Информация за преценяване на необходимостта от овос І. Информация за контакт с възложителя: Георги Иванов Трайков, еик 5611274600



Дата26.10.2018
Размер96.88 Kb.
#100748
Приложение № 2 към чл. 6

(изм. – ДВ, бр. 3 от 2006 г., изм. И доп. – ДВ, бр. 3 от 2011 г.)



Информация за преценяване на необходимостта от ОВОС
І. Информация за контакт с възложителя:
1. Георги Иванов Трайков, ЕИК 5611274600,

Управител на фирмата- възложител Георги Иванов Трайков - Земеделски производител

2. Пълен пощенски адрес: област Пловдив, община Родопи, с.Първенец, ул.”Опълченска”№10.

3. Телефон, факс и е-mail: тел. 0898 465044 - Георги Трайков, e-mail:

4. Лице за контакти: Георги Иванов Трайков.

ІІ. Характеристики на инвестиционното предложение:
1. Резюме на предложението:

Проектът е изготвен с цел издаване на разрешително за водовземане от подземни води, чрез нови водовземни съоръжения за поливане на насаждения с гъби.

За реализиране на проекта е необходимо да бъде изпълнено водовземно съоръжение. За целта, в ПИ 59032.19.163 по кадастрална карта на с.Първенец, община Родопи, област Пловдив, е проектиран един тръбен кладенец.

Необходимото годишно водно количество за поливане на насаждения с гъби, е Qпр.= 1900 m3/годишно.

Необходимият средноденонощен дебит е Qср.дн. = 0,06 l/s (Qср.дн. = 5,0 m3/d).

В тръбния кладенец ще бъде монтирана потопяема помпа, с дебит Qпр.макс. = 1,0 l/s.



2. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение:
За реализиране на проект „Изпълнение на тръбен кладенец за поливане на насаждения с гъби”, е необходимо да бъде изпълнено водовземно съоръжение. За целта е проектиран един тръбен кладенец.
3. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности:

Не
4. Подробна информация за разгледани алтернативи:

Не се разглеждат други алтернативи за инвестиционното предложение в представения имот.
5. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството

Проектният тръбен кладенец ще бъде изпълнен в ПИ 59032.19.163 по кадастрална карта на с.Първенец, община Родопи, област Пловдив.



6. Описание на основните процеси, капацитет:

Като най-удачен тип водовземно съоръжение е предвидено изпълнението на тръбен кладенец, с дълбочина 40,0 m.

Сондирането ще се извърши със сондажна апаратура УРБ-3А3 - роторно, с права циркулация на промивната течност. По време на сондирането ще се документират преминатите литоложки разновидности и ще се опише геоложкия разрез. На тази база ще се определи точното разположение на филтърната част на експлоатационната колона.

Конструкцията на проектния кладенец е:



  • от 0,00 до 15,00 m – PVC тръби Æ 160;

  • от 15,00 до 39,00 m – PVC филтри Æ 160;

  • от 39,00 до 40,00 m – PVC тръба Æ 160.

Филтърната част на колоната ще бъде разположена срещу преминатите водоносни пластове. Филтрите ще бъдат прорезни, като размера на прорезите ще бъде 1,5 х 100 mm.

В задтръбното пространство на експлоатационната колоната, интервала от 15,00 до 40,00 m ще бъде направена обсипка от промит речен чакъл – фракция 5 - 30.

В интервала от 0,00 до 15,00 m ще бъде направен циментов тампонаж.
7. Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура

Ще бъде ползвана съществуващата пътна инфраструктура, без прокарване на нови пътни връзки.


8. Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване.

В обхвата на проекта за изпълнение на кладенеца ще се съдържа подробна разработка, касаеща реализацията му и план за безопасност и здраве. Срокът за изграждането на кладенеца с включени всички процедури е до 20 дни. Фактическото изграждане на един тръбен кладенец и провеждане на опитно-филтрационните работи се предвижда да бъде около 20 дни. Изпълнението на водоизточника като организация ще се осъществява само в ПИ 59032.19.163 по кадастрална карта на с.Първенец, община Родопи, област Пловдив, в който е проектиран и няма да засегнат съседни имоти. Изпълнението и експлоатацията на кладенеца не е свързано с действия, които ще доведат до промени на района. При изпълнението и експлоатацията ще бъдат използвани природни ресурси като вода, инертни материали и ел. енергия.


9. Предлагани методи за строителство.

Сондирането ще се извърши със сондажна апаратура УРБ-3А3 - роторно, с права циркулация на промивната течност.


10. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията.

По време на извършване на сондажните работи, инвестиционното предложение не включва използване, съхранение, транспорт, производство и работа с материали, които могат да бъдат опасни за околната среда и здравето на хората.


11. Отпадъци, които се очаква да се генерират – видове, количества и начин на третиране:

Шламът, получен при сондирането ще се събира в утайна яма. След приключване на сондирането терена на сондажната площадка ще бъде рекултивиран.

При експлоатацията на кладенеца няма да се формират отпадъци.
12. Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда.

Дейностите по време на изпълнението на тръбния кладенец ще се осъществяват само върху ПИ 59032.19.163 по кадастрална карта на с.Първенец, община Родопи, област Пловдив, върху който ще бъде изпълнен кладенецът и няма да засегнат съседните имоти. Всички материали ще бъдат транспортирани готови за ползването им на обекта.

Няма да има отрицателно въздействие върху околната среда. След приключване на сондирането терена на сондажната площадка ще бъде рекултивиран.

Тръбният кладенец ще бъде изпълнен с дълбочина 40,0 m – само в глинесто–песъчливите отложения на кватернерния водоносен хоризонт, който е част от подземно водно тяло „Порови води в кватернер – Горнотракийска низина”, с код BG3G000000Q013. Няма да се разкрива друг водоносен хоризонт и няма да има предпоставки за смесване на води от кватернерния водоносен хоризонт и лежащия под него неогенски водоносен хоризонт, част от подземно водно тяло „Порови води в Неоген - Пазарджик - Пловдивския район”( участък 7), с код BG3G000000N018.


13. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение.

Няма
14. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение.

Нормативно не се налагат други разрешителни освен разрешително за водовземане от подземни води, чрез нови водовземни съоръжения от БДУВИБР, с център Пловдив.

15. Замърсяване и дискомфорт на околната среда.


Предвиденото инвестиционно предложение не предполага замърсяване на почвите, водите и атмосферния въздух в района, както по време на изпълнението на кладенеца, така и по време на експлоатацията. Изпълнението на кладенеца ще бъде свързано с извършване на изкопни и транспортни работи. Не се предвижда използване на горивни процеси по време на сондажните работи. Прогнозната оценка за очакваното емисионно натоварване на атмосферния въздух в района на проектния кладенец при неговото изпълнение ще бъде незначително, локално, временно и ще засегне предимно работната площадка. Не се предвижда отделяне на емисии на замърсители или опасни, токсични или вредни вещества в атмосферния въздух в района. От реализирането на инвестиционното намерение /строителство, експлоатация/ не се очакват вредни физични фактори – вибрации, светлинни, топлинни, електромагнитни и йонизиращи лъчения, с изключение на шум, който ще бъде под 50dB ( наредба 6/26.062006 на МЗ и МОСВ).

16. Риск от инциденти.


Политиката на Земеделски производител Георги Иванов Трайков при избор на изпълнител за реализация на проекта е да изисква добра организация и използване на най-съвременни методи в процеса на изпълнение на водоизточника, които трябва да гарантират недопускане на инциденти – отрицателно въздействие върху околната среда, включително на площадката и прилежащите й територии, както и висока степен на контрол на качество на изпълнение на СМР.
ІІІ. Местоположение на инвестиционното предложение.

1. План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните характеристики, както и за разположените в близост елементи от Националната екологична мрежа.

инвестиционното предложение ще се реализира в ПИ 59032.19.163 по кадастрална карта на с.Първенец, община Родопи, област Пловдив.
2. Съществуващи ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи.

Имотът, в който ще се изпъни тръбният кладенец, има осигурен пряк излаз на асфалтов път

При изпълнението и експлоатацията на водовземното съоръжение няма да бъдат засегнати съседни имоти.
3. Зониране или земеползване съобразно с одобрени планове

Няма
4. Чувствителни територии, в т.ч. чувствителни зони, уязвими зони, санитарно-охранителни зони и др.; Национална екологична мрежа

Най-близко разположената защитена зона до територията, на която ще се реализира инвестиционното предложение е защитена зона BG 0001033 „Брестовица”.
5. Качество и регенеративна способност на природните ресурси

Няма да бъдат влошени. Подземните води се подхранват от валежите и техния ресурс е ежегодно възобновяем.

Сондажните работи не включват използване, съхранение, транспорт, производство и работа с материали, които могат да бъдат опасни за околната среда и здравето на хората.
6. Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение

Не са разглеждани други алтернативи.



ІV. Характеристики на потенциалното въздействие /кратко описание на възможните въздействия вследствие на реализацията на инвестиционното предложение/:
Няма да има отрицателно въздействие върху околната среда след реализация на инвестиционното предложение. Добиваните количества от подземните води са възобновим ресурс, подхранван от валежите.
1. Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на единични и групови паметници на културата, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, различните видове отпадъци и техните местонахождения, рисковите енергийни източници – шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми
Реализирането на инвестиционното предложение няма да окаже отрицателно въздействие върху здравето на населението в района. По време на изпълнението на кладенеца, здравният риск на работещите се формира от наличните вредни фактори на работната среда /шум, вибрации, прах/. Определените въздействия са ограничени в периода на строителството и при работна среда е налице при системно неспазване на правилата за здравословни и безопасни условия на труд, съгласно изискванията на Наредба № 2/2004 г. за минимални изисквания за спазване на здравословните и безопасни условия на труд при извършване на СМР.

При експлоатацията на кладенеца не се очаква промяна в качеството на атмосферния въздух, т.е. няма да се отделят вредности от работата му.

Инвестиционното предложение не крие рискове от замърсяване на почвите или водите вследствие на изпускане на замърсители върху земната повърхност при точно изпълнение на проекта за изпълнение на кладенеца.

Характерът на инвестиционното предложение не е свързан с промяна на вида, състава и характера на земните недра и ландшафта. Очакваното въздействие: краткотрайно по време на строителството, непряко по време на експлоатацията.

Не се очакват негативни въздействия върху компонентите на околната среда.

2. Въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа, включително на разположените в близост до обекта на инвестиционното предложение

Най-близко разположената защитена зона до територията на която ще се реализира инвестиционното предложение е защитена зона BG 0001033 „Брестовица”.

Изпълнението на тръбния кладенец, с дълбочина 40,0 м няма вероятност да окаже отрицателно въздействие върху природните местообитания и дивата флора и фауна, предмет на опазване в защитена зона BG 0001033„Брестовица”.

На територията на имота и в близост до него няма други обекти, които могат да бъдат засегнати и да са защитени от Международен или Национален закон, поради тяхната екологична, природна, културна и друга ценност. На територията на инвестиционното предложение и в близост няма други обекти, които са важни или чувствителни от екологична гледна точка.



3. Вид на въздействието /пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткосрочно, средно и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно/.


Кладенецът ще бъде изпълнен в имот, собственост на Георги Иванов Трайков, след издаване на разрешително за водовземане от нови водовземни съоръжения, съгласно Закона за водите.

Очакваното въздействие ще бъде:



  • Краткотрайно по време на изпълнението на тръбния кладенец и опитно-филтрационните работи – около 20 /двадесет/ дни;

  • Непряко по време на експлоатацията.

  • Не се очакват негативни въздействия върху компонентите на околната среда.



4. Обхват на въздействието – географски район, засегнато население, населени места /наименование, вид – град, село, курортно селище, брой жители и др./


Очакваното въздействие може да се оцени като с малък териториален обхват – на територията на имота по време на изпълнение на сондажните работи.

5. Вероятност от поява на въздействието.


Няма.

6. Продължителност, честота и обратимост на въздействието.


Еднократно – в продължение на 20 /двадесет/ дни.

7. Мерки за намаляване отрицателното въздействие на обекта върху компонентите на околната среда.


При изпълнение на кладенеца е необходимо да се предвиди разделно изземане, депониране и оползотворяване на хумусния слой

8. Трансграничен характер на въздействията.


Предвид географското разположение на имотите не се предполага трансграничен характер на въздействията.

Съставил: ............................



/инж.Е.Арнаудова/





Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница