJ/Kmol
5.2.2 Изчисляване на физичната топлина внесена с ПГС.
t0 = 20 ºC
Cpп = 1,78 KJ/Kmol.K
Cpг =Cp CH4 .Xвх. CH4 + Cp C2H6.Xвх. C2H6 + Cp C3H8 .Xвх. C3H8 + Cp C4H10 .Xвх. C4H10 =
= 47,0974 . 0,975 + 102,932 . 0,0065 + 149,252 . 0,0045 + 190,816 . 0,003 =
= 47,8 KJ/Kmol.K
Cpг = 47,8 / 22,4 = 2,13 KJ/Nm3.K
Qфиз.ПГС = Vг . Cpг . (t – t0) + Vп . Cpп . (t – t0) = 100 . 2,13 . (460 – 20) + 390 . 1,78 . (460 – 20) = 399 168 KJ = 399,168 MJ
5.2.3 Изчисляване на физичната топлина изнесена с конвертиралия газ.
Cpкг = Cp H2 . .XH2 + Cp CО .XCO + CpCО2 . XCO2 + CpCH4 . XCH4 + Cp N2 . XN2 + +CpAr . XAr + CpH2O . XH2O = 0,3697 . 29,54775 + 0,0425 . 31,009 + 0,0603 . 47,218 + 0,0558 . 55,117 + 0,0018 . 30,697 + 0,0002 . 23,776 + 0,4697 . 42,18 =
= 38,04 KJ/Kmol.K
Cpкг = 38,04/22,4 = 1,7 KJ/Nm3.K
Qфиз.КГ = Vкг .Cpкг .(t – t0) = 616,62 . 1,7 . (775 – 20) = 791432 KJ = 791,432 MJ
5.2.4 Изчисляване на ∆H на изгаряне.
∆Hизг. = YCH4 . ∆Hизг. CH4 + Y C2H6 . ∆Hизг.C2H6 + YC3H8 . ∆Hизг.C3H8 + Y.C4H10 . ∆Hизг.C4H10 = 0,975 . ( - 802,320) + 0,0065 . ( - 1428,780) + 0,0045.(-2045 ,380) + 0,003 . ( - 2658,830) = - 808,73 MJ/Kmol
5.2.5 Определяне количеството кислород за горене.
CH4 + 2O2 => CO2 + 2H2O
C2H6 + 3,5O2 => 2CO2 + 3H2O
C3H8 + 5O2 => 3CO2 + 4H2O
C4H10 + 6,5O2 => 4CO2 + 5H2O
VO2 = 0,975 . 2 + 0,0065 . 3,5 + 0,0045 . 5 + 0,003 . 6,5 = 2,015 Nm3
V O2 дейст. = VO2 . = 2,015 . 1,09 = 2,196 Nm3
V O2 сух.въз. = V O2 дейст. /V O2 въз. = 2,196 / 0,2 = 10,98 Nm3
VN2 = 10,98 . 0,79 = 8,67 Nm3
P0 = 101325 Pa t0 = 20ºC = 0,7
YH2O = 2,3368 . .103 . 0,7 / 101325 = 0,016
X = 10,98 / 0,984 = 11,16 Nm3 влажен въздух
VH2O.въз. = Vвлажн.въз. – V сух.въз. = 11,16 – 10,98 = 0,18 Nm3 влага
5.2.6 Изчисляване на физичната топлина на въздуха за горене.
Qфиз..гор.въз. = V гор.въз. . Cp гор.въз. .(t – t0) = 11,16 . 1,29 . (370 – 20) =5,039 . x MJ
5.2.7 Изчисляване на количествата на получените компоненти в димните газове.
VCO2 = 0,975 . 1 + 0,0065 . 2 + 0,0045 . 3 + 0,003 . 4 = 1,014 Nm3
VH2Oгор. = 0,975 . 2 + 0,0065 . 3 + 0,0045 . 4 + 0,003 . 5 = 2,0025 Nm3
VH2Oобщ. = VH2Oгор. – VH2Oвх. = 2,0025 + 0,18 = 2,183 Nm3
VN2общ. = VN2вх. + VN2газ. = 8,67 + 0,001 = 8,671 Nm3
VO2изг. = VO2дейст. - VO2теор. = 2,196 – 2,015 = 0,181 Nm3
Компоненти
|
Nm3
|
% сух
|
% влажен
|
CO2
|
1,014
|
10,28
|
8,42
|
N2
|
8,671
|
87,89
|
71,96
|
O2
|
0,181
|
1,83
|
1,5
|
Всичко сух
|
9,866
|
100%
|
-
|
H2O
|
2,183
|
-
|
18,12
|
Всичко влажен
|
12,049
|
-
|
100%
|
5.2.8 Изчисление на физичната топлина на димния газ.
Cpфиз.дим.газ = CpCО2 . XCO2 + Cp N2 . XN2 + +CpO . XO + CpH2O . XH2O =
= 0,0842 . 48,29 + 0,7196 . 30,996 + 0,015 . 32,58 + 0,1812 . 39,872 =
= 34,08 KJ/Kmol.K
Cpфиз.дим.газ = 34,08 / 22,4 = 1,521 KJ/Nm3.K
Qфиз.дим.газ = V дим.газ . Cpдим.газ .(t – t0) = 12,049 . 1,521 . x . (890 – 20) =
= 15,944.x MJ
5.2.9 Изчисляване на загубите.
Qприх. = 1 – Qзаг. = 1 – 0,045 = 0,955
5.2.10 Изчисляване на уравнението за разход и приход на топлина.
0,955.Qприход = Qразход
Qизг. + Qфиз.ПГС + Qфиз..гор.въз. = Qфиз.КГ + Qфиз.дим.газ + Qреак.
36,1.x + 399,168 + 5,039.x = 791,432 + 15,944.x + 518,138
x = 39,77
За цялото количество технологичен газ е необходимо:
X = 39,77 . 30130 / 100 = 11983 Nm3 газ за горене.
5.2.11 Количество топлина необходима за 100 Nm3 газ.
QПриходи
|
MJ
|
%
|
QРазходи
|
MJ
|
%
|
Qизг.
|
1435,697
|
70,54
|
Qфиз.КГ
|
791,432
|
38,89
|
Qфиз.ПГС
|
399,168
|
19,61
|
Qфиз.дим.газ
|
634,093
|
31,16
|
Qфиз..гор.въз.
|
200,401
|
9,85
|
Qреак.
|
518,138
|
25,45
|
|
|
|
Qзаг.
|
91,587
|
4,5
|
Приходи
|
2035,266
|
100,00
|
Разходи
|
2035,25
|
100,00
| 5.2.12 Количество топлина необходима за цялото количество газ.
QПриходи
|
GJ
|
%
|
QРазходи
|
GJ
|
%
|
Qизг.
|
432,576
|
70,54
|
Qфиз.КГ
|
238,458
|
38,89
|
Qфиз.ПГС
|
120,269
|
19,61
|
Qфиз.дим.газ
|
191,052
|
31,16
|
Qфиз..гор.въз.
|
60,381
|
9,85
|
Qреак.
|
156,115
|
25,45
|
|
|
|
Qзаг.
|
27,595
|
4,5
|
Приходи
|
613,226
|
100,00
|
Разходи
|
613,221
|
100,00
|
7 Графична част
Сподели с приятели: |