Фотограф Мария Съботинова



Дата26.05.2017
Размер27.38 Kb.
#22086

Опозиция (отдясно наляво): Мариян Колев ("Хиполенд"), Васил Райчев (HotSpot) и Дениз Далар (Reflections) поискаха собствениците на молове да намалят наемите, които са записани в договорите, за да облекчат наемателите в условията на криза. Пресконференцията им миналата седмица идва след стачки на магазини в няколко търговски центъра в последните месеци


Фотограф Мария Съботинова

Група търговци, включително членове на ръководството на Българската ритейл асоциация, отново поиска намаляване на наемите в шопинг моловете на специална пресконференция миналата седмица и допълнително обтегна отношенията в "Сити център София", първия комплекс от този тип в столицата, построен по западен образец.


Те се позовават на спад в продажбите си, след като българите са стиснали парите си в очакване на по-лоши времена с висока безработица и ниски доходи.

Конфликт
Фирмите, които вече веднъж организираха стачка в част от над 100-те магазина в "Сити център София", се опитват да увеличат натиска върху новото управление на търговския център, поверено на консултантската фирма MBL. Мениджърът на мола остана на позицията, че наемите са пазарни.


В MBL разглеждат проблема като частен за няколко търговеца, които по този начин дискредитират обекта и пречат на работата на останалите. В изявление от миналата седмица, в което предупреждават за бъдещи протестни действия, собствениците на "Хиполенд" Мариян Колев, на HotSpot Васил Райчев и на Reflections Дениз Далар обявиха, че зад каузата стоят общо 40 дружества, сред които и ключови наематели в "Сити център София".
Отговорът на MBL беше, че писмото до тях не е подписвано от асоциацията на търговците, а от 25 наематели, четири от които с изтекъл или прекратен договор.
И в "Сити център София" търговците трябва да се справят с двойно предизвикателство. От една страна, продажбите им са намалели, а от друга – наемите бяха увеличени с процента на инфлацията (по данни на българския статистически институт или Евростат в зависимост от договора с конкретния търговец).
От MBL не отговориха какви са наемните нива, които са поверителна информация. Молът отвори врати през 2006 г., когато пазарът (по официални изявления) беше между 30 и 60 евро на кв.м на месец без най-големите ключови наематели. Към цените оттогава са добавени и две увеличения в период, в който инфлацията и в България, и в Евросъюза беше рекордна.

Криза
Сега някои търговци не успяват да им отговорят с нарастване на приходите. По данни на Националния статистически институт разходите на домакинствата за дрехи и обувки през март са намалели с близо 15%. Общият спад в търговията на дребно е бил 8.4%, но на гърба на ръст в продажбите на хранителни стоки, който не е компенсирал срива във всички други стокови групи.


"Спадът в потреблението (не в оборотите) е между 30 и 50% в цялата страна", каза Мариян Колев от "Хиполенд".
Този удар и нарасналото предлагане на търговски площи в нови проекти доведе до намаляване на наемите по основните търговски улици. Според консултантската фирма "Фортън интернешънъл" сега на топ местата по столичния булевард "Витоша" наемът не е по-висок от 80 евро на кв.м на месец, с 20% под нивото отпреди година.
Преди четири години брокери твърдяха, че нивата надхвърлят 120 евро на кв.м, а се срещаха и оферти за  повече от 140 евро. Търговските центрове омекотиха натиска, защото предлагаха сравнително по-ниски цени на наемателите в комбинация с висока посещаемост.
Дори сега от MBL заявиха, че имат 20-процентен ръст на посещенията в мола спрямо година по-рано. Протестиращите търговци оспорват числото, или поне не са съгласни, че това има ефект за бизнеса им, защото не имало съответно увеличение в продажбите им.

Пазар
Все пак те са се съгласили доброволно с условията на наемодателя с подписването на договорите още преди три години и продължават да го правят в търговските центрове, които отварят врати в момента. Само от началото на годината нови молове отвориха в Пловдив и в Бургас, догодина се очакват поне още два в София, както и обекти във Варна, Русе, Плевен, Стара Загора.


Проблемите за момента са по-видими при местните и по-малки вериги. Големи международни играчи, които все по-масово навлизат на българския пазар, или големите франчайзери на световни марки, засега не са давали знак, че са недоволни от условията в моловете, но някои от тях спряха или отложиха действията си по разрастване в страната.
Във Варна подобни протести дадоха резултат в смяна на мениджмънта на "Пфое мол" и облекчения на стойност 2 милиона лева в "Мол Варна" до края на тази година.
Каталог: language
language -> Българска камара на химическата промишленост
language -> Рафинирано слънчогледово олио седмична справка: средни цени за периода 6 – 13 април 2016 Г
language -> „ Новото при reach, clp, Споделяне на добри практики, Енергийна ефективност и зелена икономика”
language -> За 15 години вестник „мляко+
language -> Решение на 17-18 септември да бъде проведена национална конференция
language -> Онлайн платформа (EN)
language -> Рафинирано слънчогледово олио седмична справка: средни цени за периода 16 – 23 март 2016 Г
language -> Изложение «месомания 2016»
language -> Рафинирано слънчогледово олио седмична справка: средни цени за периода 23 – 30 март 2016 Г
language -> Рафинирано слънчогледово олио седмична справка: средни цени за периода 30 март – 6 април 2016 Г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница