Германия икономическа оценка на концепцията „сграда с нулево енергийно потребление“



Дата04.02.2017
Размер62.28 Kb.
#14195
ГЕРМАНИЯ

Икономическа оценка на концепцията „сграда с нулево енергийно потребление“

Сгради с висока енергийна ефективност

(някои основни положения)
ФИЛОСОФИЯ
Философията, която подкрепя намаляването на потреблението на енергия в строителния сектор е представена в три приоритетни стъпки:

1. Пестене на енергия (подобряване на изолацията),

2. Увеличаване на енергийната ефективност (сградни инсталации),

3. Използване на възобновяеми енергийни източници (слънчева енергия, енергия от биомаса и др.)


Енергопотребление на СГРАДА
Енергийното потребление на една сграда се определя от следните три фактора:
1. Енергийни нужди на сградата (спестявания).
Те са свързани с вътрешното ниво на комфорт (температура, качество на въздуха, светлина) и външните климатични условия (температура, слънчевата радиация и вятър) за работещите и живеещите в сградата.
2. Енергийни системи на сградата (ефективност).
Комплексна ефективност на инсталациите за отопление, охлаждане, вентилация, топла вода и електричество и съответните к.п.д. се отразяват на крайното потребление на енергия.
3. Консумация на енергия през периода на обитаване (поведенчески).
Останалата част използвана енергия зависи от това как обитателите използват сградата.

Оценката на сградните характеристики е свързана с точки 1 и 2.

ПОВЕДЕНИЕ на обитателите
(По-скоро неизвестни явления)
• подход „отгоре-надолу”
- Окончателни данни за потребление на енергия
- Идентификационни техники
• изследвания „отдолу нагоре”
- Аспекти, свързани с поведението
- живеене-работа, транспорт и т.н.
• Ежедневни модели енергийния поток
- Сгради и обществени зони
Превод и обобщение на материал от:

HIGH PERFORMANCE BUILDINGS - A feasible option for future cities?

J.J. Bloem, P. Bertoldi

EC – JRC – IET / Renewable Energy Unit

A. Scognamiglio

ENEA - UTTP-FOTO / Solar Technologies Area



Резюме

Подобрената версия на Директивата за енергийните характеристики на сградите (EPBD) описва хармонизирана европейска стратегия за енергийна ефективност в сградите. Политическата цел е да се постигне икономически приемлива реализация на сгради с почти нулево енергийно потребление в сектора на новите сграда до 2021г. Тъй като публичният сектор е длъжен да изпълни стандарта за сгради с почти нулево енергийно потребление започвайки от 2019г., очевидно трябва да се намерят добри решения за офис-сгради, които представляват един от основните видове сгради в публичния сектор.

Такава задача е поставена в международен изследователски проект, към който са се присъединили основните научноизследователски институции от Европа. Целта на изследователската работа е да прецени и оцени функционалността и икономическата реализуемост на концепцията за сграда с нетно нулево енергийно потребление на базата на технологии за термопомпи и фотоелектрически източници приложени в представителна офис-сграда разположена в Herten. Работата по оценката включва мониторинг на прилаганата концепция и параметрично изследване на възможния потенциал за подобряване, както и сравнително проучване на алтернативни концепции
Превод и обобщение на материал от:

„Assessment of economically feasible net zero energy building concepts using the example of an office building in Germany“, Johannes Schrade and Hans Erhorn

Fraunhofer Institute for Building Physics

Nobelstrasse 12, 70569 Stuttgart

Germany

johannes.schrade@ibp.fraunhofer.de



Резюме
"Потреблението на енергия на къщи и сгради, като се отчита целия жизнен цикъл, като се вземе предвид, че то е 40% от общото енергийно потребление на ЕС по време на целия жизнен цикъл на сградите, може да бъде ефективно действие срещу изменението на климата и също да допринесе за намаляване на зависимостта на ЕС от вноса на енергия."
Тази констатация подчертава значението на строителния сектор по отношение на изменението на климата. Тъй като сградите имат голям дял в дял в потреблението на енергия и респективно в глобалното затопляне (в момента най-вече от фазата на използване), е важно да се покажат различни пътища за значително намаляване на емисиите на парникови газове в средносрочен и дългосрочен план. Затова е разработен интегриран модел за оценка с цел технически, икономически и екологичен анализ на сградния фонд, като се вземат предвид мерките за енергийна ефективност и използването на възобновяеми енергийни източници. Освен потреблението на енергия през фазата на използване е включена също така и енергията вложена за изграждане и модернизация на сградите.

Този статия анализира различните сценарии за устойчиво намаляване на търсенето на енергия и емисиите на парникови газове от сградния фонд в Германия.


Налице е нарастващ консенсус за това, че обновяването на сградния фонд предлага огромен икономически ефективен потенциал, който предоставя значителни икономически, социални и екологични ползи на обществото. Драстичното намаляване на търсенето на енергия от сградите, в които живеем, работим и се учим ще осигури намаляване на емисиите на парникови газове, ще намали икономическата и политическа зависимост от вноса на енергия, и ще осигури нов тласък на икономиката чрез създаване на работни места.

За да се покажат резултатите от модела, тое е приложен към германския сграден фонд сектор до 2050 г., за да се предложат разумни пътища за намаляване на емисиите на CO2.

Основният въпрос на изследването е "Какъв е приносът на строителния сектора за дългосрочен план за намаляване на въглеродните емисии, за „въглеродно неутрално общество” и какви предпоставки за осъществяването му ?"
Превод и обобщение на материал от:

Integrated Assessment Modelling for the German Building Sector up to 2050

A Technical, Economical and Ecological Analysis

Kjell Bettgenhдuser

Ecofys Germany Am Wassermann 36 D-50829 Cologne

Email: k.bettgenhaeuser@ecofys.com


Резюме

Целта на настоящата работа е да се анализират и сравняват топлинни нужди на еднофамилни къщи в Европа. Три типа къщи са анализирани: къщи, построени през 1970 г., къщи, строени през 1970 г., след ремонт и прилагане на енергоспестяващи мерки (ЕСМ) и пасивни къщи.

Потребната топлина се изчислява с помощта на динамичен симулационен компютърен модел (Energy Plus) в комбинация с местните метеорологични данни. Резултатите включват потребната топлина на годишна база, върховите натоварвания и товарните криви. Установено е, че прилагането на ЕСМ може значително да намали топлинните нужди, като например по-ниски пикови натоварвания и по-нисък брой на отоплителните дни годишно. Пасивни къщи са изследвани с позоваване на сглобяема конструкция, която има много добра топлоизолация. По-нататъшното намаляване на потреблението на топлинна енергия може да се постигне с монтирането на устройства с рекуперация на използваната топлина.
Превод и обобщение на материал от:

HEAT DEMAND OF RESIDENTIAL BUILDINGS IN EUROPE:

PERFORMANCES OF DIFFERENT BUILDING TYPOLOGIES

Elisa Carlon(a) (b) *, Markus Schwarz(a), Vijay Kumar Verma(a), Christoph Schmidl(a) and Walter Haslinger(a)

(a) Bioenergy 2020+, Gewerbepark Haag 3, 3250 Wieselburg Land, Austria

(b) Free University of Bozen - Bolzano, Universitдtsplatz - piazza Universitа 5, 39100 Bozen - Bolzano, Italy


Резюме

Пасивни къщи, Нискоенергийни сгради, Сгради с близко до нулево нетно потребление на енергия, Нулеви енергийни сгради, Сгради с нулеви емисии, Климатично неутрални сгради или Плюс енергийни къщи. Всички тези различни термини и понятия в момента са едно бръмчене около сектора на строителството. За някои от тези концепции съществува общо разбиране, поне на национално равнище.


Австрийският изследователски проект "ОKOPLUS-Комплекс" прави анализ на концепциите за Плюс енергийни къщи и Климатично неутрални сгради. Изследвани са техническите, екологичните и икономическите изисквания за изпълнението на тези строителни концепции. Потенциалът за производство на енергия от повърхността сградата (например, покрив и стени) се анализира сравнява с енергията, необходима
на живеещите в сградата. Анализ се прави на: три еднофамилни къщи, една
многоетажна сграда, сграда за провеждане на мероприятия и жилищен комплекс. Ако произвежданата енергия е повече от необходимата, ползите от намаляване на парникови газове (ПГ) са определени. Ако на ПГ обезщетения на емисиите са едни и същи - или дори по-висока – от емисиите на парникови газове, свързани с изграждането, използването и разрушаването на сградата, тя се превръща в климата
неутрална сградата.

Докладът обобщава основните констатации на проекта, отнасящи се до технологии, които могат да бъдат използвани, за да се превърне сградата в такава с неутрално въздействие върху климата; въздействието от определянето на различни граници на системата на достигане плюс климатичен неутралитет и на основните изисквания на тази сградна концепция.


Превод и обобщение на материал от:

From Energy Efficient to Climate Neutral Buildings

J. Pucker1, S. Gunczy, K-P. Felberbauer, D. Tudiwer, R. Stiglbrunner, G. Jungmeier, R. Padinger

JOANNEUM RESEARCH Forschungsgesellschaft mbH

LeonhardstraЯe 59, 8010 Graz
Резюме

Изследванията за намаляване на потреблението на енергия и на емисиите на парникови газове често завършват с определяне на по-голям потенциал за намаляването им в строителния сектор. Тези проучвания, обаче, често приемат фиксирани лихвени проценти за строителство, обновяване и разрушаване въз основа на последните тенденции. Представената работа изучава дългосрочното развитие на норвежкия жилищния фонд с помощта на динамичен модел за анализ на потока, където търсенето на жилища се основава на основните движещи фактори в системата. Дейността по събаряне и обновяване се моделира използвайки вероятностни функции. моделирани са три различни вида цикли на обновяване. Общият жилищния фонд е разделен на строителни периоди. Изследването заключава, че норвежкият жилищен фонд се очаква да продължи да се увеличава в бъдеще, както и процентът на разрушените сгради се очаква да се увеличи силно през следващите десетилетия. Моделът показва стабилизиране на търсенето на ново строителство. Моделът допълнително демонстрира как дейността по обновяването ще продължи да нараства в бъдеще, в резултат на увеличение на общия размер на жилищния фонд и неговото остаряване. Реалното ниво на обновяването зависи от вида на разглежданите типове обновяване.


Разширенията на модела ще дадат възможност за подробни анализи на развитието на търсенето на енергия в жилището сектор с получените резултати, които са полезни както за строителния сектор така и за политиците.
Превод и обобщение на материал от:

Dynamic building stock models as a basis for energy and carbon analyses. Case study on the Norwegian dwelling stock.



Nina Holck Sandberg1)*, Igor Sartori2), Helge Brattebш1)

nina.h.sandberg@ntnu.no


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница