На българската Макроикономическа Асоциация



Дата15.08.2018
Размер53 Kb.
#78858
ТипОтчет


ОТЧЕТ ЗА ДЕЙНОСТТА

НА

Българската Макроикономическа Асоциация

За 2007 г.




Уважаеми колеги,



Българската Макроикономическа Асоциация навършва 5 години. Когато се учредихме в средата на 2003 г., визирахме определена мисия на нашата асоциация и тези 5 години ни дават възможност да преценим успеха си в тази мисия и да начертаем действия към подобрение на нещата, които Асоциацията прави за своите членове и за макроикономическото знание у нас.
В устава си като наша основна цел ние сме формулирали “да се дискутират макроикономически проблеми, да се разпространяват макроикономически идеи и знания и да се подпомагат и насърчават изследвания в тази област”. И по трите части на тази цел през изминалата година сме извършили определени дейности. Разбира се, както констатирах и в отчета за предходната година, и по трите можем да направим още много.
Асоциацията е вече организация с установено име. Тази позиция ни позволява да поддържаме по-добра информираност на обществеността за нашата дейност – възможност, която би трябвало по-внимателно да разработим в бъдеще. Тази цел беше и една от причините за промяната във формата на годишната среща на Асоциацията, както и свързаната с тази промяна идея дискусиите, проведени тази сутрин, да бъдат направени достояние на по-широк кръг от обществото.
На няколко пъти през изминалата година членове на асоциацията се включваха в различни събития. Това се отнася предимно до членовете на Управителния Съвет, доколкото другите членове все още не са развили навика да ни информират за подобни участия. Особено показателна за репутацията на Асоциацията беше поканата на представителството на Европейската Комисия в София към председателя на Управителния Съвет на БМА именно в качеството си на такъв да модерира поредица от кръгли маси посветени на предизвикателствата пред Лисабонската стратегия.
2007 беше година, в която БМА не беше организатор на определени събития, на които да се обсъждат някакви макроикономически теми или да се представят нови изследвания. Основна причина за тази въздържаност беше липсата на интерес от страна на нашите членове към подобни събития в предишни години – имали сме случаи, в които само членовете на Управителния Съвет са присъствали. В търсене на решение на този проблем, през тази година за годишната среща, която по традиция е малко по-добре посетена, Управителния Съвет реши да предложи нов формат за провеждане, който стъпва на широката дискусия и по-малко на отделни представяния на отделни изследвания на наши членове.
Основна мотивация за това предложение бяха две наблюдения. Първо, когато през есента отправихме предварителна покана към нашите членове да ни съобщят ако имат интерес да представят свои разработки на годишната среща, не получихме почти никакъв интерес в отговор. Второ, проведената преди две години среща-дискусия на БМА на тема „използването на математиката в икономиката” и относително големият интерес, който нашите членове проявиха към нея, ни дадоха основание да търсим подобряване на формата на срещите в посока повече дискусионност. Стратегическото ни намерение в това отношение е, ако този формат се окаже по-популярен и по-интересен за нашите членове, да започнем да организираме подобни дискусии на по-регулярна основа.
Разбира се, това в никакъв случай не би навредило на организирането на срещи и събития от страна на БМА, на които по по-традиционния начин да бъдат представяни разработки и изследвания, но смятаме, че инициативата за това би трябвало да идва то самите наши членове, които биха искали в подобен формат да използват Асоциацията и нейните членове като инструмент за обратна връзка и за усъвършенстване на работата си. Каналите за изявяване на подобни желания и за организиране на срещи са разработени и готови за използване.
Важно развитие през 2007 по отношение на ролята на Асоциацията като център за обмен на информация между членовете и за разпространяване на макроикономически знания и идеи беше значителното подобряване на използването на интернет по две линии – имейл комуникацията и интернет страницата на Асоциацията.
Предполагам всички от вас вече са забелязали значителното активизиране на имейл комуникацията с вас от страна на Асоциацията. Освен че всички редовно получават съобщенията за редовните срещи на организирания от нашите членове Румен Аврамов и Мартин Иванов семинар по стопанска и социална история на България, през годината бяха разпратени значителен брой съобщения за събития, срещи, конференции или покани за участие на подобни събития. Освен това в няколко случая наши членове използваха мейлинг листа на Асоциацията, за да разпространят свои последни изследвания сред останалите членове. Този канал за информация е вече добре разработен и може да бъде още по-активно и ефективно използван от нашите членове.
В средата на 2007 интернет страницата на БМА беше изцяло обновена. Начинът й на организация и на администриране беше променен и тя започна да се пълни с реално съдържание. Например в момента могат да се изтеглят доклади от предходните три годишни срещи на БМА, както и няколко други доклада. Могат да се проследят новини за новопубликувани или предстоящи за публикуване изследвания на наши членове. Могат да се използват връзки към блогове и интернет страници на наши членове, както и връзка към блога на рубриката „Приложна икономика” на вестник „Капитал”, в който активно участват осем члена на БМА. Интернет страницата на БМА вече също е добре разработен информационен канал, готов за използване от нейните членове.
Очакването на Управителния Съвет на БМА е използването на интернет страницата на Асоциацията да се активизира и постепенно да се получи натрупване на публикувани на нея текущи разработки на наши членове. Надеждата ни е, че с времето това ще доведе до достатъчно количество разработки, което да може да служи за основа на евентуално бъдещо издание на БМА. За нас това е и начин да проверим дали има интерес и достатъчно количество изследвания, от които едно подобно издание да може да прави качествен подбор.
В изпълнение нашата цел за подпомагане и насърчаване на изследвания в областта на макроикономиката, за поредна година Асоциацията проведе конкурс за студентско есе. С оглед на сравнително ограничения интерес от страна на студентите през миналите години, решихме да предложим две вместо една тема за есета: “Какво e здрав разум в икономическата политика: казусът България?” и “Икономика на климата: природа, хора, ресурси”. Предадените за участие есета бяха тази година 13, което е известно увеличение спрямо миналата година, като бяха разделени почти поравно между двете теми. И през тази година класираните на първите няколко места есета имат относително добро качество, но общото равнище продължава да показва недостатъците на българското висше образование в областта на икономиката.
През изминалата година Управителния Съвет на Асоциацията провеждаше своите заседания редовно, което може да бъде проследено и в протоколите от тях, съхранявани в архива на Асоциацията. Както показват новите молби за членство, които предстои да разгледаме на това наше общо събрание, интересът към Асоциацията продължава да расте.
Същевременно и през изтеклата година няколко човека отпаднаха от членство в Асоциацията по силата на член 16 и член 18, ал. (1) и (2), във връзка с чл. 36, ал. (2) и (4) от Устава на БМА. При системно неплащане на членските вноски Уставът повелява автоматично отпадане на членството, при което Управителният Съвет няма право на преценка, а е само задължен да констатира факта. Поради това развитие отново бих апелирал към всички наши членове, чиито вноски се бавят по една или друга причина, да се опитат да се вместят в предвидените в Устава срокове, за да не настъпи автоматично отпадане на членството им.
Финансовите операции на Асоциацията са водени стриктно и за всички тях има необходимата документация. Те са коментирани отделно във финансовия отчет. Основното, което може да се отбележи, е здравословното финансово състояние на Асоциацията, която има достатъчно средства да финансира основната своя дейност. Доколкото броят на членовете на Асоциацията по всичко личи, че ще продължава да се увеличава, вероятно ще настъпи и увеличение на наличните средства, което ще може да се използва за активизиране и разширяване на някои нейни дейности във вече набелязаните или в новопредложени от Общото Събрание посоки.
В заключение бих искал да подчертая, че Българската Макроикономическа Асоциация продължава да се развива и го прави добре. Както множеството дейности, така и непреставащият поток желаещи да се присъединят към нас показват, че сме на прав път. Същевременно отново призовавам Общото Събрание да помисли за начини на подобрим и разширим дейността си, така че в по-голяма степен да успяваме да дискутираме макроикономически теми, да разпространяваме макроикономически знания и идеи и да насърчаваме и подпомагаме изследвания в тази област.
Благодаря ви за вниманието,
Георги Ганев, председател на УС на БМА

2008-03-29
Каталог: assets -> var -> docs
docs -> Капитал: обобщаващото понятие в икономиката (Capital)
docs -> 9. Пазарен подбор
docs -> Законодателното регулиране в две сцени 1 Скот Уолстън 2 Действащи лица: Хор
docs -> Решение за паричния режим, могат да се обособят поне две линии
docs -> Ан Хелър Айн Ранд и светът, който създаде
docs -> Биография за тази изключителна жена никога не е издавана. Единствено бивши последователи и зложелатели са писали книги за нея. Моментът изглеждаше подходящ за налагането на нов подход към историята на нейния живот
docs -> Какво се иска? Да се регистрирате за участие
docs -> Бюджетно-неутрална стратегия за промяна на системата на финансиране на висшето образование александър Александров
docs -> Програма 10: 00 12: 30 Откриване на конференцията


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница