И н фо р м а ц и я за преценяване необходимостта от овос, съгласно чл. 6 от Наредбата за реда и условията за извършване на овос на инвестиционни предложения, утвърдена с пмс №59/07. 03. 2003 год., изм и доп. Дв 3/2011



Дата31.01.2017
Размер313.02 Kb.
#13899
И Н ФО Р М А Ц И Я
за преценяване необходимостта от ОВОС, съгласно чл. 6 от Наредбата за реда и условията за извършване на ОВОС на инвестиционни предложения, утвърдена с ПМС № 59/07.03.2003 год., изм. и доп. ДВ 3/2011
І. Информация за контакт с възложителя
Възложител: „M.Ф.Б” ЕООД, ЕИК 175 192 786

Адрес на управление: гр. София, район Средец, ул. Славянска N 19, ет. 2

Управител: Мария Луиза Мерони

Производствена база – Русе

Адрес: Русе, Индустриален парк, 2

Телефон: +359 82 84 16 66 

Факс: +359 82 84 16 69

e-mail: info.1@mbmmetalwork.bg

http://mbmmetalwork.com/
ІІ. Характеристика на инвестиционното предложение.

Възложителят предвижда да изгради пристройка към съществуваща производствена сграда за студена обработка на метали. В пристройката ще се разположи инсталация за полимерно прахово боядисване. Ще се ползват съществуващите площадкови мрежи.

Дейността, която се осъществява в инсталацията се състои в нанасяне на прахово покритие по електростатичен метод. Не се извършват процеси, свързани с нанасяне на покрития по химичен или електрохимичен метод.

Преди нанасяне на покритията, детайлите се почистват чрез фосфатизация и обезмасляване.

Инвестиционното предложение ще се реализира в имот с идентификатор 63427.80.3, разположен в местността Слатина, землище на гр. Русе – Индустриален парк.


  1. Доказване необходимостта от инвестиционното предложение.

Възложителят е част от "Мерони Груп" - Италия, която повече от 40 години е производител на части за големи скутери, асансьори, селскостопанска техника, авто и мото части, инструментална екипировка и др. повече за Италия, Германия, Австрия, България за клиенти като: Piaggio, Aprilia, Ducati, Moto Guzzi, Yamaha, Kone, Viking и други.

Фирмата е създадена за производство на метални изделия и инструментална екипировка в България от 2005 г. и от 2007 г. производството й е в гр. Русе. Изграждането на новия цех е необходимо с цел монтиране на нова автоматизирана технологична линия за прахово боядисване на метали. То е свързано с планираното от възложителя разширение и модернизация на производството на метални изделия, което се осъществява на площадката.

2. Връзка с други съществуващи и одобрени с друг план дейности.

Инвестиционното предложение ще се реализира в имот с идентификатор 63427.80.3, разположен в местността Слатина, землище на гр. Русе – Индустриален парк и е във връзка със съществуваща на площадката производствена база за студена обработка на метали. Производствената база е въведена в експлоатация през 2011 година.



3. Подробна информация за разгледаните алтернативи.

по местоположение – не са разглеждани алтернативи по местоположение. Инвестиционното предложение се изразява в разширение и модернизация на съществуваща и осъществявана на площадката производствена дейност. Имотът е собственост на възложителя.

в технологично отношение – инвестиционното предложение е свързано с изграждане на производствено-складова сграда, в която ще се монтира технологична линия за прахово боядисване на метални изделия.

В технологично отношение, нанасянето на покрития върху метали и пластмаси може да стане чрез боядисване/лакиране с течни бои и лакове; чрез прахово боядисване; нанасяне на покрития чрез електрохимични или химични процеси.

Не се разглеждат технологиите за химични и електрохимични методи за нанасяне на покрития, тъй като в технологично отношение, нанасянето на прахови покрития е алтернатива на нанасянето на покрития чрез използване на течни лакове, бои или други защитни материали.

И при двата метода, детайлите се подлагат на предварително почистване, с цел добро сцепление на нанасяното покритие с детайла. Използват се различни препарати за обезмасляване, като процеса се извършва най-често във вани. След изсъхване на детайлите се преминава към нанасяне на покритията.

Покритията могат да се нанасят ръчно или автоматизирано. За предпочитане е автоматизирания процес, при който разхода на суровини, енергия и работна сила е снижен.

В праховото нанасяне на покрития се използват епоксидни, епоксполиестерни, полиестерни или полиуретанови прахови материали. Не се използват разтворители. Докато при нанасянето на течни покрития се използват разтворители.



Чуйте

Прочит на латиница



Речник - Преглед на подробен речник

в екологично отношение –

По-строгите закони за опазване на околната среда и за подобряване условията на труд, нарастването на цените на разнообразните лакове и разтворителите за тях, както и завишените изисквания на клиентите по отношение на качеството на покритията доведоха до масово навлизане на технологията за прахово покритие. Предимства на праховото боядисване пред боядисване с течни бои и лакове:



Икономичност:

При течните бои и лакове, оползотворяването на материала варира от 30% до 65%. При праховите бои на практика се постига около 100% оползотворяване. Предимство е, че се намаляват разходите за изграждане на вентилация, тъй като при тези бои не се ползват разтворители.

Намаляват се разходите за отопление, ако се използват абсолютни филтри в кабините за прахово покритие, което води до безпроблемно отвеждане на въздуха.

При праховото боядисване се нанася един слой, еднократно, докато при течните бои и лакове се изисква нанасяне на няколко слоя до постигане на желаната дебелина на покритието и цвят.

При прахово боядисаните детайли, времето за изсъхване е снижено до 15-20 минути и така детайлите са почти веднага готови за складиране и експедиция.

Качество:

При боядисване с течни бои и лакове е необходим квалифициран персонал, за да се избегне стичането и разхищението на материала, което води до некачествено покритие. При праховото боядисване, дебелината на покритието се задава и спазва автоматично в линията за нанасяне.

Боядисаните с течни бои и лакове изделия в повечето случаи не могат да се обработват в последствие, чувствителни са на удар и се изтъркват лесно. При прахово боядисаните детайли, здравината на покритието е много висока и те могат да се обработват след нанасянето му с металорежещи машини и инструменти, без да се повреди покритието.

Праховите бои са с почти 100% оползотворяемост, което ги нарежда сред най- екологичните продукти в бранша. Липсата на разтворители води до ниски емисии на отпадъчните газове.



нулева алтернатива - не е разглеждана. Нереализирането на инвестиционното предложение ще доведе до пропускане на пазарни позиции. От друга страна, когато едно инвестиционно предложение не противоречи на националното законодателство, няма основание да се разглежда и прилага нулева алтернатива.

  1. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството

Инвестиционното предложение ще се реализира в имот с идентификатор 63427.80.3, разположен в местността Слатина, землище на гр. Русе – Индустриален парк. Имотът е с площ от 24.530 дка, застроен с производствена сграда със ЗП от 3 045 кв.м., трафопост – 6.76 кв.м. и поставяема кабина за охрана – 6.24 кв.м. Новата сграда, в която ще се разположи инсталацията ще е със ЗП от 635.29 кв.м. Не са необходими допълнителни площи за временни дейности по време на строителството, извън територията, собственост на възложителя.

  1. Описание на основните процеси (по проспектни данни), капацитет.

Предназначението на обекта е за технологична инсталация за автоматично прахово полимерно боядисване на изделия от стомана, алуминий, цинк, сплави, стъкло, керамика, камък. Технологията е подходящи за изделия за външна и вътрешна употреба. Електростатично нанасяне на прахови полимерни материали /Електростатично Прахово Боядисване/ е метод за нанасяне на антикорозионни и декоративни покрития върху метали – черни, цветни и неметали – стъкло, керамика.

Капацитетът на технологична инсталация за автоматично прахово полимерно боядисване зависи от видъa на поръчките сезоноста и ритмичността на заявките. Скоростта на конвейера може да се регулира безстепенно от 0,4 до 2 м/мин. Товароподемност на подвеската - 50 kg/m. Максималният капацитет като готова продукция може да достигне до 48 t на месец.

Работен режим – 8 часа на ден, 260 работни дни/годишно, 2 080 работни часа/годишно.

Изхождайки от режима на работа и автоматизацията на производствените процеси, в технологична инсталация за автоматично прахово полимерно боядисване е предвидено да работят - 6 човека.



  • Входящи суровини и спомагателни материали:

Заготовки:

Машиностроене и приборостроене: медицинска техника; селскостопанска техника и инвентар; инструменти и приспособления; велосипеди; отливки, заготовки.

В строителството: метални дограми; алуминиеви дограми; облицовки на сгради; метални стълби, парапети; покриви, улуци, скоби, подпрозоречни прагове; рекламни пана.

В обзавеждане: окачени тавани; електротабла; тръбна мебел; рафтове, стилажи, етажерки; градинска и къмпингова екипировка, спортна екипировка; осветителни тела, радиатори, душ кабини.

Ремонт и поддръжка: машини;нжилища, метални врати, душ батерии, шилдове, дръжки, панти, тръбна мебел, керамични вази, орнаменти, саксии;нреставрация, промяна на цвета на обзавеждане на магазини, заведения и ресторанти – столове, маси, облицовка.

Изделия за бита: домакински електроуреди; покритието позволява досег до хранителни стоки, питейна вода.



Прахови материали: Епоксидни, Епоксполиестерни, Полиестерни, Полиуретанови. Видът на праховия материал зависи от приложението на крайното изделие: Епоксидни, епоксиполиестерни – за вътрешно приложение и Полиестерни, полиуретанови – за външно приложение. Праховите материали не са класифицирани като опасни вещества, за разлика от смолите, на чиято база са произведени, тъй като са в твърдо състояние. По долу в таблицата са представени вредности на смолите, съгласно информационни листове за безопасност, достъпни в мрежата. След изграждане на предприятието, за конкретните използвани бои ще се изискат ИЛБ от доставчика.

наименование

Вредни съставки

GAS

R-фрази

Епоксидни прахови бои

бисфенол А (епихлор- хидринова) епокси смола със средна молекулна маса ≤ 700

25068-38-6

R 36/38- 43-51/53

Полиестерни

стирен

100-42-5

R10, R20, R36/38

епоксиполиестерни

Смес от горните две

--

R10, R20, R36/38- 43-51/53

полиуретанови

Не съдържат вредни съставки

--

R22, R41

Препарати за алкално обезмасляване и фосфатиране, на основата на алкални фосфати, повърхностно активни вещества и добавки. Препаратите не са токсични. Най-често срещаните рискови фрази са R36/38 Дразни кожата и очите.

ОПИСАНИЕ НА ТЕХНОЛОГИЧНОТО ОБОРУДВАНЕ

  • Позиция А01 - Верижен механизиран транспортен път. Служи за транспортиране на детайлите от една позиция на друга в рамките на производствената инсталация.

  • Позиция А02 - Агрегат за обезмасляване и фосфатиране. Процесът на желязното фосфатиране се прилага при предбояджийската подготовка на детайлите. Целта на фосфатирането е подобряването на адхезията между повърхностите на детайлите и прахово-полимерното или лаковото покритие. Фосфатният слой също така служи и за кратковременна защита от корозия. Препаратите са без токсични свойства. Съоръжението представлява тунел за предварителна обработка с пръскане - с 2 етапа на предварителна обработка. Всеки етап от процеса е оборудван със силни дюзи за изплакване на частите с помощта на мощни помпи с рециркулационна течност, идваща от големи, напълно затворени резервоари. Течността се връща в напълно затворените резервоари (вани), като предварително се филтрира преминавайки през филтър от мрежа от неръждаема стомана. Транспортьорът е разположен извън зоните на пръскане, за да бъде защитен от действието на химикалите. Горещите зони са снабдени с изолационни материали с дебелина 50 mm. Материалът за резервоара и горната част на тунела е изработен от неръждаема стомана. Помпите са изработени от неръждаема стомана. Метални дюзи, монтирани на тръбната система за дюзите.

Резервоарите за химикали и за чиста вода са 2 броя, свързани помежду си. Резервоарите са оборудвани с филтри от мрежа от неръждаема стомана и необходими датчици за контрол на нива и системи за управление на процеса. Автоматично доливане на вода във ваните. Дъната са изпълнени под наклон за лесно изтичане на разтворите. Първа вана (зона) е оборудвана с маслоотделител - шламоуловител за непрекъснато филтриране и отделяне на шлам и масла от разтворите. И двете вани (зони) са оборудвани с шламоотделящ филтър за непрекъснато филтриране и отделяне на шлама от ваните.

Резервоара за измиване и обезмасляване (фосфатиране) е оборудван със специален потопяем топлообменник за подгряване на разтворите.

Агрегата за обезмасляване и фосфатиране конструктивно е осигурен срещу изтичането през входа и изхода на машината на пръски; водни аерозоли и пари.

Вместимост на ваните - от 1 000 до 1 500 литра.

Обем на доставка и технически параметри включва:

Вентилатори за улавяне на изпарения и осигуряване на въздушни завеси на вход и изход на агрегата за обезмасляване - 2 бр.

Саморегулиращ смукателен клапан за отделяне на масла от ваните -1 бр.

Маслоотделител за I-ва вана окомплектован със специална засмукваща помпа и електро и пневмо табло за управление - 1 бр. Капацитет на обработена течност до 200 литра на час.

Улавяне на масла според концентрацията им, вискозитет и пянообразуване - от 1 до 4 литра на час.

Улавяне на шлам от горните слоеве на течността в резервоарите.

Филтър пред засмукващите помпи с конструкция позволяваща да се използва за зареждане с химикали.

Филтър шламоотделящ за непрекъснато почистване на разтворите от шлам - 2 бр. (минимална едрина на филтрираните частици 50 микрона), окомплектован със специална засмукваща помпа - 2 бр.

Необходимият брой засмукващи помпи, пръскащи дюзи за обработка на детайлите

Датчици и електрическо табло за управление.

Комини за изходящи газове - 2 бр.

Подгряване на разтворите в зони за обезмасляване и фосфатиране - чрез газово подгряване.

Максимална температура на разтворите за обезмасляване и фосфатиране 60° С


  • Позиция А03 – Изсушител с подгряване на природен газ. Работна дължина на транспортния път в зона на изсушителя е 14 m. Температура на сушене 120°С регулируема до 200°С. Време за първоначално подгряване -25 min. Изсушителят е изработен от специални топлоизолационни панели с дебелина 150 мм. Той включва: Топлообменник - 150 kW изработен от неръждаема хромова стомана; Тунел; въздуховоди; Горелка-150 kW; Вентилатор - 5 kW, клапи.

  • Позиция А04 - Пещ за изпичане. Работи с природен газ. Работна дължина на транспортния път в зона на изпичане 17 m. Температура на сушене 120°С регулируема до 200°С. Време за първоначално подгряване -25 min.Инсталирана мощност 130 - 200 kW. Изсушителят е изработен от специални топлоизолационни панели с дебелина 150 мм. Той включва: Топлообменник - 150 kW изработен от неръждаема хромова стомана; Тунел; Въздуховоди; Горелка-150 kW; Вентилатор - 5 kW; Клапи.

  • Позиция А05 - Проходна кабина с две работни места за автоматичен режим на работа и 1 работно място за корекция. Кабината е изпълнена проходна с 1 бр. засмукващ отвор, от който чрез въздухопровод праховата боя се улавя от 1 бр. циклон с диаметър ф 700 мм. Кабината е оборудвана със система за автоматично разтоварване и транспортиране на праховият материал чрез прахова помпа за повторно използване на праха в непрекъснат режим. След циклона кабината е оборудвана с прахов филтър, окомплектован с 6 бр. филтри патронни. Въздухът се засмуква чрез филтър патроните, филтрира се и се връща отново в помещението. Филтърните патрони се почистват със специална почистваща регенерираща система. Цикълът на почистване може да се пренастройва. Праховият филтър е оборудван с бункер за събиране на отпадна прахова боя, и чрез флуидизиращо дъно и инжекторна помпа събраната отпадна боя се прехвърля в 50 литров транспортен съд. Кабината се доокомплектова с прахов център за захранване и обработка на праховата боя.

Технически данни за филтърните патрони:

Размери : диаметри 327/216 мм, височина Н= 600 мм

Филтърна област 7,8 м2

Материал - полиестер 250 g с PTFE мембрана

Филтърна способност /частици не по - малки от μm 1, с 99,99 % задържане на прах


  • Позиция А061 - Манипулатори за боядисване.

  • Позиция А062 - Комплекс за прахово боядисване - 2 бр. автоматични пистолета и 1 бр. ръчен пистолет

  • Позиция А07 и С01 - Водна помпа зa ХЗВ и Съдове за временно съхранение на ХЗВ. При експлоатацията на технологичната линия се очаква генериране на приблизително 1,5м3 химически замърсени води на месец. Събирането се извършва в два еднокобикови съда с помощта на подходяща за целта помпа. Последващото водите се извозват до лицензирана площадка за обработка или пречиствателна станция разполагаща с подходяща технология за това.

Всички изброени машини и съоръжения са част от технологичната линия и са комплексна доставка. Технологичната линия ще се монтира в закрита производствено-складова сграда със ЗП от 635.29 кв.м.

Съществуващата канализация в имота е битово-фекална. Тя отвежда отпадните битово-фекални води от съществуващата производствена сграда до локални пречиствателни съоръжения поради липсата на градски канализационен колектор в района на имота. В имота има изградено и функциониращо пречиствателно съоръжение за отпадните битово-фекални води, което обединява механично и биохиимично аеробно пречистване без използване на химикалии. Съоръжението е с производителност 2,5 м3/ден и е производство на фирма ASIO. То осигурява стойности на отделните замърсители на изход както следва: БПК5 < 20 мг/л ; ХПК < 80 мг/л ; НВ = 20 мг/л. Пречистената вода се събира за повторно използване.

Отпадъчните води от новия цех – битово-фекални ще се отвеждат към съшествуващите площадкови съоръжения.


  1. Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура.

Не се предвижда изграждане на нова пътна инфраструктура.

  1. Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване.

- Етап проектиране – 1 месец

- Етап строителство (монтажни работи) – 6 месеца

- Етап експлоатация – дългосрочно.


  1. Предлагани методи за строителство.

Строителните работи на обекта ще са сведат до следното:

- Изкопни работи;

- Изграждане на производствена града – пристройка – Новата пристройка ще е с метална конструкция със стени от термопанели. Покривът е едноскатен, с метална конструкция и покривни термопанели;

- Доставка и монтаж на технологичното оборудване.



  1. Природни ресурси, които ще се използват по време на строителството.

По време на строителството ще се ползва вода за подготвяне на строителните смеси. Тя ще се доставя от съществуващия водопровод до обекта.

Не се предвижда добив или преработка на природни ресурси. Всички необходими строителни материали ще бъдат закупени от строителната борса.



  1. Отпадъци, които ще се генерират от производствената дейност.

  • Строителни отпадъци- такива се очаква да се генерират по време на строителството. Предвижда се разработване на План за управление на строителните отпадъци, като част от инвестиционните проекти, в които ще се определят количествата и начините на третирането им.

  • Битови отпадъци- ще се генерират от обслужващия персонал, ще се събират в контейнер за битови отпадъци. Същите ще се извозват от фирмата по сметосъбиране в общината.

  • Производствени отпадъци – от дейността ще се генерират отпадъци, които могат да се класифицират в следните подгрупи:

15 01

Опаковки (включително разделно събирани отпадъчни опаковки от бита) – хартиени, картонени и пластмасови

15 02

Абсорбенти, филтърни материали, кърпи за изтриване и предпазни облекла

13 02

Отработени масла от обслужващото оборудване

6 Отпадъци от неорганични химични процеси

06 01 Отпадъци от производство, формулиране, доставяне и употреба на киселини

06 01 04 * фосфорна и фосфориста киселина

06 09 Отпадъци от производство, формулиране, доставяне и употреба на химични вещества и смеси, съдържащи фосфор, и от химични процеси с участие на фосфор.

Отпадъците от тази група ще се образуват от агрегата за фосфатиране и обезмасляване – отработени разтвори. Същите ще са в количество 1.5 м3/месец. Възложителят ще проучи възможността за третиране на тези разтвори в ПСОВ за химически замърсени води в района на гр. Русе. Само при липса на такава възможност, отработените разтвори ще се класифицират като отпадък. Това решение ще се вземе преди въвеждане на обекта в експлоатация.

От инсталацията за нанасяне на прахови покрития не се образуват производствени отпадъци. Уловения прах от прахоуловителната система се отделя и връща в производството.

Възложителят извършва производствена дейност на площадката – студена обработка на метали, като генерира отпадъци, за които притежава утвърдени работни листи.

Опасните отпадъци се събират и съхраняват на обособена площадка, обозначена съгласно изискванията на законодателството и ще се предават за последващо третиране на лицензирани фирми.

Отпадъците от препаратите, като остатъчни количества и опаковки се събират в специални плътно затварящи се обозначени съдове, се съхраняват временно, след което да се предават на лица притежаващи разрешение по реда на Закона за управление на отпадъците.


  1. Информация за разглеждани мерки за намаляване на отрицателните въздействия.

  • Да се разработи План за управление на строителните отпадъци, като част от инвестиционните проекти

  • Да се проучи възможността от третиране на отпадъчни води от агрегат за обезмасляване и фосфатиране, като се сключи договор с пречиствателна станция за последваща обработка, или договор с лице, притежаващо разрешение за оползотворяване или обезвреждане на отпадъци.

  • Да се разработят инструкции и да се проведе обучение на персонала, гарантиращи спазването на екологичните норми и предотвратяване възникването на инциденти;

  • Територията да се осигури срещу достъп на външни лица с ограда;

  • Да се осигури съхранение съгласно информационните листи за безопасност на суровините;

  • Да се извърши обучение на персонала за безопасна работа със съхраняваните химикали и за действия при евентуален разлив, пожар или друг инцидент;

  • Да се осигурят индивидуални средства за защита на работещите.

  • В случай на инцидент и/или разлив, да се предприемат мерки за неговото локализиране и ограничаване, а събраното количество от химикалите да се съхранява временно в специални плътно затварящи се и обозначени съдове, след което да се предава на лица притежаващи разрешение по реда на Закона за управление на отпадъците.

  1. Други дейности свързани с реализацията на предложението.

Не се предвиждат.

  1. Необходимост от други разрешителни, свързани с предложението

Получаване на виза за проектиране, разрешение за строеж и въвеждане на обекта в експлоатация.

  1. Замърсяване и дискомфорт на околната среда

От планираните дейности на площадката не се очаква да възникне замърсяване или дискомфорт на околната среда. Спазването на действащото законодателство на България по време на проектирането и недопускането на инциденти по време на експлоатацията ще предотвратят евентуални замърсявания на околната среда.

  1. Риск от инциденти.

На територията на площадката не се предвижда използване и съхранение на вещества, попадащи в табл. 3 от Приложение № 3 на ЗООС, в количества над определните за класификация. Не е необходима класификация на предприятието съгласно чл. 103 на ЗООС.

Риск от инциденти може да възникне при разлив на химични вещества; при пожар; при транспортна авария.

Всички материали ще се съхраняват в оригинални опаковки, съобразно инструкциите в информационните им листи за безопасност.

Обектът ще се осигури с необходимите средства за противопожарна защита.

При експлоатацията на предприятието ще се спазва необходимата производствена дисциплина и ще се разработят и внедрят планове за действия при бедствия, аварии и пожари.

ІІІ. Местоположение на инвестиционното предложение


  1. План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенни характеристики, както и за разположените в близост елементи от Националната екологична мрежа и най-близко разположените обекти, подлежащи на здравна защита и отстоянията до тях.

Скица на имота е представена в приложение към настоящата информация.

Най-близко разположени елементи от НЕМ е Защитена зона „Мартен Ряхово” на повече от 8 км.

На фиг. 1 e показанa сателитна снимка на имота и съседните територии. Инестиционното предложение, свързано с изграждане на пристройка към съществуваща производствена сграда е разположен в Индустриална зона – Русе. Имотът отстои на повече от 2 км от жилищната територия на гр. Русе (кв. Захарна фабрика) и не съществува здравен риск за населението.



Фиг. 1 – Сателитна снимка на района



Фиг.2 Изглед към съществуващта производствена сграда в имота – снимка google streetview


  1. Съществуващите ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи.

Теренът, на който ще се реализира инвестиционното предложение е собственост на Възложителя. Имотът е част от Индустриална зона – Русе, застроен и в него се осъществява производствена дейност. Не се налага приспособяване на земи към площадката на обекта.

  1. Зониране или земеползване съобразно одобрени планове.

Имотът, в който ще се реализира инвестиционното предложение е собственост на Възложителя. Имотът е част от Индустриална зона – Русе, застроен и в него се осъществява производствена дейност. Одобрение на ПУР е съгласно Решение 371/20.11.2008 г. на Общински съвет – Русе.

  1. Чувствителни територии, в т.ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони и др.; Национална екологична мрежа.

Имотът, в който се предвижда реализирането на инвестиционното предложение е разположен в местността „Слатина”, землище на гр. Русе. Той не попада в защитена територия по смисъла на Закона за защитените територии, нито в защитена зона по смисъла на Закона за биологичното разнообразие.

Най-близко разположената защитена зона е BG 0000529 Мартен Ряхово, обявена за опазване на естествените местообитания и на дивата флора и фауна, която отстои на повече от 8.0 км от границите на площадката.

Разглежданият имот е отдалечен и не представлява реална заплаха за защитния режим на ЗТ и ЗЗ.

На територията на имота, както и в радиус от 5 км няма изградени водоизточници за питейно-битово водоснабдяване и СОЗ.

Имотът е разположен на повече от 2 км от жилищната зона на гр. Русе (кв. Захарна фабрика).

4.а. Качество и регенеративна способност на природните ресурси.

При реализацията на инвестиционното предложение няма да се използват природни ресурси и това не налага тяхното регенериране.

Обектът няма да се захранва с вода от собствен водоизточник.


  1. Подробна информация за всички разглеждани алтернативи за местоположение.

Не са разглеждани алтернативи за местоположение. Инвестиционното предложение ще се реализира в имот, собственост на възложителя, в който е изграден и действащ Цех за производство на бои и лакове.
ІV. Характеристики на потенциалното въздействие (кратко описание на възможните въздействия вследствие на реализацията на инвестиционното предложение):

  1. Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферният въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на единични и групови паметници на културата, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, различните видове отпадъци и техните местонахождения, рисковите енергийни източници – шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми.

въздействие върху хората и тяхното здраве – Производствената площадка е разположена в индустриална зона на повече от 2 км от най-близките жилищни сгради на гр. Русе (кв. Захарна фабрика). Осъществяваната производствена дейност не емитира вредни вещества в атмосферния въздух, водите, почвите, както и не генерира шумови емисии над определените норми. Въздействието върху населението се определя „без въздействие“ поради значителната отдалеченост на площадката. Здравен риск може да има единствено за работниците, обслужващи инсталацията. Предвидени са необходимите аспирационни системи за отвеждане на прах, като всички зони в които се извършват основните операции са затворени. Не се очакват наднормени емисии в производствените помещения. Работният персонал следва да ползва подходящо работно облекло и лични предпазни средства.

При експлоатацията на инсталацията ще се спазва необходимата производствена дисциплина и ще се разработят и внедрят планове за действия при бедствия, аварии и пожари. Въздействието е локално, с малък обхват (само работещите в производствената инсталация) и управляемо.



въздействие върху земеползването – имотът, в който ще се реализира инвестиционното предложение е застроен. В него се експлоатира производствена сграда. Имотът е част от индустриална зона – Русе. Реализирането на инвестиционното предложение няма да промени земеползването и въздействието се оценява като нулево.

въздействие върху материалните активи – предвижда се изграждане на нова производствена сграда, което ще се отрази положително върху материалните активи. Въздействието се оценява като дългосрочно, положително.

въздействие върху атмосферен въздух- новата автоматична линия за нанасяне на прахови покрития ще е фабрично оборудвана с филтърна система, улавяща праховите емисии в зоните за нанасяне на покрития, като отработения въздух се връща обратно в системата. Няма изпускащо устройство. Горивните газове от агреагатите за сушене и изпичане циркулират по въздуховоди. За отвеждането им в атмосферата се предвиждат 2 ИУ. В горивните камери ще се използва природен газ, който е ниско емисионно гориво. Очаквани емисии: NOx. Конкретни параметри на вентилаторите към изпускащите устройства, параметри на комините ще се уточнят след доставка на оборудването. Инсталацията да попада извън обхвата на Наредба 7 за норми за допустими емисии на ЛОС, изпускани в околната среда, главно в атмосферния въздух в резултат на употребата на разтворители в определени инсталации. В секторно ръководство N 2 Други покрития, включително върху метал, пластмаса, текстил, тъкани, филмови ленти и хартия към наредбата, за нанасяне на прахови покрития не се посочват емисионни фактори на ЛОС за нанасяне на прахови покрития.

На площадката ще са налични изпускащи устройства и от агрегата за фосфатиране и обезмасляване. Използваните препарати са на алкална основа, съдържащи фосфорна киселина и повърхностно активни вещества. Не се предвижда ползване на разтворители в процеса. Емисиите през изпускащите устройства на агрегата за фосфатиране и обезмасляване ще са загрети газове, с високо съдържание на влага, вредни емисии не се очакват. Не се предвиждат пречиствателни съоръжения.

Не се очакват вредни емисии, които да замърсяват атмосферния въздух. Не се очакват емисии от площни източници.

въздействие върху водите – при реализацията на инвестиционното предложение няма да се формират производствени отпадъчни води. Агрегатът за фосфатиране и обезмасляване е снабден с рециркулационни помпи и филтри, като разтворите циркулират в напълно затворена система. Течността се връща в резервоарите, като предварително се филтрира преминавайки през филтър от мрежа от неръждаема стомана.

Резервоарите са оборудвани с датчици за контрол на нива и системи за управление на процеса. Автоматично се извършва доливане на вода във ваните. Дъната са изпълнени под наклон за лесно изтичане на разтворите. Първа вана (зона) е оборудвана с маслоотделител - шламоуловител за непрекъснато филтриране и отделяне на шлам и масла от разтворите. И двете вани (зони) са оборудвани с шламоотделящ филтър за непрекъснато филтриране и отделяне на шлама от ваните.



При експлоатацията на технологичната линия се очаква генериране на приблизително 1,5м3 химически замърсени води на месец. Събирането се извършва в два еднокубикови съда с помощта на помпа. Последващото водите ще се извозват до лицензирана площадка за обработка или пречиствателна станция разполагаща с подходяща технология за това.

Битово-фекалните отпадъчни води ще се отвеждат към съществуваща ЛПСОВ и бетонов черпателен резервоар. Подземните води в района са дълбоко разположени, поради което въздействието се оценява като непряко, дългосрочно, незначително.



въздействие върху почвата – Инсталацията ще се монтира в затворена производствена сграда, която ще се изгради като пристройка към съществуваща. На територията на площадката почвите са антропогенно изменени, без плодородни свойства. Всички товаро-разтоварни дейности ще се извършват върху бетонирана (асфалтирана) площ. Всички складове за готова продукция се обособяват на закрито в производствено-складовата сграда. Въздействието се оценява като нулево.

въздействие върху земните недра – инвестиционното предложение изключва възможност за въздействие върху земните недра. Въздействието се оценява като нулево.

въздействие върху ландшафта – Ландшафта на територията е антропогенен, имотът е застроен с производствена сграда, в която се осъществява производствена дейност. Инвестиционното предложение изцяло ще се впише в ландшафта на територията. Въздействието се оценява като нулево.

въздействие върху природните обекти – В близост до площадката няма природни обекти. Въздействието се оценява като нулево.

въздействие върху минералното разнообразие – Инвестиционното предложение не предвижда добив на минерални богатства. Въздействието се оценява като нулево.

въздействие върху биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии - Имотът, в който се предвижда реализирането на инвестиционното намерение е разположен на терен, който е застроен и в който се осъществява производствена дейност. Той не попада в защитена територия по смисъла на Закона за защитените територии, нито в защитена зона по смисъла на Закона за биологичното разнообразие.

Най-близко разположената защитена зона е BG 0000529 Мартен Ряхово, обявена за опазване на естествените местообитания и на дивата флора и фауна, която отстои на повече от 8.0 км от границите на площадката.

Разглежданият имот е отдалечен и не представлява реална заплаха за защитния режим на ЗТ и ЗЗ.

Разглеждананият имот е отдалечен и не представлява реална заплаха за защитния режим на ЗТ и ЗЗ.

В района на площадката няма находища на лечебни растения и растения със стопанско значение или на видове, под специален режим на опазване и ползване.

На площадката липсват гнезда на птици. В района не се срещат представители на фауната, под специален режим на защита. Въздействието се оценява на нулево.



въздействие върху единични и групови паметници на културата – в близост няма разположени паметници на културата. Въздействието се оценява като нулево.

въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси – оценява се като незначително, отрицателно, обратимо.

въздействие от различните видове отпадъци и техните местонахождения – на територията на производствената площадка е изграден и въведен в експлоатация Цех за механична обработка на метали. Новата линия за прахово полимерно боядисване ще се изгради като пристройка към цеха. От новата дейност не се образуват производствени отпадъци. Отпадъчният прах, уловен във филтрите се събира в съд, след което се ползва отново в производството. За отработените разтвори от агрегата за фосфатиране и обезмасляване е предвидено събиране в резервоари. Предстои проучване на възможността на наличните ПСОВ за химически замърсени води в района (на други производствени предприятия) да приемат и пречистват тези разтвори като отпадъчни води. Само в случай, че такава възможност не е налична, разтворите ще се класифицират като отпадъци от група 06 01 Отпадъци от производство, формулиране, доставяне и употреба на киселини или 06 09 Отпадъци от производство, формулиране, доставяне и употреба на химични вещества и смеси, съдържащи фосфор, и от химични процеси с участие на фосфор. Същите ще се предават за оползотворяване или обезвреждане на фирми, притежаващи съответните разрешения.

За строителните отпадъци, следва да се изготви План за управление на строителните отпадъци, като приложение към инвестиционните проекти.



въздействие от рисковите енергийни източници – шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми – от дейността на обекта не се очакват лъчения, шум, вибрации, радиация. Всички производствени източници на шум ще са монтирани в закрито помещение. Дифузният сумарен шум от всички работещи едновременно машини е 65 dB (A). Този шум е по-малък от 70 dB (A) - допустим шум за индустриална зона.

Въздействието се оценява като нулево.



Кумулативни въздействия – не се очакват кумулативни въздействия. Новата производствена инсталация е значително отдалечена от другите действащи производства в индустриална зона, свободна безмитна зона и източна промишлена зона. Въздействията от производствената дейност са нищожно ниски и не се очаква кумулиране.

  1. Въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа, включително на разположените в близост до обекта на инвестиционното предложение:

Най-близко разположен елемент на НЕМ е р. Дунав, която протича на повече от 3 км от площадката.

В района няма изградена канализационна система. При експлоатацията на инвестиционното предложение няма да се формират производствени отпадъчни води, които да заустват в канализационна система или повърхностни водни обекти. Отработените разтвори се събират за последващо третиране. За битово-фекалните отпадъчни води е предвидена ЛПСОВ и черпателен резервоар.

Ще се предприемат всички технически мерки за локализиране на евентуални ралзиви от съхраняваните материали и недопускане попадането им върху почвата или във водите.

Отдалечеността на площадката от повърхностни водни обекти изключва възможност за въздействие върху тях и то може да се оцени на непряко, незначително до нулево и напълно обратимо.



  1. Вид на въздействието (пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткотрайно, средно- и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно):

На база извършения анализ в т. ІV.1 от настоящата информация, може да се даде следната обща оценка на въздействието от реализарането на инвестиционното предложение:

НУЛЕВО - въздействие върху земеползването, водите, ландшафт, земните недра, природните обекти, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии, минералното разнообразие, единични и групови паметници на културата, въздействие от рисковите енергийни източници – шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми



НЕпряко, НЕЗНАЧИТЕЛНО, положително, дългосрочно, обратимо въздействие върху материалните активи.

непряко, НЕЗНАЧИТЕЛНО, отрицателно, ДЪЛГОСРОЧНО, обратимо въздействие върху хората и тяхното здраве, почвата, атмосферният въздух, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, различните видове отпадъци и техните местонахождения.

  1. Обхват на въздействието - географски район, засегнато население; населени места (наименование, вид – град, село, курортно селище, брой жители и др.)

Обхватът на въздействието от реализация на инвестиционното предложение е локален – в границите на имота, собственост на Възложителя. Пряко засегнато население – 5 човека, обслужващи инсталацията.

  1. Вероятност от поява на въздействие

Вероятността от поява на отрицателните въздействия върху околната среда се оценява на малка.

  1. Продължителност, честота и обратимост на въздейстнието

Въздействието се оценява като дългосрочно, обратимо.

  1. Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, свързани с предотвратяване, намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда.

  • Да се разработи План за управление на строителните отпадъци, като част от инвестиционните проекти

  • Да се предвидят необходимите пречиствателни съоръжения, осигуряващи степен на пречистване, съгласно НДЕ по Наредба 1/2005 г.

  • Да се проучи възможността от третиране на отпадъчни води от агрегат за обезмасляване и фосфатиране, като се сключи договор с пречиствателна станция за последваща обработка, или договор с лице, притежаващо разрешение за оползотворяване или обезвреждане на отпадъци.

  • Да се разработят инструкции и да се проведе обучение на персонала, гарантиращи спазването на екологичните норми и предотвратяване възникването на инциденти;

  • Територията да се осигури срещу достъп на външни лица с ограда;

  • Площта на която ще се извършва разтоварване на течни суровини да се асфалтира (бетонира) и да се осигури срещу попадане на химикали в почвата и водите при разпиляване или разлив;

  • Да се осигури съхранение съгласно информационните листи за безопасност на суровините;

  • Да се извърши обучение на персонала за безопасна работа със съхраняваните химикали и за действия при евентуален разлив, пожар или друг инцидент;

  • Да се осигурят индивидуални средства за защита на работещите.

  • В случай на инцидент и/или разлив, да се предприемат мерки за неговото локализиране и ограничаване, а събраното количество от химикалите да се съхранява временно в специални плътно затварящи се и обозначени съдове, след което да се предава на лица притежаващи разрешение по реда на Закона за управление на отпадъците.

  1. Трансграничен характер на въздействието.

Предложението изключва трансгранично въздействие.

Възложител:

„М.Ф.Б” ЕООД




Възложител: „М.Ф.Б.” ЕООД

„Пристройка към съществуваща промишлена сграда – Инсталация за прахово полимерно боядисване“ в имот 63427.80.3 – Русе



стр. /

Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница