И н ф о р м а ц и я по приложение №2 от Наредбата за овос за преценяване необходимостта от овос на инвестиционно предложение – изграждане на инсталация за производство на карбамид-формалдехидна смола I



Дата12.12.2017
Размер362.94 Kb.
#36552
И Н Ф О Р М А Ц И Я
по приложение №2 от Наредбата за ОВОС

за преценяване необходимостта от ОВОС

на инвестиционно предложение – изграждане на инсталация за производство на карбамид-формалдехидна смола

I.Информация за контакт с възложителя

1.Чаатай Пийадеджи,ЕГН №6903247826, турско гражданство,

Местожителство: Община Павел баня, с.Долно Сахране, ул.“Минко Чалъков“ №40

прокурист на „Кастамону България“ АД, с.Горно Сахране, ул. „Шипченска епопея“ №24, община Павел баня, булстат 123006579

2.Пълен пощенски адрес: с.Горно Сахране, ул. „Шипченска епопея“ 24, община Павел баня

3.Телефон, факс и е-mail: тел.0431 62890; факс 0431 62017

4.Лице за контакти, телефон: Жеко Едрев – еколог; тел 0884571610
II. Характеристики на инвестиционното предложение

Инвестиционното предложение е изграждане на инсталация за производство на карбамид-формалдехидна смола ( КФС ) и последваща експлоатация.


1.Резюме на предложението

«Кастамону България» АД, на единствената си експлоатационна площадка, произвежда плочи от дървесни частици-ПДЧ и част от тях ламинира. Като суровини за производството се използват широколистна, иглолистна, обла дървесина и дървесни отпадъци от първична преработка на дървесина в това число изрезки, стърготина, талаш.

На същата площадка, на незастроена площ от около 5 декара, дружеството планира да построи и пусне в експлоатация нова инсталация за производство на карбамид-формалдехидна смола - КФС. Производството на инсталацията, ще бъде за задоволяване само на собствени нужди. Произведената смола ще се подава директно от инсталацията в отделението за подготовка от линията за производство на ПДЧ. Към смолата в това отделение се добавят вещества, които подобряват лепилните и качества.

Дружеството кандидатства по оперативна програма „Развитие на конкурентноспособността на българската икономика“ с това инвестиционно предложение по открита процедура „Внедряване на иновации в предприятията“, като представеният инвестиционен проект е одобрен и ще бъде частично финансиран от фондовете на Европейския съюз.

Основните химични вещества, които ще се използват са воден разтвор на формалдехид (формалин) и сух карбамид. Тези вещества и допълнителните други, ще се получават от фирми производители. Производственият процес е поликондензация.

Основните химични вещества необходими за производството ще постъпват в реактори от вместимости за временно съхранение. Свързването на формалина с карбамида ще се извършва при определени от технологията условия в реакторите. Там ще постъпват и остналите добавки, осигуряващи производството на смолата. Цялата производствена инсталация ще е една затворена система, която няма да допуска пряко въздействие от извършващите се в нея процеси, върху компонетите на околната среда.

Технологичната линия за производство на карбамид формалдехидна смола (КФС), която ще се разположи на площадката ще се състои от следните компоненти:


  • резервоар за натриев хидроксид (натриева основа) и помпи;

  • резервоари за карбамид-формалдехидна смола и помпи;

  • резервоари за формалин с обща вместимост не по-голяма от 200тона и помпи;

  • резервна бака и помпи;

  • склад за карбамид в насипно състояние;

  • резервоар за деминерализирана вода и помпи;

  • резервоар за вода и помпи;

  • резервоар за дестилирана вода и помпи;

  • резервоар за сурова вода и помпи;

  • реактори за карбамид - формалдехидна смола;

  • съоръжение за подготовка на водата за технологичния процес;

  • съоръжения за охлаждане на реакторите;

  • съоръжение за подгряване на реакторите;

  • топлообменник;

  • транспортьори;

  • пречиствателно съоръжение;

  • управление и автоматизация;

  • лабораторни и контролно измервателни уреди;

Резервоарите и другите вместимости изпълняват ролята на буферен склад осигуряващ непрекъснатост на технологичния процес.

Допълнителните, спомагателни и поддържащи дейности, които ще обезспечават планираното производство са:

- доставяне на формалин чрез цистерни от фирми производители;

- доставяне на карбамид в насипно състояние от фирми производители;

- доставяне на други вещества, стимулиращи и регулиращи производствения процес от фирми производители;

- доставяне на топлинна енергия от собствен действащ топлинен източник;

- отнемане на остатъчна топлина генерирана при поликондензацията чрез система за охлаждане;

Топлоносителите ще са:



  • термично масло;

  • вода;

Движението на топлоносителите ще става по следната схема:

  • термичното масло загрято в топлообменника на собствен топлинен изгочник, ще отдава топлината си на вода, която ще се превръща в пара, затопляща реакторите без да влиза в контакт със съдържащите се в тях химични вещества. Отработената водна пара ще се кондензира в течна фаза за последващо използване;

- подаваната вода към реакторите без да влиза в контакт със съдържащите се в тях химични вещества, ще отнема излишната топлина от поликондензацията и преминавайки през охлаждаща система отново ще извършва същия процес в затворен цикъл. Загубите при охлаждането ще се компенсират със свежа вода от промишленото водоснабдяване на дружеството.

Термичното масло, което приема топлина от топлообменника, и я отдава по посоченото предназначение ще се движи в затворен цикъл.

Посочената технологична линия и енергийната инсталация ще бъдат оборудвани със системи за намаляване въздействието върху работната и околната среда, системи за автоматизиран контрол на параметрите осигуряващи наложените технологии и системи намаляващи рискът от производствени аварии.

2.Доказване необходимостта от инвестиционното предложение.
Инвестиционното предложение във вида в който го представяме е в съответствие с целите на оперативна програма Конкурентоспособност „Внедряване на иновации в предприятията”.

Общата цел на предложението е:

внедряване на иновативен метод за получаване на висококачествени карбамид-формалдехидни смоли, чрез закупуване на високотехнологично оборудване отговарящо на НДНТ, затваряне на производствения цикъл вътре в дружеството, прекратяване зависимостта от външни доставчици, намаляване въздействието върху атмосферния въздух от свободния формалдехид в плочите от дървесни частици и този който се отделя при пресоването от карбамид-формалдехидната смола.

Тази цел ще се постигне чрез:



  • внедряване на нова поточна линия за производство на карбамид-формалдехидна смола по закупен патент;




  • производство на плочи от дървесни частици - ПДЧ и ламинирани плочи от дървесни частици - ЛПДЧ с ниско съдържание на свободен формалдехид, съответстващо на европейските екологични и здравни норми и предписанията на Световната здравна организация;




  • адаптиране на сегашното производството към новата смола;




  • намаляване рисковете от произвеждане на некачествена продукция, вследствие на олепиляването, до оптималния минимум;

Тази инсталация ще предостави разнообразни предимства на дружеството и потребителите на продукцията му като се има предвид следното:

Към настоящия момент, смолата, която употребява „Кастамону България“ АД в своята дейност, е извън нормите на ЕС, регулиращи производството на плоскости от дървесни частици. Причините за това са, че предприятието е принудено да внася смола, от производители, които не се съобръзяват с нормите на ЕС и на българския пазар все още не е наличен качествен еквивалент, годен да се използва при производството на ПДЧ. Необходимо е да се отбележи, че вносът на различни видове смоли, включително и карбамид-формалдехидна смола, е свързан с изключително големи трудности при доставка.

Тези обстоятелства пораждат необходимост от организиране на собствено производство на карбамид-формалдехидна смола – КФС. За целта компанията предвижда внедряването на иновативен процес за производство на смола, насочен към намаляване съдържанието на свободен формалдехид в произвежданите продукти, което ще доведе до покриване на европейските нормативи. Съответствието със строгите норми на ЕС по отношение на карбамид-формалдехидните смоли (КФС), ще допринесе както за предотвратяване на опасността от възникване на здравословни и екологични проблеми, така и за по-добър прием на продукцията от европейските партньори.

Освен здравословните и екологични проблеми, свързани с използването на КФС в производството на „Кастамону България“ АД, са налице и проблеми, свързани с транспортните разходи, които прави дружеството при закупуване на лепилото. Към момента компанията внася КФС от производители в Турция, Румъния и Гърция. Размерът на разходите при доставката от други страни е значителен, което влияе и върху себестойността на произвежданите плочи от дървесни частици.

С цел доказване на иновативността на метода, който ще се внедрява в производствения процес на „Кастамону България“АД, са извършени редица промишлени изследвания, в различни заводи за производство на ПДЧ, с различни карбамид-формалдехидни смоли. В резултат от извършените лабораторни анализи и сравнения на смолите и лепилата от заводите Gentas (Турция) и Viromet (Румъния) с патентованата смола, която ще се произвежда в „Кастамону България“ АД и лепило, при почти еднакви разходи на лепило и еднакви обемни тегла, плочите произведени с патентното лепило показват по-добри физико-механични свойства и по-малко свободен формалдехид. Нивото на свободния формалдехид в плочите произведени с патентованото лепило е под европейската норма (8,0 мг/100г. ПДЧ ), а на другите две лепила над нея. Съдържанието на свободен формалдехид на 100g. ПДЧ и в двете алтернативни лепила е над 10mg, докато при патентованото иновативно лепило, съдържанието е едва 7,4mg. Тези стойности показват и съответствието с посочените по-горе европейски норми, съгласно които съдържанието на свободен формалдехид в плочите от дървесни частици не трябва да надвишава (8,0 мг/100г). Освен посочените изследвания, са проведени тестове с патентованото лепило, и в заводите на предприятията „Акритас”- Гърция и „Кастамону България”. От резултатите, получени при проведените експерименти, е видно че средните стойности на свободен формалдехид в плочите от дървесни частици (7,2 mg и 7,4 mg), са изцяло в рамките на европейските норми.

По отношение на показателя „якост на разлепване”, новото патентовано лепило отново превъзхожда останалите две, използвани за сравнение лепила. От трите изследвани, с най-висока якост на разлепване е новото лепило, като стойностите показват 0,34 N/mm² за марката Виромет, и 0,38 N/mm² за Генташ. За разлика от тях, данните за патентното лепило сочат 0,42 N/mm². От гореизложеното следва да се заключи, че новата карбамид-формалдехидна смола (лепило), осигуряваща по-висока якост при по-малко съдържание на свободен формалдехид, неминуемо ще доведе и до производството на по-качествени плочи от дървесни частици, като същевременно с това ще отговаря на нарастващите нужди на клиентите.

Предимствата за дружеството, потребителите и района от построяването на инсталацията за КФС на площадката на „Кастамону България”АД са в обобщен вид следните:


  • използване на най-новите технологии и НДНТ;

  • поради значително подобрената формула на патентованото лепило, обемното тегло на готовата продукция ще се намали с около 10 кг/м3, което е важен показател за клиентите и дружеството;

  • по време на експлоатацията, някои услуги ще бъдат предоставяни на местните фирми (доставка на оборудване и резервни части за производствения процес, поддръжката на машините и на електрическите инсталации, превозване на суровини и материали);

  • по време на строителството на новите съоръжения, част от дейностите ще бъдат възложени на местни фирми-подизпълнители, занимаващи се с проектиране, строителство, механика и електрически системи;

  • чрез използване на най-новата патентована технология, и НДНТ ще въздействието върху околната среда ще е незначително;

  • в резултат на проекта ще се създадат най- малко 12 нови работни места;



3.Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности

Предвижданата дейност ще се осъществи на експлоатационната площадка на дружеството, за която има одобрен подробен устройствен план, разрешение за ползване по процедурите на ЗУТ на действащия цех за производство на плочи от дървесни частици, потвърдено с удостоверение от РДНСК изх. № 142 / 10.03.2004г. и положително решение по ОВОС на РИОСВ- Стара Загора №5-2/2002г. за производство на плочи от дървесни частици - ПДЧ. Посочените документи за площадката са и на основание на предварително формулирана от общинските органи, зона за промишлени и складови дейности, която е част от общ устройствен план. Преди осъществяване на проекта ще се извършат промени в подробния устройствен план на площадката, очертаващи бъдещото строителство. Инсталацията за производство на карбамид-формалдехидна смола ще е с дейност подпомагаща производството на плочи от дървесни частици и в същност ще стане част от линията за производство на ПДЧ, тъй като произвежданият от нея продукт ще се транспортира директно и непрекъснато към производствената линия.


4.Подробна информация за разглежданите алтернативи.

За предвижданата дейност и строителство, не се очертават други подходящи алтернативи, тъй като дружеството разполага само с една площадка на която от 1947г. до сега се извършва производствена дейност- обработка на дървесина;

Построяването на инсталацията на експлоатационната площадка на дружеството е необходимост, която ще елиминира трудностите, които трябва да се преодоляват при сегашните доставки на карбамид-формалдехидна смола. С осъществяването на инвестиционното предложение на посочената площадка:


  • ще се прекрати вносът и транспортрането на смола от други контрагенти;

  • плоблемът с влошаване качеството на смолата при транспортиране ще отпадне;

  • ще се повиши качеството на произвеждатата продукция;

  • ще се появи възможност за управление, постигане в реално време и запазване на добри качествени показатели при производството на смолата;

Площадката е подходяща, тъй като инсталацията ще се изгради върху незастроена площ, далече от жилищната зона на с.Горно Сахране, без да се нарушават нормативните изисквания и дейността на действащия цех за ПДЧ.

5.Местоположение на площадката, включително необходимата площ за временни дейности по време на строителството.

Местоположението, където ще се осъществява инвестиционното предложение е експлоатационната площадка на „Кастамону България “ АД, която се намира на юго-източния край на с. Горно Сахране, община Павел баня, Област Стара Загора, в УПИ III -503 кв.76 по плана на с Горно Сахране. На съществуващата площадка в северо – източната и част, на площ от около 5 декара ще бъде изградена инсталацията за производство на карбамид-формалдехидна смола. Местоположението е видно от приложените схеми и снимки.

По време на строителството няма да има необходимост за организиране на временни дейности вън от експлоатационната площадка на дружеството в помощ на строителните работи. Съществуващата инфраструктура, незаетите и незастроени площи ще са достатъчни за обезспечаване на новото строителство и монтажните работи.

6.Описание на основните процеси, капацитет.

Капацитетът на инсталацията ще бъде до 20 000 тона годишно карбамид-фрмалдехидна смола, готова за влагане в производствения процес.

За производството дружеството има намерение да използва патентовано изобретение (метод за синтез на КФС № 66120 В1) (НДНТ), отнасящо се до метод за получаване на висококачествени карбамид - формалдехидни смоли, намиращи приложение в дървопреработвателната промишленост. Основните съставки, които ще се използват са воден разтвор на формалдехид (формалин) и сух карбамид. Производственият процес е поликондензация. Съставките ще се получават от други заводи производители. За осигуряване на непрекъснат производствен процес ще се поддържат и временно съхраняват следните количества основни суровини:


  • насипен карбамид в подходящ склад в количество за пет денонощия;

  • формалин в резервоари в максимално количество за три денонощия под 200 тона;

В съответствие с представената схема ще се извършват следните процеси:

Формалин с температура 35 – 40о С се зарежда примерно в два броя реактори, снабдени с бъркалки, термометър и нагревател, след което при включени бъркалки, формалинът се неутрализира с 8 – 10 % разтвор на натриева основа. Към подготвения разтвор се прибавя сух карбамид (урея), уротропин и други до получаване на желаното рН. Получената реакционна смес се подгрява с пара получена от затоплена с термично масло вода чрез водна риза, до достигане на температура 92о С, В резултат на екзотермичността на процеса, температурата достига 94 – 95о С и се поддържа така при извършваща се начална поликондензация до установяване на хидрофобност. При установяване образуването на добре забележим “облак”, поликондензацията се прекратява чрез прибавяне на основа до достигане на рН на средата 7,0 - 9,0. Вискозитетът се контролира с вискозиметър и показва кога е приключил първия етап на поликондензацията.

Получената реакционна смес се охлажда до 70 - 85о С с вода и към нея се прибавя сух карбамид. След завършване на втория етап на поликондензация реакционната смес се концентрира чрез вакуумиране до съдържание на сухо вещество 60 - 64 % .

При вакуумирането в реакторите се получава течност наречена „соков кондензат“. Към получената реакционна маса се добавят. сух карбамид и нишесте или друг полизахарид.. Вакуумирането продължава до достигане съдържание на сухо вещество в смолата 67,5 – 68,5 %.

Получената по описания начин карбамид – формалдехидна смола се стабилизира чрез прибавянето на боракс или друг пълнител. Тя се прехвърля в резервоар за съхранение, снабден с водна риза и бъркалка, където се поддържа температура до 20 – 25о С.

За водната пара, след като е загряла реакционната смес има два варианта:



  • директно изпускане в атмосферата;

  • прминаване през топлообменник, кондензиране и използването и за други цели;

Водата за охлаждане на реакторите се движи в затворен цикъл през топлообменник, като се използва многократно.

„Соковият кондензат“ ще се подава в лепилната кухня на цеха за производство на ПДЧ или ще се транспортира обратно за обогатяване във фирмата производител на формалин.

Парите от реакторите, отделящи се от реакцията между формалина и уреята, преминавайки през топлообменник се кондензират и връщат отново във реакторите.

Всички описани процеси при производството на карбамид - формалдехидната смола се извършват в затворена система, която при работа не позволява пряко въздействие върху околната среда.

Предимствата на метода, съгласно изобретението, са получаването на карбамид-формалдехидна смола с ниско съдържание на свободен формалдехид, добра разтворимост във вода и висока реактивоспособност.
7.Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура.

При изграждане съоръженията на инсталацията и заради последващата и експлоатация, няма да се наложи промяна на съществуващата, но ще се наложи изграждане на нова пътна инфраструктура, само в района на исталацията.Това ще бъдат транспортни коридори, обслужващи резервоарите и складовете за суровини. Те ще са свързани със съществуващата пътна инфраструктура на експлоатационната площадка на дружеството и с подходите към нея.

Промяната, която ще се извърши в границите на експлоатационната площадка ще има за цел:

- създаване на възможности за независимо обслужване на инсталацията;

- създаване на възможности за нормално подаване на произведената смола към лепилното отделение на цеха за ПДЧ;

- по ефективно използване на складовата база;

С преустановяване доставките на карбамид-формалдехидна смола ще се мамали транспортния трафик през селата Долно Сахране и Горно Сахране.

8.Програма на дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо


използване.

Продължителността на проекта е 18 (осемнадесет) месеца, като планираната начална дата е 21.12.2013г. Графикът за изпълнение на дейностите е следния:




Дейност

Изпълнение по месеци

Отговорно лице

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18




Подготовка на тръжна процедура

Съгласуване на тръжната документация с УО на МИЕ и сключване на договор с избрания изпълнител

























































Бенефициент

Доставка и въвеждане в експлоатация на поточна линия за производство на карбамид-формалдехидна смола























































Бенефициент/

Изпълнител от страна на бенефициента



Визуализация на проекта























































Бенефициент/

Изпълнител от страна на бенефициента



Одит на проекта























































Бенефициент/

Изпълнител от страна на бенефициента





Програмата за дейностите предвижда:



  1. Инсталацията за КФС да се осъществи в рамките на около година и половина и да влезе в експлоатация през втората половина на 2015г. Основните етапи в програмата за изграждане, по години са следните:


2013г.

  • предпроектни проучвания

  • закупуване на патент за производство на КФС

  • кандидатстване по ОП Конкурентоспособност за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по процедура BG161PO003-1.1.07 „Внедряване на иновации в предприятията”



2014г.

  • съгласувателни процедури в съответствие с нормативните документи

  • проектиране

  • доставка на оборудване

  • начало на строителство

2015г.

  • строителство

  • държавно приемане

2. Срокът за експлоатация на инсталацията е около 20 години. Инвестицията ще се поддържа в съответния регион от „Кастамону България“АД.

Всички елементи на инвестицията ще бъдат финансирани със собствен капитал и с финансова помощ от ЕС чрез МИЕТ. по ОП Конкурентоспособност, Процедура за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG161PO003-1.1.07 „Внедряване на иновации в предприятията”, както и за инвестиционна подкрепа на големи предприятия и по-конкретно на Приоритетна ос 1: „Развитие на икономика, базирана на знанието и иновационните дейности”.

Не се предвижда друг начин за използване на експлоатационната площадка, освен за промишлена дейност. Не се планира от дружеството в близките 20 години, смяна предназначението на земята и последващо възстановяване като обработваема. При прекратяване на производството ще се извърши възстановяване на почвата в съответствие с действащите нормативни документи.



9. Предлагани методи за строителство

Строителството ще бъде свързано главно с изграждане на фундаменти, бетонови площадки, сгради, транспортни коридори, монтиране на съоръжения, метални конструкции, железобетонови панели и др. То ще се извърши в съответствие със съгласувани и одобрен технически и работен проект по ЗУТ и въз основа на разрешение за строеж, като се спазват нормативните изисквания.



10. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията.

По време на строителството ще бъдат използвани следните природни ресурси:

- води от разрешените на дружеството за водоползване от повърхностен водоизточник р. Габровница, чрез изграденото водовземно съоръжение;

- пясък, баластра, цимент, бетонови, варови смеси и елементи за зидане;

- арматурна и друга стомана;

- минерални топлоизолации;

- дървесина;

По време на експлоатацията ще бъдат използвани следните природни ресурси:

- природен газ – метан, като гориво за получаване на топлинна енергия;

- атмосферен въздух за осъществяване на горенето в горивната камера, на източника произвеждащ топлинна енергия и за вентилационните системи;

- вода от съществуващото водовземане, която ще се използва за добив на пара, за промиване, като топлоносител и за други промишлени нужди в рамките на разрешените количества;

- вода от водопроводната мрежа за питейни и хигиенни нужди;




11. Отпадъци, които се очаква да се генерират – видове, количества и начин на третиране
При подготовката на незастроения терен за строителство и при самото строителство ще се генерират малки соличества строителни отпадъци, които ще бъдат третирани в съответствие с наредбата за управление на строителните отпадъци и при необходимост в съответствие с разрешения.

След осъществяване на инвестиционното предложение по време на експлоатацията на инсталацията, прогнозата е, че ще се генерират при използване на основното оборудване, следните промишлени отпадъци:



  • отпадъци от лепила и от техните съставки получени при промиване и почистване на инсталацията и резервоарите, един или два пъти годишно, ( 3тона годишно ), които ще се предават за последващо третиране;

  • отработени хидравлични и термични масла, които ще се предават за последващо третиране;

  • излезли от употреба осветителни тела, които ще се предават за последващо третиране;

  • излезли от употреба електронни и електрически системи и апаратура, които ще се предават за последващо третиране;

  • излезли от употреба филтри, които ще се предават за последващо третиране;

  • черни метали, които ще се предават за последващо третиране;

  • цветни метали, които ще се предават за последващо третиране;

  • пластмаси, които ще се предават за последващо третиране;

  • хартия, която ще се предава за последващо третиране;

  • утайки от водопречиствателното съоръжение, (0,9 тона годишно), които ще се предават за последващо третиране;

На площадката на инсталацията няма да се извършват дейности по рециклиране, оползотворяване или други видове третиране на посочените отпадъци.

12. Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда

Отрицателното въздействие от строителството и дейността на инсталацията върху компонентите на околната среда, близките селища и живеещите в тях:

- ще бъде регламентирано до определено минимално ниво във фаза проектиране чрез избор на машини и съоръжения използващи НДНТ, спазване на нормите за проектиране и процедурите за съгласуване и одобряване на проектите, зачитане на забележките от обществените обсъждания и изпълнение предписанията на контролните органи;

- ще е ограничено в рамките на производствената площадка по време на строителството на инсталацията, монтажа на съоръженията, като ще се предприемат действия, да не се допускат нерегламентирано замърсяване на водите от разрешения водоприемник, на приземния слой от атмосферния въздух, нерегламентирани депа за отпадъци и генериране на наднормени нива на шум;

- ще бъде регламентирано по време на експлоатацията в съответствие с нормите за емитиране на вредни вещества, шум и др. в околната среда от дейността на инсталацията. Спазването на нормите, което ще бъде приоритет на дружеството, ще допринесе до несъществено, поносимо въздействие върху околната среда и малък екологичен риск;

Нивото на свободния формалдехид в плочите изработени с патентованата карбамид –формалдехидна смола, която ще се произвежда от инсталацията ще е под европейската норма (8,0 mg /100g плоча от ПДЧ). Експерименталните данни в този случай доказват съдържание на свободен формалдехид в плочите от дървесни частици едва 7,4mg/100g.плоча от ПДЧ. Това съдържание, което е най-важната част от мерките за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда, дружеството ще се старае да поддържа при производството на смолата.

С използването на тази смола в производството директно ще се постигне:


  • производство на по-качествени плочи от дървесни частици;

  • намаляване на обемното тегло на готовата продукция;

  • намаляване на въздействието от свободния формалдехид отделящ се от плочите върху атмосферния въздух при производството им и при използването им като мебели и като други конфигурации;



13. Други дейностти свързани с инвестиционното предложение.

Отоплението на течностите в резервоарите и на работните места, за които е необходимо такова, ще бъде от собствен топлинен източник.

Охлаждането и вентилирането на складовете, резервоарите и работните помещения ще бъде извършвано от охладителна система. Горивото, което ще се използва ще бъде природен газ-метан. При проектирането, изгражаднето и дейността на инсталацията ще бъдат изпълнени мерки обезспечаващи енергийната ефективност.

Отпадъчните води, които ще се генерират са:



  • промишлени от промиване на инсталацията до два пъти годишно и измиване на площадката. Прогнозираното им количество ще бъде около 40 м³.

  • от промиване на филтрите около 2 литра на денонощие вода с разтворено лепило, която се връща веднага в производствения процес;

  • от ежедневно промиване на реакторите. Те се връщат веднага в производствения процес;

  • малки количества фекално - битови води в количества, които се пресмятат по разходна норма и броя на служителите обслужващи инсталацията 1700 литра за денонощие;

Водите използвани като топлоносител ще се движат в затворен цикъл, като към тях ще се добавя периодично вода за попълване на загубите от изпарение и няма да се заустват.

Промишлените отпадъчни води от промиване на инсталацията, преминавайки през локален пречиствателен модул, ще се заустват във водоприемник чрез работещата промишлената канализация на дружеството в сътветствие с разрешение, след като са достигнати наложените индивидуални емисионни ограничения. За тях ще се извършва регламентиран собствен мониторинг.

Фекално битовите води ще се вливат във фекално-битовата канализация на дружеството и след пречистване ще се заустват във водоприемник в съответствие с разрешително и след достигане на наложените индивидуални емисионни ограничения.



14. Необходимост от други разрешителни свързани с инвестиционното предложение.

За осъществяване на инвестиционното предложение ще бъдат неоходими:

- виза, разрешение за проектиране;

- разрешение за строеж;

- разрешение за ползване на инсталацията;

- евентуални промени в разрешенията за водоползване, за ползване на воден обект за третиране на отпадъците и ограничения за намаляване въздействието върху околната среда;

- уведомление до министъра на околната среда и водите за съхраняване и употреба на формалин в количества от 50 до 200 тона, класифициращи инсталацията като такава с нисък рисков потенциал и във връзка с това налагане на ограничителни условия;

- промени в регистрацията на дружеството по Регламента REACH;



15. Замърсяване и дискомфорт на околната среда.

Замърсяване от извършваните дейности при осъществяване на инвестиционното предложение ще има на водите, а дискомфорт ще има от производствения шум и вибрации. Вибрациите ще имат въздействие само в рамките на площадката.

Поради спецификата на производството, което ще се извършва в компактна инсталация, която ще е затворена система, няма да има организирани и неорганизирани емисии на вредни вещества в атмосферния въздух и почвите.

Замърсяването на водите от околната среда, чрез заустване на промишлените и битово-фекални води от инсталацията ще бъде в съответствие с индивидуалните емисионни ограничения, тъй като тези води ще се пречистват преди да бъдат изпускани във водоприемник.

По време на планираната дейност, включваща строителство, монтаж на съоръжения и машини и последваща експлоатация, не се прогнозира наднормено замърсяване ( с изключение на аварийни ситуации ) на компонетите на околната среда и наднормено въздействие от вредни физични фактори (производствен шум и вибрации). Предвидените дейности няма да допринесат за увеличаване степента на дискомфорт, съществуващ преди осъществяване на инвестиционното предложение.

При поява на непредвидени наднормени и в частност аварийни замърсявания на околната среда от дейността на цеха и отрицателни промени в дискомфорта, ще се работи по процедура за влизане в съответствие с нормативните изисквания и издадените на дружеството разрешителни.



16. Риск от инциденти.

Рискът от инциденти и аварии при строителни и производствени дейности винаги е съществуващ. В случая появата му е свързана със строителните, монтажните и експлоатационни дейности, които ще се извършват на определени етапи от време в периода на осъществяване на инвестиционното предложение и при производствената дейност.

При строителните и монтажни дейности е възможно да възникне пожар, да се замърси аварийно експлоатационната площадка с нефтопродукти от използваните машини и замърсяванията да проникнат в подземните хоризонти и водите от кватернера. Възможно е да се замърсят аварийно, наднормено отпадъчните води и пречиствателните съоръжения. Необходимите превантивни и действия при аварии по време на строителството се представят и изпълняват в съответствие с текстовете в частите от техническите проекти, определени като планове за безопасност и здраве. Изпълнението на предвидените дейности в тези планове са достатъчни за ограничаване на въздействията от авариите върху околната среда.

По време на експлоатацията е възможно да възникне пожар в иинсталацията, който може да причини неорганизирани емисии на вредни вещества в атмосферата. Възможно е и аварийно изтичане на технологични отпадъчни води, формалин и други течни вещества, участващи в производствения процес. Превантивно за намаляване на риска от инциденти и аварии, ще се разчита на:

- редовната профилактика на вместимостите и текущи ремонти на машините и съоръженията;

- стриктно спазване на изискванията при проектирането, строителството и експлоатацията, касаещи обезопасяването на вместимостите и съоръженията на инсталацията;

- изграждане, поддържане и експлоатация на ефективна система за пожароизвестяване, пожарогасене и ефективно ликвидиране и ограничаване на последствията от аварии;

- изграждане, поддържане и експлоатация на ефективна защита от мълнии;

При възникнали инциденти и аварии ще се разчита на :


  • стриктно изпълнение на действията, предвидени в аварийния план, касаещи инсталацията;

  • бързо ликвидиране или ограничаване на последствията от аварията за работната и околната среда;



III. Местоположение на инвестиционното предложение

1. План , карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенни характеристики, както и за разположените в близост елементи на Националната екологична мрежа и най-близко разположените обекти подлежащи на здравна защита и отстоянията до тях.
„Кастамону България“ АД планира да изгради инсталация за производство на карбамид-формалдехидна смола. Производствената площадка ще е част от площадката на дружеството с площ от около 5 декара, на която ще бъдат разположени посочените съоръжения на инсталацията.

Местоположението на инсталацията ще бъде в северо-източния край на експлоатационната площадка на „Кастамону България“АД (УПИ III-503 кв.76 с. Горно Сахране). Южно до площадката се намира открит склад за дървесина.

На представената схема, показваща общия ситуационен план на площадката на „Кастамону България“ АД са отразени местоположения на действащия цех за производство на плочи от дървесни частици - ПДЧ, на бъдещия цех за производство на плочи от дървесни влакна е обозначена и инсталацията за производство на карбамид-формалдехидна смола.

На другата представена схема в мащаб 1: 1000 са нанесени в кв.76 УПИ – III – 503, представляващ площадката на дружеството и съседни застроени и незастроени терени по плана на с. Горно Сахране. Върху схемата допълнително са очертани контурите на експлоатационната площадка на „Кастамону България“ АД, на цех за производство на плочи от дървесни частици, на цеха за производство на плочи от дървесни влакна и на инсталацията за производство на карбамид-формалдехидна смола.

На представените пет броя снимки, заснети от терена, където ще бъде изградена инсталацията може да се забележи следното:


  • на снимка №1 се вижда границата (оградата) на площадката в посока север към с. Скобелево и незастроени терени. В ляво е с Горно Сахране;

  • на снимка №2 се вижда границата (оградата) на площадката в посока северо-запад и бившия стопански двор на с. Горно Сахране, а по-далече жилищен квартал на селото;

  • на снимка №3 в посока юго-изток се вижда в близост открит склад за дървесина на дружеството;

  • на снимка №4 в посока юг, юго-запад се вижда на преден план закрит склад за готова продукция на дружеството и зад него цеха за производство на плочи от дървесни частици с работещия в пробна експлоатация мокър електрофилтър за улавяне на праха от газовите емисии;

  • на снимка №5 се вижда в посока изток оградата на площадката на дружеството, а по далече необработваеми и незастроени терени;

Основните машини и съоръжения на инсталацията ще бъдат монтирани и, свързани в технологична последователност.

Най-близките обекти подлежащи на здравна защита от бъдещата дейност се намират на северо-запад от инсталацията, покрай второкласен път преминаващ през с. Горно Сахране от г. Шипка за г. Павел Баня. Инсталацията при нормална работа, ще има въздействие върху обектите подлежащи на здравна защита само по отношение на производствения шум. Източници на шум ще бъдат транспортьори, вентилатори, помпи.

От представената схема е видно че:

- отстоянието от точка на въздействие № 1 (най-близката жилищна сграда на с.Горно Сахране) до геометричния център на площадката, върху която ще се построи инсталацията за КФС е около 385 м.;

- отстоянието от точка на въздействие № 2 (друга най-близка жилищна сграда на с. Горно Сахране) до геометричния център на площадката, върху която ще се построи инсталацията за КФС е около 328 м.;

В източна, северо-източна и югоизточна посоки, в близост до площадката, няма обекти подлежащи на здравна защита, което е видно от представената схема. Следващото най-близко населено място е с.Долно Сахране, което се намира на по- вече от един километър от експлоатационната площадка на дружеството.

Няма данни за разположени в близост до експлоатационната площадка елементи на Националната екологична мрежа.

2. Съществуващи ползватели на земи и приспособяването им към площадката на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползуватели на земи.

Планираната дейност няма да има пряко въздействие върху съществуващите в близост около площадката обработваеми земи, на северо-изток, изток, юго-изток и на юг. За ползвателите на тези земи, условията за ползване няма да се променят съществено и няма да е необходимо приспособяване, защото прякото въздействие върху тях от дейността на инсталацията ще е несъществено.

За ползувателите на земи в регулацията на с. Горно Сахране и граничещи с площадката, при необходимост, дружеството ще създаде условия за безпроблемно приспособяване към новата дейност.



  1. Зониране или земеползване съобразно одобрени планове

На северо-запад запад, юго-запад, юг площадката ще е в контакт с други съоръжения на дружеството. На север, северо-изток площадката ще е е в контакт сбившия стопански двор на село Горно Сахране и с обработваеми незастроени земи, които за сега не се обработват. Ползването на земите около площадката е в съответствие с планът за земеразделяне и земеползване на обработваемите земи.



  1. Чувствителни територии

Теренът на инвестиционното предложение не е в близост до чувствителни, уязвими и санитарно-охранителни зони и в близост до мониторингови пунктове на Националната екологична мрежа. В близост не е известно да има обекти от културното наследство. На около 5 км. северно от експлоатационната площадка на дружеството се намира границата на защитената зона «Централен Балкан».



4а. Качество и регенеративна способност на природните ресурси

Дървесината се възобновява чрез фотосинтеза за период от 15 до 200 години за различните видове. Времето за възобновяването и е по-кратко от времето за възобновяване на петрола и въглищата. Свойствата и позволяват да се произвеждат различни изделия, подобряващи качеството на живота. Отпадъците от нея могат да служат за производство на топлинна енергия. Предимството на дървесината при изгаряне е, че количеството на отделеният въглероден диоксид е съизмеримо с количеството му, което дървесината е било необходимо да поеме по време на разтежа и във вид на дърво като растителен вид. Тоест приносът при изгаряне за парниковия ефект е нулев. Дървесината, в малки количества, ще се използва само по време на строителството.

Въздухът и водите, които ще се ползват, участват в естествения кръговрат на природните дадености и така непрекъснато се възпроизвеждат, като качеството им при ползване е много добро;

Инертните материали и природният газ, които ще се ползват, не се регенерират (възпроизвеждат) в обозрими срокове, но се изчерпват по бавно, като качеството им при ползване е много добро.

Почвите около площадката няма да бъдат засегнати от производствената дейност, но и те имат възможност да се регенерират по естествен път, чрез взаимодействие с въздуха, водите и растителността, стимулиращи обогатяването на хумусния слой.
5. Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение

Няма други алтернативи за местоположение поради това, че площадката на дружеството е единствена и има необходимата инфраструктура да поеме осъществяването на посоченото инвестиционно предложение без допълнителни разходи. Инсталацията за производство на карбамид-формалдехидна смола на това местоположение ще произвежда по – качествена смола, ще бъде част от линията за производство на ПДЧ и въздействието и върху околната среда ще бъде по – ефективно управлявано.



IV. Характеристики на потенциалното въздействие

1.Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие, и неговите елементи и защитените територии на единични и групови недвижими културни, ценности както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, различните видове отпадъци и техните местонахождения, рисковите енергийни източници- шумове, вибрации, радиации,, както и някои генетично модифицирани организми.

При строителството и експлоатацията на инсталацията за производство на карбамид-формалдехидна смола – КФС, не се очаква съществено пряко въздействие върху атмосферния въздух, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие, и неговите елементи, върху защитените територии върху единични и групови недвижими културни ценности, върху естествени и антропогенни вещества и процеси.

Организирано и неорганизирано въздействие върху атмосферния въздух от дейността на инсталацията няма да има поради това ,че:


  • изпаренията в реакторите, получени в резултат на химическата реакция между формалина и карбамида се отвеждат в топлообменник, без да имат контакт с околната среда и като кондензират (течност ) се връщат отново в реакторите;

  • водната пара, загряваща основните съставки на смолата в реакторите, без да има контакт с околната среда, кондензира в топлообменник и този кондензат, като течност може да се използва за други дейности или да се изпуска в атмосферата без да има съществено въздействие;

  • загрятото термично масло, отдавайки топлината си на водата, която се превръща в пара се движи в затворена система, без да има възможност да се изпарява във атмосферата;

При производствения процес се очертават следните съществени възможни въздействия върху близката околна среда:

  • технологични отпадъци с преобладаващо органично съдържание (карбамид формалдехидна смола);

  • утайки от съоръжението за пречистване на технологични отпадъчни води;

  • отпадъчни води от промиване на инсталацията;

  • шум;

  • вибрации;

Технологичните отпадъци, с преобладаващо органично съдържание и утайките, формиращи се от дейността на инсталацията, ще се съхраняват временно до предаване за последващо третиране в съответствие с разрешително. При съхраняването ще се предприемат мерки за ограничаване въздействието на отпадъците в рамките на експлоатационната площадка и близката околна среда.

Отпадъчните води преди заустване в разрешения водоприемник, ще се пречистват до постигане на индивидуалните емисионни ограничения, при което въздействието им ще е регламентирано и незначително.

Шумът и вибрациите от производството ще бъдат нормативно и конструктивно оганичени за всяка машина и съоръжение на инсталацията, поради използване на най-добри налични техники. Това ще доведе до ограничаване нивата на вибрациите и производствения шум в околната среда (в местата на въздействие) под допустимите.

Всички технологични отпадъци от производствената дейност ще се съхраняват разделно на експлоатационната площадка до оползотворяването им или предаването им за последващо третиране от други оператори.

В производствената дейност няма да се използват източници на йонизиращи лъчения.

Нейонизиращите лъчения (разпространяващи се електромагнитни полета) от системите за управление на производствените процеси и системите за комуникация ще се разпространяват регламентирано в зоната на площадката без съществено въздействие върху околната среда.

Неорганизираните топлинни емисии от машините и съоръженията ще се разпространяват на малки разстояния, около източниците, поради интензивния естествен топлообмен характерен за материалната среда.

В заключение може да се обобщи, че въздействието на инсталацията върху компонентите на околната среда ще е несъществено и ще може да се управлява и поддържа при необходимост до степен съответстваща на нормите за допустими емисии-НДЕ.



2. Въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа, включително на разположените в близост до обекта на инвестиционното предложение.

Не се очаква да има въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа, тъй като такива в непосредствена близост и на самата площадка няма данни да съществуват.


3. Вид на въздействието (пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткотрайно, средно и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно).

Общото въздействие върху околната среда от дейността на инсталацията, ще е регламентирано.

При тези обстоятелства то ще бъде конкретно:

Върху водите

- пряко,

- некумулативно поради разсейване на вредностите и невъзможност на тези вредности да създават нови вредни вещества във водоприемника,

- непрекъснато,

- отрицателно, но несъществено, поради това че ще се заустват пречистени отпадъчни води отговарящи на емисионните ограничения;

Върху атмосферния въздух

- няма да има въздействие от производствения процес, поради това че той ще се извършва в затворена система,

От шума и вибрациите на действащите източници

- ограничено в рамките на експлоатационната площадка,

- пряко,

- некумулативно, намаляващо с увеличаване на разстоянието от източниците,

- постоянно,

- отрицателно, но не надвишаващо установените норми,

От нейонизиращи лъчения

- ограничено в хигиенно защитните зони около източниците и в границите на експлоатационната площадка;

- пряко,

- некумулативно, намаляващо с увеличаване на разстоянието от източника,

- временно в периодите на действие на източниците,

- отрицателно, но не съществено,

От топлинни лъчения

- ограничено в зоните около източниците и в границите на експлоатационната площадка;

- пряко,

- некумулативно, намаляващо с увеличаване на разстоянието от източника,

- временно в периодите на действие на източниците,

- отрицателно, но не съществено,



4.Обхват на въздействието – географски район; засегнато население; населени места ( наименование, вид-град, село,курортно селище, брой жители и др.).

Въздействията по отношение на водите, производствения шум, нейонизиращите и тплинни лъчения се очаква да бъдат ограничени в зоната на експлоатационната площадка и в прилежащия и район до степен отговаряща по всички показатели на емисионните норми. Въздействие, което би могло да се регистрира върху приземния атмосферен слой на съседните селища и населението в тях, е възможно само при аварийни изпущания на вредни газови емисии и неблагоприятни атмосферни условия. Селищата които биха могли да бъдат засегнати от това въздействие са Горно Сахране с 1500 жители и Долно Сахране с 700 жители.



5.Вероятност на поява на въздействието.

Въздействието нормативно ограничено, по отношение на водите производствения шум и от нейонизиращите и топлинни лъчения ще съществува по време на производствената дейност на дружеството, което ще бъде непрекъснато.



6.Продължителност, честота и обратимост на въздействието.

Въздействието по отношение на водите, производствения шум и от нейонизиращите и топлинни лъчения ще е непрекъснато поради непрекъснатост на производството. След завършване на строителството се очаква обратимост ( в смисъл намаляване ) на въздействието регистрирано по време на строителството по отношение на шума и неорганизираните емисии в атмосферния въздух.Обратимост се очаква и по време на експлоатацията с прилагането на програма за използване на НДНТ.



7.Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, свързани с предотвратяване, намаляване или компенсиране на значителни отрицателни въздействия върху околната среда и човешкото здраве.

По време на строителството ще е необходимо да се предприемат мерки за трайно:



  • намаляване на шумовото и вибрационно въздействие през денонощието;

  • намаляване на неорганизираните прахови емисии в атмосферата;

  • опазване на почвите, земните недра и води от замърсяване с опасни вещества;

По време на експлоатацията ще е необходимо да се предприемат мерки за:

  • превантивен контрол, профилактика и текущ ремонт на машините, съоръженията и вместимостите;

  • превантивен контрол и поддържане на системите за опазване на околната среда и на автоматизираните системи за управление;

  • превантивен контрол и поддържане на системите за предотвратяване на аварии и ликвидиране на последствията от тях;

  • внедряване на НДНТ;

  • замяна по възможност на опасни вещества използвани в технологичните процеси с неопасни;

Посочените дейности до голяма степен ще доведат до предотвратяване на значителни отрицателни въздействия върху околната среда и човешкото здраве, а внедряването на НДНТ ще доведе и до намаляване и компенсиране на прогнозирани въздействия..

8.Трансграничен характер на въздействията.

Не се очакват трансгранични въздействия.

Приложение:


  • схема на общ ситуационен план на площадката на „Кастамону България“ АД с отразени местоположения на: действащия цех за производство на плочи от дървесни частици - ПДЧ, на бъдещия цех за производство на плочи от дървесни влакна и на инсталацията за производство на карбамид-формалдехидна смола;



  • схема на границите на инвестиционното предложение с нанесени УПИ – III – 503, кв.76 и съседни терени по плана на с. Горно Сахране;




  • снимки – 5 броя;

Изготвил: Жеко Едрев -еколог




Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница