Характеристика на инвестиционното предложение: Информация за възложителя: „Свинекомплекс Николово”



Дата30.01.2017
Размер70.95 Kb.
#13858
На основание чл.10 (1) от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони
Характеристика на инвестиционното предложение:
Информация за възложителя:

1. „Свинекомплекс Николово” АД, с. Николово, обл Русе

2. Телефон: Тел: 0897 845 145

3. Лице за контакти: инж. Пенчо Пенев


Обща информация за предложеното инвестиционно предложение:
Описание на основните процеси по проектни данни, капацитет.

По същество инвестиционното предложение се състои в увеличавана на

капацитета на подрастващите прасета и промяна в технологията на пречистване на отпадъчнитеводи- течна торова маса.

Инвестиционното предложение подлежи на оценка за въздействието на околната среда, съгласно писмо на РИОСВ-Русе с изх. № АО 942/25.04.2016 г.

”Свинекомплекс Николово”АД притежава Комплексно разрешително Н 315-Н0/2008 г. с поставени в него условия за изпълнение. Съгласно същото на дружеството е разрешено да отглежда подрастващи прасета – 6000 броя. При извършена провека за изпълнение на условията в КР, експертите от РИОСВ-Русе са констатирали наличие на по-голям брой подрастващи прасета- 6515 броя. Във връзка с горепосоченото е дадено предписание да се предприемат мерки за промяна на съществуващото Комплекно разрешително.

Другата промяна, която е констатирана при проверката е промяна в начина на третиране на формираните от производствения процес - отпадъчни води- течна торова маса.

Към свинекомплекса има изградена пречиствателна станция за третиране на течната торова маса с механично и биологично стъпало. ПСОВ се намира на самостоятелна площадка, намираща се извън границите на свинекомплекса в имот №000122. Предвижда се цялостна промяна на пречистване на отпадъчните води. Монтиране на сепаратор за разделяне на твърдата от течната торови маси и последващото им използване за наторяване.

Инвестиционното намерение обхваща следните имоти:

Имот №190004 в землището на с. Николово ЕКАТТЕ 51679, с начин на трайно ползване – стопански двор с производствени сгради. Имот № 000122 – самостоятелна площадка извън границите на свинекомплекса.

Подрастващите прасетата ще се отглеждат групово в боксове на пода по 40 броя в бокс, в старите сгради по 10 броя в бокс като се прилагат всички варианти използвани при отглеждане на подрастващи прасета. Размерът на групите ще съответства на размерът им при подрастващите, което ще позволи преместването на цели групи от една категория в друга. Така ще се избегне технологичният стрес, който се поевява при формиране на групите. При отглеждането в боксовете ще се включат около 40 прасета ( съответно 10 ), като на всяко животно ще се осигури 0,3 кв.м площ. След достигане на 30-40 кг прасетата преминават в следващата група за угояване.

Съществуващите 4 производствени сгради разполагат с площ за отглеждане на подрастващи прасета – 2806 кв. м. В новите сгради имаме 100 бокса по 18,7 кв. м. = 1870 кв. м. В старите сгради имаме 240 бокса по 3,9 кв. м. = 936 кв. м. За 7500 бр. при 0,3 кв. м. площ е необходимо 2250 кв. м. – което е напълно достатъчно.

При увеличаване на капацитеа на подрастващите прасета не се предвиждат строителни или монтажни дейности, затова в ИП на тази му част не се разглежда “строителство”.

В промяната на технологичния процес на третиране на отпадъчните води- течни торови маси е бъде разгледан етапа на монтиране на сепаратора.

Схема на нова или промяна на съществуващата пътна мрежа.

Предложението не изисква изграждането на нова пътна мрежа. Към свинекомплекса има достъп - път.



Реализацията на инвестиционното предложение е в съответствие с предмета и целите на защитената зона и е допустимо. Не се очаква фрагментация и въздействие върху видовете и местообитанията в защитената местност.

По биогеографско райониране (Б.Груев и Б.Кузманов, 1994) площадката, на която би се реализирало инвестиционното намерение попада в Севернобългарски биогеографски район, Дунавски подрайон.

Инвестиционното намерение (по данни от География на България, 2002) попада по геоботаническо райониране в Евроазиатска степна и лесостепна област, Долнодунавска провинция, Крайдунавски окръг, Ситовски район.

Районът на свинекомплекса се намира в една от провинциите на т.н. лесостепен район на Средноевропейската растителногеографска област. В съответствие на това основният фонд на флората (дървета, храсти, едно-, дву- и многогодишнш тревисти растения) идва от Средна Европа, по-точно имат евро-сибирско разпространение. Поради особеното географско положение на България, на кръстопът между степния пояс на Евразия, Предна Азия и Средиземноморската зона тук се пресичат южните граници на разпространение на много северо и средно- европейски видове със северните окрайнини на ареалите на много южни, субсредиземноморски, а и чисто средиземноморски заселници.

Пресеченият релеф и голямото разнообразие от топлинни, хидрографски и почвени условия са създали подходящи условия за развитие на множество растителни вида. Високата степен на биоразнообразие е следствие на разнообразието на местообитанията.

В района, около имот № 000122 и № 190004 преобладават културна растителност. Природния ландшафт в голяма степен е променен от дейността на човека. Това се обуславя и от близко намиращата се регулация на населени места, която с времето е указала антропогенен натиск и преопределя формирането на преобладаващия рудерален растителен свят и животни обитаващи населените места. Тревните растителни видове, разпространени в района на инвестиционното намерение са от средноевропейски и азиатски тип, повлияни от човешката дейност.

В по-отдалечените участъци на юг от разглежданото инвестиционното намерение има сухоливадни и частично влажни съобщества в по-голямата си част първични по състав: Садина- Andropogon gryllus; Власатка- Festuca sp.,; Черна cадина- Черна cадина; Жълт лук- Allium flavum; Кръгъл лук- Allium rotundum; Грудест лапад- Rumex tuberosus; Скорпионова зайчина- Coronilla scorpioides; Твърда люцерна- Medicago rigidula ; Полска люцерна- Medicago orbicularis;

От направените наблюдение в района на инвестиционното предложение са установени следните земноводни и влечуги: )


Влечуги :Зелен гущер (Lacerta viridis) Стенен гущер (Podarcis muralis) Жълтоуха водна змия (Natrix natrix)

Голям стрелец (Coluber caspius)

За обитаване района от бозайници, има литературни данни за наличие на:

Насекомоядни Insectivora- Таралеж- Erinaceus concolor; Обикновена къртица- Talpa europaea;

Прилепи Chiroptera- Голям подковонос- Rhinolophus ferrumequinum; Малък подковонос- Rhinolophus hipposideros;

Зайцеподобни Lagomorpha- Див заек- Lepus europaeus;

Гризачи Rodentia- Катерица- Sciurus vulgaris; Горски сънливец- Dryomys nitedula; Обикновен сънливец- Myoxus glis; Обикновена горска мишка- Apodemus sylvaticus; Полска мишка- Apodemus agrarius; Черен плъх- Rattus rattus; Домашна мишка- Mus musculus; Горска полевка- Clethrionomys glareolus; Сива полевка- Microtus arvalis;

Хишници Carnivora- Чакал- Canis aureus; Лисица- Vulpes vulpes; Невестулка- Mustela nivalis; . Белка- Martes foina.

Чивтокопитни Artiodactila

Свине Suidae- Дива свиня- Sus scrofa meridionalis

Плътнороги Cervidae- Благороден елен- Cervus elaphus; Сърна- Capreolus capreolus;

Птиците са едно от богатствата на река Дунав, за това районът е обявен за Орнитологично важно място за водолюбиви птици.

При направените наблюдения в района на инвестиционното намерение бяха установени следните видове птици: Бял щъркел- Ciconia ciconia; Alauda arvensis; Селска лястовица - Hirundo rustica; Кос- Turdus merula; Черен синигер- Parus ater; Син синигер- Parus caeruleus; Щиглец- Carduelis carduelis; Домашно врабче- Passer domesticus; Сойка- Garrulus glandarius; Сврака- Pica pica; Посевна врана- Corvus frugilegus

Характеристика на въздействието на инвестиционното предложение върху предмета и целите на защитените зони.

По отношение на изискванията на чл. 31 от Закона за биологично равновесие. Поземлен имот № 000122 в землището на с. Николово не попада в границите на защитената територия по смисъла на Закона за защитена територия. Същият отстои на 8200 м от защитена зона BG0000529 „Мартен – Ряхово”, за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, риета с решение на МС и на 9600 м от защитена зона BG0000168 „ Лудогорие”. Поземлен имот № 190004 в землището на с. Николово не попада в границите на защитената територия по смисъла на Закона за защитена територия. Същият отстои на 8740 м от защитена зона BG0000529 „Мартен – Ряхово”, за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, риета с решение на МС и на 9830 м от защитена зона BG0000168 „ Лудогорие”.
Оценка на значимостта
Това е процесът на оценяване на значението или значимостта на въздействията от инвестиционното предложение (били те неблагоприятни или благоприятни). Тя се базира на фактори като следните:

• особеностите и възприетата стойност на засегнатата среда;

• степента на обществен интерес и загриженост по отношение на разглежданите екологични ресурси и въпросите, свързани с предложения проект;

• дейности за смекчаване на въздействията, устойчивост и реверсивност.

Не се очаква се въздействие върху защитените зони – BG0000529 „Мартен – Ряхово” и BG0000168 „Лудогорие”

а) оценка на възможностите за осъществяване на целите на ИП: по време на промяната в начина на третиране на отпадъчните течни торови маси, няма да се предизвика унищожаване на растителни видове. Не се очаква загуба на животински видове.

б) оценка на възможностите на околната среда да поеме прогнозните въздействия от реализирането на промяната в начина на третиране на отпадъчните течни торови маси: Околната среда ще поеме въздействието безкомфликтно.

в) териториален обхват на въздействието: локален

г) продължителност на въздействието - краткотрайно

д) честота на въздействието: ниска, еднократна

е) оценка на кумулативните и комбинираните въздействия върху околната среда: Не се очаква кумулиране или комбиниране на вредни въздействия, което би се отразило върху растителността, животинския свят, защитените зони и защитените територии в района при реализацията на обекта.

Реализацията на инвестиционното предложение не засяга местообитания на дивата флора и фауна, предмет на защита.



Алтернативни решения: не е необходимо предприемане на алтернативни мерки, тъй като в периода на промяната в начина на третиране на отпадъчните течни торови маси от животинския обект – свинекомплекс не се очакват негативни въздействия.

Нулева алтернатива – не е разглеждана. При спазване на всичики нормативни изисквания поставени от законодателството в областта на екологията, закона за ветеринарното дело, ЗУТ нейното прилагане е невъзможно.

Възложител:.....................................



/Свинекомплекс Николово АД/
Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница