Информация за преценяване необходимостта от овос на инвестиционно предложение за изграждане на кравеферма



страница1/2
Дата04.07.2017
Размер446.47 Kb.
#24989
  1   2
Информация за преценяване необходимостта от ОВОС

на инвестиционно предложение за

изграждане на кравеферма

В ПИ имот

ПИ 72271.63.330, землището на гр. Тервел, общ. Тервел, обл. Добрич.
І. Информация за контакт: инж. Живко Георгиев, Община Тервел, ул. „Св. Св. Кирил и Методий“ №8, гр. Тервел, общ. Тервел, обл. Добрич
ІІ. Характеристика на инвестиционното предложение:

1. Резюме на предложението;

Инвестиционното предложение е свързано с изграждане на „Животновъдна ферма“, в ПИ 72271.63.330, землището на гр. Тервел, общ. Тервел. Във фермата ще се отглеждат 100 бр. крави. Имотът е с начин на трайно ползване – „Пасище, мера“. Ще се изградят две отделни постройки, с отделни входове за отглеждане на крави и телета.

В съществуваща постройка, в която са се отглеждали птици, ще се извършат ремонтни дейности и ще се изгради нова животновъдна ферма за едри рогати животни

Торовата смес ще се събира и ще се разпръсква в земеделските земи на общината.

Електрозахранването ще се осъществи от съществуващата електропреносна мрежа, посредством полагане на подземен кабел. Изкопите ще са с дълбочина до 80 см. Изкопните дейности ще зависят от определената точка на присъединяване от „Енерго-про МРЕЖИ” АД.

Имотът е водоснабден.



2. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение

Селското стопанство съставлява най-важния дял на икономиката на община Тервел. Изключително благоприятното съчетание на природно-климатичните условия в общината са реална предпоставка за високата степен на развитие на селското стопанство. Районът е един от големите производители на селскостопанска продукция в страната. Поминъкът в преобладаващата си част от векове до наши дни е свързан със земеделието и животновъдството. Благоприятните климатични и почвени условия определят икономиката на района, който е традиционен производител на пшеница, слънчоглед, царевица и други селскостопански култури. Общата територията на землището на общината е 413 271 декара и представляват 71,3 % от общата площ. Традиционни за общината са говедовъдството, овцевъдството и пчеларството. Понастоящем животновъдството е дребно, съсредоточено в частния сектор и полу-натурализирано.

С одобряването на инвестиционното предложение, промяна начина на трайно ползване изграждането на обекта общината ще има възможност да предостави имота на частни инвеститори за развиване на дейността. Ще се организира отглеждането на животните по най-модерни европейски стандарти.

Ще се въведе система за контрол на достъпа и добри производствени практики.

Необходимостта от инвестиционното предложение произтича от:

- възможностите, които предоставят Европейските програми за финансиране.



- настъпили промени в собствеността на земята;

-настъпили промени в обществено-икономическите условия;



  • засиленият инвестиционен интерес към селското стопанство след присъединяването на Р България към ЕС.

Реализирането на ИП ще има положително въздействие от гледна точка на социално-икономическите условия. Ще се разкрият временни работни места – осигурява се временна работна заетост на проектантски и строителни фирми и разкриване на постоянни работни места, чрез осигуряване на постоянна работна заетост на обслужващия персонал.


3. Връзка с други съществуващи/планирани инвестиционни предложения;

Инвестиционното предложение за изграждане на кравеферма не противоречи на действащите планове за района. За реализирането му има Протокол №4 от заседанието на Общински съвет гр. Тервел, проведено на 17.08.2017г., Решение №4 – 83 на основание чл. 2, ал.1, т. 8от ЗМСМА, чл.25, ал.1, ал.3, и т.4, ал.4, ал.5, ал.6 и ал.7 от ЗСПЗЗ, чл.29 от ЗОЗЗ, чл. 124а, ал. 1 и чл. 125 от ЗУТ Общинският съвет е решил:



За имота има разработен ПУП-ПЗ, който предвижда отреждане за ПСД – животновъдна ферма, при следните устройствени параметри:


  • Плътност – 50%

  • Кинт – 1

  • Н макс – 10 м

  • Озеленяване – до 40%

С одобряването му ще се промени начина на трайно ползване на имота.




  1. Подробна информация за разглеждани алтернативи;


Ефективността в млечното говедовъдство в най-голяма степен зависи от продуктивността на кравите. Установено е, че кравите са печеливши, когато лактационната млечност е над 5000 кг, още по-добре, когато дават 6 или 7 хил. кг. С генетични заложби за такава продуктивност са животните от специализираните породи: Холщайн-фризийска, Черношарените европейски породи, Кафявата американска и техните висококръвни кръстоски. Посочените породи се развъждат и в нашата страна и животни от тях може да се закупят от редица ферми, а при финансови възможности чрез внос от чужбина. Осигуряване на необходимите фуражи за правилно и пълноценно хранене през цялата година и в съответствие с физиологичното състояние на животните. Науката за хранене е установила, че нуждите на една млечна крава с жива маса от 550 кг възлизат дневно от енергия, изразено в кръмни единици (КЕ) за поддържане на жизнените процеси в организма на 5,2 КЕ и 550 г суров протеин; за нарастване на плода при бременните след седмия месец до отелването (9,5 месеца) средно 1,3 КЕ и 300 г суров протеин; за образуване на 1 кг мляко с 4 на сто мастни вещества - 0,5 КЕ и 80 г суров протеин. За една крава с годишна млечност около 5500 КЕ, от които 3800 КЕ трябва да се осигурят от ливадно и люцерново сено, царевичен силаж, цвекло, зелена маса (покосена) и трева от паша и 1700 КЕ от концентриран фураж - фуражни смески. 

Осигуряването на необходимите количества чиста питейна вода има голямо значение за здравето и продуктивността. Най-добре е животните да имат свободен достъп до вода.

Алтернатива се явява избора порода и система на отглеждане. Получаване на мляко в условията на целогодишно пасбищно отглеждане могат да се използват екстензивни и средноинтензивни месни породи.
Инвестиционното предложение ще се реализира на този терен защото:

- природният и ресурсов потенциал на общината е подходящ и позволява реализацията на инвестиционното предложение;

- местоположението на площадката е подходящо избрано от гледна точка на възможностите за отглеждане на едър рогат добитък на свободна паша;

- в близост до теренът има чешми със свободен достъп;

- около имота има много пасища и се дава възможност за свободно отглеждане на животните;

- в съседство няма обекти подлежащи на защита;

-районът е със сравнително добре изградена инфраструктура – път и електроснабдяване;

- има възможност да се осигури връзка на вътрешната с външната инфраструктура (водопроводна и електропроводна мрежа, пътна връзка и др.);

-реализацията на инвестиционния проект представлява по-добрата алтернатива от гледна точка на социално-икономическите и екологично развитие на община Тервел.
5. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството.

Поземлен имот с № 72271.63.330 по КК КР на гр. Термвел, общ. Тервел, обл. Добрич. Площ на имота 10 дка, общинска публична собственост. След промяна на предназначението на земята Общината ще промени собствеността в Общинска частна. Имотът ще може да се предостави на физически и юридически лица за развитие на дейността по отглеждане на животните.

Всички дейности ще се осъществяват единствено и само в границите на отредената площадка. Не се налага ползването на допълнителни площи.

Приложена е скица, показващи местоположението на площадката.

На територията ще се оформят функционални зони за отглеждане на животни и необходимите за дейността складове, вътрешна алейна мрежа.
6. Описание на основните процеси, включващи размер, капацитет, производителност, принос и резултат
В животновъдната ферма ще се отглеждат общо 100 бр. млечни крави. Млечните крави ще се отглеждат в един обор. Животните разполагат с единични боксове за лежане и почивка, постлани с гумена постеля. Странично до обора за млечните крави, непосредствено до “Доилния център” се намира “Оборът за родилно и болни животни” с капацитет, съответстващ на фермата. Тези два обора са свързани един с друг с една основна ос, под която се намира торовия канал. В торовия канал, посредством скреперни линии се почиства торта от двата обора. Водата за почистване на помещенията е оборотна. Странично на обора за млечни крави, в предната част се намира “Доилния център”, който включва и селекционно отделение за работа на ветеринарния лекар.

Разположен напречно зад оборите за млечните крави, се намира Оборът за телета от 0 до 4 месец. Тези животни са разпределени в 8 групи. Отглеждането се осъществява в групови боксове - по 10 телета във всеки бокс, застлан със сламена постеля.

След четвъртия месец телетата се прехвърлят в комбиниран обор, със сламено-торова постеля до 19-ти месец от едната страна и единични боксове от другата страна от 19-ти до 28-ми месец. Този обор е за младите животни, който е построен паралелно зад “Обора за телета” от 0-4 месец. След отвеждането в този обор младите животни се отглеждат в него до 28 месечна възраст, т.е. вече бременни юници. Преди раждане юниците се отвеждат в “Обор родилно”, където престояват до отелване и отдаване на коластреното мляко и отиват в “Обора за млечни крави”.

Свързан със сградите за животните, непосредствено зад тях се намира района на храната. Концентрираните храни се съхраняват в хале с капацитет към 600 тона, разделено на секции за различните концентрирани храни. Грубата храна се съхранява в силажни ями, разположени срещу халето за концентрираните храни и с общ капацитет 7000 куб. м. Съоръженията за съхранението на храните е с капацитет за изхранване на всичките животни във фермата за 12 месеца.

В имота ще се изгради лагуната за съхранение на течен тор. Брутният обем на лагуната е 4500 куб. м, с възможност за съхранение на течен тор в рамките на 6 месеца, изчислено на за цялата фермата.

Като цяло животновъдния обект се обслужва от една входна и изходна улица, в началото на които са разположени дезинфекционни вани. В близост да прииждащата външна улица, но в обекта е разположена сграда за труповете на умрели животни.

Обектът е затворен с гранична ограда, при която се намира и пазач.

Също така в обекта е разположена и шахта за събиране и съхранение на дъждовна вода, която може да се използва за противопожарни нужди.

Всички постройки в обекта са свързани помежду си с алеи. Което гарантира и позволява извършването на различни производствени процеси, например доилния процес, хранене, транспортиране и т.н.
В “Доилния център” се позиционира първичният вход на водата и електрическата мрежа. Всички вторични връзки на тока и на водата започват от доилния център и се свързват с всяка сграда индивидуално. По този начин е възможен директен контрол от едно място на всички линии в обекта.
Почистването на торта в обекта се разделя на два типа – почистване на суха торова маса и почистване на течна торова маса.

Сухата торова маса се събира в следните помещения и обекти:



  1. в помещение „Родилно” зад доилната зала

  2. в обора за телетата от 0 до 4-ти месец

  3. в обора за младите животни в сектора подрастващи до 17 – 18 месец.

В изброените по-горе три обекта съответната група животни се отглежда на т.нар. дълбока сламена постеля, т.е. естествен тор смесен със слама. В този вид постелята престоява шест месеца. Почистването на сухия тор се извършва с мобилна техника (колесен товарач или трактор с гребло) и с ремаркета се извозва и разхвърля по полетата на стопанството. Използва се за грубо наторяване на нивите, преди или по време на предсеитбените обработки. Собственика на фермата обработва земеделски земи и има сключени договори за аренда за около 10 000 дка, върху които ще се разпръсва оборската тор. Разхвърлянето на сухия тор по полетата се извършва два пъти годишно през пролетта и в края на лятото, началото на есента Поради това в животновъдния обект не се предвижда изграждане на торово хранилище за сухия тор, тъй като процедурата по извозване до полето трае максимум два пъти по 4-5 дни в годината.
Течният тор ще се събира от два основни обекта

  • от обора за крави, включително и от чакалнята към доилната зала

  • от обора за млади животни, в частта си заплодени юници

При обора за крави и доилната зала торовата маса се получава във втечнен вариант, тъй като при почистването си от скрепера бива изтласкан в обособен двоен торов канал. Този торов канал е с капацитет да поеме два пъти дневното количество тор. В частта между обора и доилната зала се намира шахта, в която са разположени потопяем миксер-хомогенизатор и потопяема помпа. Миксерът се включва автоматично 3 – 4 пъти на денонощие и работи на всяко пускане по около 12 – 15 минути. За това време торовата маса се хомогенизира и се привежда във втечнен вариант. При хомогенизирането се повдига нивото на торовата маса, при което торта прелива в отделната шахта на потопяемата помпа. Помпата е с нивомер и се включва автоматично при прииждането на тор. Помпата изпомпва торта до лагуната.
Лагуната ще се обособи в разглеждания имот. В лагуната торта престоява шест месеца, а именно през периода между началото на октомври до края на февруари/началото на март. По целия си път торта във втечнен вариант няма допир до околната среда. Той е затворен в торовия канал или в тръбопровода. В лагуната торта се запечатва отгоре с коричка и не отделя вредни емисии в околната среда.
Битово, отпадъчните водни количества ще се заустват в изгребни ями.

По време на строителството материалите ще бъдат разположени на временна площадка в границите на имота, от която ще се отнеме и съхрани хумусния слой, а след извършване на строителната част, площадката ще бъде възстановена.


7. Схема на нови или промяна на съществуващи пътища;

Не се предвижда изграждане на нови пътища или промяна на съществуващата пътна инфраструктура. До имота се достига по съществуващ път. Експлоатацията и поддръжката на съоръженията не изисква допълнителни помощни и комуникативни площи.


8. Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване.

Строителството ще се извърши на база одобрен план за безопасност и здраве, включващ и мерки за опазване на околната среда. Извършване на опасни дейности и такива, създаващи риск за състоянието на околната среда не се предвиждат.

Строителният период при реализацията на инвестиционното предложение се очаква да продължи около половин година.

Експлоатационният процес е свързан с предоставяне на обслужващи дейности, поддържане на чистотата в обекта, поддържане на озеленените площи, охрана и др. Не се предвиждат производствени и други дейности, изискващи хигиенно-защитни зони или оказващи значително въздействие върху околната среда.

Експлоатационният период на обекта се определя от амортизацията на сградния фонд. При сегашните условия може да се предположи, че цялостна реконструкция и модернизация или извеждане от експлоатация на обекта ще се наложи след около 15 години.

9. Използвани методи за строителство:

Строителството ще се осъществи от местни строителни фирми и предприемачи. По време на строителството ще са необходима площ от 100 кв.м в рамките на имота за временна строителна база, в т.ч за разполагане на санитарно-битовите постройки за изпълнителите на строителството.

При извършване на строителните дейности ще бъдат използвани конвенционални методи. Ще се извършват преди всичко ремонтни дейности.


  1. Използвани природни ресурси по време на строителството и експлоатацията

Реализацията и експлоатацията на инвестиционното предложение не е свързана с използването на значителни количества природни ресурси.

През строителния период ще се използват ограничени количества от следните природни ресурси, енергийни източници, суровини и материали: електроенергия за захранване на строителните машини и строителната база; дизелово гориво за строителната механизация; инертни материали (пясък и трошен камък за направа на бетон); цимент за бетон и замазки; вода за направа на бетон и замазки; вода за питейно-битови нужди на работещите в обекта; армировъчна стомана; стомана и др. материали за метални конструкции; строителни блокчета/тухли; пластмаса и пластмасови изделия; дървен материал. Материалите за строителството ще бъдат доставени от съответните специализирани фирми.

В процеса на експлоатация основно ще се използва електроенергия и вода.


  1. Отпадъци, които се очаква да се генерират – видове, количества и начин на третиране:

Поради характера на дейностите ще се формират следните видове отпадъци:


Строителни отпадъци ще се генерират основно през строителния период и ограничено количество при евентуални ремонтни работи. Те са предимно излишни земни маси и строителни остатъци от ремонта на сградата, в която са се отглеждали птици.

Отпадъци генерирани през строителния период:



  • изкопни земни маси – 17 05 06;

  • бетон 17 01 01;

  • тухли 17 01 02;

  • смеси от бетон, тухли, керемиди, плочки, фаянсови и керамични изделия, различни от упоменатите в 17 01 06 - 17 01 07;

  • дървесен материал от куфражи – 17 02 01;

  • смеси от метали - 17 04 07.

Земните маси от горния почвен слой богат на хумус, ще бъдат запазени и след приключване на строителството ще бъдат използвани за обратна засипка и за озеленяване. Излишните земни маси, които ще създадат изкопните работи и генерираните строителни отпадъци ще бъдат транспортирани до депото в с. Стожер, общ. Добричка.

Общото количество строителни отпадъци ще е около 200 м3.

При експлоатацията:

По време на експлоатацията ще се формират различни отпадъци, свързани с характера на извършваните дейности. Основно това ще са малки количества битови отпадъци и малки количества строителни отпадъци при извършване на ремонтни дейности.


Производствените отпадъци са:

02 01 02 отпадъци от животински тъкани

02 01 06 животински изпражнения, урина и тор (включително използвана слама), отпадъчни води, разделно събирани и пречиствани извън мястото на образуването им

02 05 99 отпадъци, неупоменати другаде

За третиране на отпадъците, възложителят ще предприеме съответните действия, като осигури транспортиране на формираните отпадъци до депа, за тяхното обезвреждане. Труповете ще се съхраняват отделно в специално изградени хладилни камери и ще се предава на „Екарисаж” ЕООД, гр. Варна, след сключване на договор.

Всички отпадъци ще се събират разделно до предаването им на лица регистрирани по ЗУО.

В настоящия момент не е възможно да се определи точно тяхното количество. Прогнозно полученият общ обем е около 1 м3 месечно.


  1. Информация за разглеждани мерки за намаляване на отрицателните въздействия

Устройството на територията ще се извърши в съответствие с нормативните изисквания на параметрите за застрояване и озеленяване, съгласно изискванията на Закона за устройство на територията и Наредба № 7 на МРРБ за правила и нормативи за устройство на отделните видове територии.

Проектът за изкопните работи и вертикалната планировка ще се съобрази с изискванията на Наредба № 26, като хумусният слой се събере на временно депо и се върне за възстановяване в зелените площи.

Строителството ще се извършва на база на разработен от изпълнителя и одобрен от компетентните органи план, включващ задължително и мерки за опазване на околната среда през строителния период.

Строителните отпадъци ще се депонират само на регламентирано депо.



сметосъбирането ще се организира в съответствие с нормативните изисквания.

Фермата ще предлага биологимно чиста продукция, от свободно отглеждани животни.


13. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение/например, добив на баластра, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство и третиране на отпадъчните води/

Обектът е водоснабден от водопроводна система на общината.

За повърхностните води, формирани от природните вълежи, ще се изгради площадкова канализация.
14. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение;

Всички изискуеми документи съгласно Закона за устройство на териториите, Закона за управление на отпадъците, Закона за водите и др.


15. Замърсяване и дискомфорт на околната среда
В следствие от реализацията на инвестиционното предложение не се очаква замърсяване на околната среда.

За отопление на сградите ще се използва ел-енергия.

Няма да има принос към замърсяване на повърхностните и подземните води.

Няма да се застраши популациите от характерни за района растителни и животински видове. След приключване на строителните дейности, площадката ще бъде озеленена.


16. Риск от инциденти.

За изграждане и ремонт на сградите ще се разработят технически и конструктивни проекти, които ще се базират на направени инженерно-геоложки проучвания за конкретната площадка.

Здравен риск от реализацията на инвестиционното предложение потенциално ще съществува само в периода на изграждането и ще касае само работещите на обекта.

Всички дейности ще са съобразени с план за безопасност и здраве.

По време на експлоатация условията на труд ще бъдат съобразени с Наредба № РД-07-2 от 16 декември 2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, издадена от Министерството на труда и социалната политика, обн. ДВ. бр.102 от 2009г. с изм. и доп.
ІІІ. Местоположение на инвестиционното предложение:

1. План, карти и снимки, показващи границата на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенни характеристики, както и за разположените в близост елементи на Националната екологична мрежа.

Към инвестиционното предложение са приложени скици с посочено местоположение на площадката.

Настоящото инвестиционно предложение се отнася за ново инвестиционно предложение за изграждането на обект „Кравеферма” в ПИ № ПИ 72271.63,330, землището на гр. Тервел, общ. Тервел е с начин на трайно ползване „пасище, мера“..

Цялата територия на имота не попада в обхвата на защитена територия, съгласно Закона за защитените територии.

Природните обекти на най-близко разстояние до територията на имота, които се ползват с нормативно установена защита са ЗМ “Орлова могила” и ЗМ “Суха река”. Статутът им на защитени територии е определян по различно време и с различни нормативни документи.

Защитена местност “Суха река” обявена със заповед през 2007г. на МОСВ. Тя се намира в Североизточна България и достига до Румъния. Представлява суходолие от Добруджанското плато.

ЗМ е с множество запазени части от камениста степ, пасища, храстови формации, естествени гори на стръмни терени, скални тераси и завирени участъци. Това прави природата в тази най-земеделска част на България уникална и неповторима.

Общата площ на защитена местност е 2248,20 ха.

За територията на защитената местност са характерни пионерните скални растителни групировки върху преобладаващите в площта скални комплекси, редките за района на Добруджа естествени габърови и церови гори върху стръмни и урвести терени и малки горски поляни и пасища попадащи сред горските и скални масиви по дъното и склоновете на суходолието. Преобладаващ дървесен вид е келевият габър, издънковият цер, косматият дъб, клен и мъждрян, планински ясен, гледичия, махалепка и др. Установени са 462 растителни вида принадлежащи към 69 семейства, което представлява 1/3 от описаните 1508 вида за района на Южна Добруджа. В суходолията се срещат три балкански и един български ендамити. 19 редки и застрашени от изчезване видове от флората на България, вписани в Червената книга, 8 от тях са вписани в Приложение 3 на Закон за биологичното разнообразие. Повече от 50 вида от групата на житните, медицинските и декоративни растения представляват интерес като важен генетичен фонд.

Защитената местност е на около 10 км от територията на ИП.


Каталог: downloads
downloads -> Конкурс „зелена планета 2015" Наградени ученици І раздел „Природата безценен дар, един за всички"
downloads -> Конкурс за певци и инструменталисти „ Медени звънчета
downloads -> Задача Да се напише програма която извежда на екрана думите „Hello Peter. #include void main { cout }
downloads -> Окс“бакалавър” Редовно обучение I до III курс
downloads -> Конспект по дисциплината „Екскурзоводство и анимация в туризма" Специалност: "Мениджмънт в туризма"
downloads -> Alexander Malinov
downloads -> Тема 8: Линейни алгоритми. Отделяне на цифрите на число, преобразуване на числа. Алгоритмично направление: Алгоритми от теория на числата
downloads -> Отчет за научноизследователската, учебната и финансовата дейност на националния природонаучен музей при бан през 2013 г
downloads -> Закон за националния архивен фонд в сила от 13. 07. 2007 г


Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница